Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Qless είπε

3-4 vs 450 που έχουν περάσει από τα χέρια μου σε συστήματα χαμηλών απαιτήσεων η τάση της 12αρας σε idle ήταν από 11,6-11,8, να έτυχε? 

Το ένα έγινε RMA από εμένα στο εξάμηνο από την εγκατάσταση του, φυσικά και η αντικατάσταση έγινε άμεσα και πανεύκολα, αλλά σαν ποιότητα..., σε δικο μου pc πάντως δεν....

Αναφέρεσαι στα παλιά vs ή στα καινούργια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eξωτερικά και μόνο ήταν σαν αυτό περίπου https://www.corsair.com/us/en/Power/Plug-Type/vs-series-config/p/CP-9020049-NA , δε μπορώ να σου προσδιορίσω το "νεα" ακριβώς ας πούμε αυτό που έγινε RMA ήταν περίπου πριν 1 χρόνο

Bρήκα φωτό από το αρχείο μου

vs 450.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι η παλιά σειρά και το είχα γράψει αρκετές φορές ότι πολλά από αυτά παρουσίασαν προβλήματα ακόμα και σε απλά συστήματα. Η νέα σειρά δεν έχει αυτό το κίτρινο χρώμα. Είναι μαύρα.

https://www.skroutz.gr/s/13976179/Corsair-VS-Series-VS450-White.html

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χτίσω σύστημα με:

CPU: Ryzen 3 2200G 

Motherboard: Asrock AB350M-HDV

για GPU θα έχω τα ενσωματωμένα γραφικά του Ryzen

για τροφοδοτικό σκέφτομαι: Corsair CX Series CX450M, θεωρείται καλό? υπάρχουν άλλες προτάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, killthecat είπε

Θα χτίσω σύστημα με:

CPU: Ryzen 3 2200G 

Motherboard: Asrock AB350M-HDV

για GPU θα έχω τα ενσωματωμένα γραφικά του Ryzen

για τροφοδοτικό σκέφτομαι: Corsair CX Series CX450M, θεωρείται καλό? υπάρχουν άλλες προτάσεις?

Μια χαρά είσαι με αυτό. Και να ρίξεις στο μέλλον 1050 TI, είσαι μια χαρά (στα σίγουρα). Και 1060 αντέχει, νομίζω. Για αυτό, όμως, ρώτα άλλους. Πιο έμπειρους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, RedPanda είπε

Εγώ και στα δύο συστήματα μου έχω corsair cx 600m, που νομίζω θεωρούνται η budget σειρά της corsair αλλά δεν έχει ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα.

Εχεις την παλιά σειρά. Αν κάνεις αναβαθμιση σε m.2 ssd και το pc σου σε idle εχει χαμηλή καταναλωση (50-70watt), η 3,3v γραμμή που χρησιμοποιούν οι m.2, βγαίνει εκτος προδιαγραφών και θα σου κολλαει το σύστημα και θα χανεται ο δισκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
4 λεπτά πριν, lak10 είπε

ερωτηση εχω ενα corsair tx750 του 2010 μπορω να το χρησιμοποιησω σε τωρινο build?

Λογικά ναι, αν και καλο θα ήταν να το ανοιξεις να δεις αν εχει φουσκώσει κανενας πυκνωτής. Κυρίως αν το χεις χρησιμοποιήσει αρκετα.

Απο την άλλη αν ειναι να δώσεις κανα χιλιαρικο για το καινουριο build, δώσε 80 ευρώ παραπανω και πάρε και ενα καινουριο καλο τροφοδοτικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

το 4πινο για επεξεργαστή, ποσα Α αντέχει; Μιλάμε για 200 βαττ/~18Α, με σχετικό airflow.

Γνωρίζω έως 130-140 βαττ αντέχει ανετα. Αλλά έχω δει και 4πινο με burn marks, όποτε το φοβάμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

το 4πινο για επεξεργαστή, ποσα Α αντέχει; Μιλάμε για 200 βαττ/~18Α, με σχετικό airflow.

Γνωρίζω έως 130-140 βαττ αντέχει ανετα. Αλλά έχω δει και 4πινο με burn marks, όποτε το φοβάμαι.

Δεν κατάφερα να βρω specs λιγο που το ψαξα, αλλα γύρω στα 150-200watt πρέπει να ναι το όριο

Aπο κει και πέρα καθοριστικο ρόλο παιζει αν ειναι για μερικα δευτερολεπτα/λεπτά ή για μονιμο σταθερο φορτιο καθώς και απο το παχος των καλωδιων (awg) καθως θα ζεστενονται εφοσον το φορτιο ειναι μονιμο

Για μονιμο, σταθερο, πάνω απο 100watt δεν θα βαζα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φοβάμαι και εγώ. Με βλέπω να αγοράζω τροφοδοτικό ή να του βάλω εγώ οκταπινο καλώδιο, από την πλακέτα.

Σύμφωνα με αυτό http://www.playtool.com/pages/psuconnectors/connectors.html δίνει μαξ 8ΑΡΙ ανα γραμμή, άρα 192 βαττ στο 4πινο. Άλλου διάβασα για 9 ανα γραμμή, άρα 216. Άρα, θεωρητικά μπορεί να σηκώσει αυτό που θέλω.

Ευχαριστω σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

?

 

Επεξεργαστείς : Ryzen 7 2700

Μητρική : MSI X470 Gaming Plus

RAM : G.Skill Sniper X DDR4-3200 16GB

Κάρτα Γραφικών : GTX 1080 8GB Windforce OC

Τροφοδοτικό : SeaSonic Prime 650W Gold

HDD : WD 1TB 

SSD : 120GB

Case : NZXT s340

Δεν είμαι σίγουρος για το Τροφοδοτικό.

*Ερωτήσεις

1. 650w ή 750w

2. 80+ Gold ή 80+ Platinum

3. Κάποιο καλύτερο τροφοδοτικό ?

4. Η SeaSonic είναι έμπιστη μάρκα ?

5. Το τροφοδοτικό που διάλεξα είναι Tier 1 τροφοδοτικό ?

Δίνω όσα χρειαστεί για το τροφοδοτικό γιατί στην περιοχή που ζώο το ρεύμα είναι κάπως ασταθές και χρειάζομαι ένα έμπιστο και καλό τροφοδοτικό για να δίνει ρεύμα στο PC με ασφάλεια.

Και επίσης κάποιο καλό UPS γεια το συγκεκριμένο PC ?

Επεξ/σία από Gonzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...