Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για τους 7ης γενιάς Core της Intel "Kaby Lake" και το 200-series chipset


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pentium 4 3.00 Ghz κι είμαι μια χαρά για μια 10ετία ακόμα εύκολα. Σιγά μην αναβαθμίσω ρε συ Int€l που μου θες και i7. Και τα παιχνίδια μου τα παίζω μια χαρά και τα έτσι μου και τα αλλιώς μου! Απο 2025 βλέπουμε για αναβάθμιση!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Pentium 4 3.00 Ghz κι είμαι μια χαρά για μια 10ετία ακόμα εύκολα. Σιγά μην αναβαθμίσω ρε συ Int€l που μου θες και i7. Και τα παιχνίδια μου τα παίζω μια χαρά και τα έτσι μου και τα αλλιώς μου! Απο 2025 βλέπουμε για αναβάθμιση!

Θα ήταν πιο πετυχημένο το trolling αν έγραφες 3,06 GHz και έβαζες και 1,5GB ram στη σούπα :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιντελ πετάει, και στην πραγματικότητα πετάει άχρηστα τσιπακια στην αγορά που ούτε ουσία ύπαρξης έχουν αλλά ούτε σκεπτικό υπάρχει το τι θα γίνουν τα υπόλοιπα στοκ μοντέλα που έχει πασάρει στο εμπόριο !!!!

ο μεγάλος ανταγωνιστής της είναι ο ίδιος ο καταναλωτής που θα πρέπει να πείσει ότι τα καινούρια μοντέλα είναι ποιο δυνατά απ τα υπάρχοντα κ ότι πρέπει να προβεί σε αναβαθμιση!

,μέχρι στιγμής αυτό βλεπω, ή amd έχει καβατζοθει μια χαρά, γιατί ούτε υπάρχει λογος ύπαρξης καινούριων επεξεργαστών για εφαρμογές και παιχνίδια μιας και οι επαγγελματίες δεν δουλεύουν όπως δούλευαν γιατί πάνε απ το κακό στο χειρότερο και τα παιχνίδια είναι απλά πεταμενα απ τις κονσόλες στα pc. την καβατζα της ή amd την έχει κάνει και τα στάνταρ εισοδήματα απ τις υπάρχουσες κονσόλες και όπως δείχνουν τα πράγματα θα την κάνει και με τις επόμενες. άρα δεν υπάρχει λογος ύπαρξης να χσζοσχεδιαζει τα ίδια και τα ίδια για να λέει και αυτή ότι έχει καινούρια μοντέλα, λες και αυτά που έχει μέχρι τωρα δεν έχουν δύναμη για pc.

κατά την άποψη μου σε γενικό επίπεδο ή amd βαδίζει ποιο οριμα απ την ιντελ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι νεοι  επεξεργαστες δε βγαινουν μονο για να παιζουν παιχνιδια τα μικρα παιδακια και να χαιρονται, καθε 6 μηνες οι απανταχου κατασκευαστες laptop, tablet, desktop βγαζουν νεες σειρες, τι περιμενες να βαλουν επεξεργαστες 3τιας στα συστηματα τους; που και ποτε το ειδες αυτο;

για τα υπολοιπα το κακο ειναι οτι δεν ειναι τρολιες αλλα τα λες και τα πιστευεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Ι5 κ Ι7 δεν είναι για μικρά παιδάκια.

και οι εταιρίες λαπτοτ καλά θα κάνουν να αυξήσουν την ποιότητα κατασκευής γιατί πάει ή ανακύκλωση και το φτινο ολικό σύννεφο και να φτιάξουν καμία μπαταρία της Προκόπης που να κρατάει ώρες χωρίς μεγάλες θερμοκρασιες. αυτό μπορώ να πω πρόοδο, όχι αν έβαλε έναν καινούριο επεξεργαστή που στην ουσία είναι λιιιιγο ποιο γρήγορος απ τον πρωιγουμενες και καίει ας πούμε το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Ι5 κ Ι7 δεν είναι για μικρά παιδάκια.

και οι εταιρίες λαπτοτ καλά θα κάνουν να αυξήσουν την ποιότητα κατασκευής γιατί πάει ή ανακύκλωση και το φτινο ολικό σύννεφο και να φτιάξουν καμία μπαταρία της Προκόπης που να κρατάει ώρες χωρίς μεγάλες θερμοκρασιες. αυτό μπορώ να πω πρόοδο, όχι αν έβαλε έναν καινούριο επεξεργαστή που στην ουσία είναι λιιιιγο ποιο γρήγορος απ τον πρωιγουμενες και καίει ας πούμε το ίδιο.

Σε παρακαλώ για να σε παρακολουθούμε σε αυτά που λες, φτιάξε τη ορθογραφία...

Γιατί εσύ θες λαπτοπ όχι με καλή ποιότητα κατασκευής αλλά auto correct...  :ph34r:

 

 όχι αν έβαλε έναν καινούριο επεξεργαστή που στην ουσία είναι λιιιιγο ποιο γρήγορος απ τον πρωιγουμενες και καίει ας πούμε το ίδιο.

Aυτό ακριβώς είναι η πρόοδος!  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι εταιρίες λαπτοτ καλά θα κάνουν να αυξήσουν την ποιότητα κατασκευής γιατί πάει ή ανακύκλωση και το φτινο ολικό σύννεφο και να φτιάξουν καμία μπαταρία της Προκόπης που να κρατάει ώρες χωρίς μεγάλες θερμοκρασιες.

 

 

αυτο ειναι απειλη ή τελεσιγραφο; :lol:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Ι5 κ Ι7 δεν είναι για μικρά παιδάκια.

και οι εταιρίες λαπτοτ καλά θα κάνουν να αυξήσουν την ποιότητα κατασκευής γιατί πάει ή ανακύκλωση και το φτινο ολικό σύννεφο και να φτιάξουν καμία μπαταρία της Προκόπης που να κρατάει ώρες χωρίς μεγάλες θερμοκρασιες. αυτό μπορώ να πω πρόοδο, όχι αν έβαλε έναν καινούριο επεξεργαστή που στην ουσία είναι λιιιιγο ποιο γρήγορος απ τον πρωιγουμενες και καίει ας πούμε το ίδιο.

Μπορεις να στειλεις τις ιδεες/προτασεις σου στις εταιριες laptop και ειμαι σιγουρος οτι θα τις παρουν σοβαρα υποψη τους και οτι θα σου απαντησουν για τα παραπανω.......ΔΕΝ  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω τον i5 2400 εδώ και 5 χρόνια δεν θα χρειαστεί να τον αλλάξω για άλλα 5 χρόνια,αφού ουσιαστικά νέα τεχνολογία που να κάνει κάτι με διαφορά δεν βγαίνει....τα games όλα καλύπτονται και με i3,όλα τα προγράμματα πλην της επεξεργασίας rendering καλύπτονται στο φουλ γιατί να αλλάξω επεξεργαστή-μητρική? μόνο gpu που θα αλλάξω που έχουν βγεί τέρατα σε σχέση με την δικιά μου 5850 με 200 ευρώ. 

 

 

Ετσι μπραβο. Ειδικα για τα παιχνιδια ειναι που γελαμε ομως με τα αθλια console ports .Και μετα μαρεσει που λεμε για mainstream 6πυρηνους απο την Intel :P

 

ω ναι ισχύει αυτό που λέτε, βεβαία οοοοοοοοοχι στα HYPER ULTRA με 262Χ ΑΑ quad buffer σουξου μουξου :-D

και ίσως με λίγη βαβούρα παραπάνω ΑΛΛΑ με μια τσάμπα σομπίτσα για το χειμώνα! :lol:

 

πραγματικά πάντως αυτο με τα console ports έχει παραγίνει, έλεος κ πολυέλεος μαζί

εκεί που ήταν 6 περιπου γιγα απαραίτητα για καλό gaming τωρα χρειάζονται 8+

για κάποιες περιπτώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι μπραβο. Ειδικα για τα παιχνιδια ειναι που γελαμε ομως με τα αθλια console ports .Και μετα μαρεσει που λεμε για mainstream 6πυρηνους απο την Intel :P

αφού οι κονσόλες έχουν στην ουσία 8 threads των 800mhz τεχνολογίας λάπτοπ,τα ports τι επεξεργαστή μπορεί να χρειάζονται ? δηλαδή βγάζει 8x0.8= 6,4 και ο i5 μου είναι 4x3.2= 12.8 και αν αναλογιστείς το πολύ καλύτερο ipc πάει πάνω απο 3 φορές η διαφορά δύναμης σαν επεξεργαστή.

πλέον τη διαφορά κάνει το software με τα mantle,dx12 κλπ και όσο το δυνατόν μεγαλύτερη αξιοποίηση της gpu που είναι πολύ καλύτερη σε αναλογία value for money για την απόδοση τους απο το να βασίζονταν στους επεξεργαστές,επίσης μια κάρτα γραφικών χειρίζεται τα πάντα ταχύτερα απο οποιονδήποτε επεξεργαστή.

πχ καλύτερα να βάλεις να κάνει render μια 950gtx των 200 ευρώ σε vray rt παρά έναν i7 extreme των 1000 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ για να σε παρακολουθούμε σε αυτά που λες, φτιάξε τη ορθογραφία...

Γιατί εσύ θες λαπτοπ όχι με καλή ποιότητα κατασκευής αλλά auto correct...  :ph34r:

 

 όχι αν έβαλε έναν καινούριο επεξεργαστή που στην ουσία είναι λιιιιγο ποιο γρήγορος απ τον πρωιγουμενες και καίει ας πούμε το ίδιο.

Aυτό ακριβώς είναι η πρόοδος!  :-D

 

Επειδή δεν είναι καλός στην ορθογραφία απαγορεύεται να πει τη γνώμη του??Αν είχε dislike θα σου καρφωνα ένα με πολύ αγαπη❤

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια :D και πριν κανα δυμηνο σκεφτομουν αν αξιζε να σκασω παραπανω χρηματα για να παω σε skylake και ddr4 και τελικα κατεληξα στον 4690k και τα περισσοτερα χρηματα τα εσκασα για ενα 16αρι GB ram (για να ειναι λιγο πιο futureproof). Προβλεπω να κραταει πολλαααα χρονια ετσι το pcaki μου. Ειδικα αν λετε πως ακομα κραταει ο 2500 φανταζομαι πως και ο 4690 θα κρατησει καμια 5ετια + ετσι οπως προχωραει η ιντελ προς το παρον.

Δεν εχει σημασια το πως προxωραει η ιντελ, αλλα το τι χρειαζεσαι εσυ. Αν βλεπεις οτι το συστημα δεν βγαζει την δουλεια, θα αναβαθμισεις, αν την βγαζει, τοτε ειναι σπαταλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είναι καλός στην ορθογραφία απαγορεύεται να πει τη γνώμη του??Αν είχε dislike θα σου καρφωνα ένα με πολύ αγαπη❤

E αμα φτάσουμε να μην καταλαβαίνουμε τι λέει ο άλλος. Μου θέλει και τεχνολογία. Ας βγάλει το δημοτικό-γυμνάσιο.

Γενικά δεν μπορώ να καταλάβω πως γράφουν μερικοί εδώ μέσα, ή και στο φβ. Στην τελική ας τα περνάει απο google. Έχει εργαλεία διόρθωσης.

 

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

,μέχρι στιγμής αυτό βλεπω, ή amd έχει καβατζοθει μια χαρά, γιατί ούτε υπάρχει λογος ύπαρξης καινούριων επεξεργαστών για εφαρμογές και παιχνίδια μιας και οι επαγγελματίες δεν δουλεύουν όπως δούλευαν γιατί πάνε απ το κακό στο χειρότερο και τα παιχνίδια είναι απλά πεταμενα απ τις κονσόλες στα pc. την καβατζα της ή amd την έχει κάνει και τα στάνταρ εισοδήματα απ τις υπάρχουσες κονσόλες και όπως δείχνουν τα πράγματα θα την κάνει και με τις επόμενες. άρα δεν υπάρχει λογος ύπαρξης να χσζοσχεδιαζει τα ίδια και τα ίδια για να λέει και αυτή ότι έχει καινούρια μοντέλα, λες και αυτά που έχει μέχρι τωρα δεν έχουν δύναμη για pc.

κατά την άποψη μου σε γενικό επίπεδο ή amd βαδίζει ποιο οριμα απ την ιντελ.

 

Όντως με 200 εκατομμύρια $ ζημιές το Q3/15 και ακόμα 360 από το Q2 και Q1 η AMD περνάει τις καλύτερες εποχές της... :rolleyes:

 

Τα θέλετε και τα γράφετε;

 

αφού οι κονσόλες έχουν στην ουσία 8 threads των 800mhz ...

10MHz σαν τον 8088 έχουν βασικά... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...