Προς το περιεχόμενο

Τεχνικές λήψης Βιντεο.....


blu3_orion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηρθε και μενα η ωρα μου να ζητησω καμια συμβουλη........ Ασχολουμε λιγο καιρο με την φωτογραφια και μπορω να πω πως το hobby μου αυτο μου προσφερει μεγαλη ικανοποιηση. 

 

Είπα τον τελευταίο καιρό να ασχοληθώ λίγο και με το βίντεο. Μπορει να μου πει κάποιος μερικες βασικές αρχες για την λήψη?

 

Θα αναφερω μερικα παραδειγματα αποτυχιας:

 

1) Ημουν στο dubai και τραβαγα φωτογραφιες βραδυ με F9, και εκει που ημουν ειπα να το γυρισω σε βιντεο, εκτιναξε το ISO στο 25.600 και τα τιναξε ολα στον αερα. Εφοσον ο φακος υποστηριζει καλυτερα να ειναι σε 2.8 με εστιαση στο άπειρο?

 

2) Μπορει να μου εξηγησει καποιος πως μπορεις στο βίντεο να εχεις efficient focus? Πρέπει να πατας συνεχεια το κουμπι? ειναι καλυτερα να το εχεις εστιαση στο απειρο? αλλου?

 

Για αρχη αυτες οι πληροφοριες θα με βοηθησουν. επίσης θα προτειμουσα καποιον που εχει ΝΙΚΟΝ να μου πει γιατι εχει καποιες ηλιθειες ιδιαιτεροτητες όσον αφορα το θεμα βιντεο

 

Εχω την 7200

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με τι ρυθμισεις τραβαγες βιντεο?

γενικα στο βιντεο συνηθιζεται το auto-iso με σταθερο διαφραγμα, κατα προτιμηση ανοιχτο, το F9 ειναι σκοτωμα. σκεψου οτι η μηχανη πρεπει να χει μινιμουμ 1/30 shutter speed...

και manual focus... εκτος κι αν δε σε ενοχλει το συνεχες φοκουσαρισμα του φακου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση....

 

Ασε εκαψα ολα τα βιντεο :( :( :( ειχα παρει μια action cam να την χρησ για βιντεο ωστε να τραβαω φωτογραφιες με την 7200. ελα που το βραδυ οι ληψεις ηταν το μαυρο το χαλι...οποτε ειπα να χρησ την 7200 και για βιντεο. Το κυριο προβλημα που δεν ξερω τι να κανω ειναι σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου.

 

Τραβαγα λοιπον στο dubai τα γνωστα μουσικα συντριβανια, βραδυ με F9, εβγαλα φοβερες φωτογραφιες, αλλα ειπα να γραψω την μαγεια τους σε βιντεο....ε εκει το γυρισα σε βιντεο με F9 οπως ηταν to auto iso πηδηξε στα 25.600, και το χειροτερο? ο φακος ειχε 2.8....ειμαι για γκιλοτινα :) 

 

Μanual focus δεν ξερω, μου φαινεται πολυ δυσκολο απο την οθονη, μπορει να δειχνει νεταρισμενο αλλα οταν το δεις μετα σε οθονη να μην ειναι..... αν πατας συνεχεια το κουμπι ακους και αυτο το εκνευριστικο χρατσα χρουτσα χρατσα χρουτσα και σου σπαει τα νευρα....

 

Δεν ξερω κανω κατι λαθος ή ειμαι πολυ απαιτητηκος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται τι ειδους χρηση θες να κανεις

αν ειναι μερα μπορεις να κλεισεις το διαφραγμα αρκετα,ωστε να ειναι πιο ευκολο το manual focus

αλλα γενικα οταν φιλμαρεις προσωπα, καλο ειναι να γραφεις σε f2.8 ωστε να υπαρχει το ξεφονταρισμα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε ενα παραδειγμα, σπιτι, γενεθλια, κοσμος,  με χαμηλο φωτισμο, χωρις bokeh, τι f θα εβαζες? autofocus πως θα εκανες? θα παταγες καθε τοσο το κουμπι και χρατσα χρουτσα? θα εβαζες πιο μεγαλο f και μια φορα focus και μετα αγιος ο θεος? Ποσο f?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να κάνεις auto focus?

Με f4 όλα νετ θα τα έχεις αν τραβάς από τα 3 μέτρα(σε κλειστό χώρο δεν είναι ευκολο) έχει dof σχεδόν 2m δηλαδή πρέπει να είσαι τυφλός για να είναι ανεστίαστο. Με φ2.8 είναι παραπάνω από 1 μετρο.

Αν τώρα θες f1.4 και συνεχώς εστιασμένο το παιδί που κινείται και κρεμώδες bokeh στο background και bokeh highligh στα κεράκια γενεθλίων και σβηστα φώτα καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μάλιστα, ότι και στην φωτογραφια δλδ. θα δοκιμάσω ένα 4 - 5.6 και ειδωμεν....

 

για τα απο κάτω που λες.....έτοιμος ειμαι να παρω ένα DSLR RIG με followfocus, θα με κυνηγάει η γυναίκα βέβαια....και όχι τπτ...δεν ειναι και φακος που περναει απαρατήρητος!!! :P

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος από το focus του φακού (ο tokina έχει μπόλικο) καλό είναι να βάλεις ένα εξωτερικό μικρόφωνο. Για εσωτερικούς χώρους χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο (http://www.amazon.com/Aputure-Amaran-AL-198C-LED-Light/dp/B006OI5X7C) για να έχω καλύτερο φωτισμό. Υπάρχει και mount στο οποίο μπορείς να βάλεις το μικρόφωνο πάνω στο panel καθώς θα έχεις ήδη δεσμεύσει το hotshoe του φλας για το panel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομολογουμενως η ιδεα σου ειναι πολυ καλη.... ασε που αυτο το panel ειναι ωραιο και για φωτογραφιση οχι μονο βιντεο....το στηριζεις και καπου για να εχεις πλευρικο φωτισμο η το δινεις σε καποιον να το κραταει.....με κατι τετοιο μου εκαναν το after wedding.... πολυ καλη φαση.....το mount που λες αν θελω να βαλω και mic πως το βρισκω??

 

Χαθηκε η 7200 να ειχε σπαστη οθονη και να επετρεπε αλλαγη f χωρις να βγεις απο το live view??? πραγματικα πολυ σπαστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα, ότι και στην φωτογραφια δλδ. θα δοκιμάσω ένα 4 - 5.6 και ειδωμεν....

 

για τα απο κάτω που λες.....έτοιμος ειμαι να παρω ένα DSLR RIG με followfocus, θα με κυνηγάει η γυναίκα βέβαια....και όχι τπτ...δεν ειναι και φακος που περναει απαρατήρητος!!! :P

 

Και παλι αν δεν έχει φώτα σε φ1.4 θα χρειαστείς monitor για να εισαι ΟΚ πχ  https://www.musthd.com/products/7-inch-musthd-1280800-video-assist-field-monitor-with-hdmi-input-output-focus-assist-false-color-77.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομολογουμενως η ιδεα σου ειναι πολυ καλη.... ασε που αυτο το panel ειναι ωραιο και για φωτογραφιση οχι μονο βιντεο....το στηριζεις και καπου για να εχεις πλευρικο φωτισμο η το δινεις σε καποιον να το κραταει.....με κατι τετοιο μου εκαναν το after wedding.... πολυ καλη φαση.....το mount που λες αν θελω να βαλω και mic πως το βρισκω??

 

 

Ναι, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για φωτογραφία, γενικότερα όπου χρειαζεσαι φως (πολύ καλό και για επισκευή μοτοσυκλέτας-αυτοκινήτου B)  ), έχει και ένα φίλτρο για πιο θερμό φως. Στα πλάγια και πάνω έχει υποδοχές σαν το hotshoe της μηχανής οπότε αν έχεις μικρόφωνο που μπαίνει σε hotshoe το βάζεις εκεί. Αν πάρεις περισσότερα πάνελ μπορείς να τα συνδέσεις και μεταξύ τους για να φτιάξεις ένα μεγαλύτερο κτλ.

Δεν μπορώ να πω ότι το έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολύ καθώς δεν ασχολούμαι πολύ με βίντεο, αλλά σε νυχτερινό μαγαζί και πάρτυ σε κλειστό χώρο όπου διαφορετικά δεν υπήρχε περίπτωση να βγεί βίντεο λόγω φωτισμού, μου έκανε πολύ καλή δουλειά. Υπάρχουν διάφορες εκδόσεις μπορώ να σου στείλω τον τύπο και φωτό από το δικό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι επαγγελματικές μικρού κόστους μηχανές που προορίζονται για εκδηλώσεις έχουν πολύ φωτεινούς φακούς κάτω από 2f, που δεν  αλλάζουν, και έχουν μικρό αισθητήρα ώστε να έχουν μεγάλο DOF.

Επιπλέον έχουν εστίαση contrast και όχι phase detect, που με το μεγάλο DOF δεν κουράζει ακόμα και αν εσωτερικά κάνει αλλαγές. Επιπλέον έχουν power zoom δηλαδή με κουμπί που ελέγχει και την ταχύτητα για να αλλάζουμε ομαλά κάδρο.

Σε μια DSLR με φακό νορμάλ κάτι σε 3.5 - 5.6 έχουμε χάσιμο όχι μόνο σε f αλλά και σε DOF που θέλουμε μεγάλο! Επιπλέον οι μηχανισμός εστίασης αν παίζει συνέχεια μπορεί να γράφεται ως ήχος! Το ζουμ μπορεί να φαίνεται απλή υπόθεση αλλά στην ουσία κουνάς την κάμερα για να το γυρίσεις..Είναι αδύνατον να την έχεις σταθερή. Οπότε εδώ κάνεις την μαγκιά να σταματάς το τράβηγμα, να κάνεις ζουμ και να ξανατραβάς. Το χάσιμο δευτερολέπτων δεν το λογαριάζει κανείς (απλά στο μοντάζ να ξέρεις ότι θα φαγωθεί και άλλο, για να κάνεις την μετάβαση από τη μια σκηνή στην άλλη). Μπορείς να κάνεις και το άλλο...να τραβήξεις και το κούνημα και να έχεις πάρει "κόσμο" σε άλλο χρόνο και να τον ρίξεις εκεί που είναι το κούνημα, απλά και μόνο για να μην κόψεις τον ήχο -π.χ. είναι κάποιο τραγούδι σε μια εκδήλωση.

Γενικά η βιντεοσκόπηση θέλει στρατηγική. Να σκεφτείς τι θες και να πιάσεις θέση με τις καλύτερες συνθήκες για να κάνεις τη δουλειά σου. Να ξέρεις επίσης ότι περίπου στα 40mm είναι μια καλή τιμή φακού για να τραβάς βίντεο, αλλά με δεδομένο το DX πρέπει να πας σε 28άρι-26άρι, για μικρά f είναι πανάκριβοι!

Δες εδώ έναν 30άρι Sigma με μια 7100.

 

Επεξ/σία από M2000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...πολυ χρησιμες..... φακο νομιζω διαθετω καλο για βιντεο....εχω τον αγαπημενο μου Τοκινα 11-16 με σταθερο 2.8.....Στα mm που λες(γυρω στα 30) ειναι λιγο περιοριστικο οταν εισαι σε εσωτερικο χωρο πχ ενα σπιτι.

 

τη χρηση τη θελω καθαρα ερασιτεχνικα....αλλα οσο ερασιτεχνης και αν ειμαι αυτο το ΧΡΑΤΣΑ ΧΡΟΥΤΣΑ με φτανει σε σημειο να τραβαω καλυτερα βιντεο με κινητο τηλεφωνο!! :P

 

Απλα επειδη μου αρεσουν οι σωστες δουλειες, αλλιως δεν κανω κατι καθολου, συμπεραινω πως για να βγαλεις ενα αξιοπρεπες αποστελεσμα (οχι επαγγελματικό, ουτε για αστειο) χρειαζεσαι:

1) DSLR RIG, οχι steady cam καθοτι δεν σου επιτρεπει ρυθμήσεις

2) Follow focus για να εχεις χειροκινητη και ομαλη εστιαση χωρις να χανεις την καμερα απο τα χερια

3) Εξωτερικο μικροφωνο

 

Τον φωτισμο που ειπε ο φιλος παραπανω εχω σκοπο να τον παρω ουτως η αλλως....με ενθουσιασε η χρηση του και ειδα οτι ειναι αποτελεσματικο και στην πραξη κυριως για φωτογραφιες

 

Αμα παρεις μετα ολα τα παραπανω θα θες και μια Sony/Cannon.....   Και η σπηλια δεν εχει τελος......

 

οποτε με βλεπω εκει με το iphone πατροπαραδοτα :P

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το θέμα του ευρυγώνιου είναι μεν για φωτογράφο ωραίο αλλά φαντάσου να κάνεις Pan με ευρυγώνιο! Θα ζαλίσεις το κόσμο.

 

http://www.videomaker.com/article/c10/14221-camera-movement-techniques-tilt-pan-zoom-pedestal-dolly-and-truck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Sorry για ρο hijack αλλά έχουμε info για φθηνά follow focus rigs (manual or remote)?

Είδα ενα σε ενα μαγαζί στην Αθήνα αλλά έκανε μισο χιλιάρικο και είπα nope

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...