Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για τους 7ης γενιάς Core της Intel "Kaby Lake" και το 200-series chipset


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε μπας και πέσουν οι τιμές των σημερινών i7 να δούμε άσπρη μέρα. Hohoho

Αμα είναι χαμηλές τιμές, θα σου μείνει ο 920 να τον βλεπεις :P 

 

Αστειεύομαι  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καταλαβαίνω γιατί λέμε για τις τιμές της Intel , από τη στιγμή που τον τελευταίο χρόνο , ΟΛΑ τα προϊόντα τεχνολογίας έχουν ανέβει κατακόρυφα στις τιμές. Ο 2500k όταν βγήκε είχε launch price 216$ δολάρια ενώ ο 6600k 243$. Το τι τιμές έχουμε εδώ καθορίζεται από άλλους παράγοντες και όχι από την Intel. Και ο 8350 έχει ανέβει από πέρσι , δεν σημαίνει πως φταίει η AMD γι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν δύο κυκλοφορίες τον χρόνο κάνει πλέον η Intel, το παρατραβάνε μου φαίνεται. Με τον 3770Κ μέχρι στιγμής δεν έχω βρει λόγο αναβάθμισης, σε 2 - 3 χρονάκια μπορεί (χωρίς μόνιμο υπεροχρονισμό, όποτε χρειαστεί τον πάω στα 4.5 και πετάει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο παίζει η Intel χωρίς αντίπαλο μην περιμένετε μεγάλες βελτιώσεις. Ωστόσο προσωπικά πιστεύω πως το τοπίο σταδιακά θα αλλάξει. Και αυτό γιατί η x86 αρχιτεκτονική αρχίζει σιγά σιγά και δείχνει τις εγγενείς αδυναμίες της. Πιστεύω πως σύντομα θα αρχίσουν να κυκλοφορούν και στην αγορά των Laptops-PCs  συστήματα SoC όπως με τους ARM. Όλα τα εξαρτήματα σε ένα τσιπ. Και τότε ίσως να δούμε στην αγορά ακόμα έναν ή δύο παίκτες.  Το θέμα είναι βέβαια ότι την Intel είναι πολύ δύσκολο να την χτυπήσεις καθώς διαθέτει δικά της εργοστάσια εκτύπωσης και τεράστια κεφάλαια στο R&D που ελάχιστες εταιρίες στον κόσμο είναι σε θέση να διαθέσουν (λιγότερες από 10 πιστεύω) . Η Samsung πιστεύω πως θα μπει σε αυτή την αγορά στην επόμενη πενταετία. Επίσης από Κίνα μεριά σε 5 χρόνια από τώρα θα έχουμε κάποιες προτάσεις. Αρχικά βέβαια δεν θα είναι ανταγωνιστικές αλλά όπως σε όλα τα κινέζικα σταδιακά θα βελτιωθούν.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδες πιστεύω πως σε λίγα χρόνια θα έχουμε μεγάλο μπαμ ( άνοδο) απο άποψη τεχνολογίας. Σαφώς έχει το μονοπώλιο η Intel αλλα και η amd θα έχει μεγάλη πρόοδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επίθεση. Αγόρασα τον i5-2500K το 2011 με 177 ευρώ. Αυτή τη στιγμή ο σημερινός αντίστοιχος. i5-6600K κοστίζει ακριβώς 100 ευρώ παραπάνω.

ΦΥΣΙΚΑ και θα γκρινιάζω. ΦΥΣΙΚΑ και είναι μια καλή ευκαιρία για την AMD να παρουσιάσει κάτι ανταγωνιστικό, όχι καλύτερο, ανταγωνιστικό, όταν οι άλλοι κοιμούνται και βελτιστοποιούν... τις μπαταρίες των laptops.

 

 

 

φιλε εισαι λαθος,  κι εγω ειχα τον i5-2500K αγορασμενο τοτε  στα 220, δε νομιζω να επεσε ποτε κατω απο 200 ευρω

και μη ξεχνας οτι τοτε ειχε αλλους δυο απο πανω του (i5-2600K και i5-2700K)

 

πριν 1 χρονο ακριβως αναβαθμισα σε i7-4790 με 270 ευρω

 

οι τιμες διαχρονικα ειναι πανω-κατω ιδιες αναλογα με τις επιδοσεις, και οτι πληρωνεις παιρνεις

 

παραδοσιακα ειναι λιγο τσιμπημενες στις νεες κυκλοφοριες καθως επισης στην ελλαδα μετα τα CC του Αυγουστου  εχουν τσιμπησει σχεδον ολα τα ειδη ενα ~15%

 

η Amd παιζει ρολο κομπαρσου εδω και παρα πολλα χρονια αφου ειναι πισω σε παρα πολλα θεματα, τα προιοντα της εχουν πολυ μεγαλυτερο κοστος παραγωγης και πολλες φορες μπαινει και μεσα, οποτε η πιθανοτητα να φτιαξει ενα σουπερ-ντουπερ επεξεργαστη που θα χτυπησει τον ανταγωνισμο δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομμυριο

 

 

εξαλλου αυτα ειναι καλα νεα για οποιον εχει αγορασει επεξεργαστη 2-3τιας ή σκοπευει να αγορασει τωρα αφου δε θα υπαρξει κατι πολυ καλυτερο, δε καταλαβαινω γιατι κλαιγεστε αντι να χαιρεστε που τα χρηματα σας πιανουν ή θα πιασουν τοπο σε βαθος χρονου και δε θα τρεχετε για αναβαθισεις, μια και οι απαιτησεις θα παραμεινουν στασιμες, υπερυπολογιστης των 100 ευρω δεν υπηρξε ποτε κι ουτε προκειται αμεσα τουλαχιστον να υπαρξει...

οσοι δηλαδη εχετε επεξεργαστη 2ετιας εχετε προβληματα αποδοσης;

ευκαιρια να επενδυσετε σε κανενα καλυτερο περιφερειακο αν σας τρωει τοσο η τσεπη σας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Super douper δεν ξέρω αλλα κανεις δεν μπορεί να προβλέψει τι θα γινει με σιγουριά. Ίσως καταφέρει να είναι on par κατα μια έννοια. Πάντως κρίμα γιατί πολλοί λογο κόστους πανε σε amd.

Στην Ελλάδα πάντως του σήμερα έτσι όπως μας κάνανε με έναν υπολογιστή θα μένουμε για 10 χρονια μέχρι να τον αλλάξουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί λέμε για τις τιμές της Intel , από τη στιγμή που τον τελευταίο χρόνο , ΟΛΑ τα προϊόντα τεχνολογίας έχουν ανέβει κατακόρυφα στις τιμές. Ο 2500k όταν βγήκε είχε launch price 216$ δολάρια ενώ ο 6600k 243$. Το τι τιμές έχουμε εδώ καθορίζεται από άλλους παράγοντες και όχι από την Intel. Και ο 8350 έχει ανέβει από πέρσι , δεν σημαίνει πως φταίει η AMD γι αυτό.

Εμ ετσι ειναι τα πραγματα :)

 

Επισης γιατι δεν το λετε καλυτερα οι περισσοτεροι για το τι πραγματικα θελετε απο πλευρας ανταγωνισμου.

 

'''Αντε η Amd να γινει πιο ανταγωνιστικη για να αγορασουμε/αναβαθμισουμε φθηνοτερα σε Intel'''

 

Και ολα τα αλλα να ειχαμε να λεγαμε.

 

Και ο i5 4440 οταν πρωτοβγηκε ειχε 163ευρω και τωρα ο φθηνοτερος i5 4460 ξεκιναει απο τα 182ευρω. Τρομερη διαφορα τιμης..... 

 

Το μονο πραγμα που για μενα ειναι για κραξιμο η Intel ειναι που εξακολουθει να βγαζει 2πυρηνους I3 εν ετη 2015-2016(το HT δεν το αναφερω,οσο γρηγοροι και να ειναι.

 

https://www.skroutz.gr/s/7546227/Intel-Core-i3-6320-Box.html

 

Αυτος ο επεξεργαστης πχ με βαση τιμης(ιδια με i5 4460)ειναι οντως για κραξιμο και ας εχει δυνατοτερους πυρηνες και HT, παραμενει να ειναι 2πυρηνος....

Αλλωστε και οι νεεοι Skylake για Enthusiast users ηταν κυριως γιαυτο και η σχετικη τιμολογηση.Για Enthusiast/overclock κυριως αλλα η λοταρια παραμενει για το αν θα σου κατσει μπανανα κομματι ή οχι :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω τον i5 2400 εδώ και 5 χρόνια δεν θα χρειαστεί να τον αλλάξω για άλλα 5 χρόνια,αφού ουσιαστικά νέα τεχνολογία που να κάνει κάτι με διαφορά δεν βγαίνει....τα games όλα καλύπτονται και με i3,όλα τα προγράμματα πλην της επεξεργασίας rendering καλύπτονται στο φουλ γιατί να αλλάξω επεξεργαστή-μητρική? μόνο gpu που θα αλλάξω που έχουν βγεί τέρατα σε σχέση με την δικιά μου 5850 με 200 ευρώ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω τον i5 2400 εδώ και 5 χρόνια δεν θα χρειαστεί να τον αλλάξω για άλλα 5 χρόνια,αφού ουσιαστικά νέα τεχνολογία που να κάνει κάτι με διαφορά δεν βγαίνει....τα games όλα καλύπτονται και με i3,όλα τα προγράμματα πλην της επεξεργασίας rendering καλύπτονται στο φουλ γιατί να αλλάξω επεξεργαστή-μητρική? μόνο gpu που θα αλλάξω που έχουν βγεί τέρατα σε σχέση με την δικιά μου 5850 με 200 ευρώ. 

Ετσι μπραβο. Ειδικα για τα παιχνιδια ειναι που γελαμε ομως με τα αθλια console ports .Και μετα μαρεσει που λεμε για mainstream 6πυρηνους απο την Intel :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνουν στα όρια του αρμέγματος μέσω του πυριτίου.  Το πολύ να πάνε μέχρι στα 4nm (μέσα στην επόμενη δεκαετία).

 

Fixed. Σίγουρα έχουν βρει άλλες μεθόδους (όπως γραφένιο) απλά έτσι λειτουργούν αυτά τα πράγματα, με άρμεγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

φιλε εισαι λαθος,  κι εγω ειχα τον i5-2500K αγορασμενο τοτε  στα 220, δε νομιζω να επεσε ποτε κατω απο 200 ευρω

και μη ξεχνας οτι τοτε ειχε αλλους δυο απο πανω του (i5-2600K και i5-2700K)

Έχεις δίκιο. Μόλις βρήκα την απόδειξη. 191,5 τον είχα αγοράσει (άρα έχει πέσει κάτω από 200), απλά μπερδεύτηκα με τη μητρική που την είχα πάρει 177. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια :D και πριν κανα δυμηνο σκεφτομουν αν αξιζε να σκασω παραπανω χρηματα για να παω σε skylake και ddr4 και τελικα κατεληξα στον 4690k και τα περισσοτερα χρηματα τα εσκασα για ενα 16αρι GB ram (για να ειναι λιγο πιο futureproof). Προβλεπω να κραταει πολλαααα χρονια ετσι το pcaki μου. Ειδικα αν λετε πως ακομα κραταει ο 2500 φανταζομαι πως και ο 4690 θα κρατησει καμια 5ετια + ετσι οπως προχωραει η ιντελ προς το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...