Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Tablet της κινέζικης αγοράς


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε υπόψιν κανένα ταμπλετακι φθηνομόνο για ταινίες είτε σε αυτό είτε στην tv?οπότε θέλω να έχει έξοδο hdmi και λογικά λειτουργικό android?γιατί βλέπω από popcorn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι διαθέσιμο για αγορά (απο 28-1 restook) το x98 plus dual boot στο bangood.

http://m.banggood.com/Teclast-X98-Plus-64GB-Intel-Z8300-Quad-Core-1_84GHz-9_7-Inch-Dual-OS-Tablet-p-1016085.html

Η τιμή ανέβηκε 10$.

Δοκίμασε κανείς με καινούργια εγγραφή αν δίνει το κουπόνι -10% ?

 

Σε usb to ethernet και σε θήκη πληκτρολόγιο τι να προσέξω, έχετε να προτείνετε κάτι?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Geebuying το έχει δεκα ευρώ φθηνότερο. Γράφει οτι είναι presell αλλά το δικό μου το έστειλαν χθες (παραγγελία στις 20/1). Από ότι έχω διαβάσει στο techtablets οι περισσότεροι προσαρμογείς δουλεύουν κανονικά. 

 

Παίρνει τις ίδιες θήκες-πληκτρολόγια του Air III. ΔΕΝ είναι συμβατό με του Χ98 pro. Να πω την αλήθεια αυτά που κυκλοφορούν μου φαίνονται πολύ κακής ποιότητας. Τα πληκτρολόγια δεν είναι στερεωμένα κάπως στην θήκη και υπάρχουν χρήστες που έχουν αναφέρει σημάδια στην οθόνη που διπλώνει πάνω της. Προς το παρόν έχω καταλήξει σε μια απλή θήκη και μάλλον θα χτυπήσω και αυτό το πληκτρολόγιο. Για κάτι πιο στιβαρό σε θήκη σκέφτομαι να αγοράσω μια για iPad και να την προσαρμόσω ανάλογα. Από τις θήκες που είναι ειδικά για το Plus νομίζω οτι αυτή είναι η πιο καλή που κυκλοφορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ

το Logitech το είχα δει και το σκεφτόμουν αλλά έλεγα να πάρω κάτι που να τα έχει όλα, θήκη και πληκτρολόγιο.

οπότε μάλλον είναι μονόδρομος προς του air iii.

edit: http://m.gearbest.com/tablet-accessories/pp_271208.html

Σε αυτό με τα γδαρσίματα το είχα διαβάσει αλλά και έλεγαν για προστασία οθόνης.

Θα αγοράσεις, έχεις κάποια κατά νου?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήδη πήρα και ένα προστατευτικό για την οθόνη, είναι μονόδρομος με το γυαλί που έχει το τάμπλετ έτσι και αλλιώς. Το άλλο που δεν μου αρέσει στις θήκες που κυκλοφορούν για τα X98 είναι οτι δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μείνει κλειστό! Δεν υπάρχει κάποιο λάστιχο, κλιπάκι ή μαγνήτες, οπότε αν μπει σε κάποια τσάντα ή σακίδιο υπάρχει κίνδυνος να ανοίξει το κάλυμμα και να φύγει το πληκτρολόγιο ή να γρατζουνιστεί η οθόνη. Αν δεν σε ενοχλεί αυτό, νομίζω οτι η original θήκη είναι πολύ τίμια για τα λεφτά που ζητά.

 

Για πληκτρολόγια έχω δει και το Logitech K400 plus που έχει και trackpad. Πολύ καλό φαίνεται και το Κ480 με ενσωματωμένη θέση για το τάμπλετ. Βέβαια ξεφευγουν από άποψη χρημάτων αλλά είμαι σίγουρος οτι είναι πολύ πιο ξεκούραστα από τα υπόλοιπα.

 

Edit: Η original θήκη με το πληκτρολόγιο έχει μαγνήτη για το κλείσιμό της. Οι υπόλοιπες δεν έχουν.

Επεξ/σία από Lucretius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum.


 


 


Σκεφτομαι να αγορασω το παρακατω tablet/netbook απο κινεζομαγαζο προς αντικατασταση του lenovo mix 3  που εχω.


 


 


http://www.geekbuyin...old-362604.html


 


 


Βλεπω οτι εχει καλα specs η τουλαχιστον σιγουρα καλυτερα απο του lenovo mix 3.


 


Εχει κανεις γνωμη σχετικα;  


 


 


Ευχαριστω   :)


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το κουπόνι TeclastX98Plus στο geekbuying το x98 plus dual boot βγαίνει στα 187$

 

Την original θήκη για το x98 plus http://m.gearbest.com/tablet-accessories/pp_271208.htmlτην εχει βρει κανείς σε άλλο χρώμα εκτός απο ασπρο?

 

και tempered αν περάσει η πατέντα στο ali

http://m.aliexpress.com/store/storeHome.htm?sellerAdminSeq=201094905

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Geebuying το έχει δεκα ευρώ φθηνότερο. Γράφει οτι είναι presell αλλά το δικό μου το έστειλαν χθες (παραγγελία στις 20/1). Από ότι έχω διαβάσει στο techtablets οι περισσότεροι προσαρμογείς δουλεύουν κανονικά. 

 

Παίρνει τις ίδιες θήκες-πληκτρολόγια του Air III. ΔΕΝ είναι συμβατό με του Χ98 pro. Να πω την αλήθεια αυτά που κυκλοφορούν μου φαίνονται πολύ κακής ποιότητας. Τα πληκτρολόγια δεν είναι στερεωμένα κάπως στην θήκη και υπάρχουν χρήστες που έχουν αναφέρει σημάδια στην οθόνη που διπλώνει πάνω της. Προς το παρόν έχω καταλήξει σε μια απλή θήκη και μάλλον θα χτυπήσω και αυτό το πληκτρολόγιο. Για κάτι πιο στιβαρό σε θήκη σκέφτομαι να αγοράσω μια για iPad και να την προσαρμόσω ανάλογα. Από τις θήκες που είναι ειδικά για το Plus νομίζω οτι αυτή είναι η πιο καλή που κυκλοφορεί.

 

Προσοχή μόνο λίγο, το Logitech βγαίνει σε δύο εκδόσεις, μία για IOs και μία άλλη για android/windows...φίλος είχε πάρει για Ipad και είχε κάποια προβλήματα λειτουργικότητας.

Να σημειώσω ότι το Banggood όπου νά'ναι αναμένεται να αρχίσει το μοίρασμα πόντων μέσω παιχνιδιού για τη δική τους πρωτοχρονιά εδώ

http://www.banggood.com/2016monkeyyear.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το bangood φέρθηκε άσχημα.

το είχε presale στα 200 και ενώ έγινε διαθέσιμο δεν έστειλαν email (το γιατί δεν κατάλαβα)και η τιμή ανέβηκε στα 210.

 

Στο geek να ενημερώσω οτι η αναφορά φτηνοτερης τιμής δουλεύει.

Με email ίσως αργήσει βέβαια..

 

Σε usb to Ethernet τι προτείνετε?

Υπάρχουν κάτι usb 3 αλλά και κάτι άλλα που βγαζουν και Ethernet και usb hub.

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα, ακόμη περιμένω email διαθεσιμότητας από το bang. Για usb hub περίμενε λίγο γιατί υπάρχουν αναφορες οτι αυτά που λειτουργούν για το pro δεν φορτίζουν το dual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκέφτομαι να παρω αυτο για κατι οικονομικο για απλη χρηση.

 

Chuwi HI8

http://www.banggood.com/Chuwi-HI8-Intel-Z3736F-Quad-Core-8-Inch-Dual-Boot-Tablet-p-980536.html

 

Εμπειριες? play store θα εχει?

Απο εγγυηση τι κανουμε αν τυχει κατι?

Εμένα η εμπειρία μου από chuwi (από πελάτες) είναι τραγική !! έχω πετύχει τρία V88s (βλέπε Turbo-x V88s....) :

 

Το πρώτο "έχασε" ηχεία - μικρόφωνο μετά από 1 χρόνο και κάτι (μόλις έξω απ' την εγγύηση).

 

Το δεύτερο, όταν το πήρα στα χέρια μου, λειτουργούσε σαν να είχε 80286 επεξεργαστή και 1 mb ram.... Η επαναφορά δε βοήθησε...

 

Το τρίτο ήταν και το καλύτερο : Η οθόνη έσπασε μόνη της !!!! Ψαχουλεύοντας, είδα ότι είχε "φουσκώσει" η πλακέτα, μαζί με την μια πλευρά της μπαταρίας !! Έψηνες αυγά, απ' ότι μου είπαν, το διάστημα πριν σπάσει.....Μάλλον οι θερμοκρασίες φταίγανε και για το #2

 

Αυτά τα λίγα από εμένα... Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα ποτέ no name tablet, ακριβώς γιατί ο σχεδιασμός και η ποιότητα κατασκευής μετράνε περισσότερο όσο "μικραίνει" το προϊόν... Άποψή μου πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η εμπειρία μου από chuwi (από πελάτες) είναι τραγική !! έχω πετύχει τρία V88s (βλέπε Turbo-x V88s....) :

 

Το πρώτο "έχασε" ηχεία - μικρόφωνο μετά από 1 χρόνο και κάτι (μόλις έξω απ' την εγγύηση).

 

Το δεύτερο, όταν το πήρα στα χέρια μου, λειτουργούσε σαν να είχε 80286 επεξεργαστή και 1 mb ram.... Η επαναφορά δε βοήθησε...

 

Το τρίτο ήταν και το καλύτερο : Η οθόνη έσπασε μόνη της !!!! Ψαχουλεύοντας, είδα ότι είχε "φουσκώσει" η πλακέτα, μαζί με την μια πλευρά της μπαταρίας !! Έψηνες αυγά, απ' ότι μου είπαν, το διάστημα πριν σπάσει.....Μάλλον οι θερμοκρασίες φταίγανε και για το #2

 

Αυτά τα λίγα από εμένα... Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα ποτέ no name tablet, ακριβώς γιατί ο σχεδιασμός και η ποιότητα κατασκευής μετράνε περισσότερο όσο "μικραίνει" το προϊόν... Άποψή μου πάντα..

 

Να πω και την δική μου γνώμη εδώ για το συγκεκριμένο tablet, πριν τρομάξει ο φίλος από τα όσα λες και αποτραπεί από την αγορά μιας συσκευής χωρίς λόγο. Το Chuwi Hi8 είναι καταπληκτικό για τα λεφτά που ζητάει, με μόνα μειονεκτήματα την σχετικά χαμηλής ποιότητας πλαστική κατασκευή, την μικρή μπαταρία, τις άθλιες (!) κάμερες και την περιορισμένη συνδεσιμότητα. Από την άλλη είναι πολύ γρήγορο (για Windows Tablet στα χρήματά του), έχει οθονάρα (!) και είναι τζάμπα. Κρίνεις λοιπόν τι είναι πιο σημαντικό για σένα και αποφασίζεις - εμένα μου αρέσει πολύ και είναι μια αγορά που δεν μετάνοιωσα καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και την δική μου γνώμη εδώ για το συγκεκριμένο tablet, πριν τρομάξει ο φίλος από τα όσα λες και αποτραπεί από την αγορά μιας συσκευής χωρίς λόγο. Το Chuwi Hi8 είναι καταπληκτικό για τα λεφτά που ζητάει, με μόνα μειονεκτήματα την σχετικά χαμηλής ποιότητας πλαστική κατασκευή, την μικρή μπαταρία, τις άθλιες (!) κάμερες και την περιορισμένη συνδεσιμότητα. Από την άλλη είναι πολύ γρήγορο (για Windows Tablet στα χρήματά του), έχει οθονάρα (!) και είναι τζάμπα. Κρίνεις λοιπόν τι είναι πιο σημαντικό για σένα και αποφασίζεις - εμένα μου αρέσει πολύ και είναι μια αγορά που δεν μετάνοιωσα καθόλου.

Δεν τα λέω για να τρομάξω κανέναν, είναι αληθινά γεγονότα και τα λέω για να έχει υπόψη ότι δεν έχουν ποιότητα κατασκευής και ότι δεν είναι και πολύ σίγουρο ότι θα την βγάλει πάνω από 1-2 χρόνια με αυτό.. Αν δεν τον ενδιαφέρει η ποιότητα και μιλάμε για casual χρήση, σίγουρα μπορεί να συμφέρει.... Εσένα Καρασαρδέλη, την έχει παλέψει χωρίς θέματα για 7 μήνες το hi8;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα λέω για να τρομάξω κανέναν, είναι αληθινά γεγονότα και τα λέω για να έχει υπόψη ότι δεν έχουν ποιότητα κατασκευής και ότι δεν είναι και πολύ σίγουρο ότι θα την βγάλει πάνω από 1-2 χρόνια με αυτό.. Αν δεν τον ενδιαφέρει η ποιότητα και μιλάμε για casual χρήση, σίγουρα μπορεί να συμφέρει.... Εσένα Καρασαρδέλη, την έχει παλέψει χωρίς θέματα για 7 μήνες το hi8;;;

 

Ψιλά θεματάκια έχει... π.χ. μερικές φορές δεν βρίσκει ασύρματο δίκτυο και θέλει restart, μια δυο φορές κόλλησε το rotation και ήθελε restart - τίποτα δηλαδή που να μην λύνεται με ένα καλό restart!!! Από την άλλη είναι τόσο σημαντική η δυνατότητα να μπορείς να έχεις ένα πλήρες Windows 10 περιβάλλον με ότι χρειάζεσαι επάνω σε μέρη που πραγματικά σου είναι απαραίτητο (όπως ας πούμε η τουαλέτα :P) που τέτοια μικρά προβληματάκια τα παραβλέπεις... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...