Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε τον εξαπύρηνο επεξεργαστή FX-6330 στα $109


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα μιλωντας για την amd δεν εχει να προσφέρει κατι αξιολογο χρονια τωρα εκτος απο το vfm της .. Αν εστηνα νεο pc με μικρο budget θα επέλεγα σιγουρα εναν amd ας πουμε αντι του διπύρηνου i3 ... αλλα αντιθετα ενω ειμαι χρονια τωρα με εναν i7 920 ( τωρα παω με 80 ευρω σε 6πυρινο xeon έτσι για το γαμωτο χωρις να τον χρειάζομαι :P) ποτε δεν εχω δει κάτι αξιόλογο σε σχεση με τον 6ετιας ιντελ στα ιδια ρολογια ... καλως η κακως εχει μεινει πολυ πισω η κοκκινη και μακαρι με τους zen να δούμε κατι αξιολογο .. Γνωμη μου παντα χωρις να θελω να θιξω ...

 

ΥΓ. Οταν λεω αξιολογο εννοώ για uprgrade , ας πουμε nefalem σε skylake ειναι αναβάθμισαρα , nefalem σε amd ? Ποσοι θα το κανανε ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αχχχχ.....αξεχαστες οι παλιες εποχες στα thread για την διαμαχη μεταξυ AMD Vs INTEL .....ωραιες εποχες.....να μπαινουν που και που τετοια θεματα να αναβουν τα αιματα ......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχχχχ.....αξεχαστες οι παλιες εποχες στα thread για την διαμαχη μεταξυ AMD Vs INTEL .....ωραιες εποχες.....να μπαινουν που και που τετοια θεματα να αναβουν τα αιματα ......

 

Eπισης αξεχαστες οι εποχες Αthlon 64 FX-60 που ξεφτιλιζε τα Pentium D με το καλημερα .. Εκει να δεις διαμαχες :P 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπισης αξεχαστες οι εποχες Αthlon 64 FX-60 που ξεφτιλιζε τα Pentium D με το καλημερα .. Εκει να δεις διαμαχες :P

 

Εκεί που τελείωναν οι Pentium D, ξεκινούσαν οι Athlon 64 X2. Που να έπιανες και τους FX. Αχ, καλές εποχές... Βασικά, ήταν όπως είναι σήμερα, από την ανάποδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει ο τυπας το τερματισε.

Η μενει στο καναδα  και το χει χωμενο στο χιονι η απλα ανακαλυψε επαναστατικο τροπο ψυξης.

Αυτος παω στοιχημα οτι κανει και σχαση και με μαχαιρι κουζινας.

 

Εισαι Θεος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει η AMD καινούριο cpu (δεν έχει σημασία κάλος ή κακός ή ανακυκλωμένος) και όλοι βγάζουν τη χολή τους λες και τον αγόρασαν και δεν έμεναν ικανοποιημένοι (Οι κάτοχοι AMD να το δεχτώ). Βγάζει η INTEL νέα γενιά cpu λεπτούς σαν τραπουλόχαρτα και τσακίζουν με μια λίγο βαριά ψήκτρα και δεν ανοίγει ρουθούνι! Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό. Πρόσφατα η msi έβγαλε και δικό της fix.

 

http://www.tomshardware.com/news/msi-cpuguard-1151-skylake-worries,30769.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα fx 6300 δεν μου άρεσε καθόλου πήρα i5 4690k όλα καλά καμία σχέση τουλάχιστον 35% πάνω.

 

μαλον σε πιασανε κοροιδο. ο 6300 εκανε 100 ευρο και ο ι5 που λες τον βλεπω 260 € στο σκρουτζ οποτε θα επρεπε η διαφορα να ηταν οχι 35% αλλα 200% για να πιανανε τοπο τα χρηματα που εδωσες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλον σε πιασανε κοροιδο. ο 6300 εκανε 100 ευρο και ο ι5 που λες τον βλεπω 260 € στο σκρουτζ οποτε θα επρεπε η διαφορα να ηταν οχι 35% αλλα 200% για να πιανανε τοπο τα χρηματα που εδωσες

 

Ασε   που   με   100  η  ιντελ   ουτε   σελερον.... :-)  :-D  :shock:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο   προσωπικη   εμπειρια  με   6πυρηνους   amd....

 

Eχοντας   μητρικη    ΑΜ3/ΑΜ3+    αλλαξα   τον   phenom 1090t  με   τον  fx6300   και   μου  γυρισε   το  ματι   αναποδα   απο   την   μαλακια   που  εκανα.  Βεβαια   ειχα   πουλησει   τον  1090   100  ευρω :-)    στην  χρυση   ευκαρια  με  το   πρωτο  τηλεφωνημα!   και

ειχα   αγορασει   τον   6300   με   εγγυηση   και   ψυκτρα   μεταχειρισμενο   60  ευρω!!!!

Σε   δυο   μηνες   πουλησα   τον   6300   70   ευρω   χωρις   την  ψυκτρα :-)   και   αγορασα   τον   6350   με   ψυκτρα   80  ευρω.... :-)

Ο  6350   ειναι   ισαξιος   σχεδον   του   1090   ισως   με   μικρο   προβαδισμα   στο    κατεβασμα   που  δεν  εχω   καταληξει   αν

ειναι  διαφορα   παροχων   μεταξυ   wind  και   cyta.    Μαλλον  ομως   ειναι   καλυτερος.

Τελικα   το   βασικο   κερδος   ηταν   30  ευρω   και  μια   ψυκτρα   που  την  χαρισα!!!!!

Κατεληξα   κι  εγω   οτι   στο   90%   των   χρησεων   στους   η/υ   σχεδον   τα   πολλα   λεφτα   τα   δινεις   μονο   και  μονο

για   ψυχολογικους   λογους.  Για   να   αισθανθεις   καλυτερα. :devil:

 

ΥΓ1. Σε   γενικοτερες   γραμμες   παντως   καταληγεις   οτι   η   amd   εχει   μεινει   πισω   πολυ  πιθανον  κι   επιτηδες....

 

ΥΓ2. Η  ιντελ   με  τις   τιμες   που   εχει   πουλαει   φυκια   για   μεταξωτες   κορδελες   κι  ας   ειναι   θεωρητικα   και  πρακτικα  πανω

απο  τον  ανταγωνισμο....

 

Απλο...

 

Αν  εισαι   πανω   απο  30   παιρνεις   amd... :-D

 

Kατω   απο   30   μονον  ιντελ.... :-)

Το κερδος απο που ακριβως προκυπτει???Τον Phenom που ειχες δεν τον ειχες πληρωσει στον ειχαν χαρισει???

 

Γιατι αν τον ειχες πληρωσει καποιο ποσο τα παραπανω που γραφεις ειναι ψιλο οτι να ναι.

 

Επισης ασχετο αλλα πηγες απο τον 6300 στον 6350 για τον λογο ???Επειδη ο 6350 ειναι στην ουσια ενας 6300 με ανεβασμενα στοκ ρολογια οπως φανταζομαι οτι ξερεις :)

Βγάζει η AMD ΄΄καινούριο΄-αδιαφορο'' cpu (δεν έχει σημασία κάλος ή κακός ή ανακυκλωμένος) και όλοι βγάζουν τη χολή τους λες και τον αγόρασαν και δεν έμεναν ικανοποιημένοι (Οι κάτοχοι AMD να το δεχτώ). Βγάζει η INTEL νέα γενιά cpu λεπτούς σαν τραπουλόχαρτα και τσακίζουν με μια λίγο βαριά ψήκτρα και δεν ανοίγει ρουθούνι! Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω αυτό. Πρόσφατα η msi έβγαλε και δικό της fix.

 

http://www.tomshardware.com/news/msi-cpuguard-1151-skylake-worries,30769.html

Και η παραπληροφορηση συνεχιζεται :)

Ξαναδιαβασε το θεμα να δεις αν πεφτει κοροιδια για την intel ή οχι γιατι παιζει να κοιταξες αλλο αρθρο http://www.insomnia.gr/topic/591879-%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-intel-skylake-%CE%BB%CF%85%CE%B3%CE%AF%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%80%CE%AC%CE%BD%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-third-party/

 

Επισης με βαση το παραπανω για πες μας δηλαδη μονο οι κατοχοι του μπορουν να κραξουν και οι κατοχοι amd?Γιατι απαγορευεται να κραζεις(αν μαλιστα στεκει και με επιχειρηματα οτι ειναι αδιαφορος επεξεργαστης)αν εχεις intel??λεει καπου οτι απαγορευεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κερδος απο που ακριβως προκυπτει???Τον Phenom που ειχες δεν τον ειχες πληρωσει στον ειχαν χαρισει???

 

Γιατι αν τον ειχες πληρωσει καποιο ποσο τα παραπανω που γραφεις ειναι ψιλο οτι να ναι.

 

Επισης ασχετο αλλα πηγες απο τον 6300 στον 6350 για τον λογο ???Επειδη ο 6350 ειναι στην ουσια ενας 6300 με ανεβασμενα στοκ ρολογια οπως φανταζομαι οτι ξερεις :)

 

Κερδος   εκ  του  μη  εχοντος.  Ας   πουμε   οτι   ηταν   ρεστα.....

 

Οι   φενομ   ηταν   πολυ   ακριβοτεροι   απο   τους   fx.

 

O  6350   ειναι   κατα  τι  λιγο   καλυτερος  απο   τον   1090  που  πρεπει   να   τον  ειχα   παρει  180   ευρω.

 

Η  φιλοσοφια   ειναι   οσο  λιγοτερα   δωσεις   η  οσο  λιγοτερα   χασεις   γιατι   κερδισμενος   δεν  εισαι   ποτε.

 

Καποια   στιγμη   ειχα   δοκιμασει   κι  εναν  τετραπυρηνο   σπανιο   4170   και  μαλλον  πηγαινε   καλυτερα

 

απ  ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης με βαση το παραπανω για πες μας δηλαδη μονο οι κατοχοι του μπορουν να κραξουν και οι κατοχοι amd?Γιατι απαγορευεται να κραζεις(αν μαλιστα στεκει και με επιχειρηματα οτι ειναι αδιαφορος επεξεργαστης)αν εχεις intel??λεει καπου οτι απαγορευεται ?

Πρώτον αναφέρομαι γενικά για την όλη αντιμετώπιση. Αν το ίδιο είχε γίνει σε AMD θα είχε καεί ο server.

Δεύτερον δεν είπα ότι απαγορεύετε και δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός. Ακριβός αυτό που λες ήθελα να πω ότι χωρείς επιχειρήματα ή κάπια εμπειρία χρήσης βγαίνει  κόσμος και κράζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον αναφέρομαι γενικά για την όλη αντιμετώπιση. Αν το ίδιο είχε γίνει σε AMD θα είχε καεί ο server.

Δεύτερον δεν είπα ότι απαγορεύετε και δεν υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετικός. Ακριβός αυτό που λες ήθελα να πω ότι χωρείς επιχειρήματα ή κάπια εμπειρία χρήσης βγαίνει  κόσμος και κράζει.

Τι ακριβως επιχειρηματα και εμπειρια χρησης θες να σου πει ο κοσμος για επεξεργαστη ''καινουργιο(τρομαρα τους)''που στην ουσια ειναι το ενδιαμεσο μεταξυ 6300 και 6350???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν αυτό που είπες για παράδειγμα. Και στον αντίποδα θα μπορούσα και εγώ να πω σαν επιχείρημα το κόστος και εσύ να μου πεις για τις προτάσεις της INTEL σε αυτή τη τιμή και πάει λέγοντας. Αυτό που ήθελα να πω εξ αρχής αλλά μάλλον δεν το έγραψα σωστά και ζητώ συγγνώμη είναι ότι δεν μπορώ τα ισοπεδωτικά σχόλια

ακόμα και αν ένα προϊόν σαν και αυτό είναι εντελώς αδιάφορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν αυτό που είπες για παράδειγμα. Και στον αντίποδα θα μπορούσα και εγώ να πω σαν επιχείρημα το κόστος και εσύ να μου πεις για τις προτάσεις της INTEL σε αυτή τη τιμή και πάει λέγοντας. Αυτό που ήθελα να πω εξ αρχής αλλά μάλλον δεν το έγραψα σωστά και ζητώ συγγνώμη είναι ότι δεν μπορώ τα ισοπεδωτικά σχόλια

ακόμα και αν ένα προϊόν σαν και αυτό είναι εντελώς αδιάφορο

Καλα με συγχωρεις κιολας αλλα δεν εχει φαει κραξιμο η Intel???Και εγω αλλα και σχεδον ολο το forum δεν την εχουμε κραξει απο Haswell εποχη μεχρι σημερα και γιαυτο το λογο δεν λεμε κιολας στον κοσμο οτι δεν αξιζει να αναβαθμισει καποιος???

 

Τι αλλο δηλαδη θελεις να δεις για κραξιμο στην Intel???Το προβλημα ειναι οτι με ενα παλιο επεξεργαστη οπως ο i5 3570k επεξεργαστης κοντας 3.5-4χρονια και εξακολουθει να ειναι κορυφαιος all around χρησης αλλα και για παιχνιδια,και bottleneck με δυνατες καρτες γραφικων μονες και διπλες δεν εχεις,κατι που δεν ισχυει δυστηχως στην περιπτωση της Amd για τους περισσοτερους επεξεργαστες της,ειδικα στα παιχνιδια που γινεται αναφορα συχνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω 3 pc και ενα λαπτοπ με ιντελ αλλα ειδα εναν 8350 σε ενα φιλο και πραγματικα μου φανηκε τρομερος .. πολυ ομαλη και σβελτη εμπειρια και στο witcher kai το bf4 πραγματικα επαιζε πολυ ομαλα ισως καλυτερα απο τους ιντελ .. και υποψιν ο φιλος εχει 280x και εγω 290 με πυρηνα@1100 .. δηλαδη στη πραξη σε νομιζω οτι εχουν διαφορα .. σιγουρα το ζεν θα το δοκιμασω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...