Προς το περιεχόμενο

Υγραέριο..Λίτρο σε κιλά


Legolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Σημερα αγόρασα μια μπουκάλα υγραερίου για τη σόμπα μου μιας και μου τελειωσε. Μπήκα στη περιέργια λοιπον να δω αν και πόσο με κλέβουν  καθώς οι μπουκάλες έρχονται γεμάτες στα βενζινάδικα... Δεν ξέρω ομως πόσα λιτρα(δν νομιζω να μετριεσαι σε λιτρα )/λίβρες?? ειναι ενα κιλό υγραέριο... Αυτο που ξέρω ειναι : 

 

Η μπουκαλα άδεια ζυγίζει 10 κιλα.

Η μπουκάλα γεμάτη ζυγίζει 25 κιλά

Το λιτρο υγραέριο κοστίζει 66 λεπτα 

Για τη μπουκαλα εδωσα 15 ευρώ

 

Καμια ιδέα για τις μετατροπές ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι lpg τότε 1L lpg είναι περίπου 0.5kg.

15 κιλά > 30L * 0.66 καπου 20 γιουρο. 

 

όλα αυτα στο περίπου βαλε και δε ξερεις τι ποιότητα είναι το αέριο για να πεις πόσα ακριβως κιλα είναι το λίτρο οπότε χοντρικά καλα είναι 15 γιουρο πουδωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ntailianisgas.gr/main/index.php?option=com_content&view=article&id=53&Itemid=67

 

Λογικά πάει κάπως έτσι:

Έβαλες 15 (25 -10) κιλά καύσιμο, αν ήταν φυσικό αέριο έχει ειδικό βάρος 0.63 άρα σε λίτρα έβαλες 15/0.63=~ 24 λίτρα καύσιμο. Τώρα αν πεις 24*0.66 σου πάει γύρω ~ στα 15.5€.

Δες απο τον παραπάνω πίνακα το ειδικό βάρος του καυσίμου που έβαλες και κάνε τους υπολογισμούς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα.  Πολύωραία αυτά.  Μια ερώτηση.  Όταν λέει η θερμαστρα 110g /h μια μπουκάλα 24,5 L πόσο βγάζει σε ώρες λειτουργίας?  0.63*24.5L=15.435 kg? 15.435kg/0.11(g/h) 15435/110= 14 ώρες λειτουργίας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yourfear1 είπε

Καλησπέρα.  Πολύωραία αυτά.  Μια ερώτηση.  Όταν λέει η θερμαστρα 110g /h μια μπουκάλα 24,5 L πόσο βγάζει σε ώρες λειτουργίας?  0.63*24.5L=15.435 kg? 15.435kg/0.11(g/h) 15435/110= 14 ώρες λειτουργίας? 

Ξανακάνε την πράξη μαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, new_guy είπε

Ξανακάνε την πράξη μαν...

140 ώρες λειτουργίας. Όμως ειναι σωστές οι μετατροπές? Είναι σωστές σαν πράξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, yourfear1 είπε

Καλησπέρα.  Πολύωραία αυτά.  Μια ερώτηση.  Όταν λέει η θερμαστρα 110g /h μια μπουκάλα 24,5 L πόσο βγάζει σε ώρες λειτουργίας?  0.63*24.5L=15.435 kg? 15.435kg/0.11(g/h) 15435/110= 14 ώρες λειτουργίας? 

24,5 l ειναι ->24,5l * 0.51kg/l = 12.495 kg

Με 110g/h 12.495 / 0.110 = 113,590909091 ωρες. βεβαια δεν αδειάζει ποτε όλη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yourfear1 είπε

140 ώρες λειτουργίας. Όμως ειναι σωστές οι μετατροπές? Είναι σωστές σαν πράξεις?

Όχι βέβαια. Η κλασική 10κιλη φιάλη δεν παίρνει 24,5 λίτρα αλλά κάτι λιγότερο από 18 λίτρα τα οποία μεταφράζονται σε 10 κιλά.( ειδικό βάρος 1 λίτρου υγραερίου 550 με 560 γραμμάρια).

10 κιλά χ 1000 γραμμάρια = 10.000 γραμμάρια 

10.000 γραμμάρια  : 110 γραμ την ώρα  μας κάνει 91 ώρες.

Τα 110 γραμμάρια την ώρα δεν ξέρω αν αφορούν το 1 τα 2 ή τα 3 μάτια.Διάβασε εκεί που το βρήκες ενδεχομένως να το διευκρινίζει.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Όχι βέβαια. Η κλασική 10κιλη φιάλη δεν παίρνει 24,5 λίτρα αλλά κάτι λιγότερο από 18 λίτρα τα οποία μεταφράζονται σε 10 κιλά.( ειδικό βάρος 1 λίτρου υγραερίου 550 με 560 γραμμάρια).

10 κιλά χ 1000 γραμμάρια = 10.000 γραμμάρια 

10.000 γραμμάρια  : 110 γραμ την ώρα  μας κάνει 91 ώρες.

Τα 110 γραμμάρια την ώρα δεν ξέρω αν αφορούν το 1 τα 2 ή τα 3 μάτια.Διάβασε εκεί που το βρήκες ενδεχομένως να το διευκρινίζει.

το 1 κεραμικό στοιχείο = 110 gr. τα 2 220 και τα 3 310 gr.

Η μπουκάλα μέσα έχει βουτάνιο, με ένα μείγμα ώστε να μην μυρίζει το καύσιμο (λεγόμενα πωλητή). Ναι όντως το είχα ξεχάσει, παίρνει το 80% του συνόλου της.

Το ειδικό βάρος που το βρίσκετε? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yourfear1 είπε

το 1 κεραμικό στοιχείο = 110 gr. τα 2 220 και τα 3 310 gr.

Η μπουκάλα μέσα έχει βουτάνιο, με ένα μείγμα ώστε να μην μυρίζει το καύσιμο (λεγόμενα πωλητή). Ναι όντως το είχα ξεχάσει, παίρνει το 80% του συνόλου της.

Το ειδικό βάρος που το βρίσκετε? 

γιατί εγώ νομίζω ότι ΠΡΕΠΕΙ να μυρίζει ωστε να καταλαβαίνεις ότι έχει διαρροή;   https://www.elgaz.gr/index.php?page=articlesdetails&id=1&s=2

Είναι άχρωμο και άοσμο εύφλεκτο αέριο και γι' αυτόν το λόγο προστίθενται στο υγραέριο ίχνη αιθανοθειόλης για να έχει τη γνωστή χαρακτηριστική μυρωδιά, με σκοπό την αποφυγή (κατά το δυνατό) ατυχημάτων από διαρροή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yourfear1 είπε

το 1 κεραμικό στοιχείο = 110 gr. τα 2 220 και τα 3 310 gr.

Η μπουκάλα μέσα έχει βουτάνιο, με ένα μείγμα ώστε να μην μυρίζει το καύσιμο (λεγόμενα πωλητή). Ναι όντως το είχα ξεχάσει, παίρνει το 80% του συνόλου της.

Το ειδικό βάρος που το βρίσκετε? 

Ο γκούγκλης τα έχει όλα.😊

Απλά το υγραέριο αποτελείται από 80% περίπου βουτάνιο και 20% προπάνιο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βουτανιο ειναι φτηνοτερο ΑΛΛΑ παγωνει το χειμωνα ,για αυτο βαζουμε 20%προπανιο.

Ετσι το  LPG το χειμωνα ειναι ακριβότερο και το καλοκαίρι που ειναι σκετο βουτανιο φτηνοτερο

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

γιατί εγώ νομίζω ότι ΠΡΕΠΕΙ να μυρίζει ωστε να καταλαβαίνεις ότι έχει διαρροή;   https://www.elgaz.gr/index.php?page=articlesdetails&id=1&s=2

Είναι άχρωμο και άοσμο εύφλεκτο αέριο και γι' αυτόν το λόγο προστίθενται στο υγραέριο ίχνη αιθανοθειόλης για να έχει τη γνωστή χαρακτηριστική μυρωδιά, με σκοπό την αποφυγή (κατά το δυνατό) ατυχημάτων από διαρροή του.

Άοσμο στην καύση.  Στην φυσική μορφή μυρίζει χαρακτηριστικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΙΝΑ ΑΧΡΩΜΟ ΚΑΙ ΑΟΣΜΟ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΜΟΡΦΗ

11 λεπτά πριν, yourfear1 είπε

Είναι άχρωμο και άοσμο εύφλεκτο αέριο και γι' αυτόν το λόγο προστίθενται στο υγραέριο ίχνη αιθανοθειόλης για να έχει τη γνωστή χαρακτηριστική μυρωδιά, με σκοπό την αποφυγή (κατά το δυνατό) ατυχημάτων από διαρροή του

Το λεει ξεκαθαρα........................

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

ΕΙΝΑ ΑΧΡΩΜΟ ΚΑΙ ΑΟΣΜΟ ΣΤΗΝ ΦΥΣΙΚΗ ΤΟΥ ΜΟΡΦΗ

Το λεει ξεκαθαρα........................

Δεν χρειάζεται να γράφεις με κεφάλαια καθώς έτσι δείχνεις ότι φωνάζεις..

Εγώ από την προσωπική μου διαπίστωση (αλλά και με αυτά που μου είπε ο πωλητής) λέω ότι κατά την καύση δεν μυρίζει καθόλου ενώ όταν δεν αναφλέγεται μυρίζει χαρακτηριστικά. (δεν ξέρω 100% καθώς δεν είμαι χημικός, αλλά είναι μείγμα βουτανίου με άλλο στοιχείο). Τώρα αν έχει πρόσθετο να μην μυρίζει κατά την καύση αλλά μόνο κατά την διαρροή(χωρίς ανάφλεξη) , δεν το ξέρω με σιγουριά αλλά έτσι δείχνει.

Αντίστοιχα το υγραέριο που έχω στον φούρνο μυρίζει και όταν δεν φλέγεται αλλά και κατά την καύση του.

Όπως και να έχει, ας μείνουμε στο θέμα. Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν στις μετατροπές και υπολογισμούς αλλά και την άποψη τους περί του θέματος,  καλό υπόλοιπο χειμώνα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...