Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό πρόβλημα σε Surround ήχο


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάστα... Δοκίμασε και τις ρυθμίσεις που σου δίνει από πάνω. Και το 16μπιτο στα 48 μια χαρά θα είναι και ίσως διευκολύνεις τα Logitech στην αποκωδικοποίηση. Αλλιώς... παραδίνομαι... χοντραίνει το πράγμα και δεν ξέρω αν αξίζει το ψάξιμο. Αν έχω κάποια άλλη ιδέα θα σου πω. 

 

 

Υ/Γ Το μικρόφωνο είναι είσοδος. Ξέρω ότι πολλοί τα λένε όπως να 'ναι και όλοι καταλαβαίνουμε απ' τα συμφραζόμενα αλλά καλό είναι να τα λέμε ως έχουν. Φιλικά.

Όπα τώρα παρατήρησα κάτι άλλο.. Όσο παίζει ήχο surround, δηλαδή όσο δίνει κωδικοποιημένο σήμα οι ρυθμίσεις αλλάζουν αυτόματα σε αυτές παρακάτω (screenshot). Αυτόματα αλλάζει τα Hz ανάλογα με τη δειγματοληψία του αρχείου ήχου και δεν με αφήνει να τα αλλάξω (άμα πάω να τα αλλάξω το γυρνάει αμέσως στα 48khz στην προκειμένη περίπτωση), και στα bit λέει "κωδικοποιημένος ψηφιακός ήχος" και ούτε εκεί επίσης με αφήνει να αλλάξω κάτι.

Ναι, το ξέρω ότι είναι είσοδος το μικρόφωνο απλά μου ξέφυγε, εξόδους/εισόδους ήθελα να γράψω :P

post-227980-0-75897600-1450798610_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο που θα έκανα θα ήταν άλλο καλώδιο και μετά να δοκιμάσω τα συγκεκριμένα αρχεία με το Mac σε άλλα ηχεία με ψηφιακή είσοδο ή/και τα ηχεία σε άλλο Player με ψηφιακή έξοδο. Και μετά βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επόμενο που θα έκανα θα ήταν άλλο καλώδιο και μετά να δοκιμάσω τα συγκεκριμένα αρχεία με το Mac σε άλλα ηχεία με ψηφιακή είσοδο ή/και τα ηχεία σε άλλο Player με ψηφιακή έξοδο. Και μετά βλέπουμε...

Δοκίμασα άλλο καλώδιο αλλά το πρόβλημα συνεχίζει.

Άλλα ηχεία με ψηφιακή έξοδο δεν έχω, ούτε κάποιος γνωστός μου έχει για να δοκιμάσω.

Ο μόνος άλλος player με ψηφιακή έξοδο που έχω είναι η τηλεόραση μου, η οποία όμως δεν υποστηρίζει δυστυχώς τη μορφή ήχου του συγκεκριμένου βίντεο, όπως και όλων των υπόλοιπων βίντεο που παρουσιάζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα, και έτσι δίνει στερεοφωνικό σήμα ήχου αντί για surround, το οποίο όμως δεν παρουσιάζει το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω άλλη ιδέα. Όταν βρεις άλλα ηχεία με ψηφιακή είσοδο ή άλλον player με ψηφιακή έξοδο ίσως βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα. Έως τότε... καλές γιορτές και καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα δοκιμαζα και με αλλο καλωδιο διοτι αν δεν ειναι καλο και 75ohm , εχεις κλιπαρισμα........ αν καταλαβα σωστα το θεμα.

Το έχει με optical και έχει δοκιμάσει με άλλο καλώδιο.

Simos, τώρα που το σκέφτομαι κάνε κι ένα ξεσκόνισμα στις οπτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ηχος ειναι τυπου σπιθας= τσακ τσακ= over peak? ή τυπου κλαπ κλαπ=κλιπαρισμα? Αν μπορουσε να το ξεχωρισει θα βοηθαγε.

Μπορείς να μου βρεις ένα παράδειγμα (σε κάποιο βίντεο ίσως στο youtube που να το αναπαράγει κάποιος) για να σου πω να είναι κάτι από τα δυο? Μοιάζει ίσως λίγο σαν τον ήχο που κάνουν οι δίσκοι του πικάπ ορισμένες φορές...

Το έχει με optical και έχει δοκιμάσει με άλλο καλώδιο.

Simos, τώρα που το σκέφτομαι κάνε κι ένα ξεσκόνισμα στις οπτικές.

Το δοκίμασα κι αυτό αλλά τίποτα.. Δεν κάνει διακοπές όμως. Στην περίπτωση που έκανε διακοπές ίσως ήταν θέμα σκόνης, εδώ ο ήχος ακούγεται συνεχόμενα απλά είναι λες και "πάνω" στον ήχο έχει μπει αυτό το "τσικ τσικ" σε ορισμένα σημεία.

Επεξ/σία από Simos805
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και Χρονια πολλα σημερα ειδα το θεμα και κατεβασα το αρχειο με το trailer. Σε μενα με τα Ζ5500 δεν κανει το παραμικρο μια χαρα ακουγεται και στα δυνατα μπασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και Χρονια πολλα σημερα ειδα το θεμα και κατεβασα το αρχειο με το trailer. Σε μενα με τα Ζ5500 δεν κανει το παραμικρο μια χαρα ακουγεται και στα δυνατα μπασα.

Με τι player?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...