Προς το περιεχόμενο

Υγραέριο..Λίτρο σε κιλά


Legolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, yourfear1 είπε

Άοσμο στην καύση.  Στην φυσική μορφή μυρίζει χαρακτηριστικά. 

Καλα τα εγραψες εγω δεν διαβασα καλα.Σορυ.................

3 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Το βουτανιο ειναι φτηνοτερο ΑΛΛΑ παγωνει το χειμωνα ,για αυτο βαζουμε 20%προπανιο.

Ετσι το  LPG το χειμωνα ειναι ακριβότερο και το καλοκαίρι που ειναι σκετο βουτανιο φτηνοτερο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, yourfear1 είπε

Δεν χρειάζεται να γράφεις με κεφάλαια καθώς έτσι δείχνεις ότι φωνάζεις..

Εγώ από την προσωπική μου διαπίστωση (αλλά και με αυτά που μου είπε ο πωλητής) λέω ότι κατά την καύση δεν μυρίζει καθόλου ενώ όταν δεν αναφλέγεται μυρίζει χαρακτηριστικά. (δεν ξέρω 100% καθώς δεν είμαι χημικός, αλλά είναι μείγμα βουτανίου με άλλο στοιχείο). Τώρα αν έχει πρόσθετο να μην μυρίζει κατά την καύση αλλά μόνο κατά την διαρροή(χωρίς ανάφλεξη) , δεν το ξέρω με σιγουριά αλλά έτσι δείχνει.

Αντίστοιχα το υγραέριο που έχω στον φούρνο μυρίζει και όταν δεν φλέγεται αλλά και κατά την καύση του.

Όπως και να έχει, ας μείνουμε στο θέμα. Ευχαριστώ όσους με βοήθησαν στις μετατροπές και υπολογισμούς αλλά και την άποψη τους περί του θέματος,  καλό υπόλοιπο χειμώνα!

Για να σου μυρίζει δύο είναι τα πιθανά σενάρια.Κάπου μεταξύ κάνουλας φιάλης και πριν τη φλόγα να έχεις μικρή διαρροή άκαυστου υγραερίου ή η καύση να είναι ελλιπής.Εάν η καύση είναι τέλεια δεν μυρίζει καθόλου.Εγώ χρησιμοποιώ και σε κουζίνα και σε σόμπα και ποτέ δεν μου μυρίζει διότι κάνω 2 και 3 φορές λεπτομερή έλεγχο κατά την αλλαγή της φιάλης και προσέχω κατά το άναμμα να μην έχω διαφυγή άκαυτου υγραερίου γιατί και μικρή ποσότητα να φύγει μπορεί να μυρίζει ώρες και να μας δίνει την εντύπωση για κακή καύση.

Είπαμε πολύ καλό έλεγχο μην τυχόν και έχουμε διαρροή.Είδαμε τι έγινε χτες με το ζευγάρι στο Μεταξουργείο. Ένα μόνο με προβληματίζει.Πως δεν κατάλαβαν τη διαρροή αφού η μυρωδιά του άκαυτου υγραερίου είναι εντονότατη και ανυπόφορη μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;;;;;; Φιαλάκι του καφέ μου έχανε ελάχιστο γιατί ήθελε αλλαγή η φλάντζα και το κατάλαβα γιατί βρώμισε όλο το ντουλάπι.

Έχω ακούσει ότι κυκλοφορεί παράνομα σε φιάλες και Βιομηχανικό υγραέριο επειδή είναι πολύ φτηνό.Μήπως σε αυτό δεν προσθέτουν αυτή την άσχημη μυρωδιά , με κάποιο τρόπο είχαν προμηθευτεί με τέτοιο υγραέριο και το εισέπνευσαν γιατί δεν κατάλαβαν τη διαρροή;;;;;Πιστεύω η έρευνα να βρει την αιτία.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, papoys1 είπε

Για να σου μυρίζει δύο είναι τα πιθανά σενάρια.Κάπου μεταξύ κάνουλας φιάλης και πριν τη φλόγα να έχεις μικρή διαρροή άκαυστου υγραερίου ή η καύση να είναι ελλιπής.Εάν η καύση είναι τέλεια δεν μυρίζει καθόλου.Εγώ χρησιμοποιώ και σε κουζίνα και σε σόμπα και ποτέ δεν μου μυρίζει διότι κάνω 2 και 3 φορές λεπτομερή έλεγχο κατά την αλλαγή της φιάλης και προσέχω κατά το άναμμα να μην έχω διαφυγή άκαυτου υγραερίου γιατί και μικρή ποσότητα να φύγει μπορεί να μυρίζει ώρες και να μας δίνει την εντύπωση για κακή καύση.

Είπαμε πολύ καλό έλεγχο μην τυχόν και έχουμε διαρροή.Είδαμε τι έγινε χτες με το ζευγάρι στο Μεταξουργείο. Ένα μόνο με προβληματίζει.Πως δεν κατάλαβαν τη διαρροή αφού η μυρωδιά του άκαυτου υγραερίου είναι εντονότατη και ανυπόφορη μήπως συμβαίνει κάτι άλλο;;;;;; Φιαλάκι του καφέ μου έχανε ελάχιστο γιατί ήθελε αλλαγή η φλάντζα και το κατάλαβα γιατί βρώμισε όλο το ντουλάπι.

Έχω ακούσει ότι κυκλοφορεί παράνομα σε φιάλες και Βιομηχανικό υγραέριο επειδή είναι πολύ φτηνό.Μήπως σε αυτό δεν προσθέτουν αυτή την άσχημη μυρωδιά , με κάποιο τρόπο είχαν προμηθευτεί με τέτοιο υγραέριο και το εισέπνευσαν γιατί δεν κατάλαβαν τη διαρροή;;;;;Πιστεύω η έρευνα να βρει την αιτία.

Την μπουκάλα του φούρνου την γέμισα σε βενζινάδικο. Απο διαρροή ειναι οκ, κάνω σχολαστικό έλεγχο σαπουνάδας. Το "μάτι" όντως δεν μυρίζει, αλλά ο φούρνος βγάζει λίγο.

Επεξ/σία από yourfear1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, telis είπε

Πόσο στοιχίζει να γεμίσεις την μπουκάλα σε βενζινάδικο; είναι τόσο φθηνότερο σε σχέση με να την πάρεις από το πρατήριο; 

Αρκετά φθηνότερη αν υπολογίσεις τιμή λίτρου στη μία και στην άλλη περίπτωση.Στο βενζινάδικο πληρώνεις τιμή της πινακίδας ανά λίτρο,αλλού δεν έχει στάνταρ τιμή αλλά αρκετά ακριβότερα. Βέβαια δεν είναι νόμιμο και δύσκολα να βρείς βενζινάδικο να σου τη γεμίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

γίνεται να γεμίσεις την φιάλη υγραερίου στο βενζινάδικο; δλδ αν πάρω την φιάλη που χρησιμοποιώ στο bbq και την πάω στο βενζινάδικο, θα μου την γεμίσουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fysikos είπε

γίνεται να γεμίσεις την φιάλη υγραερίου στο βενζινάδικο; δλδ αν πάρω την φιάλη που χρησιμοποιώ στο bbq και την πάω στο βενζινάδικο, θα μου την γεμίσουν;

 

Ναι , κάποιοι το κάνουν αλλά είναι παράνομο αλλά και πάρα πάρα πολύ επικίνδυνο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 13/9/2022 στις 6:48 ΜΜ, infidel είπε

Ναι , κάποιοι το κάνουν αλλά είναι παράνομο αλλά και πάρα πάρα πολύ επικίνδυνο

Θυμάμαι πριν από 25 χρόνια, μικρός τότε, να πηγαίνουμε με μπαμπά, παππού να γεμίζουν τις φιάλες για τις σόμπες υγραερίου σε βενζινάδικα, ειδικά θυμάμαι ένα πίσω από το village στο Ρέντη. Ουρές από κόσμο που έκανε το ίδιο πράγμα, πήγαιναν με τις φιάλες στο πορτ μπαγκαζ και τις γέμιζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2022 στις 5:14 ΜΜ, mples είπε

συγνώμη βρε παιδια αν ας πουμε  τα 3 κιλα ειναι περιπου 6 λιτρα αεριο τα 12 ευρω απο που προκύπτουν ?

 

 https://gas24.gr/el/fiales-voutaniou/27-fiali-3kg-petrogaz.html

Σίγουρα τα 3kg υγραέριο είναι πολύ λιγότερα από 6 λίτρα. Αυτή είναι η χωρητικότητα της φιάλης η οποία για λόγους ασφαλείας δεν γεμίζεται πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Σίγουρα τα 3kg υγραέριο είναι πολύ λιγότερα από 6 λίτρα. Αυτή είναι η χωρητικότητα της φιάλης η οποία για λόγους ασφαλείας δεν γεμίζεται πλήρως.

Αρα δουλεμα κανονικο πρεπει να πουλανε 3 ευρω το λιτρο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες εγώ ξέρω ότ 1 kg lpg είναι ~1.7 λίτρα

Παίζουν πολλά ρόλο,η θερμοκρασία περιβάλλοντος, εξαέρωσης, αναλογία βουτ/προπ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...