Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για τη Μ2000 (Γλώσσα προγραμματισμού)


M2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυκλοφόρησε και το 23ο τεύχος για τις βάσεις δεδομένων. Δίνω μερικά παραδείγματα. Χρησιμοποιώ εσωτερικά το ADO (παλαιότερα είχα το DΑΟ 3.5, αλλά κατάφερα να το αλλάξω και να έχω την ίδια λειτουργία για συμβατότητα αλλά και επιπλέον λειτουργίες). Στη Μ2000 ο χρήστης θέλω να κάνει μια γνωριμία. Όχι να μπει στην επιστήμη των Β.Δ. (ούτε εγώ έχω τέτοια ειδικότητα, ουσιαστικά μια διεπαφη έχω φτιάξει, και μάλιστα έχω κάνει περιορισμούς. Αν θέλει κανείς τίποτα παραπάνω,..απλά δεν του κάνει η Μ2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναθεώρηση 177, τώρα παίζουν τα nested raise event. Δηλαδή γεγονότα που εκκινούν από συναρτήσεις που έχουν κληθεί από γεγονότα!

Έφτιαξα και τα γενικά γεγονότα (global event), που είχα ένα bug! Οπότε τώρα ολοκληρώθηκε το σετ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο Τεύχος 25ο, θεωρία για τα γραφικά και  στο τέλος  δείχνει πώς φτιάχνουμε μια κλίμακα στην Μ2000:

 

 

post-370421-0-49435500-1457352776_thumb.png

 

(Η Μ2000 χρησιμοποιεί twips και ότι βγάζει στην οθόνη βγαίνει και  σε εκτυπωτή, επιπλέον δεν επηρεάζεται από διαφορετικά dpi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα...την εισαγψγή GUI για τη Μ2000. (μπορεί κανείς να διαχειριστεί την οθόνη σαν παράθυρο, αλλά δεν μπορεί να βάλει πάνω στοιχεία ελέγχου (εκτός από ότι ανοίγει άμεσα, όπως ένα Listbox, ή ένα Textbox, και συνάμα έχει και στόχους πλαίσια για να κάνει εισαγωγή επιλογών με το ποντίκι). Το γραφικό περιβάλλον θα δουλεύει με μηνύματα, και τα στοιχεία ελέγχου δεν θα είναι αυτά των windows (δεν μου αρέσουν...) αλλά αυτά που έχει ήδη η Μ2000 για τις φόρμες διαλόγων.
 
Στο βίντεο είναι οι δοκιμές. Υπάρχει μια φόρμα που ανοίγει δυο φορές (οι φόρμες είναι κλάσεις στη VB6, και με το σύστημα της συνδέται η Μ2000, είναι ένα dll που το έχουν όλα τα λειτουργικά της Microsoft από XP και πάνω). Για τη δοκιμή έχω ένα Button (κουμπί) που όταν το πατάμε επικοινωνεί με τον κώδικα της γλώσσας που τρέχει από πίσω!
Δεν θα μείνουν έτσι οι φόρμες αλλά θα γίνουν σαν το πλαίσιο διαλόγου Ρυθμίσεις, με custom controls. Απλά χρειάζεται ένας wrapper που θα πάρει τα μηνύματα των controls και θα τα περνάει από διαφορετικό κανάλι (μόνο για τη Μ2000).

 


 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα πίνακες φορμών (είχα βάλει πίνακες στοιχείων για φόρμες). Έφτιαξα και το Unload event να σταματάει αν θέλουμε το Unload. Έχω ανεβάσει ένα μικρό πρόγραμμα που δείχνει την χρήση του.

 

 

fiveforms.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβασα την αναθεώρηση 188. Η Layer { } ανοίγει ένα μπλοκ για να γράψουμε στη φόρμα, μπορούμε να κάνουμε πολλά από γράμματα, μέχρι και να βάλουμε εικόνες. Εδώ όμως ζωγραφίζουμε!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ!

Συνεχίζω!

 

Εδώ είναι ένα παράδειγμα όπου τρία νήματα παίζουν, ένα για κάθε παράθυρο, και ζωγραφίζουν ανεξάρτητα!!!!!

έχω ανεβάσει στο Blog τον κώδικα!

 

threethreads.png

Επεξ/σία από M2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ένα βίντεο με Ν=30 (έχω βάλει εσωτερικά έναν περιορισμό για μέχρι 100 παράθυρα αν χρησιμοποιούμε την Layer, αλλιώς φτιάχνουμε όσα θέλουμε...μέχρι να φωνάζουν τα Windows για resources)

 


Να συμπληρώσω εδώ ότι η VB6 δεν έχει νήματα, και δεν φτιάχνει φόρμες σε πίνακες, μόνο πίνακες στοιχείων σε φόρμες και μόνο για βασικά στοιχεία, όχι για user controls. Αλλά όλα μπορούν να ξεπεραστούν, αφού η γλώσσα είναι βολική για επέκταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναθεώρηση 190, μπηκαν και άλλα στοιχεία ελέγχου.(από δω και πέρα έχω τα στοιχεία πολλαπλών γραμμών να βάλω)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναθεώρηση 191

Καθορισμός μεγέθους χαρακτήρων ώστε να βγαίνει το παράθυρο με συγκεκριμένη ανάλυση σε χαρακτήρες. Π.χ με την εντολή φόρμα 30,20 κάνει το παράθυρο να έχει 30 χαρακτήρες σε 20 γραμμές.  Στοίχιση γραφικών στοιχείων σε θέσεις χαρακτήρων. Στρογγυλεμένες άκρες! Έφτιαξα το άνοιγμα παραθύρου τύπου Modal, και μπορούν να ανοίγουν διαδοχικά παράθυρα με αυτό το τρόπο (κάνει τα άλλα παράθυρα disable)

 

 

button1.png

 

Αυτός είναι ο κώδικας που φτιάχνει το παραπάνω παράθυρο και μετακινούμε το στοιχείο σε θέσεις χαρακτήρων!

 

 

Declare Form1 Form
Declare Button1 Button Form Form1
Bx=4
Layer Form1 {
      Linespace 0
      Window 8, 10000, 6000
      Cls 1,0
      Form 30, 20
      Print @(0,4),"123456789012345678901234567890"
      Cursor Bx, 5
      Move !
      Button1_Xpos=Pos.x
      Button1_Ypos=Pos.y
      Xt=Button1_Xpos div Bx
      Yt=Button1_Ypos div 5
}
Method Button1,"Move", Button1_Xpos, Button1_Ypos, Xt*5, Yt*2
Method Button1,"Curve",1 \\ 2 - 3 (single float)
Method Form1, "Show"
Function Form1.Unload {
      Keyboard "!"
}
Function Button1.Click {
      \\ print to console
      Print "Hello"
}
Function Form1.MouseDown {
      Drop 2 ' no need now (keycode and shift)
      Read New X, Y
      Layer Form1 {
            Move X, Y
            Cursor ! \\ transform to char coordinates
            Move ! \\ transform to graphic, at the up left corner of a char
            Method Button1,"Move", Pos.x, Pos.y
      }
}
A$=key$
Declare Button1 Nothing
Declare Form1 Nothing

Επεξ/σία από M2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω οτι το ζωντανο παραδειγμα του οτι οταν ο Ελληνας θελει,μπορει να κατακτησει τα παντα με δυναμη της ικανοτητας που τον διακατεχει.Ευγε και παλι κυριε συνονόματε.

 

Btw,Εχει καθολου χρηστικη αξια η την κανετε για την γκαβλα σας και μονο?Και τα δυο ειναι εξισου ωραια,αρκει να σας ικανοποιουν εσας.

 

ΥΓ1:Βλεπω τρωτε πολυ κραξιμο απο αλλους εξισου ταλαντουχους που ομως κατα την κριση μου υπολειπονται σε εμπειρια μιας και φανταζομαι πως ειναι κατα πολυ νεοτεροι,μπορω να ρωτησω γιατι τοσο hate?(στειλτε καλυτερα αν θελετε προσωπικο μηνυμα)

ΥΓ2:Βλεπω την μ2000 και βλεπω και τη ΓΛΩΣΣΑ που μας κανουν φετος στην 3η λυκειου και απλα κλαιω....Οχι οτι ειμαι καποιος γνωστης αλλα πιστευω σε συγκριση με αλλα παιδια πανελλαδικως ειμαι πολυ πιο πανω απο το μετριο-παω στοιχημα οτι κανεις δεν εχει καταλαβει που ασχολειται σε αυτην την ηλικια με γλωσσα πως λειτουργουν τα υποπρογραμματα...

ΥΓ3:Σαν γνησιως εθνιστης-εθνικιστης(ειλικρινα δεν ξερω αν εχω ξεπερασει τα ορια *facepalm*) υποστηριζω τη χρηση της ελληνικης γλωσσας παντου.Μαλλον εδω πρεπει να κανω μια μικρη εξαιρεση καθως διαβαζοντας μεριακ διασπαρτα πραγματακια στη γλωσσας δεν καταλαβα Χριστο...Μαλλον φταιει και η ασχετοσυνη τι να πω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...