Προς το περιεχόμενο

[laptop] 14'' HP 14-r208nv και HP 14-r206nv 199€@germanos.gr


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα το χαρακτήριζα προσφορά ουτε στα 189 ουτε στα 199 που παίζει τώρα αλλά συμπαθητική τιμή.

 

 

Στα 170 -180 μέγιστο ίσως το σκεφτόμουν και για τα 2 μοντέλα Lenovo που κυκλοφόρησε.

 

Το 20 αρικο διαφορά με την σημερινή τιμή με χαλάει διότι όπως ξαναέγραψα για να καλυφθεί σε ενα βαθμό ο αργός επεξεργαστής θέλει SSD + 4άρα μνήμη (η οποία αν διάβασα σωστά πρέπει να εχει τα χαρακτηριστικά της 2άρας που φοράει πάνω ) 

Σύνολο το λιγότερο 70 ευρώ (εαν εχει η μνήμη 20 ευρώ και όχι παραπάνω)  τουλάχιστον .

 

Επίσης κάτι που είδα σε video review και με χάλασε αρκετά ειναι οτι σε ενα απο τα 2 μοντέλα εχει εντελώς ψεύτικο πληκτρολόγιο το οποίο κατα την πληκτρολόγηση μπαίνει μέσα..

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 439
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειχα ενα intel pentinum 4 με 2 ram εδω και 10 χρονια για pc και μια χαρα δουλεια εκανα!! δεν ειπαμε να μιλας skype και να εχεις autocad ταυτοχρονα για απλη χρηση μια χαρα ειναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι που είδα σε video review και με χάλασε αρκετά ειναι οτι σε ενα απο τα 2 μοντέλα εχει εντελώς ψεύτικο πληκτρολόγιο το οποίο κατα την πληκτρολόγηση μπαίνει μέσα.

 

σε ποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποιο?

Δυστηχώς δεν θυμάμαι ποιο απο τα 2 lenovo . Είχα δεί αρκετά βιτντεάκια στο youtube και για τα δύο.

Φαντάζομαι οτι το σασί - πληκτρολόγιο δεν εχουν τρομερές διαφορές στα 2 μοντέλα.

 

Χαρακτηριστικά στο unboxing πίεσε λίγο το κέντρο του πληκτρολογίου και ηταν εύκαμπτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχεση με αυτο http://www.plaisio.gr/desktop-laptop/laptops/all-laptops/Turbo-X-Laptop-Steel-Mini-28-230-SSD.htm?cm_sp=Mosaic-_-20151224-Slider2-_-Turbo-X-Steel-Mini πως θα συγκρινατε τα

Λενοβο και ΗΡ?

Θελω ενα σαπακι σαν media player σε τηλεοραση, λιγο σερφινγκ και να το κουβαλαω μαζι σε εργοταξια και ταξιδια ωστε να μην ρισκαρω με το καλο λαπτοπ. Επισεις θα πρεπει να ανοιγει αρχεια Autocad, Photoshop και λιγο 3D ,οχι τοσο για να τα δουλευω αλλα αμα χρειαστει κατι εκτακτο. Καλυτερο το 12ρι η το 14ρι κλασικο laptop στα 189;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lary7  πρόσφατα πήγα μια βόλτα σε αυτούς (ήθελα κάπου να  χαλάσω το χρόνο μου ) το ανειδίκευτο παιδί εκεί μου πρότεινε αυτό σε άλλη τιμή! βέβαια λόγο καταστήματος και όταν του είπα ότι παίζουν -70€ τα lenovo και Ηp (επώνυμα) μου είπε δεν έχουν την εγγύηση που έχει αυτό :-D  :-D  :-D ...ξέρεις τι του απάντησα?

 

Εδώ βλέπω λέει 1 χρόνο! (πλαίσιο) ....μετά έφυγε και αυτός! ( με 20€ στην κάνουν και 2! έτσι για να ξέρεις)

 

Επειδή όμως μίλησες για σάπιο να πάρεις το Τουβλο Χ ποιο σάπιο πεθαίνει.

 

Εdit:  Δεν είχα δει αυτό το 11'' αλλά το αντίστοιχο 14'' με αυτό της προσφοράς. 

Edit2 : O ssd ναι μεν θα σου δώσει ταχύτητα αλλά τα 30gb ( χωράνε μόνο τα windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εριξαν τις τιμες για να εχουν κατι να ανταγωνιστουν τα αλλα σαπακια. Επισεις με την αγορα θα μπει αμεσως RAM και SSD οποιο και να παρω, απλα η προσφορα του πλαισιου με εβαλε σε μεγαλο διλλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως εριξαν τις τιμες για να εχουν κατι να ανταγωνιστουν τα αλλα σαπακια. Επισεις με την αγορα θα μπει αμεσως RAM και SSD οποιο και να παρω, απλα η προσφορα του πλαισιου με εβαλε σε μεγαλο διλλημα.

 

Όχι δεν έριξε τίποτα το έγραψα και πάνω εγώ απλά είδα άλλο μοντέλο από αυτό που πόσταρες ( είχα δει το 14'' toublo)... η γνώμη μου είναι να πάρεις κάτι από τα επώνυμα μιας και έχεις σκοπό να κάνεις μερικές αλλαγές, πάρε αυτό με το εύκολο άνοιγμα (ένα απ τα lenovo είναι ) να ξεμπερδεύεις! 

 

Όλα πάνω κάτω ίδια είναι αυτά που παίζουν σε αυτές τιμές εκτός από το τουβλο που είναι ένα σκαλί κάτω. ( γιατί έχει 1 χρόνο εγγύηση - έχει έναν μάπα 30gb ssd που δεν νομίζω να μπορείς να τον πουλήσεις λόγο του ότι είναι πολύ πολύ μικρός για τα σημερινά δεδομένα.

 

Ενώ στο άλλο θα βάλεις ότι εσύ θέλεις σε ssd , θα σου μείνει και ένας εξωτερικός 500gb να βάζεις τα αρχεία σου να μην το κουράζεις κι όλας to pcακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση...έχω το laptopάκι όπως είπα και παραπάνω, το άνοιξα και έβαλα 4gb ram. Απλά επειδή πρόκειται να το ξανανοίξω (ξέχασα να συνδέσω τα καλώδια της κεραίας του wi-fi) σκέφτομαι να περάσω έναν ssd. Θέλω όμως παράλληλα να κρατήσω τον HDD που έχει μέσα. To πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς δέχεται στην υποδοχή που έχει μέσα. Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει φώτο αλλά φαίνεται εδώ: 

 

123.jpg

 

Μπορεί να μου πεί κάποιος τι δίσκος μπαίνει παραπάνω; Έχω την εντύπωση ότι είναι mSata αλλα δεν είμαι σίγουρος και δεν μπόρεσα πουθενά να επιβεβαιώσω τι είναι. Ο χώρος που έχει πάντως είναι ιδιαίτερα μικρός. Μπορεί κάποιος να καταλάβει απο την παραπάνω εικόνα;

 

Αν είναι mSata νομίζω ότι συμφέρει περισσότερο η αλλαγή του HDD σε SSD απο οικονομικής άποψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

ποιο απο τα δυο θεωρειται πιο value for money, κυριως για χρηση απο ατομα μεγαλυτερης ηλικιας σε βασικες εργασιες; εννοειται clean install windows 10/ windows 7. με λινουξ πως τα πανε εχει κανεις αποψη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ότι ήμουν έτοιμος να αγοράσω το Hp (έχω ήδη ένα ίδιο και θέλω δεύτερο για τους γονείς σπίτι) αλλα από ότι βλέπω στο Youtube, το Lenovo δίνει πιο εύκολη πρόσβαση σε Ram/δίσκο. Αν όντως ανοίγει από κάτω όπως όλα τα normal laptop (γιατί το HP πρέπει να το κάνεις βίδες) για ram upgrade, θεωρώ πως έχει ένα μικρό προβάδισμα. Αν το δει κάποιος από κοντά ας επιβεβαιώσει παρακαλώ.

 

Edit: Μη διαθέσιμα πλέον και τα 2. Κλασσικά...Γερμανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...