Προς το περιεχόμενο

Προφορές και διάλεκτοι της Ελλάδας


Laurelien

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκούρκος το ξέρω εγώ (εκτός αν δεν είναι το ίδιο)

 

Αυτό το μεταλλαγμένο ιπτάμενο κτήνος - το οποίο, τη μία φορά που με τσίμπησε, σκεφτόμουν ότι πιθανότατα θα ήταν προτιμότερο να με δάγκωνε αλιγάτορας... - το έχω τοποθετήσει στην κορυφή τής πυραμίδας τού μίσους μου απέναντι στην ευρύτερη κατάρα τού Φαραώ που λέγεται «έντομα».

 

Όσο σκέφτομαι ότι οι Γαλάτες Ικαριώτες, όταν λένε «σφήκα», εννοούν αυτό...(στις κανονικές σφήκες, ούτε που δίνουν σημασία, καθώς είναι τόσες πολλές στο νησί, που σχεδόν τις ...εισπνέεις!) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μεταλλαγμένο ιπτάμενο κτήνος - το οποίο, τη μία φορά που με τσίμπησε, σκεφτόμουν ότι πιθανότατα θα ήταν προτιμότερο να με δάγκωνε αλιγάτορας... - το έχω τοποθετήσει στην κορυφή τής πυραμίδας τού μίσους μου απέναντι στην ευρύτερη κατάρα τού Φαραώ που λέγεται «έντομα».

 

Όσο σκέφτομαι ότι οι Γαλάτες Ικαριώτες, όταν λένε «σφήκα», εννοούν αυτό...(στις κανονικές σφήκες, ούτε που δίνουν σημασία, καθώς είναι τόσες πολλές στο νησί, που σχεδόν τις ...εισπνέεις!) 

Μια συλλογή με έντομα που είχε βγάλει παλιά η deagostini πιστεύω την έχεις όλη! :D

 

(Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν τα μπορώ τα περισσότερα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συλλογή με έντομα που είχε βγάλει παλιά η deagostini πιστεύω την έχεις όλη! :D

 

Άσε! Έχει ο ανιψιός μου κόλλημα με τα γαμίδια και τα είχε μαζέψει όλα! Τι κι αν τον απειλούσα ότι θα τον αποκηρύξω από συγγενή, χαμπάρι ο κερατάς! Κάθε φορά που κυκλοφορούσε καινούργιο τεύχος, μ' έπαιρνε στο skype και μού κολλούσε το μαμούνι στην κάμερα...

 

...ούτε που μπορώ να μετρήσω τις φορές που έφτυσα τον καφέ μου στην οθόνη... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ! Με ηχογραφήσεις και λεξιλόγιο. Θα μπορούσε ο κάθε χρήστης να ανεβάζει και τον εαυτό του να μιλάει έτσι ώστε να υπάρχουν πολλά δείγματα.

Στα Τρίκαλα (ηλικιωμένοι και χωρικοί κυρίως):

Τί φκιανς; = Τί κάνεις;

Σιαπού παηένς αγιέμ; = Προς τα που πηγαίνεις παιδι μου/γιε μου;

Σκουώθκαμαν κι φύγαμαν χουρίς α τς πούμι τίπουτα.

Είν'τος ντιπ γκαφάλ' = Είναι τελείως μαλάκας.

Πώς τον είναι/Πώς είν'τος;

 

Επίσης, το τελικό 'ν' κολλάει στο κ, τ, π. Στου γκήπο, στου ντοίχο, στου μπίνακα

 

Υ.Γ. Φίλος μου Ελληνο-αμερικάνος είχε έρθει Τρίκαλα και του μάθαινα χωριάτικα για πλάκα. Και μου λέει το 'τι φκιααανς ακούγεται σαν γαλλικα!' :lol:

Γεια σου ρε πατρίδα :P

 

"Αρέ ιέλα ιδώ , τίνους είσι'σι πιδούλιμ;"

"ΤΧρίστ Τ΄Λακιάρα θειά"

"ΟΥΙΙΙΙΙΙΙ, αρέ πως τράνι(ει)ψι(ει)ς ιέτς, κιέχου κι(ει) χρόνια να σι(ει) δω; Που είσι τώρα, τι φτιαντς; Τι καν'η'μάνας΄η'πατέρας;"

 

 

Γενικά απο  τα μέρη που έχω πάει Ζνιλάδα, οι αγαπημένες μου προφορές/ιδιώματα είναι τα κρητικά και τα ποντιακά. Το τι γλέντι έχω ρίξει σε κρητικο-ποντιακό γάμο μιας φίλης στη Σητεία, δεν περιγράφεται!

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το εκάμω. Αλλά μόνο στο γραπτό λόγο :ρ

Fixed

:P

 

Το ''κάμω'' το λέει ο LongTom τσέκαρέ τον  :P

Ευελπιστώ πως μια μέρα θα εξολοθρευτούν όλα τα ζουζούνια.

 

Τα ζουζούνια θα είναι πάντα στον αέρα αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.. πεθαίνει όμως :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε πατρίδα :P

 

"Αρέ ιέλα ιδώ , τίνους είσι'σι πιδούλιμ;"

"ΤΧρίστ Τ΄Λακιάρα θειά"

"ΟΥΙΙΙΙΙΙΙ, αρέ πως τράνι(ει)ψι(ει)ς ιέτς, κιέχου κι(ει) χρόνια να σι(ει) δω; Που είσι τώρα, τι φτιαντς; Τι καν'η'μάνας΄η'πατέρας;"

 

 

Γενικά απο  τα μέρη που έχω πάει Ζνιλάδα, οι αγαπημένες μου προφορές/ιδιώματα είναι τα κρητικά και τα ποντιακά. Το τι γλέντι έχω ρίξει σε κρητικο-ποντιακό γάμο μιας φίλης στη Σητεία, δεν περιγράφεται!

 

Ζνιλάδα xDD

 

-Αγιέμ, π' χάθκες ιshύ;

-Ήρθα να ειδώ τι φκιάντι!

-Ααα, καλά ιέκανες πιδί μ! Ιέλα κάτσι, τι να shι προυσφέρου;

 

 

Πάντως δεν την μπουρώ ντιπ την Κρήτ'! Είχα μείν' ικεί ένα μήνα και δεν γνώρσα καλοί ανθρώπ'. Τς Πόντιοι τς συμπαθώ, αλλά δεν ιέχου ακούσ' την προυφουρά τς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έπεσες στην περίπτωση.Εγώ που είχα πάει για μία 15 ημέρες στο χωριό της μάνας μου έξω απο το Ηράκλειο,ήταν σούπερ.Βρέθηκα σχεδόν με όλους τους κατοίκους ...συγγενής,πήρα 5 κιλά αφου σε κάθε σπίτι που πηγαίναμε έπρεπε να φάμε τον άμπακο,κόντεψα να γίνω αλκοολικός από τη ρακή που κατέβαζα, και παραλίγο να βρεθώ και ...παντρεμένος αφού έκανα ψιλοκατάσταση με ενα πιπίνι,δεν ήξερα δεν ρώταγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έπεσες στην περίπτωση.Εγώ που είχα πάει για μία 15 ημέρες στο χωριό της μάνας μου έξω απο το Ηράκλειο,ήταν σούπερ.Βρέθηκα σχεδόν με όλους τους κατοίκους ...συγγενής,πήρα 5 κιλά αφου σε κάθε σπίτι που πηγαίναμε έπρεπε να φάμε τον άμπακο,κόντεψα να γίνω αλκοολικός από τη ρακή που κατέβαζα, και παραλίγο να βρεθώ και ...παντρεμένος αφού έκανα ψιλοκατάσταση με ενα πιπίνι,δεν ήξερα δεν ρώταγα...

Οι κρητικοί είναι καλοί όσο βλέπουν ότι η επίδειξη που κάνουν περνάει. Δηλαδή, όσο βλέπουν ότι εσύ τους "θαυμάζεις" όταν αυτοί σου δείχνουν τι έχουν και τι κάνουν, τότε είναι όλα καλά και όλα ωραία.

 

Όταν είτε δεν μπορούν να σου δείξουν κάτι τέτοιο γιατί όλα είναι υποδεέστερα από τα δικά σου είτε απλά εσύ δεν ψαρώνεις με τέτοια πράματα, τότε θα δεις εάν είναι όντως φιλικοί.

 

Τέλος, όταν δεν πας ως τουρίστας θα δεις και το επόμενο level... το πραγματικό και κάργα κομπλεξικό τους πρόσωπο.

 

 

Υ.Γ. Το "πιπίνι" είναι σχεδόν standard συμπεριφορά τουλάχιστον ψιλό-σκεπτόμενης επαρχιωτοπούλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κρητικοί είναι καλοί όσο βλέπουν ότι η επίδειξη που κάνουν περνάει. Δηλαδή, όσο βλέπουν ότι εσύ τους "θαυμάζεις" όταν αυτοί σου δείχνουν τι έχουν και τι κάνουν, τότε είναι όλα καλά και όλα ωραία.

 

Όταν είτε δεν μπορούν να σου δείξουν κάτι τέτοιο γιατί όλα είναι υποδεέστερα από τα δικά σου είτε απλά εσύ δεν ψαρώνεις με τέτοια πράματα, τότε θα δεις εάν είναι όντως φιλικοί.

 

Τέλος, όταν δεν πας ως τουρίστας θα δεις και το επόμενο level... το πραγματικό και κάργα κομπλεξικό τους πρόσωπο.

 

 

Υ.Γ. Το "πιπίνι" είναι σχεδόν standard συμπεριφορά τουλάχιστον ψιλό-σκεπτόμενης επαρχιωτοπούλας.

Εγώ εκεί που ήμουν οι κοπέλες παραήταν καπάτσες και οι άντρες το έπαιζαν βαριοί και ασήκωτοι. Ακόμα και οι ηλικιωμένοι δεν είχαν αυτό το στυλ που έχουν τα παππουδάκια στην ηπειρωτική Ελλάδα, δηλαδή αυτό το ήσυχο και χαμογελαστό. Γενικά δεν έφυγα με καλές εντυπώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 11/1/2016 στις 8:35 ΜΜ, zio10 είπε

Οι Θεσσαλονικείς ειδικά δεν έχουν δικαίωμα να παραξενεύονται! :D

Βόρεια Ελλάδα μου έχει κάνει εντύπωση κι ένα άλλο. Λένε ας πούμε "θα πλένω τα πιάτα" αντί για "θα πλύνω τα πιάτα"!

Αυτό δεν είναι κάτι το ιδιαίτερον, χρησιμοποιούν Εξακολουθητικός Μέλλοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...