Προς το περιεχόμενο

Αλήθεια, έχει lag το android;


technology_guy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και να μην κάνεις αναβάθμιση το λειτουργικό, θα κάνεις αναβάθμιση τις εφαρμογές...οι οποίες το πιθανότερο είναι να βαρύνουν...πχ δες σαν παράδειγμα την εφαρμογή του facebook όποτε την πειράζουν γίνεται χειρότερη...

Κατ εμέ πάντα παίρνεις κινητό ανάλογος με τις ανάγκες σου...πχ οι ανάγκες μου καλύπτονται με το A3...χωρίς lag...δεν θα έδινα ποτέ χρήματα για μια ναυαρχίδα αφού δεν την χρειάζομαι..όπως και για i phone αφού δεν το χρειάζομαι η αφού με καλύπτει κάτι ποιο φθηνό γιατί να πάω να το πάρω??

Και ίδιος αφού η τάση της τεχνολογίας είναι κάθε 2 χρόνια οι συσκευές να θεωρούνται ποια παρωχημένες(αλλα και να μην είναι πάλι θα μπεις στο πειρασμό να την αλλάξεις είτε android είτε ios) όποτε γιατί να ξοδευτείς??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nexus 4, μοντέλο δηλαδή του 2012, σχεδόν κανένα lag πουθενά, χωρίς να είναι φορτωμένο ιδιαίτερα, 500-600 φωτογραφίες και καμμιά δεκαριά βιντεάκια, όχι πολλές εφαρμογές (τράπεζες, viber, what's up, skype και κάτι άλλα ψιλά) επίσης όχι χαζοπαιχνίδια. "Τρέμω" στην ιδέα να χαλάσει και τι να πάρω. Πολλές φορές ψάχνω δικαιολογία να το αλλάξω, ανεξαρτήτως ποσού, με τίποτε...οπότε για μένα Android σημαίνει Nexus και ΤΙΠΟΤΕ άλλο...δεν θέλω να μπω σε περιπέτειες, δεν θέλω να δοκιμάσω βρε αδερφέ καθότι παθών από παλιά...αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Όχι και το Note 5 lag...

Τι εννοείς με αυτό;

 

 

Δηλαδή μόνο τα Nexus είναι τα λιγότερο πιθανά να έχουν lag;

Άλλη ερώτηση; Το touch wiz έχει φτιάξει καθόλου ή είναι ακόμα τα ίδια χάλια με πριν από 2 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη ερώτηση; Το touch wiz έχει φτιάξει καθόλου ή είναι ακόμα τα ίδια χάλια με πριν από 2 χρόνια;

Και δω η αποψεις διιστανται.

Παντως σε εμενα ηταν καλητερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς με αυτό;

 

 

Δηλαδή μόνο τα Nexus είναι τα λιγότερο πιθανά να έχουν lag;

Άλλη ερώτηση; Το touch wiz έχει φτιάξει καθόλου ή είναι ακόμα τα ίδια χάλια με πριν από 2 χρόνια;

Δεν το έλεγα ειρωνικά. Δε θα συναντήσεις lag. Το touchwiz ναι έχει φτιάξει, αλλά ακόμα και πριν 2 χρόνια σε high-end μοντέλο, δεν ενοχλούσε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζουν ρόλο τα τραγικά ui των εταιριών πχ το crapwiz που είναι η χειρότερη android υλοποίηση,μετά παίζει ρόλο και το hardware της συσκευής δηλαδή μην περιμένεις μια low end android συσκευή >200 να συμπεριφέρεται όπως το iphone των 750€!

Για να έχεις μια ξεκάθαρη εικόνα πάρε μια high end android συσκευή και δες πως θα πάει σε βάθος χρόνου,όμως να κοιτάς για εταιρίες που βγάζουν καλά και γρήγορα ui όχι όπως της sammy που κολλάνε μέχρι και οι ναυαρχίδες της.

Εγώ με το huawei p8 lite που έχω εδώ και 5 μήνες που είναι μια midrange συσκευή είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος και δεν βλέπω να έχει lag,για μένα η huawei βγάζει αν όχι το καλύτερα ένα από τα καλύτερα ui στο android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και 3-4 χρόνια χρησιμοποιώ συσκευές android και έχουν περάσει από τα χέρια μου οι 3 τελευταίες εκδόσεις (από ics και μετά πλήν marshmallow). Καμία από αυτές τις εκδόσεις δεν με ικανοποίησε πλήρως. Πρώτα το ics ήταν ελλιπές για εμένα και υπήρχαν σημάδια lag ακόμα και σε απλές καταστάσεις. Έπειτα το kit-kat που ήταν η καλύτερη - κατά την γνώμη μου - έκδοση είχε σημαντικές βελτιώσεις, όπου πλέον πίστευα πως εξαφανίστηκε τελείως το lag από το android. Τελευταίο πέρασε από τα χέρια μου to lolipop όπου διέψευσε αυτό που νόμιζα και επανέφερε σε μεγαλύτερο βαθμό το lag στο android. 

 

Μέχρι πριν ~8 μήνες, δεν είχε πέσει στα χέρια μου κάποια συσκευή apple, μέχρι που αγανάκτησα με το lolipop και κατευθύνθηκα προς το iPad air 2 ως δοκιμή του iOS. Από τότε κατάλαβα τι θα πει "no lag". Ακόμα και σήμερα, δεν έχει κολλήσει ούτε μια φορά, ενώ λειτουργεί όπως όταν το έβγαλα από το κουτί του. Συνεπαρμένος από τ' ότι δεν υπήρχε ίχνος κολλήματος, σκέφτηκα να καταφύγω στην αγορά iPhone. Δυστυχώς όμως, το λογισμικό του είναι αρκετά κλειστό, κατ' εμέ, για ένα κινητό. Η κατάσταση δεν είναι τόσο τραγική με το iPad, καθώς λόγω της ύπαρξης συσκευής android, μπορούσα π.χ. να στείλω τραγούδια  στο iPad μέσω υπολογιστή, που ήταν κατεβασμένα μέσω TubeMate.

 

Και τώρα έρχομαι στο αρχικό ερώτημα... Ακόμα έχει lag το android; Με την 5.1.1 ή και με το marshmallow, έχει φτιαχτεί τίποτα στον τομέα του lag ή ακόμα και οι ναυαρχίδες έχουν θεματάκια; Μπορούν να κρατήσουν στο χρόνο οι ναυαρχίδες χωρίς τέτοια κολλήματα; Να σημειωθεί πως τελευταία έκδοση που χρησιμοποίησα ήταν 5.0.2

τα κινητά που είχες ήταν rooted ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το ΙΟS ειναι φτιαγμενο για 2-3 συσκευες οποτε ειναι λογικο να τρεχει πολυ καλυτερα απο οτι τρεχει το Android πολλες φορες το οποιο ειναι φτιαγμενο για να τρεχει σε παρα πολλες συσκευες (διαφορετικο hardware).

 

Εγω εκει που εχω καταληξει πλεον ειναι οτι το Android σαν λειτουργικο ειναι πολυ καλο αλλα πολλες φορες οι εφαρμογες που εχουμε στο κινητο κανουντο κινητο μας να κολαει κτλ. Με εξαιρεση το Playstore που τουλαχιστον σε μενα οταν κανει update εφαρμογη κολλαει ολο το κινητο και δεν μπορω να κανω τιποτα μεχρι να τελειωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κινητά που είχες ήταν rooted ??

Οχι, τιποτα δεν ειχα ρουταρει.

 

 

Αρα τελικο συμπερασμα ειναι πως το android απο μονο του δεν κολλαει, αλλα το ui που του βαζει ο καθε κατασκευαστης το κανει να υποφερει. Αυτο ομως που του βαζουν επιπλεον, δεν μπορει να εξαφανιστει μεσω διαφορων θεματων που προσφερει το καθε store της καθε εταιριας (π.χ. θυμαμαι κατι εχουν μεσα τα samsung, σαν ενα δικο της store), η μεσω launchers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαιρεση το Playstore που τουλαχιστον σε μενα οταν κανει update εφαρμογη κολλαει ολο το κινητο και δεν μπορω να κανω τιποτα μεχρι να τελειωσει

 

Το αρχαίο Nexus που ανέφερα, ούτε τότε κολλάει, λίιιιιιγη καθυστέρηση σε ότι άλλο κάνεις, αλλά αν δεν το ξέρεις δεν το καταλαβαίνεις...ποιο έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το αρχαίο Nexus που ανέφερα, ούτε τότε κολλάει, λίιιιιιγη καθυστέρηση σε ότι άλλο κάνεις, αλλά αν δεν το ξέρεις δεν το καταλαβαίνεις...ποιο έχεις;

LG G2. Και μου το κανει εδω και μερικους μηνες αλλα βαριεμαι απιστευτα να μπω στηδιαδικασια να ψαξω τι και πως :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το huawei p8 lite που έχω εδώ και 5 μήνες που είναι μια midrange συσκευή είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος και δεν βλέπω να έχει lag,για μένα η huawei βγάζει αν όχι το καλύτερα ένα από τα καλύτερα ui στο android.

Καλημερα.

Αν θες μπορεις να μου πεις εντυπωσεις για το huawei που εχεις?

Σκεφτομαι να παρω το Ρ8(3gb ram).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φοβερό το συγκεκριμένο, ωραίος, θα το στρώσεις είσαι developer...

δεν παιζει να ασχοληθω για κανενα λογο :P βαριεμαι απιστευτα να αφιερωσω χρονο για αυτο! οσο κανω τη δουλεια μου και με ενοχλει μονο οταν κανεi updates ειμαι καλα ! γενικα το ανδροιδ παντως εχει βελτιωθει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνο ότι το Android από μόνο του είναι ένα λογισμικό χωρίς κολλήματα. Εγώ πιστεύω ότι ο υπεύθυνος είναι το ui κάθε εταιρείας. Το διαπίστωσα με το δικό μου LG g4c το οποίο από την μάνα του ήταν ανυποφορο. Του έβαλα τον nova launcher κ έγινε άλλο κινητό με σχεδόν 0 κολλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...