Προς το περιεχόμενο

Η Apple ίσως αντικαταστήσει τη θύρα ακουστικών στο iPhone 7 με μια ανανεωμένη Lightning θύρα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το να μην σου αρεσει η πολιτικη μιας εταιριας και ετσι να μην την επιλεγεις δεν παιζει σαν επιλογη ετσι? Το να μην σου αρεσει που μια εταιρια καθε τρεις και λιγο κυριολεκτικα μαμαει την συμβατοτητα μεταξυ των συσκευων σου (και της), καθιστωντας αχρηστα και τα παλαιοτερα αξεσουαρ του iPhone σου αλλα και τα αξεσουαρ των υπολοιπων συσκευων σου πρεπει να το κανουμε γαργαρα? 

Ασφαλως εν προκειμενω δεν εχει μεγαλη σημασια η αλλαγη βυσματος. Αυτο που εχει σημασια ειναι η νοοτροπια και η πολιτικη της Αpple γυρω απο το θεμα συμβατοτητα ομως, την οποια την εχει γραμμενη στα τετοια της, αδιαφορωντας για την δικια ΣΟΥ ευκολια. Με λιγα λογια, γραμμενο σε εχει σαν καταναλωτη, και εσυ την υποστηριζεις.

 

Οχι δεν μου αρεσει αλλα δεν ειδα τοσο μεγαλο σαματα οταν οι αλλες εταιριες αλλαξανε το βυσμα των ακουστικων η το βυσμα φορτισης.

Απο την Apple ολα τα περιμενω γιατι ξερει πως οτι και να κανει αυτοι που τρεχουν να αγορασουν iphone παλι θα τρεξουν να το αγορασουν.

Μην ξεχνας οτι ειχε φτιαξει "στρατο" απο φανμπους υπερ της οθονης 3.5 ιντσων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν μου αρεσει αλλα δεν ειδα τοσο μεγαλο σαματα οταν οι αλλες εταιριες αλλαξανε το βυσμα των ακουστικων η το βυσμα φορτισης.

Απο την Apple ολα τα περιμενω γιατι ξερει πως οτι και να κανει αυτοι που τρεχουν να αγορασουν iphone παλι θα τρεξουν να το αγορασουν.

Μην ξεχνας οτι ειχε φτιαξει "στρατο" απο φανμπους υπερ της οθονης 3.5 ιντσων.

Θες να μου δωσεις καποιο link που αλλη εταιρια επελεξε να αλλαξει το βυσμα των ακουστικων και δεν εγινε "σαματας", απο δω απτο Insomnia? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μου δωσεις καποιο link που αλλη εταιρια επελεξε να αλλαξει το βυσμα των ακουστικων και δεν εγινε "σαματας", απο δω απτο Insomnia? 

 

Δεν εχω καποιο link αλλα δεν θυμαμαι καποιον σαματα περι βυσματος φορτιστη η ακουστικων (λες να ειχε γινει σαματας και να μην το ειχα δει; Μπορει καθολου απιθανο)

 

Παντως εχω στο ντουλαπι 4 φορτιστες απο Samsung που ειναι διαφορετικα βυσματα και δεν ειναι usb

 

Αν θελεις την γνωμη μου πρεπει να καθιερωθει ενα βυσμα για φορτιση και ενα βυσμα για ακουστικα απο ολες τις εταιριες κατι που ελεγαν για τους φορτιστες στο παρακατω link αλλα δεν το βλεπω να το κανουν.

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/415664-E-E-%CE%91%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-2011-%CE%BF-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%82-micro-USB-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Αυτό ισχύει, αλλά κυκλοφορούν πολλές generic λύσεις που λειτουργούν σχεδόν σε όλα τα μοντέλα. Μιλάω για handsfree με ακουστικά και μικρόφωνο, χωρίς επιπλέον πλήκτρα. Κάποιους του βολεύει και αυτή η λύση.

 

I know αλλά μιας και ακούω συνεχώς μουσική από το smartphone και είμαι και περίεργος με τον ήχο που ακούω, δεν με βολεύουν τα generic που δεν έχουν έλεγχο της έντασης ή της σειράς των κομματιών. Και παίζει συνολικά να έχω ξοδέψει περισσότερα χρήματα για ακουστικά, παρά για τις ίδιες τις συσκευές! Η μοναδική λύση που παίζει με όλες τις συσκευές είναι τα stereo bluetooth αλλά μέχρι τώρα αν και ξόδεψα μερικές εκατοντάδες ευρώ για ασύρματα ακουστικά, δεν κατάφερα να ακούσω στα αυτιά μου το αποτέλεσμα που επιθυμώ και έτσι επιστρέφω πάλι στα ενσύρματα.

 

Φυσικά για τις default επιλογές που έχει μέσα στο πακέτο του κινητού ο κατασκευαστής ούτε λόγος, μιας και τα περισσότερα ...νιαουρίζουν (ακόμη και αυτά της apple...και νομίζω πως τα τελευταία 3 χρόνια +, δεν έχω ανοίξει ποτέ ακουστικά που περιέχονται στη συσκευασία!)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I know αλλά μιας και ακούω συνεχώς μουσική από το smartphone και είμαι και περίεργος με τον ήχο που ακούω, δεν με βολεύουν τα generic που δεν έχουν έλεγχο της έντασης ή της σειράς των κομματιών. Και παίζει συνολικά να έχω ξοδέψει περισσότερα χρήματα για ακουστικά, παρά για τις ίδιες τις συσκευές! Η μοναδική λύση που παίζει με όλες τις συσκευές είναι τα stereo bluetooth αλλά μέχρι τώρα αν και ξόδεψα μερικές εκατοντάδες ευρώ για ασύρματα ακουστικά, δεν κατάφερα να ακούσω στα αυτιά μου το αποτέλεσμα που επιθυμώ και έτσι επιστρέφω πάλι στα ενσύρματα.

 

Φυσικά για τις default επιλογές που έχει μέσα στο πακέτο του κινητού ο κατασκευαστής ούτε λόγος, μιας και τα περισσότερα ...νιαουρίζουν (ακόμη και αυτά της apple...και νομίζω πως τα τελευταία 3 χρόνια +, δεν έχω ανοίξει ποτέ ακουστικά που περιέχονται στη συσκευασία!)

 

:)

Όπως έγραψα και αρχικά: συμφωνώ. Δε μπορώ να κρίνω τα προσωπικά γούστα του καθενός και δεν υπάρχει σωστό ή λάθος.

Κάποιοι άλλοι μπορεί να βολεύονταν με ποιο οικονομικές λύσεις και θα ήταν καλύτερα να τους έδινε την επιλογή. Για περιπτώσεις σαν τη δική σου δεν αλλάζει τίποτα επί της ουσίας.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αυτό δεν είχαν σκεφτεί. Να μην πουλάει ακουστικά ο κάθε πικραμένος με κλασικά βύσματα χωρίς δικαιώματα χρήσης. Τι το κάναμε εδώ Αμέρικαν μπαρ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης thetruth είπε:
προσφατα αλλαξα απο android σε ios αν ισχυει το αρθρο με βλεπω να ξαναγυριζω σε android. 
 
Για το iphone 7 γραφει οτι θα αλλαξει το βυσμα δεν θα ερθει το βραδυ που κοιμασαι καποιος και θα σου παρει το κινητο και θα σου αλλαξει το βυσμα.

Κλαίω από τα γέλια!!!!!!!!!!!! . Να είσαι πάντα καλά φίλε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αυτό δεν είχαν σκεφτεί. Να μην πουλάει ακουστικά ο κάθε πικραμένος με κλασικά βύσματα χωρίς δικαιώματα χρήσης. Τι το κάναμε εδώ Αμέρικαν μπαρ.

Όχι μόνο. Υπάρχουν πολλά και διαφορετικά περιφερειακά για iphones, αλλά όλα στον καιρό τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοοτροπία Apple:

 

- Πολλες διαφημισεις

- Παρουσιαζουν δηθεν πρωτοτυπες λειτουργιες (ενω υπαρχουν ήδη) 

- Αδιαφορια ευκολιας του χρηστη και περιορισμος δυνατοτητων (λενε δηθεν οτι ειναι κατι καινουργιο εξυπνο και απλο)

- Ασυμβατοτητα θυρα ακουστικων (δηθεν καινουργια τεχνολογια)

- Αναγκαστικη εγκατασταση το iTunes για να μεταφερεις εικονες-μουσικη-βιντεο (αντι με ενα απλο copy-paste)

- Για εγκατασταση μιας εφαρμογης απαιτει συνεχεια να βαζεις apple id

- Στο Skype δεν υποστηριζει να δεχτεις αρχεια αν σου στειλει καποιος πχ μια φωτογραφια του

- Δεν βαζουν USB OTG (για να βαλουμε στικακια usb ή εξωτερικο σκληρο κλπ)

- Ακριβο Service (Στην Ελλαδα ειδικα εχουν τα χειροτερα services και αργoυν) 

 

Και για ολα αυτα πληρωνει καποιος 500-600ευρω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πληροφορία αυτή με τον lighting connector αντί για audio jack δεν υφίσταται.Κάθε άλλο. Βλέπε άρθρο σχετικά με την πατέντα του audio jack type D που θα χρησιμοποιηθεί στα επόμενα iphone. Δεν θα αφαιρεθεί τελείως αλλά θα υιοθετήθεί από όλους τους κατασκευαστές (μετά την θαραλλέα apple φυσικά που θα πάρει στις πλάτες της την πρώτη αλλαγή σε) ένα νέο πρότυπο audio jack type D το οποίο θα επιτρέπει ακόμα λεπτότερες και ομορφότερες συσκευές.
14345-9825-150922-Jack-l.jpgApple-iPhone-7-Headphone-Port-Headphone-apple-headphone-patent3.png?resize=610%2iPhone-half-headphone-jack.jpg

Η κατακραυγή είναι δεδομένη.Τα ίδια ακούσαμε και με το  usb type C στο νέο macbook αλλά όσο περνάει ο καιρός τελικά η κοινωνία και όλοι οι ανταγωνιστές ακολουθούν.Βλέπε usb type C στα pc's μετά τα 12άρια  Macbook. Είναι δύσκολο να είσαι αυτός που θα κάνει πρώτος την αλλαγή (ειδικά αλλαγές με χρόνιες ρίζες στην αντίληψη μας όπως στο usb B και στο audio jack 3,5mm που θα δούμε στα επόμενα iphone σίγουρα θα είναι κατακριτέες αλλά ως γνωστόν η apple θα βγάλει το φίδι από την τρύπα για τους υπολοίπους γιατί είναι από τις λίγες εταιρίες που ενδιαφέρονται για την εξέλιξη της τεχνολογίας και δεν επαναπαύεται στο γεγονός ότι οι χρήστες βολεύονται και με απαρχαιομένα πρότυπα.Δυστυχώς η εξέλιξη χρειάζεται θυσίες,θάρρος και μελέτη.Και κάποιος πρέπει να αναλάβει αυτήν την τριπλή ευθύνη.Ποιος άλλος ? Η ''κακιά'' apple..

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαστε; Στιγμες απείρου κάλους, και η samsung τα ιδια...

 
11055.jpg

 

Tί μου θύμισες τώρα... Τα ακουστικά που είχε το Κ800 μου πριν από μία δεκαετία ! Υ.Γ Και αυτό δεν είναι τίποτα ! Η se τουλάχιστον είχε την ίδια θύρα 10 χρόνια.Η samsung και οι άλλοι δεν θες να θυμηθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοοτροπία Apple:

 

- Πολλες διαφημισεις

- Παρουσιαζουν δηθεν πρωτοτυπες λειτουργιες (ενω υπαρχουν ήδη)

- Αδιαφορια ευκολιας του χρηστη και περιορισμος δυνατοτητων (λενε δηθεν οτι ειναι κατι καινουργιο εξυπνο και απλο)

- Ασυμβατοτητα θυρα ακουστικων (δηθεν καινουργια τεχνολογια)

- Αναγκαστικη εγκατασταση το iTunes για να μεταφερεις εικονες-μουσικη-βιντεο (αντι με ενα απλο copy-paste)

- Για εγκατασταση μιας εφαρμογης απαιτει συνεχεια να βαζεις apple id

- Στο Skype δεν υποστηριζει να δεχτεις αρχεια αν σου στειλει καποιος πχ μια φωτογραφια του

- Δεν βαζουν USB OTG (για να βαλουμε στικακια usb ή εξωτερικο σκληρο κλπ)

- Ακριβο Service (Στην Ελλαδα ειδικα εχουν τα χειροτερα services και αργoυν)

 

Και για ολα αυτα πληρωνει καποιος 500-600ευρω

Να συμπληρώσω

 

No flash

No Bluetooth

No sd

No removable battery

No micro usb port

No 3.5mm port

Υψηλό Sar

Παράξενη ανάλυση οθόνης που παραμορφωνει τα βίντεο

 

Όλοι έχουμε 3.5mm ακουστικά γιατί πρέπει να τα πετάξουμε ώστε να πάρουμε άλλα? Ο ανταπτορας των 30 ευρώ δεν είναι λύση.

 

Ακόμα και με το usb type c θα δημιουργηθεί τρελή σύγχυση σε όλα τα επίπεδα από υπολογιστές μέχρι smart tv και media players.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Να συμπληρώσω

 

No flash

No Bluetooth

No sd

No removable battery

No micro usb port

No 3.5mm port

Υψηλό Sar

Παράξενη ανάλυση οθόνης που παραμορφωνει τα βίντεο

 

Όλοι έχουμε 3.5mm ακουστικά γιατί πρέπει να τα πετάξουμε ώστε να πάρουμε άλλα? Ο ανταπτορας των 30 ευρώ δεν είναι λύση.

 

Ακόμα και με το usb type c θα δημιουργηθεί τρελή σύγχυση σε όλα τα επίπεδα από υπολογιστές μέχρι smart tv και media players.

 

Μόλις επιβεβαιώσατε και οι 2 πως "κράζετε" χωρίς να γνωρίζετε λεπτομέρειες για τις συσκευές... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...