Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα με 32bit λειτουργικό θα πήγαινε καλά, κάνε και αναβάθμιση σε win10 32 bit να δεις τότε πως θα πηγαίνει. Με 32 bit windows λειτουργούν και τα win tablet και λειτουργούν μια χαρά. Σε μηχάνημα desktop με επεξεργαστή intel celeron j1800 ο οποίος νομίζω οτι ειναι ο αντίστοιχως με τον n2840 σε desktop εκδοση τα 32bit λειτοργικά δουλεύουν μια χαρά, με 2γιγα μνήμη εννοείται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια χαρά είναι τα μηχανήματα. Με λίγη αναβάθμιση μνήμης δε θες κάτι περισσότερο για απλή χρήση. Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές τι να συγκρίνω το μηχανημα με το σταθερό μου που έχει δεκάξι γιγα ραμ και είναι οχταπυρηνο; Στα συν αυτό που το θες είναι η φορητοτητα αφού είναι πανάλαφρο και πολύ μικρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To lenovo g40-30 που πηρα προσφατα σε παρομοιια λεφτα, (180) παντως με win 10 και 8 gb ram ειναι μια χαρα.

Το λαπτοπακι για απλη χρηση internet video youtube (παιζει και 1080p) office ειναι μια χαρα.

 

Η μπαταρια του ειναι καλη, ειναι λεπτο και ομορφο, 2 χρονια εγγυηση.

Εχουν κανει λαθος και βαλαν 64bit σε 2gb ram. Ε δεν θα σερνεται λιγο? Ανοιγεις μερικα tabs στο chrome και ειναι στο 90% η μνημη.

 

Σκεφτομουν να του εβαζα ubuntu αλλα και με τα win 10 καλα παει προς στιγμην. Βγαλτε ολη τη σαβουρα την pre-installed και φτιαξτε και τι προγραμματακια ξεκινανε στην εκκινηση.

 

Μιλαμε για 200 ευρω λαπτοπ παιδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παιδιά με συγχωρείτε που ρωτάω αλλά από περιέργεια: γιατί τα 32bit windows είναι πιο ελαφριά από τα 64bit; Δεν έχω εμπειρία από Windows σε λαπτοπ αφού εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ Linux αλλά με βάση όσα γνωρίζω επί του θέματος (ομολογουμένως λίγα...) αυτό δεν το καταλαβαίνω. Υποθέτω ότι σε Linux η διαφορά θα ήταν υπέρ του 64bit (λιγότερη κατανάλωση πόρων) αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα υπήρχε χειροπιαστή διαφορά. Και πάλι συγνώμη για το οφτόπικ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παιδιά με συγχωρείτε που ρωτάω αλλά από περιέργεια: γιατί τα 32bit windows είναι πιο ελαφριά από τα 64bit; Δεν έχω εμπειρία από Windows σε λαπτοπ αφού εδώ και μερικά χρόνια χρησιμοποιώ Linux αλλά με βάση όσα γνωρίζω επί του θέματος (ομολογουμένως λίγα...) αυτό δεν το καταλαβαίνω. Υποθέτω ότι σε Linux η διαφορά θα ήταν υπέρ του 64bit (λιγότερη κατανάλωση πόρων) αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα υπήρχε χειροπιαστή διαφορά. Και πάλι συγνώμη για το οφτόπικ

 

 

 

Καλώς ή κακώς είναι off topic. Μην αρχίσουμε και τέτοια κουβέντα εδώ.

Άνοιξε ένα νέο θέμα, είναι δωρεάν.  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνουμε clean install 32 bit, απλά κατεβάζουμε από την MS το image και το στήνουμε (δλδ το κλειδί που έχει από το bios ισχύει και για 32bit?) ή πρέπει να έχουμε άλλο κλειδί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κανένας βάλει στο Lenovo G40-30 (αυτό με το πορτάκι κάτω) αυτό το 8αρι module?

 

http://www.e-shop.gr/ram-kingston-kvr16ls11-8-8gb-so-dimm-ddr3-1600mhz-value-ram-p-PER.552755

 

H Kingston δεν μου το προτείνει στο memory finder της:

 

http://www.kingston.com/en/memory/search?DeviceType=3&Mfr=LEN&Line=Essential&Model=92897

 

...αλλά δεν ξέρω γιατί. Έχει τα ίδια χαρακτηριστικά...

 

Επίσης, στο memory finder, η τελευταία επιλογή (HX316LS9IB/8 ) κάνει??? γιατι βλέπω ότι είναι CL9 και όχι CL11 όπως τα άλλα.

Εβαλα το αντιστοιχο με 4 γιγα (KVR16LS11/4) και δουλευει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα εξακολουθεί να υπαρχει στα 199 και για καποιους μπορει να αποτελεί προσφορά - ισως οχι τοσο καλή οσο στα 169 αλλα και παλι δεν ειναι ασχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.germanos.gr/product/notebook-hp-14-r206-nv/20301973/

 

Το θέλω για την μητέρα μου για skype άντε και στο τσακίρ κέφι κανένα youtube.

Νομίζω σε αυτά τα λεφτά δεν παίζει να βρω κάτι άλλο...

Γνώμες ευπρόσδεκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.germanos.gr/product/notebook-hp-14-r206-nv/20301973/

 

Το θέλω για την μητέρα μου για skype άντε και στο τσακίρ κέφι κανένα youtube.

Νομίζω σε αυτά τα λεφτά δεν παίζει να βρω κάτι άλλο...

Γνώμες ευπρόσδεκτες

 

Εχω το HP Stream 13" που φοραει τον ιδιο επεξεργαστη

 

Του εχω περασει windows 10 

 

Σηκωνει ακομα και 4κ video youtube με acceleration απο την ιντελ καρτα γραφικων hd

 

Επισης και ματροσκες φουλ HD χωρις κολληματα παλι με επιλογη για hardware decode απο την καρτα γραφικων

 

Super value for money εγω το πηρα μονο για OFFICE αλλα κανει οτι θες....απλα αν το παρεις το λαπτοπ δες να εχει ssd/emmc αλλιως με μηχανικο θα σερνεσαι

 

Επισης σβησε ολη την σαβουρα οταν παρεις το λαπτοπ απο εξτρα προγραμματα που εχει μεσα που δεν χρειαζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το HP Stream 13" που φοραει τον ιδιο επεξεργαστη

 

Του εχω περασει windows 10

 

Σηκωνει ακομα και 4κ video youtube με acceleration απο την ιντελ καρτα γραφικων hd

 

Επισης και ματροσκες φουλ HD χωρις κολληματα παλι με επιλογη για hardware decode απο την καρτα γραφικων

 

Super value for money εγω το πηρα μονο για OFFICE αλλα κανει οτι θες....απλα αν το παρεις το λαπτοπ δες να εχει ssd/emmc αλλιως με μηχανικο θα σερνεσαι

 

Επισης σβησε ολη την σαβουρα οταν παρεις το λαπτοπ απο εξτρα προγραμματα που εχει μεσα που δεν χρειαζεσαι

Αναβαθμιζεται αυτο σε ραμ και δισκο;επισης απο τιμη ξεκιναει καπου στα 250 νομιζω.δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλυτερη αγορα σε σχεση με αυτα του θεματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...