Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Tablet της κινέζικης αγοράς


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα σε ολο το team!!
Ψάχνω για ενα καλό 10"+ κινεζικο dual boot tablet οσο πιο ετοιμο για χρηση
που σημαινει να μην χρειαζεται να βαλω drivers-market-roms....
Αν ειναι καμια γρηγορη διαδικασια οκ τοτε..
Χρηση 90% ταινιες οποτε μια καλη αναλυση..
Budget 200-250e καλα ειναι.
GPS οχι. 3G οχι. HDMI οπωσδηποτε!!
Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το x98 plus λέω να πάρω ένα απο τα 2 usb to ethernet.

κάποια άποψη ποιό να προτιμήσω και με τι ανταπτορα γιατί έχω μπερδευτεί?

http://www.ebay.com/itm/171879772874?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

 

http://www.ebay.com/itm/262115107019?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που δείχνεις είναι για κανονικό USB (που δεν έχει το tablet) οπότε για να το χρησιμοποιείς θα θες ακόμη ένα αντάπτορα. Το δεύτερο συνδέεται με usb C, το οποίο επίσης δεν έχει το dual. 

 

Από ένα γρήγορο ψάξιμο θα χρειαστείς μάλλον κάτι τέτοιο ή αυτό (με αρκετά πιο κοντό καλώδιο). Και τα δυο γράφουν στα specs οτι είναι συμβατά με android και win οπότε λογικά δεν θα υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λέω να πάρω 1000αρι γιατι θα το δουλεύω και αλλού γι'αυτό κοιτάω αυτά.

Αγόρασα ένα ανταπτορα http://m.ebay.com/itm/New-USB-2-0-Male-to-Female-3-in-1-Dual-Host-OTG-Hub-Adapter-Cable-For-Samsung-/131694792093?txnId=1186732317003

για το ένα που ίσως να μπορεί και να το φορτίζει.

Για το άλλο με το usb c δεν έχω βρει ακόμα ανταπτορα.

Πως το βλέπεις... ?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά το hub που αγόρασες θα δουλεύει με το πρώτο. Το αν φορτίζει θα μας το πεις εσύ. 

Το usb c μου φαίνεται άχρηστο προς το παρόν. Ελάχιστα κινητά το χρησιμοποιούν, ακόμη και σε επώνυμες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μάλλον στο κανονικό usb με ένα κοινό ανταπτορα.

Για το δεύτερο τα ανταπτορακια ειναι ακριβά, πχ http://www.ebay.com/itm/321936844265?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

βάζω και μερικά link παρακάτω έτσι μια κσι τα έψαχνα..

 

http://forum.xda-developers.com/nexus-5x/accessories/usb-type-male-to-usb-type-c-female-t3225206

 

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B015W9ZZRQ?

 

http://www.amazon.com/Aukey-Adapter-Reversible-Macbook-Supported/dp/B00W98IJ0O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη που επιστρέφω σε ένα ζήτημα αξιοπιστίας του Banggood, αλλά μου έδωσαν άλλη μια άθλια αφορμή σήμερα.

 

Συνδέθηκα λοιπόν σήμερα στον λογαριασμό μου και είδα από το πουθενά να έχει εμφανιστεί μια νέα παραγγελία στη κορυφή της λίστας η οποία έδειχνε status "Closed"

...επρόκειτο για μια απόπειρα αγοράς στις προσφορές Snap-up της ταμπλέτας Xiaomi Mipad 2 2GB/16GB από στις 8 του Γενάρη...

 

Σημειώνω εμφατικά:

 

1) Όταν είχα κάνει την απόπειρα αγοράς, είχα φτάσει στο Paypal, είχα συνδεθεί, είχα εγκρίνει την πληρωμή αλλά μετά είχα οδηγηθεί σε μια σελίδα που έλεγε ότι το απόθεμα είχε εξαντληθεί.

 

2) Ουδέποτε μέχρι σήμερα είχε εμφανιστεί καν η παραγγελία - έστω ως αποτυχημένη ή ακυρωμένη - στη λίστα παραγγελιών στον λογαριασμό μου.

 

Οπότε επικοινώνησα μόλις με μέσω live-chat με το Banggood και τους ζήτησα εξηγήσεις...

 

- Η "Cici" με ενημέρωσε ότι η παραγγελία ακυρώθηκε επειδή δεν είχα εκτελέσει εμπρόθεσμα την πληρωμή (σημειώνω ότι τότε είχα το πλήρες ποσό στο Balance και δεν θα γινόταν η πληρωμή μέσω κάρτας).

 

- Όταν της έθεσα το ερώτημα γιατί

α) εμφανίστηκε μόλις σήμερα, την ημέρα της ακύρωσης, η παραγγελία στον λογαριασμό μου, και

β) γιατί δεν με ειδοποίησαν για την "pending order",

δεν έδωσε καμία απάντηση στο α) ερώτημα και ισχυρίστηκε ψευδώς για το β) ότι μου είχαν στείλει ενημέρωση. (ουδέποτε είχαν στείλει, ελέγχω καθημερινά τον Spam φακελο)

...όταν της ζήτησα να μου στείλει εικόνα του email όπου να φαίνεται η ημερομηνία αποστολής, αρνήθηκε και προσπάθησε να θέσει τέρμα στη κουβέντα.

 

Δεν μπορώ παρά να συμπεράνω λοιπόν ότι τουλάχιστον για τις "μεγάλες" προσφορές τους, το snap-up είναι απλώς απάτη για δημιουργία κίνησης στην ιστοσελίδα τους.

 

Η εικόνα της παραγγελίας

 

snap_up.png

 

Η συζήτηση στο chat

 

info: Please wait for a site operator to respond.
info: You are now chatting with 'Cici'
Cici: Thank you for contacting customer service. How may I assist you today?
Client: Hello.
Cici: what can i help you
Client: I saw an order #11547141 for a Xiaomi Mipad 2 in my account in "closed" status today. Why is that?
Cici: Ok, I am checking for you now, could you wait for a moment?
Client: Yes, thank you
Cici: my pleasure
Cici: about your order 11547141,as you didn't pay us for a long time
Cici: so we closed your transaction and your order
Client: Sorry, I never saw that my snap-up attempt had registered successfully.
Cici: you can place a new order and reorder
Client: If I had seen it, I would happily pay for the tablet.
Client: Yes, can I do that for the snap-up offer?
Cici: you can reorder
Cici: if you can snap upit
Client: For the same price at 86.31€?
Cici: the item can't snap up now
Cici: it is over now
Client: Can't I pay you now for the tablet at that price?
Cici: you need to pay for it with a new price
Client: I must stress that this order appeared at the top of my orders list this very morning.
Client: It had never shown up as a successful order attempt before.
Cici: you can check the price in our website
Cici: and you can order it and pay
Client: If it had, I would happily pay for it.
Cici: you can check the price
Client: You see, however, this underlines a problem of reliability with your snap-up offers.
Cici: it can't snap-up now
Cici: please order it with new pric
Cici: price
Client: It seems that I made the order in time, but you hid it from me, so as not to get the tablet at that low price.
Cici: please know that
Cici: Is there anything else I can assist you with?
Client: It seems then that your snap-up offers are a advertising gimmick rather than real offers.
Cici: Is there anything else I can assist you with?
info: Your chat transcript will be sent to [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript"> /* */</script> at the end of your chat.
Client: I hope you would provide an honest answer to the following questions:
Client: 1) Why didn't this order register with my account previously?
Client: 2) Why was I never informed until today that I had a pending order?
Cici: we have informed you via email when you ddn't pay us
Client: NO you NEVER INFORMED ME. Show me the message with the DATE that you sent me.
Cici: sorry for the delay
Cici: you can order if you need it
Client: will you offer it at the snap-up price? If you don't then I will call the snap-up a fraud.
Cici: no snap-up price  with the item
Cici: snap-up price is over
Client: Ok, so the snap-up is officially a fraud then, because successful orders are not registered and the clients never informed.
Cici: If you have any additional questions, please feel free to contact us again. Goodbye and have a great day:)
Client: Farewell Banggood

 

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμη που επιστρέφω σε ένα ζήτημα αξιοπιστίας του Banggood, αλλά μου έδωσαν άλλη μια άθλια αφορμή σήμερα.

 

Συνδέθηκα λοιπόν σήμερα στον λογαριασμό μου και είδα από το πουθενά να έχει εμφανιστεί μια νέα παραγγελία στη κορυφή της λίστας η οποία έδειχνε status "Closed"

...επρόκειτο για μια απόπειρα αγοράς στις προσφορές Snap-up της ταμπλέτας Xiaomi Mipad 2 2GB/16GB από στις 8 του Γενάρη...

 

Σημειώνω εμφατικά:

 

1) Όταν είχα κάνει την απόπειρα αγοράς, είχα φτάσει στο Paypal, είχα συνδεθεί, είχα εγκρίνει την πληρωμή αλλά μετά είχα οδηγηθεί σε μια σελίδα που έλεγε ότι το απόθεμα είχε εξαντληθεί.

 

2) Ουδέποτε μέχρι σήμερα είχε εμφανιστεί καν η παραγγελία - έστω ως αποτυχημένη ή ακυρωμένη - στη λίστα παραγγελιών στον λογαριασμό μου.

 

Οπότε επικοινώνησα μόλις με μέσω live-chat με το Banggood και τους ζήτησα εξηγήσεις...

 

- Η "Cici" με ενημέρωσε ότι η παραγγελία ακυρώθηκε επειδή δεν είχα εκτελέσει εμπρόθεσμα την πληρωμή (σημειώνω ότι τότε είχα το πλήρες ποσό στο Balance και δεν θα γινόταν η πληρωμή μέσω κάρτας).

 

- Όταν της έθεσα το ερώτημα γιατί

α) εμφανίστηκε μόλις σήμερα, την ημέρα της ακύρωσης, η παραγγελία στον λογαριασμό μου, και

β) γιατί δεν με ειδοποίησαν για την "pending order",

δεν έδωσε καμία απάντηση στο α) ερώτημα και ισχυρίστηκε ψευδώς για το β) ότι μου είχαν στείλει ενημέρωση. (ουδέποτε είχαν στείλει, ελέγχω καθημερινά τον Spam φακελο)

...όταν της ζήτησα να μου στείλει εικόνα του email όπου να φαίνεται η ημερομηνία αποστολής, αρνήθηκε και προσπάθησε να θέσει τέρμα στη κουβέντα.

 

Δεν μπορώ παρά να συμπεράνω λοιπόν ότι τουλάχιστον για τις "μεγάλες" προσφορές τους, το snap-up είναι απλώς απάτη για δημιουργία κίνησης στην ιστοσελίδα τους.

 

Νομίζω είναι άδικο να "χαρακτηρίζεις" το banggood κατ' αυτόν τον τρόπο απλά και μόνο επειδή αρνήθηκαν να σου δώσουν το tablet στην τιμή της snap up προσφοράς. Σε όλους μας που προσπαθήσαμε στο παρελθόν να πάρουμε προσφορά σε Snap up, μένει τελικά η προσπάθεια στην σελίδα παραγγελίων ως pending/unpaid - αυτό δεν μας δίνει το δικαιώμα να απαιτήσουμε να μας το δώσουν σε αυτήν την τιμή και ούτε να το χαρακτηρίζουμε ως αναξιόπιστο. 

 

Και ναι, τα διάβασα όλα... 

Επεξ/σία από karasardelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω είναι άδικο να "χαρακτηρίζεις" το banggood κατ' αυτόν τον τρόπο απλά και μόνο επειδή αρνήθηκαν να σου δώσουν το tablet στην τιμή της snap up προσφοράς. Σε όλους μας που προσπαθήσαμε στο παρελθόν να πάρουμε προσφορά σε Snap up, μένει τελικά η προσπάθεια στην σελίδα παραγγελίων ως pending/unpaid - αυτό δεν μας δίνει το δικαιώμα να απαιτήσουμε να μας το δώσουν σε αυτήν την τιμή και ούτε να το χαρακτηρίζουμε ως αναξιόπιστο. 

 

Για άλλη μια φορά δεν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις τί μου γράφει το ΄διο το Banggood.

 

1)Η υπάλληλος είπε ότι πέτυχα την προσφορά, αλλά ακυρώθηκε η παραγγελία γιατί "καθυστέρησα" να πληρώσω...

...δηλαδή πέρασε ένα 20ήμερο από τις 8 - μέχρι τις 28 Γενάρη εν "αναμονή πληρωμής" γι αυτό ακυρώθηκε, ΛΕΝΕ...

 

2) κι όμως εμένα μόλις σήμερα εμφανίστηκε η παραγγελία στο ιστορικό...

 

 

3) Η υπάλληλος ισχυρίστηκε ότι με ειδοποίησαν μέσω email για την εκκρεμούσα πληρωμή (της επιτυχούς παραγγελίας), αλλά μόλις ζήτησα αποδείξεις, τα μάζεψε κακήν κακώς

 

...δεν απαίτησα να μου το δώσουν σε τιμή snap-up ενώ την έχασα...

 

Αφού κάνετε τον κόπο να απαντήστε, κάντε πρώτα τον κόπο να διαβάσετε...

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κάποιος το μαγνητικό κιτ για φόρτιση σε κινητό η tablet?

θα κάνει δουλειά η μήπως θα χαλάσει η μπαταρία μετά απο λίγο?

http://m.ebay.com/sch/i.html?_nkw=2.4A+Micro+USB+Charging+Cable+Magnetic+Adapter+Charger+for+Android+Samsung+%2F+LG&isNewKw=1&mfs=GOCLK&acimp=0&_trksid=p2053742.m2428.l1313.TR0.TRC0.X2.4a+micro+usb+charging+cable+magnetic+adapter+charger+for+android+samsung+%2F+lg&sqp=2.4a+micro+usb+charging+cable+magnetic+adapter+charger+for+android+samsung+%2F+lg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, ήθελα να πω πως παρέλαβα χθες το teclast x98 plus (windows only) από Banggood και μόλις ηρεμήσει μαζί του λίγο η κοπέλα, θα χαρώ να το τσεκάρω και να απαντήσω τυχόν ερωτήσεις.

 

υ.γ. (Η πολύ πρώτη εντύπωση που μου έδωσε είναι ότι η αφή του δεν είναι τέλεια και έχει ένα μικρό λαγκ στη χρήση του. Αλλά ακόμα κάνει updates κλπ οπότε θα το ξαναδώ καλύτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας, ήθελα να πω πως παρέλαβα χθες το teclast x98 plus (windows only) από Banggood και μόλις ηρεμήσει μαζί του λίγο η κοπέλα, θα χαρώ να το τσεκάρω και να απαντήσω τυχόν ερωτήσεις.

 

υ.γ. (Η πολύ πρώτη εντύπωση που μου έδωσε είναι ότι η αφή του δεν είναι τέλεια και έχει ένα μικρό λαγκ στη χρήση του. Αλλά ακόμα κάνει updates κλπ οπότε θα το ξαναδώ καλύτερα)

 

μαζί παραλάβαμε...

 

Δυστυχώς ναι, έχει εμφανείς και μεγάλες καθυστερήσεις, ακόμη κι αν απενεργοποιήσεις τα περισσότερα οπτικά καλούδια και μαζί με την ένδειξη αφής.

Ειδικά για να εμφανιστε η πλαϊνή μπάρα ρυθμίσεων, μερικές φορές μου βγάζει το λάδι...αργεί δευτερόλεπτα να αποκριθεί...

 

Πάντως, οι πρώτες φουρνιές πέρυσι είχαν βγάλει αρκετές ταμπλέτες με προβληματικό αισθητήρα αφης (ειδικά στο μοντέλο x98 Air 3G)...η συγκεκριμένη ταμπλέτα δεν υποφέρει τόσο από αυτό το φαινόμενο...

...η υψηλή ανάλυση σίγουρα έχει μερίδιο ευθύνης βέβαια...

 

Μετά από μια μερα χρήσης θα έλεγα πως

- σε επεξεργαστική ισχύ/απόκριση σε απλές εργασίες των windows

- στη φωτεινότητα της οθόνης

- στον ήχο (ένταση και χρώμα)

 

οι κερδισμένοι είναι οι περσινοί αγοραστές της ταμπλέτας...η x98 air II με τον (3736F) που έδωσα το καλοκαίρι ήταν σαφώς καλύτερη στα παραπάνω και δεν άξιζε η ταλαιπωρία, τα έξοδα κι η αναμονή.

 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη παιχνίδια και δεν έχω μετρήσει τον eMMC δίσκο, αν και φέρει τον Samsung CWBD3R για τον οποίο είχα διαβάσει θετικότατα σχόλια...

 

Όσον αφορά τα Win10, δεν μου αρέσει που δεν αλληλεπιδρούν καλά με το οπτικό πληκτρολόγιο...στα 8.1 μόλις πατούσα οπουδήποτε με πλαίσιο εισαγωγής, σε οποιοδηποτε πρόγραμμα, το πληκτρολόγιο εμφανιζόταν μόνο του κι επίσης έκλεινε με ένα απλό άγγιγμα σε κάποιο άλλο σημείο της οθόνης.

...τώρα πρέπει να πατήσω και για να εμφανιστεί και να το κλείσω από το ειδικό κουμπάκι...κουραστικό και σπαστικό...

 

Παρόλαυτά παραμένει για τα χρήματά της μια καλή επιλογή, οποία όμως "γερνάει" γρήγορα, όσο αρχίζουν και βγαίνουν ταμπλέτες με usb 3.0 στα ίδια χρήματα, που παίρνουν και dock, για όσους θέλουν

Επεξ/σία από vgiozo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...