Προς το περιεχόμενο

Η AMD καθυστερεί την κυκλοφορία της “Fiji”-based Dual-GPU κάρτας γραφικών της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

PS4 λοιπον δαγκωτο.

ακους αγιε μου βασιλη?

:P

μοιάζεις με αυτούς που πάνε σε κότερο που όλοι έχουν ferrari και gtr και λένε α δεν θα βγει αυτό και θα πάρω vw polo diesel....... που κολλάει εδώ το ps4 ? μιλάμε για κορυφή άκυρου. 

 

Όπως αναφέρεται και στο άρθρο, η καθυστέρηση πιστεύω ακράδαντα ότι οφείλεται στο σύστημα ψύξης της Corsair που πρέπει να αντικατασταθεί με άλλο.

εγώ πιστεύω δεν βιάζεται κιόλας η amd αφού πουλάει ps4-xone  apus συνέχεια και πάει τώρα να φτιάξει 16nm cpus με την sammy οπότε δεν την καίει να βγάλει άμεσα high end gpu,εν αντιθέσει με την nvidia που μόνο απο κει σχεδόν βγάζει λεφτά και απο τα tegra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω δεν βιάζεται κιόλας η amd αφού πουλάει ps4-xone  apus συνέχεια και πάει τώρα να φτιάξει 16nm cpus με την sammy οπότε δεν την καίει να βγάλει άμεσα high end gpu,εν αντιθέσει με την nvidia που μόνο απο κει σχεδόν βγάζει λεφτά και απο τα tegra.

 

Όντως γιατί να βιάζεται, λες και είναι σε τίποτα 24% στην αγορά γραφικών...

Ποσοστό 76% στην αγορά των διακριτών καρτών γραφικών για την Nvidia

 

ή και 18% μόλις στο τρίτο τρίμηνο του 15.

 

176b_thm.jpg

 

ή στο steam

 

post-185414-0-58410000-1450975882_thumb.png

 

Γενικά γιατί να θέλει να προσφέρει κάτι που ίσως αυξήσει τις πωλήσεις της, μια χαρά είναι εκεί στο 20%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο 18% έχει η AMD?λίγο που κοίταξα μέσα στο φορουμ,amd αυτό amd  εκείνο,μου δημιούργησαν την εντύπωση ότι κρατιέται καλά στην αγορά.

Κρίμα

 

Μάλλον στο ινσομνια υπάρχουν αρκετοί φανατικοί της amd,όπως και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όντως γιατί να βιάζεται, λες και είναι σε τίποτα 24% στην αγορά γραφικών...

Ποσοστό 76% στην αγορά των διακριτών καρτών γραφικών για την Nvidia

 

ή και 18% μόλις στο τρίτο τρίμηνο του 15.

 

176b_thm.jpg

 

ή στο steam

 

attachicon.gifsteams.png

 

Γενικά γιατί να θέλει να προσφέρει κάτι που ίσως αυξήσει τις πωλήσεις της, μια χαρά είναι εκεί στο 20%...

και ξαναλέω πουλάει πολύ περισσότερα στις κονσόλες σε cpu-gpus απο εκεί ζει η amd τώρα,οι κονσόλες την σώσανε.

το xbox one πούλησε 50 εκατομμύρια και το ps4 30 μέχρι στιγμής δηλαδή 80 εκατομμύρια περίπου απο τα apus της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργησαν ηδη πολυ να την βγαλουν. Η ati παει απο το κακο στο χειροτερο.  Απο τη στιγμη που ειχαν τη σειρα τους να βγαλουν κατι καλυτερο απο την τιταν x ενα εξαμηνο πριν και δε τα καταφεραν ,τωρα δεν εχει νοημα και ποιος θα παει να παρει διπυρινη εφοσoν σε κανα τετραμηνο περιμενουμε τις νεες nvidia.  ασχετο αλλα  ασε που με τις rebranded(390+390x) καταφεραν να κρατησουν τη τιμη της 970 ιδια με εναμιση χρονο πριν...μπραβο AMD(να πω και γω το καημο μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν υπάρχει νόημα να αγοράσει κάποιος fiji κάρτα για τον λόγο ότι έχει μόνο 4gb vram, έχει δύναμη σαν κάρτα αλλά τα 4gb είναι πολύ περιοριστικός παράγοντας. Κακώς πάντως που η amd βγάζει διπλή κάρτα με 4gb η καθεμιά, δεν θα την αγοράσουν πολλοί εκτός από ελάχιστους, για δικούς τους λόγους. Όταν με το καλό εξελιχθεί περισσότερο το hbm μετά από κάποιο καιρό, πέσει η τιμή του και βγάλει fury x με 8gb τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα. Καλή υλοποίηση το hbm από πλευράς ισχύος, αλλά με 4gb δεν, απλά δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η AMD δεν βγάζει λεφτά από τις κονσόλες. "βγάζει τα έξοδα της" , γιατί εκεί δεν έχει να κάνει με την ανοικτή αγορά όπου πουλάνε πανάκριβα τις gpu σε σύμπνοια με την NVIDIA αλλά με τους κολοσσούς sony , MS που αν δεν τους κάνει τα κέφια και δεν πιέσει την τιμή πολύ χαμηλά , τους χάνει από πελάτη.

 

Δυστηχώς η AMD πάει απο το κακό στο χειρότερο. Μακάρι το 2016 να βελτιώσει την αρχιτεκτονική σε CPU , GPU και να προχωρήσει την παραγωγή σε σύγχρονα εργοστάσια όπως λένε οι φήμες και όχι στα ακυρα των 28νμ που έφτιαχνε η ΙΝΤΕΛ τους επεξεργαστές πριν 8 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως σε charts που βλεπω και οταν ηταν καλυτερη απο τον ανταγωνισμο παλι μεγαλα νουμερα δεν επιασε (παντα η αντιπαλες εταιριες ειχαν αλλους τροπους να επιβαλονται στην αγορα και εμεις παντα οπαδοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...