Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Tablet της κινέζικης αγοράς


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, ήθελα να πω πως παρέλαβα χθες το teclast x98 plus (windows only) από Banggood και μόλις ηρεμήσει μαζί του λίγο η κοπέλα, θα χαρώ να το τσεκάρω και να απαντήσω τυχόν ερωτήσεις.

 

υ.γ. (Η πολύ πρώτη εντύπωση που μου έδωσε είναι ότι η αφή του δεν είναι τέλεια και έχει ένα μικρό λαγκ στη χρήση του. Αλλά ακόμα κάνει updates κλπ οπότε θα το ξαναδώ καλύτερα)

 

Περασε τελωνεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που λέτε με την καθυστέρηση στην αφή με χάλασε.

Είναι τόσο έντονο?

Είπαμε δεν τραβάει στην ανηφόρα αλλά και καθυστέρηση στην αφή αυτό δεν το περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που λέτε με την καθυστέρηση στην αφή με χάλασε.

Είναι τόσο έντονο?

Είπαμε δεν τραβάει στην ανηφόρα αλλά και καθυστέρηση στην αφή αυτό δεν το περίμενα.

 

Δεν νομίζω πως διάβασες προσεκτικά τί γράφτηκε για να απαντάς έτσι...

 

Η υψηλή ανάλυση, μαζί με τον αδύναμο επεξεργαστή δημιουργεί οπτικές καθυστερήσεις και σε απλές εργασίες στο λειτουργικό (πχ άνοιγμα μενού/ πλαινής μπάρας κοκ)...δεδομένο.

 

Όσον αφορά την αφή - θα το δεις όταν πας να επιλέξεις αντικείμενα στην επιφάνεια εργασίας - δεν έχει προβληματικές καθυστερήσεις...αλλά το σχεδιάγραμμα της επιλογής έπεται εμφανώς της θέσης του χεριού...

 

Εγώ είπα ότι όσον αφορά την αφή, η ταμπλέτα δεν έχει έντονα προβλήματα (αντίθετα σειρές του air 3g είχαν έντονα προβλήματα).

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως να το μετέφερα λάθος, αυτο που δυστυχώς λες εννοώ.

Δεν το περίμενα πάντως.

οκ έχει αδύναμο επεξεργαστή αλλά οταν εχεις 3 messenger και 5 tab στον firefox δεν περίμενα να έχει ακόμα και λίγη καθυστέρηση, ακόμα και με αυτή την ανάλυση οθόνης.

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει καλά εγώ, μόλις έχω χρόνο λέω να κάνω και ένα βιντεάκι να ανεβάσω YouTube για όποιον ενδιαφέρεται. Όσα λέει ο vgiozo ακούγονται σωστά, απλά εγώ δεν είχα άλλο ταμπλετ πέρα από το iwork8 ultimate που πήρα πριν λίγες μέρες στο πατέρα μου που ναι μεν έχει τον ίδιο επεξεργαστή αλλά μικρότερη οθόνη και ανάλυση.

@lucretius δεν έχει Android η έκδοση μου.

@drdedus για τέτοια χρήση είναι άνετο απ όσο βλέπω, έχει πολύ λίγο lag, που φαντάζομαι ότι μπορεί να φτιάξει με κάποιο update?

Soon guys...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τους κατόχους της Teclast x98 Plus να σημειώσω ότι το πακέτο συστήματος/λειτουργικού που έβγαλε η Teclast το Νοέμβρη, ΔΕΝ περιλαμβάνει τη νεώτερη έκδοση των Windows.

 

Εκτός αυτού, έχει και παλιότερη έκδοση οδηγού γραφικών, χωρίς να γνωρίζω ποιά είναι η καλύτερη.

 

Εγώ αναβάθμισα τα 10άρια στην έκδοση του Νοέμβρη και μετά επειδή είχα πολλά γίγα στον δίσκο κατειλημμένα, χρησιμοποίησα το disk clean up του λειτουργικού για να σβήσω αυτά τα αρχεία...νομίζοντας ότι θα σβήσω απλώς τα αρχεία επιστροφής στην προηγούμενη έκδοση των win10.

 

Είχα την απορία/ανησυχία όμως αν θα λειτουργεί καλά το Reset και σε ποιά έκδοση του λειτουργικού θα γυρίζει....

 

Έτρεξα λοιπόν το Reset, επιλέγοντας να διαγραφούν όλα τα στοιχεία χρήστη κτλ, κι όμως έκανε την απλή εκδοχή του reset, διατηρώντας τον χρήστη κτλ και διαγράφοντας απλώς τις επιπλέον εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει, ενώ διατήρησε και την έκδοση των Win...ίσως έλειπαν τα αρχεία για το πλήρες reset, γι αυτό.

 

Για να έχω μια "καθαρή" εγκατάσταση της νέας έκδοσης, με ενσωματωμένη τη πλήρη λειτουργία reset είπα να εγκαταστήσω αυτή τη "ΡΟΜ", αλλά τελικά συνειδητοποίησα ότι είναι η παλιότερη έκδοση των Win10, ενώ έχει και τουλάχιστον ένα παλιότερο οδηγό (μόνο των γραφικών είχα σημειώσει, μπορεί να είναι κι άλλοι).

 

Μέχρι στιγμής δεν παρατηρώ κάποια διαφορά, αλλά δεν έχω τρέξει ακόμη το Asphalt να δω πώς ανταποκρίνεται η ταμπλέτα....με τη νεώτερη έκδοση του οδηγού (πριν το αποτυχημένο reset) δεν είχα κανενα πρόβλημα πάντως...αντίθετα στη δοκιμή στο techtablets η ταμπλέτα ψιλοσερνόταν...

...θα το τρέξω και με αυτή τη παλιότερη έκδοση οδηγού γραφικών και θα αναφέρω αποτελέσματα.

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ψηνει ασχημα το Chuwi Vi10 με θηκοπληκτρολογιο και μεμβρανη στα 178$ αντε με κανενα κουπονι 160κατι.

Υπαρχει κατι αλλο αυτη την στιγμη σε αυτο το Price Range σε Surfaceοειδες με ταβανι* τα 150€;

 

Οταν λεμε ταβανι τα 150 ευρα εννοω με πληκτρολογιοθηκη φουλ εξτρα και οχι βαλε ενα 20δολλαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με ψηνει ασχημα το Chuwi Vi10 με θηκοπληκτρολογιο και μεμβρανη στα 163,08 € αντε με κανενα κουπονι 160κατι.

Υπαρχει κατι αλλο αυτη την στιγμη σε αυτο το Price Range σε Surfaceοειδες με ταβανι* τα 150€;

 

Οταν λεμε ταβανι τα 150 ευρα εννοω με πληκτρολογιοθηκη φουλ εξτρα και οχι βαλε ενα 20δολλαρο.

 

Link.png Site: Εδώλίγο πιο φθηνό...

Επεξ/σία από karasardelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραφα σε εναν για την ατελεια και μου κολλησαν τα €,

 

163,08 νταλλαρς βγαινει στο Gearbest το Ultimate και αυτο του BG δεν εχει αλλο ενα 25+$ εξτρα για το πληκτρολογιο και την μεμβρανη.

Απλα ελεγα μηπως βγηκε κατι αξιολογο τελευταια γιατι Onda,Telclast και Chuwi κοιταω μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για τους κατόχους της Teclast x98 Plus να σημειώσω ότι το πακέτο συστήματος/λειτουργικού που έβγαλε η Teclast το Νοέμβρη, ΔΕΝ περιλαμβάνει τη νεώτερη έκδοση των Windows.

 

Εκτός αυτού, έχει και παλιότερη έκδοση οδηγού γραφικών, χωρίς να γνωρίζω ποιά είναι η καλύτερη.

 

Εγώ αναβάθμισα τα 10άρια στην έκδοση του Νοέμβρη και μετά επειδή είχα πολλά γίγα στον δίσκο κατειλημμένα, χρησιμοποίησα το disk clean up του λειτουργικού για να σβήσω αυτά τα αρχεία...νομίζοντας ότι θα σβήσω απλώς τα αρχεία επιστροφής στην προηγούμενη έκδοση των win10.

 

Είχα την απορία/ανησυχία όμως αν θα λειτουργεί καλά το Reset και σε ποιά έκδοση του λειτουργικού θα γυρίζει....

 

Έτρεξα λοιπόν το Reset, επιλέγοντας να διαγραφούν όλα τα στοιχεία χρήστη κτλ, κι όμως έκανε την απλή εκδοχή του reset, διατηρώντας τον χρήστη κτλ και διαγράφοντας απλώς τις επιπλέον εφαρμογές που είχα εγκαταστήσει, ενώ διατήρησε και την έκδοση των Win...ίσως έλειπαν τα αρχεία για το πλήρες reset, γι αυτό.

 

Για να έχω μια "καθαρή" εγκατάσταση της νέας έκδοσης, με ενσωματωμένη τη πλήρη λειτουργία reset είπα να εγκαταστήσω αυτή τη "ΡΟΜ", αλλά τελικά συνειδητοποίησα ότι είναι η παλιότερη έκδοση των Win10, ενώ έχει και τουλάχιστον ένα παλιότερο οδηγό (μόνο των γραφικών είχα σημειώσει, μπορεί να είναι κι άλλοι).

 

Μέχρι στιγμής δεν παρατηρώ κάποια διαφορά, αλλά δεν έχω τρέξει ακόμη το Asphalt να δω πώς ανταποκρίνεται η ταμπλέτα....με τη νεώτερη έκδοση του οδηγού (πριν το αποτυχημένο reset) δεν είχα κανενα πρόβλημα πάντως...αντίθετα στη δοκιμή στο techtablets η ταμπλέτα ψιλοσερνόταν...

...θα το τρέξω και με αυτή τη παλιότερη έκδοση οδηγού γραφικών και θα αναφέρω αποτελέσματα.

 

 

Τελικά ο αναβαθμισμένος οδηγός γραφικών φαίνεται πως εγκαθίσταται από τη νέα έκδοση λειτουργικού (Νοεμβρίου)...

 

Με αυτή την αναβάθμιση θα έλεγα πως βελτιώνεται σημαντικά η απόκριση της Teclast x98 Plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βρω ένα ταμπλετάκι για τη μικρή για να παίζει κανένα παιχνίδι που και που (και να αφήσει το κινητό στην ησυχία του....). Μέγεθος στις 7-8 ίντσες και τουλάχιστον 1 gb ram, γύρω στα 50-60 ευρώ.

 

Έχω βρει το Teclast P80h στο (Link.png Site: gearbest , στα 62 dollars, τα χαρακτηριστικά του οποίου με υπερκαλύπτουν.

 

Έχει κάποιος υπόψη κάποιο άλλο σε αυτό το εύρος τιμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει ενα ταμπλετ irulu 9'' 55e στο e-bay. Γνωριζει καποιος αν ειναι αξιοπιστο και αν εχει μεσα την ελληνικη γλωσσα???ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλιό  tabletακι αποδήμησε εις τόπο χλοερό οπότε ενδιαφέρομαι να αγοράσω tabletακι 8ιντσο Dual Os με διαθεσιμότητα απο Ευρωπαικό Warehouse Που να δέχεται πιστωτική κάρτα...υπάρχει τίποτα ...και φυσικά να είναι οικονομικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...