Προς το περιεχόμενο

Πως λειτουργεί το boiler;


kraken92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο μηχανικός φταίει, ο υδραυλικός ότι του είπαν εκανε.

 

Πάντως είναι κρίμα να μην παίζει με την θερμανση, είναι στην ουσία κόπος και χρημα χωρις αποτελεσμα, για το κατασκευαστικό μιλαω

Eίσαι σίγουρος ότι το αντίστροφο δεν συμβαίνει ; Πολλές οι περιπτώσεις υδραυλικών που γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια τα μηχανολογικά σχέδια . Συμφωνώ και στην περίπτωση που λες όμως 

Μπορώ να πω ελεύθερα ότι ο κατασκευαστής ήταν μ.....

 

Οπότε το μποιλερ στην ουσία δεν είναι ακριβώς μποιλερ αλλά ημιτελες με μια μόνο λειτουργεία θέρμανσης, συνήθως για να έχουμε μποιλερ πρέπει να έχουν δύο ή τρεις πηγές ενέργειας, εγώ στο σπίτι έχω ηλιακο, γκάζι με θερμοστατικη βάνα, όλα γίνονται αυτόματα και πάντα έχεις νερό χωρίς να ανοίξεις ή να κλείνει οποιοδήποτε διακοπτη

Πού είναι το παράλογο που έχει διακόπτη; Αν δεν έχεις ανάγκη ΖΝΧ  γιατί να το ζεσταίνει; Δεν βρίσκω κάποιο μειονέκτημα σε αυτό και στην τελική αν αυτό δεν αρέσει σε κάποιους ανοιγε μαζί με την θέρμανση και το boiler . Είναι το ίδιο πράμα με το να έχεις συνδεδεμένο το boiler να ανάβει απο τον διακόπτη του καλοριφέρ.

 

Η μ@λ..α είναι οι 2 ξεχωριστοί μετρητές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ίδιο πράμα δεν είναι καθώς όταν ανάβεις το καλοριφέρ δεν ζεσταίνεται το νερό και εφόσον ανάψεις τον διακόπτη του boiler ξεκινάει να μετράει ωρομετρητής ξεχωριστός. Αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω και εγω μαζί,  είναι η οικονομία που γίνεται όταν ανάβεις το καλοριφέρ να ζεσταίνεται παράλληλα και το νερό. Αυτό δεν αποκλείει το γεγονός να έχει και δεύτερο διακόπτη για το boiler το οποίο να λειτουργεί ανεξάρτητα. + όπως λες έχει 2 διαφορετικούς μετρητές που μάλλον το καθιστά ασύμφορο. Λέω μάλλον γιατί δεν έχω λάβει ακόμα κοινόχρηστα για να το επιβεβαιώσω. Επίσης απ'ότι ξέρω ο λόγος ύπαρξης του boiler είναι για οικονομία, και η πιο συχνή χρήση και σε κεντρική θέρμανση και σε αυτόνομη είναι να λειτουργεί μαζί με το καλοριφέρ σαν ένα ξεχωριστό σώμα δίνοντας σου τη δυνατότητα να έχεις ζέστη και ζεστό νερό παράλληλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πράμα δεν είναι καθώς όταν ανάβεις το καλοριφέρ δεν ζεσταίνεται το νερό και εφόσον ανάψεις τον διακόπτη του boiler ξεκινάει να μετράει ωρομετρητής ξεχωριστός. Αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω και εγω μαζί,  είναι η οικονομία που γίνεται όταν ανάβεις το καλοριφέρ να ζεσταίνεται παράλληλα και το νερό. Αυτό δεν αποκλείει το γεγονός να έχει και δεύτερο διακόπτη για το boiler το οποίο να λειτουργεί ανεξάρτητα. + όπως λες έχει 2 διαφορετικούς μετρητές που μάλλον το καθιστά ασύμφορο. Λέω μάλλον γιατί δεν έχω λάβει ακόμα κοινόχρηστα για να το επιβεβαιώσω. Επίσης απ'ότι ξέρω ο λόγος ύπαρξης του boiler είναι για οικονομία, και η πιο συχνή χρήση και σε κεντρική θέρμανση και σε αυτόνομη είναι να λειτουργεί μαζί με το καλοριφέρ σαν ένα ξεχωριστό σώμα δίνοντας σου τη δυνατότητα να έχεις ζέστη και ζεστό νερό παράλληλα. 

Ωραία . Σε ρωτάω τότε . Ποιό θεωρείς ότι είναι το μειωνέκτημα της συγκεκριμένης διάταξης (αφήνουμε στην άκρη τους 2 ξεχωριστούς μετρητές που δεν βρίσκω λόγο υπάρξης 2 και αυτό είναι το πρόβλημα !!!Όχι το ότι είναι με διακόπτη το  boiler ). Εγώ δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα αλλά ίσως κάνω και λάθος.

 

Καμία αύξηση κατανάλωσης δεν βρίσκω . Ίσα ίσα πλεονέκτημα βρίσκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και  εγω προσπαθώ να βγάλω άκρη γι' αυτό άνοιξα και το θέμα. Μέχρι στιγμή μ'αυτά που είπαμε εδω και απ'ότι έψαξα στο net, το πρώτο πρόβλημα μ' αυτή την εγκατάσταση είναι οι 2 μετρητές. Το δεύτερο ότι κατ ουσίαν το boiler δεν δουλεύει με τέτοιο τρόπο ώστε να κάνεις οικονομία, δηλαδή με τη λειτουργία του καλοριφέρ σαν ένα παραπάνω σώμα. Αντίθετα το συγκεκριμένο λειτουργεί σαν αυτόνομη "υπηρεσία" που σε χρεώνει ξεχωριστά, άρα άχρηστο. Και όταν λέω άχρηστο εννοώ ότι εφόσον δεν πετυχαίνεις συνδυασμό 2 σε 1 με το καλοριφέρ, για μένα καλύτερα να ανάψεις θερμοσίφωνα 3-5 μμ & 2-8 πμ  (νυχτερινό) και να έχεις αρκετό νερό ζεστό παρά με το boiler που από δοκιμή το άφησα 45 λεπτά ανοιχτό και μπάνιο δεν κατάφερα να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου . Να εστιάσεις στο γιατί υπάρχουν 2 μετρητές . Το να έχεις σαν ξεχωριστή διάταξη το boiler . Δηλαδή να παίρνει εντολή απο τον θερμοστάτη με ξεχωριστό διακόπτη δεν είναι λάθος υλοποιηση ούτε είναι απαραίτητα λάθος να δουλεύει πάντα ταυτόχρονα με την θέρμανση . Θα σου θέσω τους λόγους μου .

Είναι κρύο το σπίτι γυρίζεις απο έξω και θες να το ζεστάνεις γρήγορα . Γιατί να "χάνεις" θερμική αποδιδόμενη ισχύς για να θερμάνεις το νερό και να καθυστερήσεις την θέρμανση του σπιτιού ; Απο την άλλη όμως πες ότι αφήνουμε στην άκρη αυτό που είπα . Το να ζεστάνεις το boiler ταυτοχρονα πάλι ενεργειακά δεν είναι λάθος  γιατί το boiler είναι μέσα στο σπίτι σου  . Η απώλειες που θα έχει σε ΄βαθος χρόνου το boiler αποδίδονται μέσα στην οικία. Βέβαια όχι στους θερμαινόμενους χώρους αλλά δεν βλέπω ουσιαστικό πρόβλημα σε αυτό αν το boiler είναι στο πατάρι . Λάθος θα ταν αν ήταν σε κάποιο εξωτερικό χώρο του σπιτιού π.χ αποθήκη και δούλευε ταυτόχρονα με το ανοιγμα της θέρμανσης . 

Οπότε σαν διάταξη για μένα ενεργειακά δεν την βρίσκω λάθος . Το θέμα είναι γιατί βάλαν 2 ξεχωριστούς μετρητές όπως λες  . Δεν σου λέω ότι είναι λάθος που βάλαν 2 .Αλλά δεν ξέρω τον λόγο που βάλαν και πως γίνεται ο υπολογισμός κατανάλωσης για να σου απαντήσω αν είναι λάθος ή όχι αυτό . 

Ρώτα για το πως υπολογίζουν οι μετρητές και γιατί υπάρχουν 2 . 

Εdit: Είναι λάθος όμως να ανάβεις καλοριφέρ  μόνο για το boiler ΕΝΩ το νερό στον λέβητα δεν εχει θερμοκρασία λειτουργίας . Σε αυτή την περιπτωση κατά 99 % συμφέρει ηλεκτρική ενεργεια . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ δεν ειπε κανείς οτι είναι λάθος να έχει δυο διαφορετικούς διακόπτες και να υπάρχει αυτονομία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν σου δίνει τη δυνατότητα να ανάψεις μόνο το καλοριφέρ και να ζεσταθεί και το νερό ώστε να έχεις 2 σε 1 αλλά σε υποχρεώνει να ανοίξεις και τους 2 διακόπτες με διαφορετική χρέωση ο καθένας. Άρα το θέμα δεν είναι γιατί έχει 2 διακόπτες, κάτι που δεν μας χαλάει όπως λες, αλλά γιατί δεν μπορείς να τα συνδυάσεις χωρίς 2 διαφορετικές χρεώσεις.

 

Στη μια περίπτωση αν θες ζεστό νερό και όχι θέρμανση ανάβεις το boiler μόνο. checked!
Στην δεύτερη περίπτωση αν θες μόνο θέρμανση πάλι checked!
Στη τρίτη που θες και τα 2 ουσιαστικά ενεργοποιείς 2 διαφορετικούς μετρητές που ο καθένας μετράει ξεχωριστά. Fail!

 

Έχω μιλήσει με τον διαχειριστή και περιμένω ποτε θα έχει χρόνο για να μου λύσει κάποιες απορίες και να πάω και στο υπόγειο να δω τους μετρητές. 

 

PS. Υπόψιν μιλάμε για ωρομετρητές που απ'ότι διαβάζω δεν είναι και τόσο "αξιόλογοι" όπως οι θερμιδομετρητές σύμφωνα πάντα με το παράγοντα χρέωση-αποτέλεσμα. 

 

To edit σου δεν το κατάλαβα...Μπορείς να μου το εξηγήσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ δεν ειπε κανείς οτι είναι λάθος να έχει δυο διαφορετικούς διακόπτες και να υπάρχει αυτονομία. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως δεν σου δίνει τη δυνατότητα να ανάψεις μόνο το καλοριφέρ και να ζεσταθεί και το νερό ώστε να έχεις 2 σε 1 αλλά σε υποχρεώνει να ανοίξεις και τους 2 διακόπτες με διαφορετική χρέωση ο καθένας. Άρα το θέμα δεν είναι γιατί έχει 2 διακόπτες, κάτι που δεν μας χαλάει όπως λες, αλλά γιατί δεν μπορείς να τα συνδυάσεις χωρίς 2 διαφορετικές χρεώσεις.

 

Στη μια περίπτωση αν θες ζεστό νερό και όχι θέρμανση ανάβεις το boiler μόνο. checked!

Στην δεύτερη περίπτωση αν θες μόνο θέρμανση πάλι checked!

Στη τρίτη που θες και τα 2 ουσιαστικά ενεργοποιείς 2 διαφορετικούς μετρητές που ο καθένας μετράει ξεχωριστά. Fail!

 

Έχω μιλήσει με τον διαχειριστή και περιμένω ποτε θα έχει χρόνο για να μου λύσει κάποιες απορίες και να πάω και στο υπόγειο να δω τους μετρητές. 

 

PS. Υπόψιν μιλάμε για ωρομετρητές που απ'ότι διαβάζω δεν είναι και τόσο "αξιόλογοι" όπως οι θερμιδομετρητές σύμφωνα πάντα με το παράγοντα χρέωση-αποτέλεσμα. 

 

To edit σου δεν το κατάλαβα...Μπορείς να μου το εξηγήσεις; 

Η σωστή λύση είναι θερμιδομετρητές  για δίκαιη κατανομή δαπανών. Ρώτα τον διαχειριστή πώς υπολογίζει το τί πρέπει να πληρώσεις. Αν απλά προσθέτει τις ώρες των 2 μετρητών είναι "εγκληματική" πράξη και άδικη. Γενικά με ωρομετρητές δεν βγαίνει άκρη.Πάντα θα υπάρχει αδικία  . 

 

Mε το edit θέλω να πω ότι για να ζεστάνεις το νερο στο boiler πρώτα θα κάψεις πετρέλαιο για να ζεστάνεις μια τεράστια δεξαμενή νερού που λέγεται κεντρικός λέβητας (μιλάω για την περίπτωση που είναι κρύο το νερό του λέβητα) και ύστερα θα ζεστάνει το νερό στο boiler . Δεν είναι σωστός τρόπος. Έχεις κάψει πετρέλαιο για να θερμάνεις 2 δοχεία νερού. Το ένα είναι το boiler το άλλο ο λέβητας με το νερό.

 

Δεν το κατέχω με το θέμα τον δαπανών. Ρώτα τον πως υπολογίζει τις δαπάνες σου και πήγαινε να τα πεις σε εναν μηχανολόγο να σου πει αν είναι σωστός τρόπος υπολογισμού . Γιατί ναι μεν οι ωρομετρητές αδικούνε καποιους και ευνοούν άλλους αλλα παίζει ρόλο και πώς υπολογίζει την κατανομή των δαπανων ο διαχειριστής γιατί αυτό μπορεί να δημιουργήσει ακόμα μεγαλύτερη αδικία . Π.χ όταν προσθέτει τις ώρες και των 2 ωρομετρητων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα δουλειά και χρήμα για να λέμε ότι έχουμε boiler. Και μένα μη φανταστείς, το boiler-θερμοσίφωνας είναι στο πατάρι πάνω απο'το μπάνιο και το νερό κάνει ώρα να ζεσταθεί και κρατάει πολύ λίγο. Εγώ κάνω με ζεστό όχι καυτό και γίνομαι Βέγγος κάθε φορά.

 

Αυτό το πράγμα, μόνο στην Ελλάδα πρέπει να λέγεται boiler.

Boiler είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Κανονικά θα έπρεπε να λέγεται ηλεκτρικός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας ή έστω ηλεκτρομπόιλερ.

Δε ζεσταίνει με τίποτα γιατί πολύ απλά είναι ένας θερμοσίφωνας που μέσα του, εκτός από την κλασική αντίσταση περνάει μια σερπατίνα. Τελείως χοντροκομμένα, σκέψου όταν λειτουργείς τα καλοριφέρ, να πας να ακουμπήσεις ένα σωλήνα από αυτούς που φέρνουν ζεστό νερό στο καλοριφέρ. Περίμενε τώρα εσύ αυτό το ζεστό (ούτε καν καυτό) σωληνάκι να σου ζεστάνει 80-120 λίτρα νερό. 

 

Το μόνο που κάνει είναι να χλιαρώνει λίγο το νερό όταν έχεις ανάψει καλοριφέρ, ώστε να χρειαστεί να δουλέψει λιγότερο ο ηλεκτρικός.

Για μένα, από τις μεγαλύτερες μούφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αυτό το πράγμα, μόνο στην Ελλάδα πρέπει να λέγεται boiler.

Boiler είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Κανονικά θα έπρεπε να λέγεται ηλεκτρικός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας ή έστω ηλεκτρομπόιλερ.

Δε ζεσταίνει με τίποτα γιατί πολύ απλά είναι ένας θερμοσίφωνας που μέσα του, εκτός από την κλασική αντίσταση περνάει μια σερπατίνα. Τελείως χοντροκομμένα, σκέψου όταν λειτουργείς τα καλοριφέρ, να πας να ακουμπήσεις ένα σωλήνα από αυτούς που φέρνουν ζεστό νερό στο καλοριφέρ. Περίμενε τώρα εσύ αυτό το ζεστό (ούτε καν καυτό) σωληνάκι να σου ζεστάνει 80-120 λίτρα νερό. 

 

Το μόνο που κάνει είναι να χλιαρώνει λίγο το νερό όταν έχεις ανάψει καλοριφέρ, ώστε να χρειαστεί να δουλέψει λιγότερο ο ηλεκτρικός.

Για μένα, από τις μεγαλύτερες μούφες.

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό που λες, μπορείς να το αναλύσεις λίγο παραπάνω;

 

Εγώ στο σπίτι μου έχω ηλιακό και έχω και θερμοσίφωνα που είναι συνδεδεμένος με τα καλοριφέρ και με το ρεύμα. Μία random κρύα συννεφιασμένη μέρα (για να αποκλείσουμε τον ηλιακό) που δεν θα ανάψω καθόλου το ρεύμα στον θερμοσίφωνα, αλλά θα ανάψω το καλοριφέρ για κάποια ώρα, τότε το νερό του θερμοσίφωνα καίει πάρα πολύ και για αρκετή ώρα (για να κάνουν μπάνιο 2-3 άτομα ας πούμε). Εσύ λες ότι αυτό οφείλεται στο ότι ο θερμοσίφωνας τραβάει και ρεύμα εκτός από το νερό των καλοριφέρ; Αν ναι, πως είναι δυνατόν αυτό, από τη στιγμή που είναι κομμένος από το ρεύμα από τον διακόπτη του πίνακα;

 

Hint: Το σωληνάκι που λες ότι είναι «ζεστό (ούτε καν καυτό)» στο δικό μου σπίτι δεν το αγγίζεις καν για πάνω από ένα δευτερόλεπτο. Τσουρουφλάει. Έχω καυστήρα φυσικού αερίου, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο αυτό. Το ίδιο πράγμα γινόταν και στο παλιό μου σπίτι, που είχε καυστήρα πετρελαίου. Ανάβαμε το καλοριφέρ και είχαμε άπειρο ζεστό νερό, χωρίς να έχει καν ρεύμα ο θερμοσίφωνας. Είχε μόνο ηλιακό και boiler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρομπόιλερ είναι σαν ένας ηλεκτρικός θερμοσίφωνας που μέσα τους περνάει ο σωλήνας καλοριφέρ.

Όταν θες να ζεστάνεις με ρεύμα, το ανάβεις και ανάβει η αντίσταση που ζεσταίνει το νερό όπως σε έναν απλό θερμοσίφωνα.

Όταν έχεις αναμμένο το καλοριφέρ, το ζεστό νερό που κυκλοφορεί στους σωλήνες και τα σώματα, περνάει μέσα από το ηλεκτρομπόιλερ και ζεσταίνει το νερό (δηλαδή η σερπατίνα που περνάει μέσα από το ηλεκτρομπόιλερ λειτουργεί ως αντίσταση).

 

Σε σένα που φτάνει να κάνετε 2-3 άτομα μπάνιο, όχι, δεν τραβάει ρεύμα. Μάλλον δεν έχεις ηλεκτρομπόιλερ, αλλά κανονικό μπόιλερ (τα λεγόμενα boiler λεβητοστασίου)

 

Σε δύο σπίτια συγγενών και σε μερικούς γνωστούς που έχω πάει εγώ έχω δει το φαινόμενο που περιγράφουν οι άλλοι (kraken92, lucifer κ.α.). Δηλαδή το καλοριφέρ να δουλεύει κανα τρίωρο και το ηλεκτρομπόιλερ να έχει νερό για να πλύνεις ...τα χέρια σου.

 

Γενικά, αυτό το φαινόμενο περιγράφω στο αρχικό ποστ.

Υπάρχουν τα ηλεκτρομπόιλερ (που κατ'εμέ δεν κανουν τίποτα) και τα μπόιλερ λεβητοστασίου (που κάνουν δουλειά).

Το θέμα είναι ότι οι υδραυλικοί, οι ιδιοκτήτες κτλ, πετάνε (εσκεμμένα;) ένα σκέτο boiler και δημιουργούν σύγχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Μέσα απ'τη συζήτηση κατάλαβα αρκετά πράγματα. Saxos55 αυτό που είπες με το boiler λεβητοστασίου και ηλεκτρομπόιλερ με βοήθησε να καταλάβω πλέον τι παίζει μ'αυτό το θέμα. Εν το μεταξύ ήμουν μαθημένος απ' το εξωχικό μου που έχουμε boiler(λεβητοστασίου), το οποίο πατάς ένα κουμπάκι που λέει "πρόγραμμα ζεστού νερού" και το νερό είναι ετοιμο σε 3-4 λεπτά για να κάνουν τουλάχιστον 3 άτομα μπάνιο. Και μετά ακούω boiler εδω στη πολυκατοικία και λεω η τύχη είναι με το μέρος μου...αμ δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το πράγμα, μόνο στην Ελλάδα πρέπει να λέγεται boiler.

Boiler είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

Κανονικά θα έπρεπε να λέγεται ηλεκτρικός θερμοσίφωνας διπλής ενέργειας ή έστω ηλεκτρομπόιλερ.

Δε ζεσταίνει με τίποτα γιατί πολύ απλά είναι ένας θερμοσίφωνας που μέσα του, εκτός από την κλασική αντίσταση περνάει μια σερπατίνα. Τελείως χοντροκομμένα, σκέψου όταν λειτουργείς τα καλοριφέρ, να πας να ακουμπήσεις ένα σωλήνα από αυτούς που φέρνουν ζεστό νερό στο καλοριφέρ. Περίμενε τώρα εσύ αυτό το ζεστό (ούτε καν καυτό) σωληνάκι να σου ζεστάνει 80-120 λίτρα νερό. 

 

Το μόνο που κάνει είναι να χλιαρώνει λίγο το νερό όταν έχεις ανάψει καλοριφέρ, ώστε να χρειαστεί να δουλέψει λιγότερο ο ηλεκτρικός.

Για μένα, από τις μεγαλύτερες μούφες.

Aυτό που το στηρίζεις; Σπίτι μου μονοκατοικία μονοσωλήνιο σύστημα με boiler  έχω όχι απλά ζεστό αλλά καυτό νερο που σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο χωρίς να το κάνεις πρόσμιξη με κρύο . Αν π.χ έχει κρυώσει το νερό της εγκατάστασης και ανάψω καλοριφερ σε κανα 40 λεπτο έχω ζεστό νερό για να κανουν μπάνιο 2 ατομα ......

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διάβασες και το παρακάτω μήνυμα που διευκρινίζω.

Έχεις boiler λεβητοστασίου, όχι ηλεκτρομπόιλερ των 80lt πχ πάνω στο πατάρι (ή μέσα στο μπάνιο), σωστά;

Γιατί αν έχεις το δεύτερο, πρώτον θα εκπλαγώ πάρα πολύ που κάνει νερό για 2 άτομα σε 4 λεπτά και δεύτερο θα σου ζητήσω να μου πεις ποιο έχεις να το προτιμήσω κι εγώ (σε pm αν δε θες δημόσια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διάβασες και το παρακάτω μήνυμα που διευκρινίζω.

Έχεις boiler λεβητοστασίου, όχι ηλεκτρομπόιλερ των 80lt πχ πάνω στο πατάρι (ή μέσα στο μπάνιο), σωστά;

Γιατί αν έχεις το δεύτερο, πρώτον θα εκπλαγώ πάρα πολύ που κάνει νερό για 2 άτομα σε 4 λεπτά και δεύτερο θα σου ζητήσω να μου πεις ποιο έχεις να το προτιμήσω κι εγώ (σε pm αν δε θες δημόσια)

Ηλεκτρομποιλερ στο πατάρι σε δικό του κύκλωμα ξεχωριστό σε μονοσωλήνια εγκατάσταση και χωρίς να ελέγχεται ξεχωριστά απο τον θερμοστάτη (δουλεύει ταυτόχρονα με την εντολή για θερμανση ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...