Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

 

Με την "τραγική" βελτίωση της ψύξης σε ένα τροφοδοτικό, πχ απο 40-50cfm σε 130cfm με μεγάλη στατική πίεση, δεν κερδίζουμε και 10-15% σε watt;

Λογικα οχι, 

Tα πηνια του μετασχηματιστη, (πρωτευον και δευτερευον αν υπαρχει) ειναι για συγκεκριμενη ενταση και watt.

Οπως και τα υπολοιπα μερη του, σταθεροποιητες,ανορθωτες, κ.τ.λπ.

Επομενως με την καλυτερη ψυξη, πιστευω πως το μονο που μπορουμε να πετυχουμε ειναι η μεγαλυτερη μακροζωια των υλικων ή να δουλευει στα ορια του χωρις θεμα.

Απο εκει και περα, εστω και ενα watt παραπανω μπορει να αποβει "μηραιο" για το τροφοδοτικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω γιατί τα όρια συνήθως είναι στα τρανζίστορ, και αυτά έχουν χαρακτηριστικά πχ 60Α στους 25 βαθμούς και 30Α στους 85.

 

Με αυτην την λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2017 στις 6:33 ΜΜ, Sheogorath είπε

Το λέω γιατί τα όρια συνήθως είναι στα τρανζίστορ, και αυτά έχουν χαρακτηριστικά πχ 60Α στους 25 βαθμούς και 30Α στους 85.

Με αυτην την λογική.

Η συμπεριφορά των τρανζίστορ και mosfet αλλάζει λίγο με τις αλλαγές στην θερμοκρασία, οπότε στα datasheet δίνουν καμπύλες για κάποια μεγέθη στους -55, 25 και 125 βαθμούς που είναι και τα τυπικά όρια θερμοκρασίας για τους πιό πολλούς ημιαγωγούς.

Στους 125 βαθμούς αυξάνεται η αντίσταση ενός τυπικού mosfet ( Rds(on) ) κατα περίπου 50%. Ακούγεται πολύ, αλλά επειδή η αντίσταση στους 25 είναι μόλις μερικά χιλιοστά του Ohm, ακόμα και αν διπλασιαστεί παραμένει ένα πολύ μικρό νούμερο.

Κάποια βαρβάτα τρανζίστορ ισχύος μπορούν να λειτουργούν χωρίς πρόβλημα και σε ακόμα μεγαλύτερες θερμοκρασίες, πχ 175 βαθμούς

Οπότε στην πράξη η καλύτερη ψύξη δέν θα βοηθήσει το τροφοδοτικό να βγάλει περισσότερα βάτ, άλλωστε το πόσα βάτ βγάζει είναι θέμα σχεδιασμού και όπως σωστά αναφέρει ο Kostas.karras υπάρχουν διάφορα bottlenecks όπως ο μετασχηματιστής.

Φυσικά η καλύτερη ψυξη κάθε άλλο παρα άχρηστη είναι, καθώς όπως αναφέρθηκε βελτιώνεται η μακροζωία των υλικών και ειδικά των πυκνωτών που συνήθως είναι ο πιο αδύναμος κρίκος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα πολυ ωραιο thread!

Μπραβο στον δημιουργο του.

Θα ηθελα με τη σειρα μου να πω τη δικη μου ιστορια.

Πηγα και πηρα ενα επωνυμο μετρητη W ρευματος που στην ουσια λειτουργει σαν μεσαζων αναμεσα στη πριζα του τοιχου και στο πολυπριζο του υπολογιστη μου. Ο μετριτης δοκιμαστηκε σε διαφορες συσκευες που ελεγαν ποσα W καταναλωνουν και ειχε αποκλιση γυρω στα 30W οταν μετρουσε 2000W και γυρω στα 5 οταν μετρουσε 600W. 

Ο λογος ηταν για να δω τι ακριβως καταναλωνει η καθε συσκευη του σπιτιου μου.

Βγηκα στο συμπερασμα πως τα πολλα W τροφοδοτικα δεν εχουν λογω υπαρξης στα home PCs, ακομα και σε gamers.

Το PC μου ειναι Ryzen 1500X, Gigabyte AB350N, 8 GB RAM crusial DDR4, 1 SSD kingston, 1 HDD seagate (5400 rpm) και το πιο συμπερασματικο component του pc μου, Gigabyte R9 270 windforce ( η οποια ο κατασκευαστης θετει minimun 500W και εχει 2x6pins για τροφοδοσια)

Υπο νορμαλ συνθηκες καποιος θα ελεγε οτι θα χρειαζομαι ενα 700αρι για ασφαλεια.

Το πολυπριζο (με την οθονη μαζι) σε full stress test CPU+GPU, ολα να βαρανε 100%, το PC να δουλευει στο τερμα, καταναλωνει (μετρημενο) 280-310 Watt!!!

Σε idle (βλεπωντας ταινια (που ολα λειτουργουν απο 1 εως 8% καπου καπου)) καταναλωνει 100-110!!!

Το τροφοδοτικο που φοραει ειναι ενα Corsair 430 και οχι απλα δεν εχει προβλημα. Δεν ζεσταινεται καν!

Η ολη κατασταση μου θυμισε ιπποδυναμη αμαξιων.

Αλλα τα 150 αλογα του scirocco και αλλα τα 150 αλογα του Rav4.

Και τα 2 ειναι 150, αλλα ειναι τελειως διαφορετικα! (Ξερω τους παραγοντες που βγαινει η ιπποδυναμη - Ειναι ενα απλο παραδειγμα - Μην με πιασετε απο τα μαλλια οι μηχανομυαλοι)

 

Το συμπερασμα μου εγω το εβγαλα.

Σιγουρα τα ποστ μου δημιουργει περισσοτερα ερωτηματα και αντιδρασεις παρα δινει απαντησεις.

 

Επεξ/σία από Acrobatis7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα ηθελα τη γνώμη σας για τροφοδοτικό. Τι να πάρω για ενα σύστημα με επεξεργαστή 8ης γενιάς i5, και μελλοντικά 2 κάρτες γραφικών? 550watt 650watt είναι καλύτερα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλύτερα θα είναι να πάρεις μια τώρα και μετά να την πουλήσεις και να πάρεις μια δυνατότερη οπότε με ένα τροφοδοτικό 450-550W θα είσαι καλυμμένος. Αν θες οπωσδήποτε 2 κάρτες τότε πρέπει να αναφέρεις ποιες σκέφτεσαι να πάρεις. Δεν έχουν όλες την ίδια κατανάλωση. 

Επεξ/σία από Physiciant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρτα γραφικών κάποια 1050ti. Απλά δε ξέρω ποια γίνεται sli. Το τροφοδοτικό που προτείνουν ειναι 300watt. Εγώ ελεγα να πάρω ενα 650 να ειμαι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν γίνεται sli, όποτε με ένα καλο 400αρι βάζεις ότι κάρτα θες (σε λογικά πλαίσια) όταν κάποτε θέλεις κάτι περισσότερο από την 1050ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...