Προς το περιεχόμενο

ΚΑΛΑΪ ποιοτητα


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Τα καλαι ειναι διαφορετικα στην ποιοτητα η δεν υπαρχει προβλημα και ειναι ολα ιδια? Πχ μπορει καποιο να μην ειναι καλο στην κολληση η να κολλησει και να ραγισει αργοτερα λογω κακης ποιοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και το καλάι έχει διαφορές, στην ποιότητας, στα πάχη και το είδος της δουλειάς στο οποίο θελεις θα το χρησιμοποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα ταλαιπωριόμουν με χάλια κολλητήρι και χάλια καλάι. πήρα ένα Antex κολλητήρι και Antex καλάι, δεν λέει στοιχεία πάνω, αλλά είναι πάρα πολύ καλό! πιάνει απευθείας πάνω στο σημείο που θέλω να κολλήσω. εντάξει οκ σε κάτι που είναι πολύ βρόμικο τότε βάζω πάλι σονδερίνη και μετά όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό θέμα είναι η ύπαρξη ή μη μολύβδου στο καλάι (60/40 κασσιτερος/μόλυβδος και lead free που αναφέρθηκαν). 

Μέχρι πριν καμιά δεκαετία περίπου, τα περισσότερα υλικα κολλήσεων περιείχαν μόλυβδο, μια που οι κολλησεις γινονται πιο ευκολα, σε χαμηλοτερη θερμοκρασια και ειναι πιο 'μαλακές'.

Απο την εποχη εκεινη και μετα, εφαρμοστηκε μια ευρωπαϊκή απαγόρευση στη χρήση μολύβδου για ηλεκτρονικές συγκολλήσεις, για περιβαλλοντικούς λόγους. Ετσι βγηκαν τα lead free υλικά και οι κολλήσεις δυσκόλεψαν μια και θελουν περισσοτερη τεχνική και καλύτερο κολλητήρι που να ανεβάζει πιο υψηλές θερμοκρασίες..

Παρά το γεγονός ότι η απαγορευση ισχύει, μπορεί κανεις να βρει καλάι 60/40 στην αγορά αν ψαξει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά το γεγονός ότι η απαγορευση ισχύει, μπορεί κανεις να βρει καλάι 60/40 στην αγορά αν ψαξει..

Δε χρειάζεται να ψάξει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Πηγα σε ενα καταστημα της περιοχης μου και του ειπα τον τυπο που μου ειπατε και μου εδωσε ενα το οποιο το δουλευει και ο ιδιος και εχει τα εξης χαρακτηριστικα.

 

gsw-17

ytw101

 

dia: 1.0mm

n.w: 17gr lof

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσέξεις να παίρνεις μέτρα προστασίας όταν κολλάς.

Απαραίτητα μάσκα ή/και καλός αερισμός και γάντια ή τουλάχιστον να πλένεις καλά τα χέρια σου κατόπιν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εκανα κολληση. Ενταξει, καμια σχεση με το προηγουμενο καλαι που ειχα. Επισης μου εδωσε γρασο για να γινεται καλυτερη η κολληση. Ολα εγιναν με επιτυχια και με μετρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...