Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τους ελληνικούς τους δηλώνεις δηλαδή?

οι ελληνικοι φαινονται αυτοματα στη δηλωση, στελνουν οι τραπεζες τα στοιχεια, δε μπορεις να αλλαξεις κατι

δε ξερω αν και οι λοιπες ευρωπαικες κανουν το ιδιο

Επεξ/σία από duende
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duende είπε

οι ελληνικοι φαινονται αυτοματα στη δηλωση, στελνουν οι τραπεζες τα στοιχεια, δε μπορεις να αλλαξεις κατι

δε ξερω αν και οι λοιπες ευρωπαικες κανουν το ιδιο

Αν το κάνουν κάποια στιγμή, ας το κάνουν. Εμείς γιατί να γίνουμε (αυτο)ρουφιάνοι και σε λογαριασμό χωρίς τοκοφορία κιόλας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να στειλω κάποια χρήματα γιατί θα ταξιδέψω Τουρκία και θα χρησιμοποιώ την κάρτα τους εκεί. Να τα στείλω απο Πειραιώς ή εθνική; Υπερτερεί σε ταχύτητα κάποια από τις δυο;

Επισης μου ήρθε email σήμερα να δηλώσω τον ΑΦΜ μου στην εφαρμογή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρόβλημα έχετε με το ΑΦΜ βρε συμφορουμίτες;  Σε ευρωπαική τράπεζα με έμβασμα απο άλλη τράπεζα τα στέλνετε, δικά σας καθαρά χρήματα είναι τι φοβάστε;

Αν είχε κάποιος αδήλωτα εισοδήματα θα τα έστελνε σε τράπεζα εκτός ΕΕ,  στο στόμα του Λύκου (Γερμανία) θα τα έστελνε ;  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, molot12 είπε

Τι πρόβλημα έχετε με το ΑΦΜ βρε συμφορουμίτες;  Σε ευρωπαική τράπεζα με έμβασμα απο άλλη τράπεζα τα στέλνετε, δικά σας καθαρά χρήματα είναι τι φοβάστε;

Αν είχε κάποιος αδήλωτα εισοδήματα θα τα έστελνε σε τράπεζα εκτός ΕΕ,  στο στόμα του Λύκου (Γερμανία) θα τα έστελνε ;  :) 

Το προβλημα προκύπτει αν κάποιος χρησιμοποιεί τη N26 για να δεχεται χρήματα απο πλατφόρμες τύπου paypal (αδηλωτα εισοδήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Το προβλημα προκύπτει αν κάποιος χρησιμοποιεί τη N26 για να δεχεται χρήματα απο πλατφόρμες τύπου paypal (αδηλωτα εισοδήματα)

Σε αυτή την περίπτωση εντάξει ίσως είναι λογικό αν μιλάμε για ενα σεβαστό ποσό, αλλά δεν νομίζω χωρίς την δικαστική συνδρομή απο Ελλάδα οποιαδήποτε τράπεζα να στέλνει εθελοντικά και αναλυτικά τις κινήσεις των λογαριασμών όλων των πελατών της στις αρμόδιες φορολογικές αρχές της εκάστοτε χώρας.  Η διακρατική συμφωνία ανταλλαγής πληροφοριών ναι υπάρχει αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι και εφαρμόζεται αυτόματα για όλους χωρίς λόγο και αιτία !  Πρέπει να είσαι υπόλογος έρευνας και τότε ίσως στην διασταύρωση στοιχείων διαβίωσης και πλούτου να ζητηθούν στοιχεία αλλά επαναλαμβάνω για συγκεκριμένα ονόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν αποδείξεις ότι τα λεφτά δεν είναι μαύρα. 

Μιλάω φυσικά για περιπτώσεις που μπαίνουν συνεχώς μεγάλα χρηματικά πόσα στον λογαριασμό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που μπαίνουν μεγάλα χρηματικά ποσά με πάγιες εντολές ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα πολύ καλά θα κάνουν να ζητήσουν αποδείξεις (ΑΝ ζητήσουν).

Κι εγώ πουλάω αντικείμενα από προσωπικές μου συλλογές στο eBay και τις προάλλες έστειλα έμβασμα 700€ στη Ν26 και τα σήκωσα από NBG.

Αλλά αυτά τα ποσά είναι αστεία για να ασχοληθεί κάποιος μαζί τους.

Αν όμως διακινούνται μεγάλα 5ψηφια εκεί ναι, θα υπάρξει πρόβλημα. 

Οπότε καλά κάνει η Ν26 και μας ζητάει ΑΦΜ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έστειλα ενα ποσό απο Εθνική χτές και μου έβγαλε μια ειδοποίηση η σελίδα της Εθνικής ότι

Αναφορά σε κείμενο
Τράπεζα: N26 BANK GMBH
Aποδέχομαι ότι ενδεχομένως να υπάρξουν προβλήματα στην ολοκλήρωση της συναλλαγής ή/και επιπλέον έξοδα ή καθυστέρηση καθώς ο κωδικός αναγνώρισης της τράπεζας SWIFT ΒIC (Βank Identifier Code), γνωστός και ως διεύθυνση SWIFT, που προσδιορίζει την Τράπεζα, είναι ανενεργός.

Και απο κάτω μου ζητούσε να τσεκάρω ενα κουτάκι ότι έλαβα γνώση για το παραπάνω..

 

Μόνο έτσι με άφησε να προχωρήσω.

Τι εννοεί ανενεργός SWIFT ?

Τι παίζει ακριβώς ξέρει κανείς?

Τα χρήματα 24 ώρες μετά δεν έχουν φανεί στην N26, αλλά δεν ανησυχώ, παρόλο που είναι μεγάλο ποσό.

Επεξ/σία από nemesi54
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 03/01/2019 at 23:04, Hapatingo said:

Φτιάχνεις 2ρο λογαριασμό PayPal προσθέτεις την κάρτα σου και τα στέλνεις στο κύριο λογαριασμό σου ως αποστολή σε friends and family (δωρεάν, φαίνεται πως ξύπνησε και το PayPal)

Τα βλέπεις άμεσα στον κύριο λογαριασμό PayPal και τα στέλνεις κατευθείαν στην Ν26 με δωρεάν έμβασμα από το PayPal . 

Ο δεύτερος λογαριασμός μου, έχει υποκοριστικό στο όνομα και δοκίμασα να τα στείλω από εκείνον στην τράπεζα του εξωτερικού και έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Θα σου μπλοκάρουν κάποια στιγμή το λογαριασμό και θα τρέχεις, δε θα χάσεις χρήματα αλλά είναι φασαρία. Λόγω capital controls δεν μπορείς να μεταφέρεις πουθενά χρήματα μέσω καρτών για προφανείς λόγους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2019 στις 8:01 ΠΜ, panzertank είπε

Eurobank που έστειλα προχθές χρεώνει 1.20 το έμβασμα εξωτερικού.

1.20 κοστίζει το άλλαξαν.Ελπίζω να μην ακολουθήσουν και οι άλλοι.

Επεξ/σία από user2163
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2019 στις 3:08 ΠΜ, cineaste είπε

Θα σου μπλοκάρουν κάποια στιγμή το λογαριασμό και θα τρέχεις, δε θα χάσεις χρήματα αλλά είναι φασαρία. Λόγω capital controls δεν μπορείς να μεταφέρεις πουθενά χρήματα μέσω καρτών για προφανείς λόγους...

Αυτο ακριβως. Δεν αξιζει για 1-1,2€ να ριψοκινδυνευεις να μπλεξεις σε "γραφειοκρατιες" του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/01/2019 at 03:08, cineaste said:

Θα σου μπλοκάρουν κάποια στιγμή το λογαριασμό και θα τρέχεις, δε θα χάσεις χρήματα αλλά είναι φασαρία. Λόγω capital controls δεν μπορείς να μεταφέρεις πουθενά χρήματα μέσω καρτών για προφανείς λόγους...

Στο δεύτερο λογαριασμό προσθέστε την κάρτα και στέλνετε τα χρήματα στον κύριο, ο οποίος είναι verified. 

Γραφειοκρατία δεν υπάρχει. 

Τα θετικά είναι ότι γλιτώνεις το 1 ευρώ.

Οι μεταφορές από την κάρτα μετράνε στο αφορολόγητο μιας και λογίζεται ως αγορά.

Το έμβασμα του PayPal στην N26 ουσιαστικά είναι ενδοχώριο Γερμανίας.

Δεν σε απασχολεί εάν συμπληρώθηκε το όριο αποστολών προς το εξώτερο από την ελληνική τράπεζα σου.

*έχω στείλει και από τον δεύτερο λογαριασμό PayPal στην Revolut και όσο είμαι εντός των ετήσιων ορίων που βάζει το PayPal, δεν με έχουν ενοχλήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...