Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, zananiro είπε

Παιδιά από τη στιγμή που κάνεις εγγραφή κλπ σε πόσες ημέρες έρχεται η φυσική καρτα? 

5 -6 εργάσιμες μέρες περίπου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα.

νεος χρηστης

παρακαλω, άνοιξα λογ. στην Ν26...

παρελαβα την καρτα και σημερα εχει ηδη ευρω ο λογαριασμος μου  ...για να κανω αγορα, πχ σουπερμαρκετ πρεπει πριν να κανω ενεργοποιηση?..κ'αν ναι πως?

Επεξ/σία από kratilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kratilos είπε

καλησπερα.

νεος χρηστης

παρακαλω, άνοιξα λογ. στην Ν26...

παρελαβα την καρτα και σημερα εχει ηδη ευρω ο λογαριασμος μου  ...για να κανω αγορα, πχ σουπερμαρκετ πρεπει πριν να κανω ενεργοποιηση?..κ'αν ναι πως?

Την πρώτη αγορά με pin μετά με ανέπαφη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jimjim30 είπε

Καλημέρα σας.Δάνεια δίνει;κ υπό ποιους όρους;ευχαριστώ.

Μόνο σε Γερμανούς και έπειτα από οικονομικό έλεγχο μέσω του Schufa credit bureau.

Επεξ/σία από user2163
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bapel είπε

Γίνεται να κάνει κάποιος κατάθεση άλλο νόμισμα(όχι γιούρος) από Ελληνικό ATM στην Ν26 ;

Γενικά γίνεται να κάνεις κατάθεση από ΑΤΜ στην Ν26;

Όχι δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σοβαρά, επειδή έχω ξαναδιαβάσει αντίστοιχα ερωτήματα σε αυτό το νήμα και καίω εγκέφαλο:

Υπάρχει κάποιος εκεί έξω που θεωρεί ότι ένας τύπος έρχεται κάθε τόσο από τη Γερμανία, ανοίγει ένα τυχαίο ΑΤΜ μίας τυχαίας ελληνικής τράπεζας, παίρνει το ποσό που αντιστοιχεί στις συνολικές καταθέσεις που έκαναν κάτι μυστήριοι έλληνες συνολικά σε όλη την Ελλάδα, λέει στην τυχαία ελληνική τράπεζα "βρείτε τα με τους άλλους" και γυρίζει στη Γερμανία για να περάσει τα χρήματα στους αντίστοιχους λογαριασμούς των Ελλήνων χρηστών που έκαναν τις καταθέσεις;

'Η ακόμα καλύτερα, πας στο ΑΤΜ, κάνεις κατάθεση, ένα χέρι εμφανίζεται, μετράει τα λεφτά, λέει "ντάνκε" και έγινε η δουλειά;

Που ζω τέλος πάντων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγραφη πρεπει οπωσδηποτε να ολοκληρωθει μεσω κινητου; Δε γινεται μεσω web; Ρωταω γιατι το κινητο μου ειναι incompatible με το app

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, archer100 είπε

Η εγγραφη πρεπει οπωσδηποτε να ολοκληρωθει μεσω κινητου; Δε γινεται μεσω web; Ρωταω γιατι το κινητο μου ειναι incompatible με το app

Ευχαριστω

Υποθέτω ναι, κατά την διάρκεια της επιβεβαίωσης στοιχείων, ανάβει ο φακός απ το κινητό για να δούνε το υδατογράφημα του διαβατηρίου και κάνουν εναλλαγές εμπρός και πίσω κάμερας.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτά τα παραπάνω με laptop  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα προχθές μια αγορά στο βρετανικό Amazon Marketplace και για κάποιο λόγο χρεώθηκα 1 στερλίνα επιπλέον. Πιο συγκεκριμένα:

Το αντικείμενο (μεταχειρισμένο CD) κόστιζε -συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών- £8,41 και το Amazon παρείχε τη δυνατότητα πληρωμής σε € με τη δική του, αυξημένη ισοτιμία (€9,98 έναντι της τρέχουσας €9,59 xe.com) ή Στερλίνας. Φυσικά επέλεξα το 2ο θεωρώντας πως θα εξοικονομήσω €0,40. Γι αυτό το λόγο χρησιμοποιούμε τις N26, Revolut κ.λπ. άλλωστε. Οι ελληνικές τράπεζες μετά τις τελευταίες αναθεωρήσεις των όρων χρήσης, κρατάνε προμήθεια €1 κατ’ ελάχιστο για κάθε συναλλαγή σε ξένο νόμισμα.

Όταν αργότερα έκανα login στον λογαριασμό είδα με μεγάλη μου έκπληξη πως υπήρχαν 2 καταχωρημένες συναλλαγές. Μία που αφορούσε το προϊόν (AMZN Mktp UK*xxxxxxxxx) και μία πρόσθετη (AMAZON EU). €9,62 και €1,14 αντίστοιχα.

Μήπως πρόκειται για κάτι προσωρινό και επίκειται αντιλογισμός; (Είναι η 1η φορά που χρησιμοποιώ την MasterCard της N26 στο Amazon).

Ή υπήρχαν τίποτα περίεργοι όροι που μου διέφυγαν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 9-11 είπε

Έκανα προχθές μια αγορά στο βρετανικό Amazon Marketplace και για κάποιο λόγο χρεώθηκα 1 στερλίνα επιπλέον. Πιο συγκεκριμένα:

Το αντικείμενο (μεταχειρισμένο CD) κόστιζε -συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών- £8,41 και το Amazon παρείχε τη δυνατότητα πληρωμής σε € με τη δική του, αυξημένη ισοτιμία (€9,98 έναντι της τρέχουσας €9,59 xe.com) ή Στερλίνας. Φυσικά επέλεξα το 2ο θεωρώντας πως θα εξοικονομήσω €0,40. Γι αυτό το λόγο χρησιμοποιούμε τις N26, Revolut κ.λπ. άλλωστε. Οι ελληνικές τράπεζες μετά τις τελευταίες αναθεωρήσεις των όρων χρήσης, κρατάνε προμήθεια €1 κατ’ ελάχιστο για κάθε συναλλαγή σε ξένο νόμισμα.

Όταν αργότερα έκανα login στον λογαριασμό είδα με μεγάλη μου έκπληξη πως υπήρχαν 2 καταχωρημένες συναλλαγές. Μία που αφορούσε το προϊόν (AMZN Mktp UK*xxxxxxxxx) και μία πρόσθετη (AMAZON EU). €9,62 και €1,14 αντίστοιχα.

Μήπως πρόκειται για κάτι προσωρινό και επίκειται αντιλογισμός; (Είναι η 1η φορά που χρησιμοποιώ την MasterCard της N26 στο Amazon).

Ή υπήρχαν τίποτα περίεργοι όροι που μου διέφυγαν;

μάλλον σε χρέωσε 1 λιρα-1.14€ για επιβεβαίωση της κάρτας.Θα σε επιστραφεί της επόμενες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι και το πιο λογικό. Θα αισθανόμουν πιο ήσυχος αν το επιβεβαίωνε και κάποιο μέλος που ψώνισε σε $ ή £ πρόσφατα...

Μέχρι στιγμής, δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος με τους Γερμανούς. Υπερέχουν ξεκάθαρα σε σχέση με την Revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...