Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Πέρασα το στάδιο του online verification αλλά στο επόμενο που κάνεις pair το smartphone ο κωδικός σε μήνυμα δεν έρχεται. Δοκίμασα να κάνω restart το κινητό ή να βάλω άλλο νούμερο αλλά και πάλι το μήνυμα δεν έρχεται. Καμιά ιδέα; 

Τελικά μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν τηλεφωνικά τον κωδικό.

 

Κάτι άλλο, βλέπω στις ρυθμίσεις είναι αποεπιλεγμένο το "payments abroad". Πρέπει λογικά να το ενεργοποιήσω για να λειτουργεί η φυσική κάρτα στα καταστήματα της Ελλάδας; Επίσης κατά την έξοδο από το πρόγραμμα ενημερώνει ότι μπορείς να κάνεις πλήρες ή εν μέρη έξοδο ώστε να δέχεσαι push ενημερώσεις. Αλλά έχω την επιλογή μόνο για πλήρες log out. Άρα push ενημερώσεις πως γίνεται να δέχεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκανα εγγραφη, πηρα την καρτα , μπηκαν χρηματα στον λογαριασμο με μεταφορα ( ζητουσε διευθυνση και εβαλα της number26 - οχι την δικη μου - και ολα οκ ). Θα παω να κανω αναληψη απο ΑΤΜ. Απο αυτα που διαβασα πιο πριν , απο ΑΤΜ της Αλφα δεν υπηρχε κανενα προβλημα και καμμια εξτρα χρεωση , οποτε θα παω σε Αλφα. Το μονο που δεν βλεπω πουθενα ειναι το οριο αναληψης και αν ειναι μικρο πως μπορω να το αυξησω .

το βρηκα

ηταν στο app

απο το λαπτοπ δεν το βλεπεις / 2000 ευρω την ημερα , 20000 ευρω τον μηνα limit

Πηγα να κανω transfer money απο laptop, το δεχτηκε αλλα δεν το προχωρησε. Ηθελε και επιβεβαιωση απο το mobile app ! Περιεργο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τελικά μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν τηλεφωνικά τον κωδικό.

 

Κάτι άλλο, βλέπω στις ρυθμίσεις είναι αποεπιλεγμένο το "payments abroad". Πρέπει λογικά να το ενεργοποιήσω για να λειτουργεί η φυσική κάρτα στα καταστήματα της Ελλάδας;  

 

 

το payments abroad είναι για αγορές με φυσική κάρτα σε χώρες του εξωτερικού, η Ελλάδα θεωρείτε εσωτερικό, η οποία ορίζετε από την διεύθυνση που έχεις ορίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τα νούμερα είναι μικρά αφου πρόκειται για ευρώ, αν όμως μιλάμε για νέες δραχμές ; :confused:

Τα νούμερα που θα προκύψουν θα είναι υψηλά :devil: ...οπότε όλοι είμαστε υποψήφιοι για κούρεμα ! :fear: διπλό :-D

 

Σοβαρά τώρα....θα καταθέσεις 20.000 euro σε μια εικονική virtual χρηματοοικονομική εταιρεία ; :shock: Αφου προφανώς έχεις διαβατήριο γιατι δεν πετάγεσαι ενα κοντινό ταξιδάκι εξωτερικο και να καταθέσεις κανονικά σε μια φυσική τράπεζα, ή ακόμα και στην γερμανική wirecard με την οποία συνεργάζεται η number26 (αν γίνεται ως πελάτης της, ρωτα τους) ;)

Το θέμα μου είναι ότι εδώ οι πολιτικοι είναι απατεώνες... Μια λένε δεν θα κλείσουν οι τράπεζες όχι cc και μετά από μια ώρα κλείνουν. Η άλλη υπουργός λέει βάλτε λεφτά σας σε τράπεζα και αυτή είχε κάνει ανάληψη 200.000€ πριν κλείσουν οι τράπεζες κλπ κλπ... Πιστεύει κανεις ότι αν χρειαστεί για κούρεμα θα σκεφτούν αν έχεις 5-10-15.000?.???και αφού είναι ΔΙΚΆ μου λεφτά τουλάχιστον να μην σκέφτομαι και αυτό συνέχεια.. Και ψάχνω να βρω μια λύση τράπεζας εξωτερικού που να μπορείς να ανοίξεις ΕΎΚΟΛΑ χώρος διεύθυνση εκεί λογαριασμό.. Έτσι είδα και την number 26.

Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε σε εύκολο άνοιγμα λογαριασμό εξωτερικό χωρίς εκεί διεύθυνση;;;;

Επίσης συνδικαιουχο στο λογαριασμό βάζεις εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν έχουν σκοπό να κουρέψουν κάποια στιγμή, αλλά νομίζω ότι ειδικά μια γερμανική τράπεζα άνετα θα "έδινε" τον Έλληνα καταθέτη της για να τον περιποιηθούν κατάλληλα!

Φαντάσου, λέει, στη φετινή φορολογική δήλωση στον κωδικό "έχετε περιουσία στο εξωτερικό" να βγαίνει αυτόματα ο λογαριασμός στη wire και δίπλα link η φωτό με το διαβατήριο στο μάγουλο!  :P  :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν έχουν σκοπό να κουρέψουν κάποια στιγμή, αλλά νομίζω ότι ειδικά μια γερμανική τράπεζα άνετα θα "έδινε" τον Έλληνα καταθέτη της για να τον περιποιηθούν κατάλληλα!

Φαντάσου, λέει, στη φετινή φορολογική δήλωση στον κωδικό "έχετε περιουσία στο εξωτερικό" να βγαίνει αυτόματα ο λογαριασμός στη wire και δίπλα link η φωτό με το διαβατήριο στο μάγουλο! :P :P

Αφού τα λεφτά και εδώ συ τράπεζα, είναι.. Και μέσω έμβασμα θα τα πάω εξωτερικό.. Γιατί να έχω θέμα; δεν βλέπω να κάνω κάτι παράνομο???? Είμαι λάθος?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι δεν είναι παράνομο το έμβασμα στο εξωτερικό. 

 

[OFFTOPIC] Όμως στον κωδικό 029 (εφόσον υπάρχει και φέτος) θα απαντήσεις αλήθεια ή ψέμματα?[/OFFTOPIC] 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ξέρουμε αν ισχύει αυτό που λέει εδώ από πάνω η αν ισχύει το ανά αφμ που λέει παρακάτω κάποιος? (γτ άλλο 4*500 το μήνα και άλλο μόνο 500 δεν αξίζει).

....

Ισχυει αυτο που λεει ο χρηστης makfil.

Το δοκιμασα και επιβεβαιωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λέτε κάτι, είναι σοβαροί αυτοί οι τύποι στην idnow; Ποιά "αγγλικά παραλίας" φοβόσασταν και γράφατε μην τυχόν και δεν σας καταλάβουν; Οι Πακιστανοί μιλάνε πολύ καλύτερα και κατανοητά από τον γερμανάκο που γρύλιζε. Προχώρησα τη διαδικασία με "a little too close", "a little higher" (με κάμερα desktop HD έτσι; Όχι κινητού που δεν πρέπει να φαίνεται τίποτα) και στο τέλος έστειλε 2 φορές το SMS που δεν έφτασε μετά από 3-4 λεπτά και μου το έκλεισε στα μούτρα! Τι θα γίνει τώρα; Ξανά από την αρχή όλη η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα που θα πέσεις. Εμένα μου έτυχε μια υπάλληλος που γνώριζε καλά αγγλικά και καλή προφορά. Πριν μιλήσω με αυτήν, είχα συνδεθεί με έναν άλλο υπάλληλο ο οποίος δεν ήταν και πολύ συνεννοήσιμος ενώ η σύνδεση διακόπηκε στα μισά της διαδικασίας και έπρεπε να την ξεκινήσω από την αρχή. Συνεπώς αν στο app δεν προχώρησε στο επόμενο βήμα θα πρέπει να ξανά καλέσεις διότι στο τέλος της διαδικασίας, όσο φτιάχνουν τα χαρτιά στον υπολογιστή, περιμένεις ακόμα κανένα 2λεπτο τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λέτε κάτι, είναι σοβαροί αυτοί οι τύποι στην idnow; Ποιά "αγγλικά παραλίας" φοβόσασταν και γράφατε μην τυχόν και δεν σας καταλάβουν; Οι Πακιστανοί μιλάνε πολύ καλύτερα και κατανοητά από τον γερμανάκο που γρύλιζε. Προχώρησα τη διαδικασία με "a little too close", "a little higher" (με κάμερα desktop HD έτσι; Όχι κινητού που δεν πρέπει να φαίνεται τίποτα) και στο τέλος έστειλε 2 φορές το SMS που δεν έφτασε μετά από 3-4 λεπτά και μου το έκλεισε στα μούτρα! Τι θα γίνει τώρα; Ξανά από την αρχή όλη η διαδικασία;

Ναι.

Απαιτειται ξανα απο την αρχη ολοκληρη η διαδικασια.

 

 

Σε μενα η διαδικασια ειχε κρατησει 4 ωρες αθροιστικα, μετα απο 8 βιντεοκλησεις.

Το προβλημα μου ηταν σε 6 βιντεοκλησεις η ευκρινεια στις φωτο που βγαζανε.

Δοκιμασα 3 κινητα, 1 καμερα με desktop, 1 καμερα με laptop.

Αλλαξα ρυθμισεις απο καμερες σε υπολογιστες, κινητα και φυσικο φωτισμο χωρου που βρισκομουν.

Τελικα, αφου εγιναν οι φωτο στην 7η βιντεοκληση και σταλθηκε σωστα το sms, κοπηκε η εικονα, παρολο που ειχα ηχο.

Την 8η φορα που συνδεθηκα με καποιο  συνεργατη τους ολοκληρωθηκε η διαδικασια.

Ο κωδικος που ειχα λαβει στην 7η βιντεοκληση μπορουσε να χρησιμοποιηθει και στην τελευταια επικοινωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεία που κράτησαν δηλαδή (φωτογραφίες διαβατηρίου, της φάτσας μου, απαγγελία του ποιήματος του αριθμού διαβατηρίου) θα πρέπει να τα ξαναμαζέψουν την επόμενη φορά -αν υπάρξει και δε μου τη βαρέσει- ή απλά προσπαθούν να μου ξαναστείλουν το sms και εισάγω τον κωδικό; Έκανα 2 μπες-βγες στο κινητό, τίποτα... Η Wind φταίει ή αυτοί; Ουδέποτε είχα πρόβλημα σε τέτοια sms από οπουδήποτε. Στο δευτερόλεπτο τα λάμβανα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεία που κράτησαν δηλαδή (φωτογραφίες διαβατηρίου, της φάτσας μου, απαγγελία του ποιήματος του αριθμού διαβατηρίου) θα πρέπει να τα ξαναμαζέψουν την επόμενη φορά -αν υπάρξει και δε μου τη βαρέσει- ή απλά προσπαθούν να μου ξαναστείλουν το sms και εισάγω τον κωδικό; Έκανα 2 μπες-βγες στο κινητό, τίποτα... Η Wind φταίει ή αυτοί; Ουδέποτε είχα πρόβλημα σε τέτοια sms από οπουδήποτε. Στο δευτερόλεπτο τα λάμβανα πάντα...

 

με wind είχα το γνωστό πλέον πρόβλημα του sms, το οποίο ζήτησα να μου το στείλουν χειροκίνητα και όντως ήρθε, εάν έχεις αριθμό εκτός wind βάλε εκείνον, αλλιώς ζήτησε τους να το ξαναστείλουν χειροκίνητα. τα βίντεο δεν αποθηκεύονται εάν δεν ολοκληρωθεί η διαδικασία, μιας και αυτή η επιβεβαίωση με το sms είναι η ηλεκτρονική σου υπογραφή.

 

σε γενικές γραμμές είναι θέμα wind, πριν κανένα μήνα τους ζήτησα να μου αλλάξουν τον αριθμό και έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα σε άλλον πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα στοιχεία που κράτησαν δηλαδή (φωτογραφίες διαβατηρίου, της φάτσας μου, απαγγελία του ποιήματος του αριθμού διαβατηρίου) θα πρέπει να τα ξαναμαζέψουν την επόμενη φορά -αν υπάρξει και δε μου τη βαρέσει- ή απλά προσπαθούν να μου ξαναστείλουν το sms και εισάγω τον κωδικό; Έκανα 2 μπες-βγες στο κινητό, τίποτα... Η Wind φταίει ή αυτοί; Ουδέποτε είχα πρόβλημα σε τέτοια sms από οπουδήποτε. Στο δευτερόλεπτο τα λάμβανα πάντα...

Δεν ξερω ποιος φταιει. Κι εγω αριθμο wind χρησιμοποιησα, σε λιγα δευτερολεπτα ηρθε ο κωδικος(sms). Προβληματα συνδεσης παντως υπηρχαν με την εφαρμογη της 26, παρολο που ημουν σε δυνατο και αξιοπιστο προσωπικο δικτυο wifi.
 
Σχετικα με τα στοιχεια, σε ερωτηση μου, απαντησαν πως ειναι υποχρεωμενοι να τα ζητησουν ξανα ολα απο την αρχη σε καθε βιντεοκληση. 
Μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια.
Ομως την 8η φορα, δεν το εκαναν ετσι. Συνεχισαν την διαδικασια απο εκει που διακοψαμε. Εβαλα δηλαδη μονο τον κωδικο που μου ειχε σταλει πιο πριν.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατάφερα τελικά πριν λίγο, ήρθε το sms και ολοκληρώθηκε η ταυτοποίηση... Τώρα πρέπει να κάνω pair το account με το κινητό βλέπω. Τι ακριβώς ζευγαρώνει; Μέσα στην εβδομάδα πιθανότατα, θα αλλάξω και συσκευή και κάρτα SIM (όχι αριθμό). Να κάνω pair τώρα ή θα έχω πρόβλημα μετά την αλλαγή της συσκευής και της SIM;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...