Προς το περιεχόμενο

Τα παιχνίδια των Χριστουγέννων (ή αλλιώς με τι θα “λιώσετε” τις γιορτές)


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγώ πάντως θα λιώσω στη δουλειά. 

 

δεν είσαι μόνος αδερφέ

Κι εγώ μία από τα ίδια. Ξεκινώντας από σήμερα, δουλευω καθε μερα (και σκ) και θα ξανακάτσω.... του χρόνου.

 

Οσον αφορά το θεμα, το mass effect το επαιζα ανετα ξανα από το 2 και μετά (δεν αντεχω ξανα το συστημα του 1).

 

Σχετικά με το Buzz...... μόνο εγώ το θεωρώ απαρχαιωμένο? Δεν λεω είναι ωραίο όταν εχεις παρέα αλλα πιο παλια που εμπαινες και online ήταν καλύτερο μίας και μπορούσε να παίξεις και με αλλες παρέες ή και μόνος σου με άλλους. Τωρα πια (από αυγουστο 2013) αυτό εχει σταματήσει οποτε για εμενα εχει χασει και το νοημα του. Για αυτό και το πουλησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EΕγώ τελικά "χτύπησα" ένα PCάκι (φθηνό) για gaming (αλλά oldies, όχι τα hi-end τελευταία παιχνίδια - τα 'χω στο PS4 εκείνα) και ήδη αγόρασα ένα φοβερό πακετάκι απ' το GoG.com με τα ..."άπαντα" του StarWars!

 

Τα πάντα-όλα, λέμε! ΚΟΤΟR 1 & 2, Jedi Knight 1 & 2, Battlefront, X-Wing, Tie-Fighter... χαμός λέμε!

 

Εχω και την "καήλα" μου, τον "καρκίνο" (Hearthstone), έχω και κάνα δυο άλλα... ενώ στο PS4 μόλις πήρα το Fallout4 (και τα λοιπά που έχω)... είμαι "κομπλέ" για τις γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση του αρθρογράφου είναι σωστή εάν μιλα για παιδιά μέχρι 23 ετών

Για όλες τις παραπάνω ηλικίες συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου έχω να πω τούτο

Κόψτε τους παλιμπαιδισμούς παίδες

Τραβάτε βρείτε καμία γκόμενα ,βγείτε για Κανά ποτό και αφήστε τις κονσόλες στους πιτσιρικάδες ,

Βρείτε Κανά τρόπο εάν δεν έχετε δουλειά να κάνετε καμιά επιχείρηση να δώσετε δουλειά και σε άλλους και αφήστε τις σκέψεις για λιωσίματα

Βγείτε καμιά βόλτα στη φύση να ξελαμπικάρετε πηγαίνετε σε τίποτα χιόνια

Και είμαι σιγουρ5ος ότι ο αρθρογράφος αναφέρετε σε 30 φευγα …η μήπως κάνω λάθος ?? 

 

Χωρίς παρεξήγηση γιατί και για πάρτη μου τα λέω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστάκη το gaming δεν έχει ηλικιακά όρια. Ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι τον ευχαριστεί, είτε λέγεται gaming, μουσική, ταινίες, ταξίδια, μασαμπούκα, σεξ κτλ. Στο κάτω κάτω προτιμώ να βλέπω κάποιον να πορώνεται με ένα παιχνίδι παρά με μια μαλακισμένη γκόμενα και να τρέχει από πίσω της σαν το σκυλάκι. Γι' αυτό άσε τα συντηρητικά κυρήγματα και τα στερεότυπα του στυλ "αν είσαι πάνω από 23 δεν πρέπει να ασχολείσαι με video games" γιατί ειλικρινά ακούγεσαι πιο συντηρητικός και οπισθοδρομικός και από τον πατέρα μου που οδεύει πλέον στα 80. Με λυπεί ακόμα περισσότερο το γεγονός ότι εκφράζει τέτοιες απόψεις κάποιος τον οποίο ξεπερνώ σε ηλικία, όπως εσύ (αν είσαι πράγματι γεννημένος το 81). Για την εργασία έχεις ένα δίκιο, αλλά οι καιροί για αναζήτηση εργασίας είναι πολύ δύσκολοι στην Ελλάδα και πρέπει να ζείς κάτω από μια πέτρα αν δεν το γνωρίζεις ήδη. Και κάτι τελευταίο. Δεν μπορείς να υπαγορέψεις σε κανένα, είτε εργάζεται σκληρά, είτε έχει δημιουργήσει οικογένεια και έχει κάνει και 10 παιδιά το πώς και πού θα αναλώσει τον ελεύθερο χρόνο του. Φιλικά.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου παρεξήγησες το post μου

Είπαμε να παίξεις αλλά με όριο

σχολίασα την ατάκα (λιώσιμο)

Εξάλλου όπως είπα και εγώ παίζω και αρκετά μάλιστα οπότε σαν αυτοσαρκασμός αναφέρετε το νόημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση του αρθρογράφου είναι σωστή εάν μιλα για παιδιά μέχρι 23 ετών

Για όλες τις παραπάνω ηλικίες συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου έχω να πω τούτο

Κόψτε τους παλιμπαιδισμούς παίδες

Τραβάτε βρείτε καμία γκόμενα ,βγείτε για Κανά ποτό και αφήστε τις κονσόλες στους πιτσιρικάδες ,

Βρείτε Κανά τρόπο εάν δεν έχετε δουλειά να κάνετε καμιά επιχείρηση να δώσετε δουλειά και σε άλλους και αφήστε τις σκέψεις για λιωσίματα

Βγείτε καμιά βόλτα στη φύση να ξελαμπικάρετε πηγαίνετε σε τίποτα χιόνια

Και είμαι σιγουρ5ος ότι ο αρθρογράφος αναφέρετε σε 30 φευγα …η μήπως κάνω λάθος ?? 

 

Χωρίς παρεξήγηση γιατί και για πάρτη μου τα λέω 

.... κλασικός μικροαστισμός... να κόψουμε κάτι για να μην μας χαρακτηρίσουν κάπως οι (κατα τα άλλα άσχετοι και χωρίς να τους συμπαθούμε ιδιαίτερα) γείτονες ή γιατι η κοινή (κατα το δικό μας μυαλό με τα δεδομένα της γειτονιάς) γνώμη είναι πως συγκεκριμένα πράματα δεν είναι για εμάς.

 

 

Το gaming είναι για όλες τις ηλικίες και για όλα τα επίπεδα ανθρώπων ανα ηλικία,  ειδικά σε μεγάλες ηλικίες ενδείκνυται και ως θεραπευτική μέθοδος για άνοια και αλτζχάιμερ

 

 

 

 

 

 

καθώς επίσης ακονίζει το μυαλό την κριτική σκέψη και αυξάνει το γνωστικό επίπεδο των συμμετεχόντων (πχ πείτε πραγματικά πόσοι απο εσάς εδώ μάθατε ή τελειοποιήσατε τα αγγλικά σας ή άλλη γλώσσα εξαιτίας του gaming ; ή μάθατε για καταστάσεις και πράματα όπως μουσικά είδη ιδέες κινήματα κτλ συζητώντας online με άλλα άτομα ανα τον κόσμο είτε κατα την διάρκεια ενός παιχνιδιού είτε επειδή τους γνωρίσατε σε ένα παιχνίδι ή πόσοι απο εσάς με αφορμή ενα παιχνίδι δεν googlάρατε να μάθετε παραπάνω πράματα για την υπόθεση την ιστορία ή για κάτι που είδατε/ακούσατε μέσα στο παιχνίδι και κατα την διάρκεια αυτής της αναζήτησης στο ιντερνετ να έχετε αποκτήσει πραγματική γνώση για ιστορικά πρόσωπα/γεγονότα κτλ )

 

Πάμε τώρα ένα ένα στα επιχειρήματα

 

 

Βρείτε Κανά τρόπο εάν δεν έχετε δουλειά να κάνετε καμιά επιχείρηση

 

Ότι το gaming αποτελεί κατασταλτικό παράγοντα στην παραγωγικότητα; 

 

Θα ξεκινήσω απο το το πρώτο μου αφεντικό (όταν πήγαινα λύκειο και δούλευα σαν τεχνικός Η/Υ τις εποχές που συνήθως έπρεπε να είχες κάνα πτυχίο απο ΤΕΙ για να σε πάρουν σε τέτοια δουλειά και το ιντερνετ δεν κατέβαζε με 3ψίφιους αριθμούς Kb :P )

 

Οικογένεια με 2 παιδιά σπίτι δικό του 2 επιχειρήσεις δικές του και ενα συνεταιρικό internet cafe

 

Απο τις δύο επιχειρήσεις ή μια ήταν πάνω στα κλιματιστικά θέρμανση κτλ ή άλλη γύρο απο την τεχνολογία (με συνεργασίες με δήμους με ΤΕΙ κτλ και με άλλες εταιρίες για αναλώσιμα)

 

Όλα να περνάνε απο το χέρι του και αυτός τις περισσότερες ώρες της ημέρας μέχρι της 10-11 το βράδυ να είναι στην επιχείρηση....

 

Φανατικός lineageτζάς ... λιώσιμο όμως όχι αστεία (με bot βέβαια για τις ώρες που δεν μπορούσε να είναι πάνω στο pc αλλά ακόμη και εκεί πάντα σχεδόν επέβλεπε τα bot :P )

 

Οι φίλοι του; όλοι είτε επιχειρηματίες είτε ελεύθεροι επαγγελματίες απο αυτούς που δουλεύουν αρκετά όμως όλοι παίζανε και απο κάτι και είχανε μια ομάδα στο lineage :P

 

Απο εκεί και πέρα υπάρχουν αρκετοί που βγάζουν λεφτά μέσα απο το gaming (e-sports,twitch/youtube,ingame δουλείες όπως powerleveling,farming κτλ,game hosting,game developing)

 

πχ αυτός που έκανε το Agar.io που αναφέρθηκα στο προηγούμενο ποστ κόβω το κεφάλι μου ότι έπαιζε  spore και αποφάσισε να κάνει μια φάση του σε browsergame ενας θεός ξέρει τώρα πόσα φράγκα βγάζει απο αυτό το εθιστικό παιχνίδι που έκανε :P

 

 

Τέλος κατα την εκπαίδευση σε οικονομικές σχολές τους εξωτερικού χρησιμοποιούνται games όπως το age of empires II (ή αλλιώς γνωστό και ώς Human Resource Management Simulator '99 απο την microsoft :P)

 

Για να εξοικειώσουν τους σπουδαστές με την λογική διαχείρισης μιας οικονομίας και την επίτευξη στόχων χρησιμοποιώντας με τον βέλτιστο τρόπο πλήρως και παραγωγικά όλους τους διαθέσιμους πόρους.

 

Φυσικά το θέμα απασχολεί και ευρήτερα τον χώρο της εκπαίδευσης https://www.google.gr/search?q=Are+games+used+in+academia+as+a+tool+for+teaching+%3F&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=VLRuVtPhLIKfaeWmoWgκαι https://books.google.gr/books?id=L5B9MJjHXQYC&pg=PR13&lpg=PR13&dq=games+currently+used+in+universities&source=bl&ots=mHzbboxatE&sig=QYE_ELhv5ccIOLMFHkWfRRf5nVs&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwiM1OXmq9vJAhXJCBoKHWP6BnsQ6AEIRTAG#v=onepage&q=karakostas&f=false

 

Απλά ενδεικτικά...

 

(προσωπική μου άποψη άν περισσότεροι έλληνες είχαν ιδέα απο age of empires και agar.io θα είχαμε περισσότερο ποιοτικές μικρές επιχειρήσεις στην ελλάδα ακόμη και απο ανθρώπους με μόρφωση λυκείου)

 

 

 

Βγείτε καμιά βόλτα στη φύση να ξελαμπικάρετε πηγαίνετε σε τίποτα χιόνια

 

1) Η φύση είναι ωραία αλλά για λίγο σαν ξεκούραση όχι για 24/7 αν ηταν έτσι ο ανθρώπινος πολιτισμός δεν θα είχε εξελιχτεί μακριά απο ζούγκλες κτλ θα μέναμε ακόμη σε δέντροσπιτα... μοντέρνα με ιντερνετ κτλ αλλά δεντρόσπιτα.,.. υπάρχει λόγος που δεν το κάνουμε...

 

Εσυ το λές σαν να πρέπει να είναι κάποιος 24/7 στην φύση και που και που μια φορά τον μήνα ή την εβδομάδα να παίξει κανα game ή να μην παίξει καθόλου... ενώ κάτι τέτοιο είναι εκ των πραγμάτων απολίτιστο

 

Μπορείς να βγαίνεις στην φύση και να συνεχίζεις να είσαι gamer απλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είσαι αγρίμι και δεν γίνεται τις περισσότερες μέρες του μήνα να τις περνάς σε βουνά και σε λαγκάδια.

 

2) Πέρα απο την φύση ποιος σου είπε ότι οι gamers δεν βγαίνουν έξω στην πόλη;

 

Αυτό το κλισέ ότι ο gamer είναι ο introvert που δεν μιλάει σε κανέναν και κλείνεται στον εαυτό του μέσα σε ενα δωματιάκι είναι τραγελαφικό...

 

Υπάρχουν τέτοιοι; ναι υπάρχουν λέγονται dorks και είναι μια ειδική κατηγορία Introvert... αλλά αυτοί οι άνθρωποι θα ήταν έτσι είτε υπήρχε το gaming είτε όχι... απλά η κοινωνία των gamers τους δέχεται απλά γιατι δεν νοιάζεται για την φάση του άλλου αρκεί να μην κάνει μαλακίες εντός παιχνιδιού....

 

δηλαδή και αύριο να καίγαμε όλοι τα pc τις κονσόλες κτλ θα συνέχιζαν αυτοί οι τύποι να μην θέλουν κοινωνικές επαφές να ντρέπονται στο να έρθουν σε επαφή με το άλλο φύλο και να είναι κλεισμένοι στον εαυτό τους... 

 

Αυτό που κάνει το gaming μάλιστα είναι πολύ καλό για αυτούς γιατι τουλάχιστον έτσι επικοινωνούνε με κόσμο και ίσως μειώσουν τις κοινωνικές τους φοβίες είναι πολλές φορές το πρώτο βήμα που κάνουν (πχ να πείσουν τον εαυτό τους να πάνε σε internet cafe αντι να είναι στο δωμάτιο τους) αρα ακόμη και εκεί βοηθάει το gaming

 

 

Επίσης κάποια άτομα που έχουν ψυχολογικά προβλήματα κυρίως λόγω καταπίεσης των γονιών τους βρίσκουν λύτρωση στο gaming και παρόλο που φαίνεται άσχημο σε κάποιου να κλείνονται αυτά τα άτομα 24/7 στο gaming στην πραγματικότητα αυτό είναι κάτι καλό  γιατι έτσι τουλάχιστον συνεχίζουν να φαντάζονται να ελπίζουν να επικοινωνούν με άλλους και να λύνουν προβλήματα (άρα να δουλεύει το μυαλό)...

 

Σε παλιότερες εποχές που δεν υπήρχαν αυτοί οι φανταστικοί ψηφιακοί κόσμοι όπου αυτά τα άτομα μπορούν να αποδράσουν αυτό που γινόταν είναι να ψάχνουν αλλού φανταστικούς κόσμους όπως πχ τα ναρκωτικά....

 

απο το να παίσει κάποιος στην πρέζα καλύτερα να να έχει 10 char 100lvl στο wow ... είναι και φτηνότερο απο την πρέζα οπότε δεν χρειάζεται να παίσει και στην πορνεία για να μπορεί να χρηματοδοτήσει το πάθος του...

 

και είναι πολύ πιο εύκολα επιστρέψει κάποιος άνθρωπος στην φυσιολογική του κατάσταση και να γίνει χρήσιμο μέλος στην κοινωνία μετα απο εθισμός πχ απο το wow παρά απο τα ναρκωτικά τον τζόγο και την πορνεία...

 

τόσο απλά.

 

Υπάρχουν "εκατοντάδες" έρευνες που το αποδεικνύουν αυτό απλά googlάρε όλα αυτά τα άτομα που όντως έχουν πρόβλημα με το gaming σε βαθμό εθισμού ανήκουν σε συγκεκριμένα ψυχολογικά προφίλ.. βασικό χαρακταριστικό αυτών των προφίλ είναι ότι έχουν άλυτα προβλήματα με την οικογένεια τους ή τον περίγυρό τους...

 

όλα τα άτομα σε παλιότερες εποχές που ανήκαν σε ίδια ψυχολογικά προφίλ πχ στην εποχή του 70 καταλήγανε στην πορνεία στα ναρκωτικά στον τζόγο ή την παρανομία...

 

 

ή με πιο απλά λόγια είσαι γονιός και το παιδί σου κυριολεκτικά χτυπάει τουλάχιστον 10ωρο μπροστά στο pc και δεν μιλάει σε κανέναν απλά είσαι για τον πούτσο σαν γονιός του έχεις καταστρέψει την ψυχολογία (και σίγουρα θα ντρέπεσαι για το παιδί σου και σίγουρα του περνάς και την απογοήτευση αυτή και αυτός είναι ενας ακόμη λόγος που είσαι για τον πούτσο ως γονιός)  οπότε πριν ψάξεις γιατρό για το παιδί ψάξε πρώτα γιατρό για εσένα.

 

Απο εκει και πέρα επειδή συμβαίνει τέτοια άτομα να συμμετέχουν στο gaming δεν σημαίνει πως οι gamers στην πλειοψηφία τους είναι τέτοια άτομα... εγώ για παράδειγμα θεωρώ τον εαυτό μου gamer (αν και τα τελευταία χρόνια το έχω ελαττώσει αρκετά το άθλημα :P ) και έχω κοινωνική ζωή μια χαρά ταξιδεύω και σε άλλες χώρες έχω γνωστούς εκει τόσο λόγω κοινών γνωστών/εργασίας κτλ όσο και λόγω του gaming και ξέρω άτομα οικογενειάρχες gamers που μεγαλώνουν χαρούμενα παιδιά χωρίς να ειναι παραμελημένα... και όταν μπορείς να μεγαλώσεις παιδί σωστά ενω παράλληλα να είσαι σωστός σύντροφος και να είσαι  gamer σημαίνει πως σίγουρα το gaming δεν είναι κάτι που σου τρώει την ζωή.

 

 

 

Τραβάτε βρείτε καμία γκόμενα

 

άλλο ενα κλισέ ....

 

 

Καταρχήν υπάρχουν αρκετά ζευγάρια που γνωρίστηκαν online και έχουν φτάσει μέχρι και στο γάμο

 

Αλλά πέρα απο αυτό που σίγουρα είναι σπανιότερο στην ελλάδα μιας και οι γυναίκες είναι άτομα που συνήθως (συνήθως λέω μην δαγκώσετε όσες δεν ανήκετε στην κατηγορία :P ) δίνουν βαρύνουσα σημασία στην κοινωνική ένταξη και αποδοχή και επειδή στην Ελλάδα κατα κύριο λόγο αποτελούμαστε απο μικροαστικές κοινωνίες και ακόμη και στις λίγο μεγαλύτερες πόλεις συνεχίζει να υπάρχει μια μικροαστική νοοτροπία καταλήγουν και αυτές στο να μην προσπαθούν καν να εξοικειωθούν με αυτή την πτυχή και να υιοθετούν τις αβάσιμες προκαταλήψεις.

 

Το ότι είσαι gamer δεν σημαίνει ότι δεν έχεις γκόμενα.. έλεος....

 

Το προσωπικό μου παράπονο ως άντρας είναι πως ποτέ δεν είχα γκόμενα που να θέλει να παίξει ενα game μαζί μου ή να με βλέπει έστω να παίζω .... :( (με εξαίρεση παιχνιδάκια στο MSN όταν υπήρχε :P)

 

Απο πιτσιρικάς θυμάμαι έβλεπα φίλους μου που κυριολεκτικά κλάνανε τις γκόμενες τους ενώ παίζανε οι καθόταν να περιμένουν καθισμένες στην καρέκλα πισω απο το pc/κονσόλα τους και ζήλευα :P

 

Εγώ στην θέση τους τουλάχιστον παράλληλα θα μιλούσα μαζί τους και θα τους εξηγούσα την υπόθεση του παιχνιδιού και τί κάνω τώρα κτλ και θα τους έδινα να παίξουν :P

 

κάποιοι βέβαια το παρακάνουν με το κλάσιμο... αλλα τους καταλαβαίνω αν είναι στο τελευταίο boss του instance :P

 

 

5887c6a2faaff182467982e08d76ff94.jpg

 

ae34AmW_700b.jpg

 

images?q=tbn:ANd9GcQPT_zS2uCy6f2bWHAqDm6

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο παλιά που έπαιρνα άδειες Πάσχα,Καλοκαίρι και Χριστούγεννα και ΣΚ ρεπό είχα αρκετό χρόνο.Τώρα αυτά είναι αναμνήσεις.Προσπαθώ να "κλέψω " 2-3 ώρες ή περιμένω το 2ήμερο ρεπό για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ περιμένω να βγω στη σύνταξη (και καλά χαχαχα) τότε να δεις λιώσιμο σε games χαχαχαχααχ

οπότε μη λέτε για όριο ηλικίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση του αρθρογράφου είναι σωστή εάν μιλα για παιδιά μέχρι 23 ετών

Για όλες τις παραπάνω ηλικίες συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου έχω να πω τούτο

Κόψτε τους παλιμπαιδισμούς παίδες

Τραβάτε βρείτε καμία γκόμενα ,βγείτε για Κανά ποτό και αφήστε τις κονσόλες στους πιτσιρικάδες ,

Βρείτε Κανά τρόπο εάν δεν έχετε δουλειά να κάνετε καμιά επιχείρηση να δώσετε δουλειά και σε άλλους και αφήστε τις σκέψεις για λιωσίματα

Βγείτε καμιά βόλτα στη φύση να ξελαμπικάρετε πηγαίνετε σε τίποτα χιόνια

Και είμαι σιγουρ5ος ότι ο αρθρογράφος αναφέρετε σε 30 φευγα …η μήπως κάνω λάθος ??

 

Χωρίς παρεξήγηση γιατί και για πάρτη μου τα λέω

 

Λέω και εγώ.

Δεν θα εμφανιστεί το κλασικό ότι να ναι post.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση του αρθρογράφου είναι σωστή εάν μιλα για παιδιά μέχρι 23 ετών

Για όλες τις παραπάνω ηλικίες συμπεριλαμβανομένης και της δικής μου έχω να πω τούτο

Κόψτε τους παλιμπαιδισμούς παίδες

Τραβάτε βρείτε καμία γκόμενα ,βγείτε για Κανά ποτό και αφήστε τις κονσόλες στους πιτσιρικάδες ,

Βρείτε Κανά τρόπο εάν δεν έχετε δουλειά να κάνετε καμιά επιχείρηση να δώσετε δουλειά και σε άλλους και αφήστε τις σκέψεις για λιωσίματα

Βγείτε καμιά βόλτα στη φύση να ξελαμπικάρετε πηγαίνετε σε τίποτα χιόνια

Και είμαι σιγουρ5ος ότι ο αρθρογράφος αναφέρετε σε 30 φευγα …η μήπως κάνω λάθος ?? 

 

Χωρίς παρεξήγηση γιατί και για πάρτη μου τα λέω 

 

Φίλε μου παρεξήγησες το post μου

Είπαμε να παίξεις αλλά με όριο

σχολίασα την ατάκα (λιώσιμο)

Εξάλλου όπως είπα και εγώ παίζω και αρκετά μάλιστα οπότε σαν αυτοσαρκασμός αναφέρετε το νόημα 

Αλλα γραφεις στο ενα αλλα στο αλλο αγαπητε αστο καλυτερα γιατι εβγαλες μονος σου τα ματια σου.....

 

Επισης το ''αν δεν εχετε δουλεια να κανετε καμια επιχειρηση'' συγνωμη αλλα υποτιθεται οτι στεκει καπου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάνω που πήρα το one βρήκα δουλεια και δουλεύω δώδεκαώρα .. Τουλάχιστον έπιασε τόπο το μεταπτυχιακό το one δεν θα το έλεγα χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάνω που πήρα το one βρήκα δουλεια και δουλεύω δώδεκαώρα .. Τουλάχιστον έπιασε τόπο το μεταπτυχιακό το one δεν θα το έλεγα χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...