Προς το περιεχόμενο

Κινηματογράφος, διαφημίσεις και πειρατεία


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα υπάρχει ρίσκο, ακόμα κι αν δεν είναι τεχνικό. Ξέρω κόσμο που απλά ξέχασε να ανοίξει το VPN και τους ήρθε το γράμμα.

 

 

Μιλάς για ειδοποίηση από τον ISP μόνο; Γιατί εδώ υπάρχουν enforcers και είναι άγριοι, με ελάχιστο googling μπορείς να το διαπιστώσεις. Σου έρχεται το pay up or else και μετά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε δικηγόρο να σου κάνει διακανονισμό (it's part of the game), οτιδήποτε άλλο θα σου βγει πιο ακριβά εν τέλει.

 

Ναι απ'οσο γνωρίζω πρώτα σου στέλνει ο ISP ειδοποίηση και αν την αγνοήσεις και συνεχίσεις, τότε (ίσως) να έρθει το πρόστιμο. 

Για κάτι άλλο δεν έιμαι ενήμερος, για enforcers που λες δεν έχω ιδεα τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Κοίτα, θεωρώ δεδομένο ότι μιλάμε με κάποια ελάχιστη κοινή βάση που προκύπτει κοινωνικά. Αυτό που λες είναι τελείως παράλογο γιατί εσύ μιλάς για πράξεις που είναι παράνομες, πράγμα που είναι αντικειμενικό είτε τυχαίνει να σε ενδιαφέρει είτε όχι. Το "ομοίως" σου λοιπόν δεν έχει καμία σχέση με ομοίως στην πραγματικότητα. Θα έπρεπε να είναι προφανές γιατί με τα δικά σου κριτήρια κανείς δε σε αναγκάζει να μη κάνεις και φόνο.

 

Κατ' αρχάς ο φόνος με το παράνομο downloading είναι ασύμμετρες ως πράξεις (τουλάχιστον στην Ελλάδα). Κατά βάση γιατί αν σκοτώσεις το πιο πιθανό είναι να σε πιάσουν, ενώ αν κατεβάζεις παράνομα δεν ασχολείται κανείς.

 

Από εκεί και πέρα, να θεωρείς δεδομένα αυτά που είναι δεδομένα ότι υπάρχουν στην πραγματικότητα. Και το παράνομο downloading είναι μέρος της υπαρκτής πραγματικότητας. Ο συλλογισμός μου πάει ως εξής:

 

- Δεν κατεβάζω πλέον πισί games, γιατί το Steam μου προσφέρει καλύτερο προϊόν σε λογική τιμή.

- Δεν κατεβάζω πλέον μουσική, γιατί με 5 ευρώ Spotify το μήνα δεν αξίζει ούτε να σπαταλήσω χρόνο για να ψάξω στα torrentάδικα.

- Δεν κατεβάζω σειρές (με εξαιρέσεις), γιατί Netflix, δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση.

 

Με τους κινηματογράφους, όμως, τι παίζει; Προσφέρουν ένα αντικειμενικά πανάκριβο προϊόν και αντί να χρυσώσουν με κάποιον τρόπο το χάπι τι κάνουν; Μας πετάνε διαφημίσεις και μας αντιμετωπίζουν ως εν δυνάμει κλέφτες με τα ενημερωτικά περί βιντεοσκόπησης κλπ; Είναι ανωμαλία, πως να το κάνουμε, θα περίμενε κανείς κάτι καλύτερο.

 

Για το άλλο που λες, όταν με το καλό αποφασίσουν να κάνουν ΙΜΑΧ στην Αθήνα (σαν ανέκδοτο ακούγεται) θα σου πω αν αξίζει την θέαση. Προς το παρόν πηγαίνω σπάνια κινηματογράφο και μόνο για ταινίες που το αξίζουν κατά την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απ'οσο γνωρίζω πρώτα σου στέλνει ο ISP ειδοποίηση και αν την αγνοήσεις και συνεχίσεις, τότε (ίσως) να έρθει το πρόστιμο. 

Για κάτι άλλο δεν έιμαι ενήμερος, για enforcers που λες δεν έχω ιδεα τι γίνεται

 

Είναι γνωστό business model: κάνουν μια συμφωνία με τον rights holder ότι κοίτα, εσύ δε θα κάνεις τίποτα εκτός από το να μας δώσεις το δικαίωμα να κάνουμε μήνυση για λογαριασμό σου, εμείς θα κάνουμε όλα τα υπόλοιπα και τα κέρδη μοιράζονται με κάποιο ποσοστό. Μετά αυτοί σε "πιάνουν να πειρατεύεις" με torrent και σου στέλνουν γράμμα pay up or else.

 

Κατ' αρχάς ο φόνος με το παράνομο downloading είναι ασύμμετρες ως πράξεις (τουλάχιστον στην Ελλάδα). Κατά βάση γιατί αν σκοτώσεις το πιο πιθανό είναι να σε πιάσουν, ενώ αν κατεβάζεις παράνομα δεν ασχολείται κανείς.

Το αν θα σε πιάσουν ή όχι δεν έχει καμία σχέση με το αν στέκει αυτό που είπες ("κανείς δε με αναγκάζει να μην κατεβάσω την ταινία σπίτι μου"). Εκτός αν θες να επιχειρηματολογήσεις ότι κατά τη γνώμη σου οτιδήποτε κάνεις και δε σε πιάσουν είναι ΟΚ επειδή δε σε πιάνουν.

 

Και πάλι, η προσωπική μου ηθική λέει ότι το να κατεβάζεις δεν είναι πάντα ανήθικο (παράδειγμα: αν δεν ασχολείται κανείς να προβάλλει το τάδε πράγμα στη χώρα μου νόμιμα, ε δε θα περιμένω κιόλας πότε θα το αποφασίσουν). Αυτό όμως είναι άλλη συζήτηση.

 

Από εκεί και πέρα, να θεωρείς δεδομένα αυτά που είναι δεδομένα ότι υπάρχουν στην πραγματικότητα. Και το παράνομο downloading είναι μέρος της υπαρκτής πραγματικότητας. Ο συλλογισμός μου πάει ως εξής:

 

- Δεν κατεβάζω πλέον πισί games, γιατί το Steam μου προσφέρει καλύτερο προϊόν σε λογική τιμή.

- Δεν κατεβάζω πλέον μουσική, γιατί με 5 ευρώ Spotify το μήνα δεν αξίζει ούτε να σπαταλήσω χρόνο για να ψάξω στα torrentάδικα.

- Δεν κατεβάζω σειρές (με εξαιρέσεις), γιατί Netflix, δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση.

 

Με τους κινηματογράφους, όμως, τι παίζει; Προσφέρουν ένα αντικειμενικά πανάκριβο προϊόν και αντί να χρυσώσουν με κάποιον τρόπο το χάπι τι κάνουν; Μας πετάνε διαφημίσεις και μας αντιμετωπίζουν ως εν δυνάμει κλέφτες με τα ενημερωτικά περί βιντεοσκόπησης κλπ; Είναι ανωμαλία, πως να το κάνουμε, θα περίμενε κανείς κάτι καλύτερο.

Γενικά συμφωνώ. Αλλά ποιό ακριβώς είναι το προϊόν που προσφέρουν οι κινηματογράφοι για σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπον, για να πετύχω προβολή του star wars σε θεση της προκοπής, έκλεισα εισιτήριο 8 μερες μετά την πρώτη προβολή ΚΑΙ 11:20 το πρωί. Αργησα να παω φυσικα γιατι με πηρε ο υπνος. Εφτασα 11:50. Μου λενε οι υπαλληλοι "αργησατε, αρχισε η προβολή", "Ε και; τους λεω; gimme my glasses, biatch!"

 

  περιττό να σας πω, πως έκατσα, μετά απο 5-8 λεπτά άρχισε η ταινία, Μιλάμε για 30+ λεπτα διαφημήσεις. ΑΝΤΕ.ΓΑΜΗΣΟΥ. αυτα..

 

Και αφου βαζουν χαθηκε να ειναι απο την victoria secret οι διαφημισεις ?  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία πήγα σινεμά μετά από κάμποσα χρόνια και πραγματικά σκεφτόμουνα αυτό ακριβώς το πράγμα...  Πληρώνω για να βλέπω διαφημίσεις;  Δεν έβλεπα τηλεόραση καλύτερα;  Και δεν πήγα σε κανένα μπλοκμπάστερ, το Μακμπέθ πήγα να δω (εγώ κι άλλα 20 το πολύ άτομα), αλλά οι διαφημίσεις εκεί, μας φάγανε κανένα 20λεπτο από τη ζωή μας.  Έλεος δηλαδή!

Εννοείται δεν τρώω τίποτα στο σινεμά, ειδικά την αηδία με τα 5 κιλά αλάτι, γιατί καταρχήν θέλω ν'ακούω την ταινία και όχι το χράτσα χρούτσα. 

 

Μια φίλη μου που μένει στο Λονδίνο πάντως μου έλεγε ότι με 17 λίρες το μήνα έχει ελευθέρας στο σινεμά να δει όσες ταινίες θέλει.  Το βρίσκω εξαιρετικά συμφέρον.  Για το Netflix στην Αγγλία έχω ακούσει παράπονα ότι έχει πολύ λιγότερες ταινίες από το αμερικάνικο όπου βρίσκεις σχεδόν τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όντως το netflix της Αγγλίας είναι σχετικά πιο φτωχό από της Αμερικής, αλλά έχεις πληθώρα επιλογών στο τι μα διαλέξεις από συνδρομητικές υπηρεσίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοανωμαλία ίσως αλλά ειδικά παλιότερα που πήγαινα πολύ σινεμά μου άρεσαν οι διαφημίσεις! Δεν ήθελα να τις χάνω. Ακόμα και τώρα όταν πάω (μία φορά το χρόνο συνήθως) μου αρέσει να τις βλέπω! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αγγλια κατεβαζα σειρες. Επειδη ομως μου μπλοκαρε ο isp την προσβαση σε τορρενταδικα (virgin), εβαλα το zenmate το εξτενσιον κ ολα καλα.

 

Επισης, ρε ιριδα, 50£ δεν θα δωσεις να δεις το 50σειντζ οφ γκρι, αλλα πχ, star wars, lotr, κλπ αξιζει. Πηγα στο imax να δω interstellar στην αγγλια παντως κ ξενερωσα. Ο ηχος ηταν χαλια. Διαλογους δεν μπορουσα να ακουσω στα σημεια που χαροπαλευε το διαστημοπλοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό που λέτε ότι παίρνετε φαγητά και ποτά απ'έξω έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται για φορολογικούς λόγους. Όπως πχ απαγορεύεται να πας σε ένα μαγαζί αντίστοιχα με δικά σου ποτά - φαγητά.

 

 

Έχω και μια χαζή απορία...στο εξωτερικό (Αγγλία ας πούμε που αναφέρθηκε) βάζουν και αγγλικούς υπότιτλους στις ταινίες στο σινεμά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό που λέτε ότι παίρνετε φαγητά και ποτά απ'έξω έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται για φορολογικούς λόγους. Όπως πχ απαγορεύεται να πας σε ένα μαγαζί αντίστοιχα με δικά σου ποτά - φαγητά.

 

 

Έχω και μια χαζή απορία...στο εξωτερικό (Αγγλία ας πούμε που αναφέρθηκε) βάζουν και αγγλικούς υπότιτλους στις ταινίες στο σινεμά;

Υπαρχουν κινηματογραφοι οπου εχουν υποτιτλισμενες ταινιες για ανθρωπους με δυσκολιες και προβληματα στην ακοη. Μιλαω παντα φυσικα για αγγλοφωνες ταινιες και οχι σε καποια αλλη γλωσσα οπου την υποτιτλιζουν. Αυτο ισχυει για Αγγλια και ΗΠΑ, λογικα θα υφισταται και σε αλλες χωρες.

http://www.yourlocalcinema.com

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν κινηματογραφοι οπου εχουν υποτιτλισμενες ταινιες για ανθρωπους με δυσκολιες και προβληματα στην ακοη. Μιλαω παντα φυσικα για αγγλοφωνες ταινιες και οχι σε καποια αλλη γλωσσα οπου την υποτιτλιζουν. Αυτο ισχυει για Αγγλια και ΗΠΑ, λογικα θα υφισταται και σε αλλες χωρες.

Thanks, δεν είναι ο κανόνας όμως ε; Τώρα που το σκέφτομαι θα ήταν και λίγο περίεργο να συμβαίνει, σα να βάζανε εδώ υπότιτλους στις ελληνικές ταινίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, δεν είναι ο κανόνας όμως ε; Τώρα που το σκέφτομαι θα ήταν και λίγο περίεργο να συμβαίνει, σα να βάζανε εδώ υπότιτλους στις ελληνικές ταινίες..

Οχι, αυτες οι αιθουσες προοριζοντε για αυτους τους ανθρωπους, και εχουν πχ συγκεκριμενη διαμορφωση για να τους διευκολυνει κτλ.

Σε πολλες χωρες τις Ευρωπης, οπως πχ στη Γερμανια το 99% των αγγλοφωνων ταινιων μεταγλωτιζεται στα Γερμανικα. Δεν ειναι κοινες οι προβολες με υποτιτλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...