Προς το περιεχόμενο

Η Apple ίσως αντικαταστήσει τη θύρα ακουστικών στο iPhone 7 με μια ανανεωμένη Lightning θύρα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα από τα μεγάλα προτερήματα του iPhone ήταν το 3.5mm jack, ειδικά την εποχή που όλοι οι κατασκευαστές πουλούσαν πανάκριβα hands free.

 

Δεν νομίζω ότι είναι θετική εξέλιξη.

Μη ξεχναμε όμως ότι ήταν ''recessed'' στο πρώτο iphone 2g , δηλαδή λίγο πιο χωμένο μέσα στη συσκευή, με αποτέλεσμα να χρειάζεαι adaptor, για κάνεις χρήση άλλων ακουστικών. και μετά από πολλά παράπονα το άλλαξε στις επόμενες συσκευες  . .

Επεξ/σία από aret1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το ίδιο δεν είναι και το Oppo R5S που παίζει με αντάπτορα;;; Το βλέπω ότι εκεί πάει η δουλειά, και εντάξει μπορεί να μην είναι και πολύ βολικό αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα χαρακτήριζα την κίνηση της κακή. Είναι πολύ έξυπνη και η Apple ξέρει εξαρχής ότι δεν πρόκειται να ενοχλήσει όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν iphone.

Έχει δική της υποδοχή φόρτισης, υποδοχή ακουστικών και γενικά περιφερειακά, δικό της hardware-software, επιτρέπει ανταλλαγή δεδομένων ανάμεσα στους χρήστες της μέσω wifi και γενικά προσπαθεί να "κλείσει" τον πελάτη μέσα στο δικό της περιβάλλον μαζί με τους υπόλοιπους πελάτες, που μοιράζονται τα ίδια πιστεύω και έχουν την ίδια θετική προκατάληψη απέναντι στην εταιρεία. Έχει καταφέρει, με όλες αυτές τις μικρές λεπτομέρειες, να τους πείσει ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων : οι Apple fans και οι Apple haters. Κάτι σαν το "χριστιανοί" και "αντίχριστοι". Αν δεν είσαι "fan", τότε είσαι "hater", κάτι σαν το "αν δεν είσαι μαζί μας, τότε είσαι εναντίον μας", είσαι κακός άνθρωπος και αντιμετωπίζεσαι ανάλογα... Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο και όλες οι απόψεις ταξινομούνται αποκλειστικά σε αυτές τις δύο κατηγορίες. Προχωρημένη ψυχολογία και marketing. Είναι πραγματικά πολύ μπροστά οι άνθρωποι... Το γράφω με θαυμασμό κι όχι με ειρωνεία. Έχουν καταφέρει να επιτύχουν συμπεριφορές ανάλογες με αυτές των θρησκειών σε ένταση και έκταση... Υποκλίνομαι με δέος, τόσο από την έκταση, όσο και από την ένταση του φαινομένου σε παγκόσμιο επίπεδο...

Τέλος, πιστεύω ότι η συγκεκριμένη είδηση δεν αφορά κανένα άλλο, πέρα από τους πελάτες της εταιρείας. Οι οποίοι δεν έχει σημασία το αν θα συμφωνίσουν ή όχι με αυτή την αλλαγή, αφού κατά την πλειοψηφία τους, θα ξαναγοράσουν iphone έτσι κι αλλιώς. Άρα, ουσιαστικά δεν είναι είδηση, αλλά ένας τρόπος να συνηθίσουν από τώρα στην ιδέα για να το χωνέψουν μέχρι να βγει το προϊόν, που θα το ενσωματώνει.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συν σε αυτο θα ειναι πως "ισως" εχει καλυτερη ποιοτητα ηχου, σε σχεση με το προπολεμικο 3.5 (το οποιο αγαπαω βεβαια)...

Το μειον ειναι (και ελπιζω να μην ισχυει κατι τετοιο)... πως αμα φορτωνεις το iPhone, τοτε δεν θα μπορεις να εχεις ακουστικα ταυτοχρονα πανω. Π.χ. ποσες φορες (απειρες) ακουω απο το YouTube κλπ και ταυτοχρονα φορτιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το iphone 7 θα ειναι ωραιο γρηγορο και ιδανικο για κοπελιτσες  επισης θα πουλησει τρελλα ακομα και αν για τζακ βαλουνε τη γουβα του βαβουλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα χαρακτήριζα την κίνηση της κακή. Είναι πολύ έξυπνη και η Apple ξέρει εξαρχής ότι δεν πρόκειται να ενοχλήσει όσους ενδιαφέρονται να αγοράσουν iphone.

Έχει δική της υποδοχή φόρτισης, υποδοχή ακουστικών και γενικά περιφερειακά,....

δικό της hardware-software, επιτρέπει ανταλλαγή δεδομένων ανάμεσα στους χρήστες της μέσω wifi και γενικά προσπαθεί να "κλείσει" τον πελάτη μέσα στο δικό της περιβάλλον μαζί με τους υπόλοιπους πελάτες, που μοιράζονται τα ίδια πιστεύω και έχουν την ίδια θετική προκατάληψη απέναντι στην εταιρεία. Έχει καταφέρει, με όλες αυτές τις μικρές λεπτομέρειες, να τους πείσει ότι υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων : οι Apple fans και οι Apple haters. Κάτι σαν το "χριστιανοί" και "αντίχριστοι". Αν δεν είσαι "fan", τότε είσαι "hater", κάτι σαν το "αν δεν είσαι μαζί μας, τότε είσαι εναντίον μας", είσαι κακός άνθρωπος και αντιμετωπίζεσαι ανάλογα... Δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο και όλες οι απόψεις ταξινομούνται αποκλειστικά σε αυτές τις δύο κατηγορίες. Προχωρημένη ψυχολογία και marketing. Είναι πραγματικά πολύ μπροστά οι άνθρωποι... Το γράφω με θαυμασμό κι όχι με ειρωνεία. Έχουν καταφέρει να επιτύχουν συμπεριφορές ανάλογες με αυτές των θρησκειών σε ένταση και έκταση... Υποκλίνομαι με δέος, τόσο από την έκταση, όσο και από την ένταση του φαινομένου σε παγκόσμιο επίπεδο...

Τέλος, πιστεύω ότι η συγκεκριμένη είδηση δεν αφορά κανένα άλλο, πέρα από τους πελάτες της εταιρείας. Οι οποίοι δεν έχει σημασία το αν θα συμφωνίσουν ή όχι με αυτή την αλλαγή, αφού κατά την πλειοψηφία τους, θα ξαναγοράσουν iphone έτσι κι αλλιώς. Άρα, ουσιαστικά δεν είναι είδηση, αλλά ένας τρόπος να συνηθίσουν από τώρα στην ιδέα για να το χωνέψουν μέχρι να βγει το προϊόν, που θα το ενσωματώνει.

 

Καλά τα λές, αλλά να θυμάσαι πως και οι θρησκείες αυξομειώνονται σε αριθμό οπαδών και κάποιες εξαφανίζονται με τα χρόνια ή/και αντικαθίστανται από άλλες.

 

Η κίνηση της apple οδηγεί λογικά σε απώλεια οπαδών.. αλλά θα μου πεις τι σχέση έχει η λογική με τη Θρησκεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν χρήστης iOS πολλά χρόνια, περισσότερο βλέπω να μου την λένε για την επιλογή μου, παρά ασχολούμε εγώ για το τι παίρνει ο άλλος. Κλασσικές ατάκες "είναι άχρηστο γιατί α) δεν αλλάζει μπαταρία Β) δεν παίρνει μνήμη Γ) δεν μεταφέρει αρχεία με Bluetooth Δ) έχει λίγους πυρήνες κτλ κτλ". Αντιθέτως δεν νομίζω η apple user να ασχολούνται τόσο πολύ για το τι δεν κάνει ένα android phone.
Σίγουρα μας βολεύει εμάς τους iOS χρήστες να έχουν και οι άλλοι iOS, γιατί είναι εύκολο, αλλά όχι και με θρησκευτικό παροξυσμό προς αυτούς που δεν έχουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα δεδομένο στον χώρο της τεχνολογίας όσο αφορά την συμβατότητα. Σχεδόν πάντα εάν όχι πάντα θα μπορείς να συνδέσεις τα κλασικά 3,5mm ακουστικά. Καταργήστε και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξεχνάτε επίσης πως ήδη το ότι μια συσκευή έχει τη στάνταρ υποδοχή ακουστικών, δεν σημαίνει πως δέχεται όλα τα ακουστικά χωρίς προβλήματα. Θες να πάρεις ένα καλό ζευγάρι ακουστικά που να λειτουργούν όλα τα χειριστήρια για τον έλεγχο μουσικής και κλήσεων; Για κάνε μια βόλτα στην αγορά και θα δεις πως υπάρχουν διαφορετικά μοντέλα ανάλογα με τον κατασκευαστή! Το μόνο κοινό που έχουν μεταξύ τους είναι πως περνάει απλά ο ήχος και άντε το play/stop της μουσικής, ενώ για την ένταση ή το χειρισμό των κομματιών ...ψάχνεις να βρεις τη συσκευή.

 

Με απλά λόγια περιγράφω πως κάθε φορά που αλλάζω συσκευή τηλεφώνου και θέλω ταυτόχρονα και καλά ακουστικά που να έχουν όλα τα χειριστήρια στο ενσωματωμένο remote, αναγκάζομαι να τα αλλάζω και αυτα. Τα οποία ακουστικά δεν κρατάνε πάνω από ένα χρόνο +- ούτως ή άλλως με καθημερινή χρήση.

 

:)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λές, αλλά να θυμάσαι πως και οι θρησκείες αυξομειώνονται σε αριθμό οπαδών και κάποιες εξαφανίζονται με τα χρόνια ή/και αντικαθίστανται από άλλες.

 

Η κίνηση της apple οδηγεί λογικά σε απώλεια οπαδών.. αλλά θα μου πεις τι σχέση έχει η λογική με τη Θρησκεία;

Η λογική υπάρχει στο σχεδιασμό του marketing και ο βασικός στόχος είναι να μην υπάρχει στα υποκείμενα. Ο στόχος είναι να κάνεις τον καταναλωτή να ενεργεί με το συναίσθημα και όχι με τη λογική. Έτσι είναι ποιο δεκτικός στα μηνύματα που θέλεις να του περάσεις.

Δε γνωρίζω κάποια θρησκεία που να κάνει επίκληση στη λογική του πιστού... Αυτό είναι το κοινό στοιχείο. Δε θέλω, φυσικά να ανοίξω θέμα περί θρησκειών, οπότε ας μην αναλύσουμε περαιτέρω το παράδειγμα αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το ίδιο δεν είναι και το Oppo R5S που παίζει με αντάπτορα;;; Το βλέπω ότι εκεί πάει η δουλειά, και εντάξει μπορεί να μην είναι και πολύ βολικό αλλά δεν είναι και το τέλος του κόσμου!!!!

με μια διαφορά... εκείνο είναι micro usb και θα βγουν χιλιάδες ακουστικά με ότι τιμές θέλεις (κοινό πρότυπο)... ενώ το άλλο έχει δικό του... ουσιαστικά θα πληρώνεις χρυσό τα ακουστικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν χρήστης iOS πολλά χρόνια, περισσότερο βλέπω να μου την λένε για την επιλογή μου, παρά ασχολούμε εγώ για το τι παίρνει ο άλλος. Κλασσικές ατάκες "είναι άχρηστο γιατί α) δεν αλλάζει μπαταρία Β) δεν παίρνει μνήμη Γ) δεν μεταφέρει αρχεία με Bluetooth Δ) έχει λίγους πυρήνες κτλ κτλ". Αντιθέτως δεν νομίζω η apple user να ασχολούνται τόσο πολύ για το τι δεν κάνει ένα android phone.

Σίγουρα μας βολεύει εμάς τους iOS χρήστες να έχουν και οι άλλοι iOS, γιατί είναι εύκολο, αλλά όχι και με θρησκευτικό παροξυσμό προς αυτούς που δεν έχουν.

Ασχολήθηκα με τη λογική της εταιρείας και όχι των αγοραστών της, οι οποίοι είναι και οι τελικοί αποδέκτες και προσωπικά δε μπορώ να τους κατηγορήσω, αφού θα μπορούσα, άνετα, να ήμουν στη θέση τους. Το πρώτο λάθος είναι ότι από τη προσωπική εμπειρία δεν βγαίνει ένα μαζικό συμπέρασμα, ειδικά όταν μιλάμε για μια εταιρεία με τόσο μεγάλη πελατειακή βάση. Κοινώς: για να μελετήσεις ένα φαινόμενο, αντικειμενικά, πρέπει να δεις το σύνολο και όχι να στηριχθείς στη δική σου, υποκειμενική, άποψη. Το σύνολο των υποκειμενικών απόψων μπορούν να σου συνθέσουν μια αντικειμενική άποψη.

Εσύ πχ διάλεξες να δεις του 3-5 ανθρώπους που σε κατάκριναν για την επιλογή σου και όχι τους άλλους 50, που δεν κοίταξαν καν τι κινητό έχεις. Άρα η οπτική σου έχει συγκεκριμένο προσανατολισμό. Για ένα περίεργο λόγο οι περισσότεροι χρήστες iphone έχουν παρόμοια οπτική με τη δική σου...

Δε μπορώ να διαφωνίσω ότι υπάρχουν και "haters", όπως και "fans", αλλά όλο αυτό μου μοιάζει περισσότερο ένα σύστημα με ανατροφοδότηση δηλαδή φανατισμός, που προκαλέι αντίδραση, η οποία στη συνέχεια δημιουργεί επιπλέον φανατισμό, που με τη σειρά του τροφοδοτεί νέες αντιδράσεις κτλ

Να θυμίσω ότι πρώην εργαζόμενοι κατέθεσαν ότι στα εργοστάσια της Apple η εταιρεία αντιμετωπίζεται σαν θρησκεία και τους μάζευαν, κατά τη διάρκεια της ημερας, αναγκάζοντάς τους να τραγουδούν όλοι μαζί τον ύμνο της εταιρείας.... Μέχρι να το διαβάσω, δεν ήξερα καν ότι η Apple έχει και ύμνο... :blink:

Ξεχνάτε επίσης πως ήδη το ότι μια συσκευή έχει τη στάνταρ υποδοχή ακουστικών, δεν σημαίνει πως δέχεται όλα τα ακουστικά χωρίς προβλήματα. Θες να πάρεις ένα καλό ζευγάρι ακουστικά που να λειτουργούν όλα τα χειριστήρια για τον έλεγχο μουσικής και κλήσεων; Για κάνε μια βόλτα στην αγορά και θα δεις πως υπάρχουν διαφορετικά μοντέλα ανάλογα με τον κατασκευαστή! Το μόνο κοινό που έχουν μεταξύ τους είναι πως περνάει απλά ο ήχος και άντε το play/stop της μουσικής, ενώ για την ένταση ή το χειρισμό των κομματιών ...ψάχνεις να βρεις τη συσκευή.

 

Με απλά λόγια περιγράφω πως κάθε φορά που αλλάζω συσκευή τηλεφώνου και θέλω ταυτόχρονα και καλά ακουστικά που να έχουν όλα τα χειριστήρια στο ενσωματωμένο remote, αναγκάζομαι να τα αλλάζω και αυτα. Τα οποία ακουστικά δεν κρατάνε πάνω από ένα χρόνο +- ούτως ή άλλως με καθημερινή χρήση.

 

:)

Αυτό ισχύει, αλλά κυκλοφορούν πολλές generic λύσεις που λειτουργούν σχεδόν σε όλα τα μοντέλα. Μιλάω για handsfree με ακουστικά και μικρόφωνο, χωρίς επιπλέον πλήκτρα. Κάποιους του βολεύει και αυτή η λύση.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...