Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με hackers αντιμετωπίζουν τρεις ελληνικές τράπεζες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Source?

Δεν το βρίσκω στο net αλλά στο ραδιόφωνο τουλάχιστον άκουσα πως την περασμένη Πέμπτη για ένα 35λεπτο-40λεπτο είχαν βγει off τα e-banking εξαιτίας αυτού

 

edit:

Κάτι βρήκα στο thetoc.gr

 

Ως προειδοποιητικό χτύπημα είχαν προκαλέσει την προηγούμενη Πέμπτη την ολιγόλεπτη διακοπή του internet banking τριών τραπεζών με ομαδικό 

σημειωση: τώρα τί ήθελαν να γράψουν μετά το ομαδικό, μη με ρωτάτε γιατί κάπου πάει το μυαλό - κρίνοντας και από το αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν το βρίσκω στο net αλλά στο ραδιόφωνο τουλάχιστον άκουσα πως την περασμένη Πέμπτη για ένα 35λεπτο-40λεπτο είχαν βγει off τα e-banking εξαιτίας αυτού

 

edit:

Κάτι βρήκα στο thetoc.gr

σημειωση: τώρα τί ήθελαν να γράψουν μετά το ομαδικό, μη με ρωτάτε γιατί κάπου πάει το μυαλό - κρίνοντας και από το αποτέλεσμα

Το συγκεκριμενο για την περασμενη Πεμπτη το γραφει και η αρχικη ειδηση του thread, απο την Καθημερινη ;)

Η απορια μου ειναι για σημερα, το υποτιθεμενο deadline, και καποια ενδειξη που να αποδεικνυει οτι κατι πηγε στραβα/απετυχε το online τμημα καποιας τραπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο για την περασμενη Πεμπτη το γραφει και η αρχικη ειδηση του thread, απο την Καθημερινη ;)

Η απορια μου ειναι για σημερα, το υποτιθεμενο deadline, και καποια ενδειξη που να αποδεικνυει οτι κατι πηγε στραβα/απετυχε το online τμημα καποιας τραπεζας.

Πολύ σωστός, my bad!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάναν τούμπανο Έλληνα χακερ θα δούμε ποτέ ή όχι? ( και δεν εννοώ Ελληναρά χακερ που κάνει ενα ddos και νομίζει οτι χακαρει το πεντάγωνο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάναν τούμπανο Έλληνα χακερ θα δούμε ποτέ ή όχι? ( και δεν εννοώ Ελληναρά χακερ που κάνει ενα ddos και νομίζει οτι χακαρει το πεντάγωνο)

Εχουμε αρκετους, πολυ πιο "τουμπανο" απ οσο φανταζεσαι. Αλλα δεν αποζητουν την αναγνωριση και μαλλον αυτα που εχουν καταφερει δεν ειναι αρκετα για να βρισκονται συχνα στους τιτλους των ελληνικων ειδησεων.

Παραδειγμα, ο μεγιστος Χρηστος Παπαδημητριου (hint: το link ειναι στο Berkeley).

Ο οποιος πριν μερικες ωρες πηρε ενα ακομα βραβειο, το IEEE John von Neumann Medal 2016 (PDF).

Και υπαρχουν κ αλλοι, αρκετα μικροτεροι του, αντιστοιχης φιλοσοφιας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θεωρώ ότι οι καλύτεροι χακερς παγκοσμίως ειναι αυτοί που δεν τους ξέρει κανείς.

Aρα η ερωτηση σου στο προηγουμενο μηνυμα δεν εχει ιδιαιτερο νοημα, ε? ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ δεν ρώτησα και για τους ανώνυμους. Πάντως θα ήταν ωραίο να ακούγαμε ξέρω γω "ο Καραμήτσος πχ, απο Ελλάδα χαλαρε την Νασα"

Χακαρε. Φτου autocorrect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νταξ δεν ρώτησα και για τους ανώνυμους. Πάντως θα ήταν ωραίο να ακούγαμε ξέρω γω "ο Καραμήτσος πχ, απο Ελλάδα χαλαρε την Νασα"

Χακαρε. Φτου autocorrect

Α, τετοιους θες. Right.

Ξεκινα με τον χακερ απο το Μπραχαμι (link2, thread)

 

/offtopic over

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πολλοί που πιάστηκαν ξενοι, μεγάλα μυαλά οι άτιμοι. Απο Έλληνες προσωπικά κανεις δεν μου γεμιζε το μάτι σαν χακερ. Οχι ότι θυμάμαι και κανέναν. Μου φαινόνταν ερασιτέχνες μπροστά σε θηρία όπως ο μιτνικ, λίμο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...