Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτα τα ωραια που παραθετεις δινουν την εντυπωση οτι τα σχετικα με αναβαθμηση ειναι απλα, ενω στην πραξη για το συγκεκριμενο μοντελο ειναι δυσκολα εως ανεφικτα, και μπορει να παρασυρουμε αθελα μας καποιους σε προβληματικη αγορα! nothing personal!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα του insomnia. Αν και παρακολουθώ χρόνια το site σήμερα αποφάσισα να γίνω μέλος για να βοηθήσω , μια και αγόρασα το συγκεκριμένο laptop.

Μετά την εγκατάσταση  των windows 8.1 με bing που έχει και τα πολλά σκουπίδια, το μηχάνημα όντως μου φάνηκε αργό , σε καμιά περίπτωση όμως δεν συμφωνώ με κάποια υπερβολικά σχόλια που διάβασα πιο πάνω. Κατέβασα τα windows 10 home, έκανα αναβάθμιση (για να ενεργοποιηθούν) και αμέσως μετά καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού. Θα χρειαστούν και κάποιοι drivers από hp γιατί το λειτουργικό δεν τους βρίσκει όλους. Εγκατέστησα κι όλα τα απαραίτητα προγράμματα καθώς και τα office 16 τα οποία είναι καταπληκτικά και τρέχουν άριστα. Το μηχάνημα έγινε ένα διαφορετικός υπολογιστής. Ανοίγει γρήγορα και κάνω την δουλειά μου πάρα πολύ καλά. Δοκίμασα και το popcorn time στην hdmi της τηλεόρασης και παίζει άψογα. Για παιχνίδια δεν τον δοκίμασα γιατί δεν είναι το στοιχείο μου. Άλλωστε δεν τον αγόρασα γι΄ αυτό. Συμπέρασμα (υποκειμενικό), ο υπολογιστής για τα 199 €, με γνήσιο λειτουργικό και τις καθημερινές εργασίες αξίζει τα λεφτά του. Ο αμέσως επόμενος με επεξεργαστή i3 και χωρίς λειτουργικό 340 €. Η επιλογή δική σας.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα του insomnia. Αν και παρακολουθώ χρόνια το site σήμερα αποφάσισα να γίνω μέλος για να βοηθήσω , μια και αγόρασα το συγκεκριμένο laptop.

Μετά την εγκατάσταση  των windows 8.1 με bing που έχει και τα πολλά σκουπίδια, το μηχάνημα όντως μου φάνηκε αργό , σε καμιά περίπτωση όμως δεν συμφωνώ με κάποια υπερβολικά σχόλια που διάβασα πιο πάνω. Κατέβασα τα windows 10 home, έκανα αναβάθμιση (για να ενεργοποιηθούν) και αμέσως μετά καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού. Θα χρειαστούν και κάποιοι drivers από hp γιατί το λειτουργικό δεν τους βρίσκει όλους. Εγκατέστησα κι όλα τα απαραίτητα προγράμματα καθώς και τα office 16 τα οποία είναι καταπληκτικά και τρέχουν άριστα. Το μηχάνημα έγινε ένα διαφορετικός υπολογιστής. Ανοίγει γρήγορα και κάνω την δουλειά μου πάρα πολύ καλά. Δοκίμασα και το popcorn time στην hdmi της τηλεόρασης και παίζει άψογα. Για παιχνίδια δεν τον δοκίμασα γιατί δεν είναι το στοιχείο μου. Άλλωστε δεν τον αγόρασα γι΄ αυτό. Συμπέρασμα (υποκειμενικό), ο υπολογιστής για τα 199 €, με γνήσιο λειτουργικό και τις καθημερινές εργασίες αξίζει τα λεφτά του. Ο αμέσως επόμενος με επεξεργαστή i3 και χωρίς λειτουργικό 340 €. Η επιλογή δική σας.

 

Επέτρεψέ μου κι εμένα να μή συμφωνήσω μαζί σου.

 

Τα Windows 10 και σε πίτσα επάνω να τα εγκαταστήσεις, θα τρέχουν μια χαρά. Δεν είναι κριτίριο ταχύτητας ένα νέο λειτουργικό με πολλά optimizations για να κάθεται σε αργό hardware.

 

Σε business μηχάνημα Core 2 Duo P8400 με 2GB RAM (!) και δίσκο 160GB στις 5400 (!) πάλι τα Windows 10 πετάγανε. Το μηχάνημα ήταν κατασκευής του 2010 όμως (5 χρόνια κλεισμένα) και σαφώς καλύτερο ποιοτικά από το 14άρι αυτό.

 

Μάλιστα σε προκαλώ να μου πείς μετά από 2 (το πολύ) χρόνια ποιό θα στέκεται και ποιό θα έχει πάει στον κάλαθο λόγω προβλήματος στη μητρική.

 

HINT: Σου συγκρίνω Lenovo ThinkPad T400 με το πατσαβούρι της προσφοράς. Μάντεψε ποιός είναι ο νικητής και ποιό είναι το καλύτερο VFM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου,

Χαίρομαι που διαφωνείς, γιατί αν συμφωνούσαμε σε όλα δεν θα υπήρχαν εκατοντάδες υπολογιστές, αλλά μόνο ένας. Μέχρι πρόσφατα δούλευα με ένα sony vaio ar51j t7250 2gb ram του 2007 αξίας 1500 € στον οποίο εγκατέστησα τα 10άρια, αλλά δυστυχώς δεν πετούσαν… κι έτσι αγόρασα ένα ssd evo για να περάσω μερικά χρονάκια ακόμα. Θα τα κατάφερνα, αλλά δυστυχώς κάηκε η κάρτα γραφικών. Αυτός ήταν ένας από τους τρεις vaio που αγοράσαμε τότε μαζί με δύο φίλους. Τα δικά τους vaio κάηκαν στον 3ο χρόνο και στον 4ο χρόνο λειτουργίας τους αντίστοιχα. Εγώ ήμουν «τυχερός». Η αξιοπιστία πάει περίπατο…

Όλα αυτά τα χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια μου δεκάδες υπολογιστές φίλων μου για αναβαθμίσεις, format κτλ. Μηχανάκια ακριβά και γρήγορα, που όμως έκαναν την ίδια δουλειά με τον δικό μου , τα χρησιμοποιούσαν μόνο για βασικές εργασίες και μάλιστα πολλά από αυτά παρέδωσαν το πνεύμα τους πριν την ώρα τους. Αντιλήφθηκα λοιπόν ότι το marketing δημιουργεί τις ανάγκες μας και εμείς ακολουθούμε. Εγώ προτιμώ να έχω το φτηνό hardware που καλύπτει σήμερα τις ανάγκες μου και όχι για αυτές που θα προκύψουν μελλοντικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, το VAIO δεν είναι σοβαρό μηχάνημα. Just saying :)

 

Θα συμφωνήσω στο ότι η αξιοπιστία πάει περίπατο.

 

Σήμερα για παράδειγμα έστειλα για ανακύκλωση για λογαριασμό ενός σχολείου (μεταξύ άλλων) 3 Lenovo ThinkCentre Edge E72, όλα με χτυπημένη μητρική κι όλα εκτός εγγύησης. Το καθένα χτύπαγε με διαφορά ενός μήνα και τους είπα να περιμένουν κι άλλα να σκάσουν.

 

Εγγύηση είχαν 1 χρόνο και τα μηχανήματα είναι αγορασμένα Οκτώβρη 2013 (αμέσως μετά το πέρας 2 ετών) άρχισαν να σκαν ένα ένα...

 

Οπότε η προσωπική μου άποψη είναι ένα καλό κι αξιόπιστο μηχάνημα κι ένα μεγάλο και πολυετές support pack, ή ένα παλιό μηχάνημα άλλα σκυλί αποδεδειγμένο. Οτιδήποτε άλλο αποτελεί δυστυχώς συμβιβασμό με το πολύ 2 χρόνια διάρκεια ζωής και ταλαιπωρία-πέταμα χρηματων για τον αγοραστή. Αυτό έχει δείξει η ταπεινή μου εμπειρία.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι πρεπει "να προτιμαμε πρωτα το καλο και ει δυνατον φτηνό hardware που καλύπτει σήμερα τις ανάγκες μας", αλλα να ξερουμε πιο ειναι αυτο και ποιες ακριβως οι αναγκες μας ... ειναι το κλειδι της επιτυχιας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα ωραια που παραθετεις δινουν την εντυπωση οτι τα σχετικα με αναβαθμηση ειναι απλα, ενω στην πραξη για το συγκεκριμενο μοντελο ειναι δυσκολα εως ανεφικτα, και μπορει να παρασυρουμε αθελα μας καποιους σε προβληματικη αγορα! nothing personal!

Ο,τι παρεθεσα για αναβαθμισεις κλπ, αναφερονται στο Lenovo, γραφω καθαρα αυτο:

<<Ε τοτε, η ευκολη προσβαση ειναι ενας λογος παραπανω, να πατε στο Lenovo:>>

δηλαδη ποσο πιο Βold και Italic να το εγραφα? Και τα videos, ολα, γραφουν Lenovo 

:-D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη στο φιλο που ρωταει αν μπαίνει στο συγκεκριμενο Λενοβο οπτικό μέσο, δεν καταλαβα τι απαντας? Ναι η Ισως?

 

Αφου λες “ισως μπορει να μπει dvdr-w, ή εξτρα δισκος εκει? ΚΑΙ ^^Το εχω γραψει παραπανω ^^ στα youtube reviews ο τυπος εκει δειχνει να του βγαζει-βαζει κανονικα”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεω οτι δειχνει να το κανει, αλλα δεν μπορω να αναλαβω την ευθυνη, για το βιντεο ενος αλλου
(μας δειχνει να το τοποθετει, οχι να το χρησιμοποιει, πχ για να τρεξει ή ψησει ενα dvd σε αυτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/pioneer-dvr-td11rs-slimline-dvd-rw-black-bulk-p-PER.326709

 

To παραπάνω με δοκιμή στο Lenovo δε χωράει να μπει. Τώρα αν πρέπει να βγει όλο το πλαστικό πίσω από το laptop δεν ξέρω και μετά να κουμπώσει από πάνω. Πάντως με τον τρόπο που δείχνει στο βίντεο ο τύπος με την καμία.

 

Εκτός αν υπάρχει και πιο λεπτό dvd rw από το παραπάνω που δοκίμασα εγώ.  Αν ξέρει κάποιος ας μας πει μοντέλο να το δοκιμάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/pioneer-dvr-td11rs-slimline-dvd-rw-black-bulk-p-PER.326709

 

To παραπάνω με δοκιμή στο Lenovo δε χωράει να μπει. Τώρα αν πρέπει να βγει όλο το πλαστικό πίσω από το laptop δεν ξέρω και μετά να κουμπώσει από πάνω. Πάντως με τον τρόπο που δείχνει στο βίντεο ο τύπος με την καμία.

 

Εκτός αν υπάρχει και πιο λεπτό dvd rw από το παραπάνω που δοκίμασα εγώ.  Αν ξέρει κάποιος ας μας πει μοντέλο να το δοκιμάσω...

 

Ναι υπάρχει.

 

Τα Optical drives για φορητούς, εδώ και χρόνια κυκλοφορούν σε 2 διαστάσεις.

 

1) 12.7mm

2) 9.5mm

 

Επίσης υπάρχει και η επιλογή για το πώς μπαίνει το δισκάκι μέσα: σε Tray (συρτάρι), ή Slot-In (ρουφηχτό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...