Προς το περιεχόμενο

Be Quiet Dark Rock TF Review


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο πεδίο των λύσεων ψύξης για επεξεργαστές υπάρχει ως γνωστόν πληθώρα επιλογών με ακόμα μια από αυτές να ανεβαίνει σήμερα στον πάγκο δοκιμών μας.

Πρόκειται για την Dark Rock TF, μια υψηλών προδιαγραφών ψύκτρα της Be Quiet! από την οποία είναι η πρώτη φορά που έχουμε τη χαρά να δοκιμάζουμε κάποιο προϊόν.

Σύμφωνα με την εταιρεία, η εν λόγω ψύκτρα χάρη στην υψηλή ποιότητα κατασκευής της αλλά και τον αρκετά ασυνήθιστο σχεδιασμό της μπορεί να προσφέρει κορυφαίες επιδόσεις ακόμη και σε υπερχρονισμένους επεξεργαστές. Παράλληλα οι διαστάσεις τουλάχιστον με την πρώτη ματιά είναι αισθητά πιο μαζεμένες σε σχέση με άλλα top-end μοντέλα κάτι που διευρύνει τη συμβατότητά της με ακόμη περισσότερα κουτιά ενώ οι δύο παρεχόμενοι ανεμιστήρες διασφαλίζουν την μέγιστη ροή αέρα χωρίς ο κάτοχός της να πρέπει να μπει μελλοντικά σε επιπλέον έξοδα.

Μέσα λοιπόν από τις ενότητες της παρουσίασης που ακολουθεί θα δούμε τι ακριβώς έχει δημιουργήσει η Be Quiet! και αν πράγματι καταφέρνει, όπως ισχυρίζεται, να διατηρήσει την πολύ καλή παράδοση που ακολουθεί την σειρά Dark Rock. Η παρουσίασή μας όπως πάντα θα ξεκινήσει με μια σύντομη επισκόπηση των τεχνικών χαρακτηριστικών του υπό δοκιμή προϊόντος.

 

Link.png Site: Be Quiet Dark Rock TF Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


η δημοφιλέστατη και με προσιτό κόστος coolermaster 212evo γιατί δεν είναι μέσα στο συγκριτικό να βγάζουμε και εμείς συμπεράσματα?

 

Γιατί απλούστατα δεν την έχουμε δοκιμάσει. Αν την έχεις και μπορείς να μου την παραχωρήσεις για μερικές μέρες θα την προσθέσω πολύ ευχαρίστως

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο είναι πολύ καλό , έγινε σοβαρή δουλειά.

Οσον αφορά την 212evo επιφυλάσσομαι σε λίγες εβδομάδες που θα την χρειαστώ πριν την χρησιμοποιήσω να την δώσω στον αρθογράφο(αν είναι λεκανοπέδιο) για να κάνει ανάλογο τεστ και να δούμε το συγκριτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς συγχαρητήρια για το review. Πολύ decent όπως και όλα τα άλλα. Είχε περάσει από τα χερια μου o g3258 και τον δούλευα στα 4.5 με 1.35....v (δεν θυμάμαι το τρίτο δεκαδικό). Εννοείται υδρόψυξη με τριπλό ψυγειάκι. :D Θερμοκρασίες κάτω απο 75 με prime95. Υπαρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος που μπορούμε να υπολογίσουμε τα watt η προγραμματάκι που να τα εμφανίζει? Το λέω εεπειδή to cpu-z παντα μου αναγράφει το εργοστασιακό max tdp. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς συγχαρητήρια για το review. Πολύ decent όπως και όλα τα άλλα. Είχε περάσει από τα χερια μου o g3258 και τον δούλευα στα 4.5 με 1.35....v (δεν θυμάμαι το τρίτο δεκαδικό). Εννοείται υδρόψυξη με τριπλό ψυγειάκι. :D Θερμοκρασίες κάτω απο 75 με prime95. Υπαρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος που μπορούμε να υπολογίσουμε τα watt η προγραμματάκι που να τα εμφανίζει? Το λέω εεπειδή to cpu-z παντα μου αναγράφει το εργοστασιακό max tdp. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

hwmonitor απο την ιδια εταιρια που έχει και το cpu-z

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια, στη τάση που χρησιμοποιούμε στα 4.2GHz είναι περίπου 80-85W TDP :)

πως το κατάφερες αυτό? εγώ με I5 2400 πάω μέχρι 60 watt tpb με prime 95 σε stock λειτουργία αλλά δεν νομίζω όσο oc και να κάνεις σε dual core με 2 threads να πάει πάνω απο κανονικό τετραπύρηνο.......

sda.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το κατάφερες αυτό? εγώ με I5 2400 πάω μέχρι 60 watt tpb με prime 95 σε stock λειτουργία αλλά δεν νομίζω όσο oc και να κάνεις σε dual core με 2 threads να πάει πάνω απο κανονικό τετραπύρηνο.......

sda.jpg

 

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω την ακρίβεια του συγκεκριμένου εργαλείου οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω επ'αυτού. Η αναφορά μου βασίστηκε σε αναλυτικές μετρήσεις έγκυρου site του χώρου οι οποίες και πάλι έχουν ένα μικρό ενδεχομένως περιθώριο σφάλματος και γι'αυτό μιλησα κατά προσέγγιση.

 

Αυτό που μπορώ με βεβαιότητα να σου πω είναι πως αυτό το software δείχνει την ηλεκτρική ισχύ (δηλαδή το γινόμενο τάσης επί το ρεύμα P=V*I) που καταναλώνει ο επεξεργαστής. To TDP αφορά την εκλυόμενη από τον επεξεργαστή θερμότητα και αναφέρεται σε θερμική ισχύ προφανώς, κάτι που δεν νομίζω πως θα μπορούσε να μετρήσει με τόση απλότητα ένα πρόγραμμα :)

 

Άλλωστε δες το και διαφορετικά. Ο επεξεργαστής σου είναι rated 95W TDP. Είναι δυνατόν να παίζει 35W κάτω με το prime 95 να του πίνει το αίμα σε 100% load ; ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ονομαστικό TDP αναφέρεται στον μ.ο. υπο πίεση. Βέβαια στιγμιαία η cpu μπορεί να φτάσει και το 15-20% παραπάνω από το ονομαστικό TDP (απολύτως ανώτερο) ενώ σε χαλαρό surfing συνήθως καταναλώνει το μισό του ονομαστικού TDP.

 

Αν ένας επεξεγαστής έχει 1.0v τάση λειτουργίας και 80W TDP τότε αν τον υπερχρονίσουμε και τον ανεβάσουμε στα 1.3V για να παίξει σταθερά τότε και το TDP ανεβαίνει αναλογικά στο +30% του ονομαστικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά δεν γνωρίζω την ακρίβεια του συγκεκριμένου εργαλείου οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω επ'αυτού. Η αναφορά μου βασίστηκε σε αναλυτικές μετρήσεις έγκυρου site του χώρου οι οποίες και πάλι έχουν ένα μικρό ενδεχομένως περιθώριο σφάλματος και γι'αυτό μιλησα κατά προσέγγιση.

 

Αυτό που μπορώ με βεβαιότητα να σου πω είναι πως αυτό το software δείχνει την ηλεκτρική ισχύ (δηλαδή το γινόμενο τάσης επί το ρεύμα P=V*I) που καταναλώνει ο επεξεργαστής. To TDP αφορά την εκλυόμενη από τον επεξεργαστή θερμότητα και αναφέρεται σε θερμική ισχύ προφανώς, κάτι που δεν νομίζω πως θα μπορούσε να μετρήσει με τόση απλότητα ένα πρόγραμμα  :)

 

Άλλωστε δες το και διαφορετικά. Ο επεξεργαστής σου είναι rated 95W TDP. Είναι δυνατόν να παίζει 35W κάτω με το prime 95 να του πίνει το αίμα σε 100% load ;  ;)

επειδή είμαι μηχανολόγος και έχω λύσει ασκήσεις μετάδοσης θερμότητας με αντιστάσεις παραγωγής ενέργειας μπορώ να σου πω με βεβαιότητα πως ότι ρεύμα καταναλώνεται απο ομικές αντιστάσεις παράγεται στο 100% σε θερμότητα ;-) μόνο όταν έχεις άεργα φορτία όπως πχ σε πηνία δεν είναι 100% μεταφορά απο ηλεκτρισμό σε θερμότητα,ο επεξεργαστής μου έχει 95 watt tdp αλλά με την igpu που είναι κλειστή.

αν ο επεξεργαστής σου λέει τραβάω 1 volt και 30 Αmpere τότε καίει 30 watt.

To ονομαστικό TDP αναφέρεται στον μ.ο. υπο πίεση. Βέβαια στιγμιαία η cpu μπορεί να φτάσει και το 15-20% παραπάνω από το ονομαστικό TDP (απολύτως ανώτερο) ενώ σε χαλαρό surfing συνήθως καταναλώνει το μισό του ονομαστικού TDP.

 

Αν ένας επεξεγαστής έχει 1.0v τάση λειτουργίας και 80W TDP τότε αν τον υπερχρονίσουμε και τον ανεβάσουμε στα 1.3V για να παίξει σταθερά τότε και το TDP ανεβαίνει αναλογικά στο +30% του ονομαστικού.

αυτό που λες δεν ισχύει παντού και πάντα,πχ έχεις έναν επεξεργαστή celeron για netbook ,σε surfing θα φάει και φουλ 100% και θα φτάσει το 100% του tdp του,ο δικός μου ι5 πάνω απο 20 watt δεν πάει σε surfing εκτός αν παίξεις παιχνίδια σε στυλ unity plug ins η κανένα βίντεο σε 4k@60fps στο youtube. 

το tdp απο τους περισσότερους Intel αν τους αφήσεις απείρχατους δεν ξεπερνάει σχεδόν ποτέ το αναγραφόμενο.

αν πας στα 1.3 volt απο 1.0 δεν θα δεις +30% κατανάλωση γιατί μιλάμε για την core voltage ,όπως βλέπεις και στην φωτό που ανέβασα πιο πάνω έχει και άλλα πράγματα ο επεξεργαστής πάνω όπως ιgpu, ελεγχτές κλπ. που δεν ανεβάζουν την τάση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας επεξεργαστής δεν είναι σε καμία περίπτωση ίδιος με μια ωμική αντίσταση. Μην γράφουμε ό,τι θέλουμε. Εκτός κι αν μπορείς να μου εξηγήσεις με αυτό το σκεπτικό για ποιό λόγο θα ανεβάσει θερμοκρασία αν ανεβάσουμε συχνότητα αλλά αφήσουμε την τάση απείραχτη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zanskou , επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία στον υπερχρονισμό , νομίζω ότι η σειρά πάει αλλιώς

 

αν ανεβάσουμε την συχνότητα χωρίς τα volts , τότε δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία απλά δεν είναι σταθερός , οπότε αναγκαζόμαστε να ανεβάσουμε τα volts και επειδή ανεβάσαμε τα volts ανεβαίνει η θερμοκρασία!

 

κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...