Προς το περιεχόμενο

Η Humai επιθυμεί να μεταφέρει τη συνείδηση των ανθρώπων σε τεχνητά σώματα μετά τον θάνατό τους


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Σιγά ΜΗ ΔΕΝ ΕΨΑΧΝΑΝ να βρουν τρόπο οι πάμπλουτοι Εβραίοι που δυναστεύουν τον πλανήτη, να συνεχίζουν να ζουν και μετά θάνατον!

 

Το περίμενα. Δεν με παραξενεύει διόλου η είδηση αυτή.

 

head-explode-228x300.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Προς το παρόν, η Humai αποτελείται από τέσσερα άτομα, ωστόσο σκοπεύει να προσλάβει και άλλους στο ερχόμενο διάστημα.

 

Επιτέλους και κάποιος που κάνει προσλήψεις. Βρε λες να στείλω κανένα βιογραφικό;;; Τώρα που είναι στις αρχές.

 

Αν γίνει κάτι τέτοιο τότε καταρρίπτονται όλα περί θρησκείας περί αιωνιότητας της ψυχής κλπ

Τι σχέση έχει η ψυχή με το συγκεκριμένο;;; 

 

το θεμα της κλωνοποιησης ειναι πολυ περιεργο παντως.

μπορει να εχεις ενα ακριβως 100% αντιγραφο σου μπροστα σου, αλλα δεν θα εισαι "εσυ". θα ειναι κατι "αλλο".

Με λίγα λόγια δεν είναi θέμα hardware άλλα κυρίως είναι θέμα software  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αυτοι εκει πρεπει να πεξανε το SOMΑ

 

Αν το είχαν παίξει, μάλλον θα αντιλαμβάνονταν τους λόγους για τους οποίους αυτή η "μεταφορά" είναι όχι τόσο ανέφικτη, όσο άνευ ουσίας, κυρίως για τον άμεσα ενδιαφερόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολύ σωστά είπε ο Vapir, το σώμα και ο άνθρωπος ενεργεί βάσει χημικών αντιδράσεων.

Αν διαβάσει κανείς το Free Will από τον Sam Harris θα καταλάβει.

Αυτό που λέμε ελεύθερη σκέψη δεν είναι και τόσο ελεύθερο και είναι ελεγχόμενο μέχρι ενός σημείου από τις χημικές αντιδράσεις στον εγκέφαλο μας.

Ξέρουμε για παράδειγμα ουσίες με τις οποίες μπορούμε να αισθανθούμε χαρά ή ερωτευμένοι (ντοπαμίνη & νορεπινεφρίνη).. ή όταν φοβόμαστε ανεβαίνουν τα επίπεδα γλυκόζης στο αίμα...

Όλα αυτά πως μπορούν να μεταφραστούν ηλεκτρονικά?!

 

Νομίζω πως πρώτα χρειάζεται να δημιουργηθούν υπολογιστές με οργανικά μέρη και μετά θα έχουμε πάλι δρόμο προς τα εκεί αλλά τουλάχιστον θα είμαστε πιο κοντά! :)

Κάποιες χημικες αντιδράσεις επηρεάζουν τα αισθήματά μας. Αυτό δε σημαίνει ότι τα αισθήματα είναι προϊόν χημικών αντιδράσεων, τουλάχιστον δεν έχει βρεθεί κάτι τέτοιο ακόμα. Δεν έχουμε εντοπίσει ένα συγκεκριμένο χώρο σαν "εργοστάσιο" στο σώμα που παράγει αισθήματα ή τη συνείδηση ότι υπάρχουμε, τον τρόπο που βλέπουμε και αισθανόμαστε τον κόσμο. Μπορεί αύριο να ξημερώσει μια ημέρα που θα αλάξει η γνώση μας αλλά σήμερα η συνείδηση είναι ένα από τα μυστήρια της επιστήμης. Οπότε για να επανέρθουμε στην είδηση, είναι δύσκολο να μεταφέρεις κάτι που δε γνωρίζεις καν τί είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ασήμαντο και άχρηστο να γίνει κάτι τέτοιο εκτός πια αν μιλάμε για κάποιον υπερβολικά χαρισματικό άνθρωπο που έχει να δώσει πολλά στην επιστήμη και κανένας άλλος δεν πρόκειται να τον φτάσει σε λογικά χρονικά πλαίσια ****

και σε αυτό το σημείο σκέφτηκα και μια χρησιμότητα στην όλη υπόθεση... ο χρόνος, ενας άνθρωπος η για να μην μπερδευτούμε μια προσωπικότητα θα είχε άπειρο χρόνο μπροστά της οπότε άπειρό χρόνο για να βελτιωθεί οπότε έτσι θα μπορούσαμε να ξέρουμε πραγματικά τα όρια της ανθρώπινης λογικής και διάνοιας .

Πάντως δεν θα είσαι εσύ αυτός που θα ζήσει απλά κάποιος με ρομποτικό σώμα που σκεφτόταν σαν εσένα μέχρι την στιγμή που για πρώτη φορά ανοίγει τα μάτια του και απλά θα έχει τις αναμνήσεις σου και κατα συνέπεια κάποια απο τα "χούγια" σου ή τους φόβους σου κτλ αλλα αυτά με τον χρόνο (και άρα με τις νέες εμπειρίες του) θα ξεπεραστούν και θα είναι ενα εντελώς διαφορετικό άτομο... γιαυτό σκέφτηκα στην αρχή πως είναι άχρηστο... αλλά η αθανασία είναι μεγάλο πλεονέκτημα.. πχ όσο βλάκας και να είσαι σε 10000 χρόνια αναγκαστικά θα ανεβείς πολλά νοητικά επίπεδα...

 

 

εγώ πάντως θα έβαζα να λεφτά μου στο j147 ή σε κάτι παρόμοιο γιατι αγαπάω τον εαυτούλη μου και δεν θέλω απλά εναν αθάνατο κλόνο μου αλλά τον ίδιο τον εαυτό μου αθάνατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινή σκέψη μετά από wake n bake:

 

Φαντάσου κάποιοι να κρατάνε τους εγκεφάλους παγωμένους απο τους σημαντικότερους επιστήμονες που δεν ζουνε πια μέχρι να καταφέρουν να τους περάσουν σε κάποιο ρομπότ ή κλώνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...