Προς το περιεχόμενο

Το τροφοδοτικό του PC μας.


jimzak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, carolosjk είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Σκέφτομαι να αγοράσω μια rx580 8gb, αλλά το pc μου έχει 400αρι τροφοδοτικό οπότε θα χρειαστώ καινούργιο.

To hardware είναι  i7-3770, 24gb RAM, 2 sata ssd, 1 sata hdd 7200rmp και 2 ανεμιστηράκια 120αρια. Με ένα 550άρι θα είμαι καλά πιστεύω. Έχετε κάποιο να προτείνετε μέχρι 70-80€;

Corsair tx550 m

https://www.skroutz.gr/s/11394987/Corsair-TX-M-Series-TX550M.html?keyphrase=corsair+tx-m+series+tx550m

Επεξ/σία από Skrez1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ και καιρό έχω αλλάξει τα fans και πλέον ακούγεται μόνο του τροφοδοτικού. Προκαλεί και coil whine στην κάρτα (δοκίμασα διαφορετικές κάρτες πρώτου ρίξω την ευθύνη στο psu). Θέλω πάλι στα 800+ ώστε να μην ζορίζεται, τουλάχιστον semi modular και θέλω σχετικά αθόρυβο fan.

 

Βλέπω το Corsair tx 850w. Κάποια άλλη γνώμη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να αναφερω/σημειώσω πως δε χρειάζεται να κάνει κανείς, υπερβολές στο τροφοδοτικό του πισί του...

Το έχω κάνει κι εγώ αλλά είναι εν τέλει κάτι που απλά πετάμε λεφτά.

Στο νέο rig με ryzen 3600, 1660ti σε ταυτόχρονο bench (χωρίς o/c) με οθόνη κουμπωμενη πάνω το PC κατανάλωνε 250W...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αγοραζω μονο Seasonic , γιατι η εταιρια φτιαχνει αποκλειστικα τροφοδοτικα, και τα πουλαει σε αλλες εταιριες που βαζουν απλα το ονομα τους απο πανω με στικερ

Στις 28/12/2019 στις 8:42 ΜΜ, kanesaxo είπε

Απλά να αναφερω/σημειώσω πως δε χρειάζεται να κάνει κανείς, υπερβολές στο τροφοδοτικό του πισί του...

Το έχω κάνει κι εγώ αλλά είναι εν τέλει κάτι που απλά πετάμε λεφτά.

Στο νέο rig με ryzen 3600, 1660ti σε ταυτόχρονο bench (χωρίς o/c) με οθόνη κουμπωμενη πάνω το PC κατανάλωνε 250W...

ο 3600 καιει ελαχιστα και η 1660ti δεν την λες τερας που τραβαει ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lumini είπε

εγω αγοραζω μονο Seasonic , γιατι η εταιρια φτιαχνει αποκλειστικα τροφοδοτικα, και τα πουλαει σε αλλες εταιριες που βαζουν απλα το ονομα τους απο πανω με στικερ

ο 3600 καιει ελαχιστα και η 1660ti δεν την λες τερας που τραβαει ρευμα.

Γενικά υπάρχει μια τάση αγοράς ΠΟΛΥ μεγαλύτερου, κρίνοντας απ το φορουμ

Αυτό ήθελα να τονίσω. (Όχι πως δε το έχω κάνει κι εγώ!)

Φυσικά κάποιος με τέρας κάρτα ή δύο κάρτες, o/c στο Θεό κτλ εννοείται πως δεν είναι ο μέσος χρήστης που του αρκεί το 550ρι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2019 στις 4:39 ΜΜ, overpower είπε

Εδώ και καιρό έχω αλλάξει τα fans και πλέον ακούγεται μόνο του τροφοδοτικού. Προκαλεί και coil whine στην κάρτα (δοκίμασα διαφορετικές κάρτες πρώτου ρίξω την ευθύνη στο psu). Θέλω πάλι στα 800+ ώστε να μην ζορίζεται, τουλάχιστον semi modular και θέλω σχετικά αθόρυβο fan.

Βλέπω το Corsair tx 850w. Κάποια άλλη γνώμη? 

Επειδή ακόμα δεν έχω απάντηση, ποιο προτείνετε? Δεν με ενδιαφέρει να μείνω σε corsair, αλλά να καλύπτει τις ανάγκες που έχω (κυρίως το αθόρυβο). Αέρα παίρνει μπόλικο το psu, οπότε δεν έχει θέμα θερμοκρασιών. 

 

Edit: Θα μπορούσα και στο tt grand rgb 750 gold που έχει επιλογή 0 fan

Edit 2: Αν και τόσο καιρό έχω την μητρική με το 8πινο μόνο και όχι και το +4, θα προτιμούσα να πάρω κάποιο psu που έχει 8+4 για cpu. Οπότε το tt δεν μου κάνει. 

Edit 3: κατέληξα στο Be Quiet Straight Power 11 750W το οποίο έχει και καλές αξιολογήσεις 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2019 στις 8:54 ΠΜ, kanesaxo είπε

Γενικά υπάρχει μια τάση αγοράς ΠΟΛΥ μεγαλύτερου, κρίνοντας απ το φορουμ

Αυτό ήθελα να τονίσω. (Όχι πως δε το έχω κάνει κι εγώ!)

Φυσικά κάποιος με τέρας κάρτα ή δύο κάρτες, o/c στο Θεό κτλ εννοείται πως δεν είναι ο μέσος χρήστης που του αρκεί το 550ρι.. 

Καλό είναι το τροφοδοτικό να δουλεύει στο 50-60% της δυναμικότητας του. Εκεί είναι το peak του efficiency. Γενικά το να παίρνεις ένα μεγαλύτερο τροφοδοτικό απ' ότι χρειάζεσαι την δεδομένη στιγμή είναι και για future-prof, αφού στο μέλλον μπορεί να βάλεις καλύτερη κάρτα για παράδειγμα. Και αν δεις η χρηματική διαφορά μεταξύ ενός 550 και του αντίστοιχου 650 είναι πολύ μικρή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά είναι αυτά που λες αλλά ταυτόχρονα πρέπει να αναλογιστουμε κάθε πότε λειτουργεί το τροφοδοτικό στο 50-60% της δυναμικοτητας τους. Δηλαδή αν το σύστημα μου έχει μέγιστη κατανάλωση 350-450W (π.χ κατά τη διάρκεια gaming) αλλά παίζω μια φορά τη βδομάδα, τότε δε θα πάρω 700W τροφοδοτικό, θα πάρω μικρότερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη χρονια

παω σε αναβαθμηση

ryzer 5 3600

b450 tomahawk max

crycial ballistix sport 16gb 3200Mhz

καρτα γραφικων εχω την https://www.msi.com/Graphics-card/GeForce-GTX-1060-GAMING-X-Plus-6G.html

και το τροφοδοτικο μου ειναι το https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Power-Supply-Units/Gaming-Series™-GS600-—-80-PLUS®-Certified-Power-Supply/p/CMPSU-600G

να παω σε αγορα καινουργιου η θα ειμαι ενταξει με αυτο που εχω?

Η μελλοντικη αναβαθμηση θα ειναι σε μονιτορ 24'' 144hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται να έχουν βγει τρεις εκδόσεις στο συγκεκριμένο τροφοδοτικό

Μάλλον έχεις το gs600 80+ white το οποίο μάλλον είναι group regulated οπότε προτείνω αλλαγη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...