Προς το περιεχόμενο

R.I.P. David Bowie


saxos55

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ακούω παντελίδη μπλιαχ

σκεφτείτε ότι μεγάλωσα με doors και smashing pumpkins, αλλά τα τραγούδια του bowie δεν τα ήξερα

μόνο αυτό το bite the dust, δικό του είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχει μπει στο στο Rock and Roll Hall of Fame εχει παρει Γκράμυ, εχει κάνει τραγούδια που εχουν φτασει στο νούμερο 1 των charts της αμερικης , εχει κάνει θέατρο , κινηματογράφο, μόδα , εχει πουλήσει πανω  από 140 εκατομμύρια δίσκους παγκοσμίως , αλλα παντελιδης για να τον ξέρεις φυσικα και δεν ειναι !!! :)

 

Υπερβολές. Μερικοί δεν είναι τόσο μουσικόφιλοι όσο άλλοι. Και ο Michael Jackson μου ήταν πασίγνωστος σαν όνομα από τα χρόνια του δημοτικού αλλά δεν ήξερα κανένα τραγούδι του, όταν πέθανε άρχισα να ακούω τα τραγούδια του, μόνο 2 θυμόμουν που τα είχα ακούσει τυχαία.

 

 

ΥΓ: Τελικά πρέπει να έχω ακούσει σίγουρα κομμάτι του David Bowie, ωραία χαρακτηριστική φωνή και μελαγχολικά τραγούδια. Και από οτι βλέπω, μοιάζει περίπου σαν τον Michael Jackson στο πρόσωπο και στα μάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

And I think my spaceship knows which way to go..

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=nP6xBFyA_aw

 

 

 

 

Ένας πιο τους πιο επιδραστικούς μουσικούς της ιστορίας.

Χιλιάδες μπάντες, χωρίς υπερβολές, πρέπει να τον έχουν σημείο αναφοράς.

 

 

RIP.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον γνώρισα σε ηλικία 10 ετών το 1989 από την ταινία "Labyrinth". Από τότε έμεινε ως ένας από τους πιό αγαπημένους μου καλλιτέχνες.

Και εγώ τότε τον είδα πρώτη φορά. Και η ταινία ήταν φυσικά πολύ καλή παιδική ταινία αλλά η εμφάνισή του ήταν πολύ επιβλητική και σου έμενε.

 

δεν ξέρω ούτε ένα τραγούδι του

:cry:

Σαν όνομα δεν τον έχω ξανακούσει.

Δυστυχώς είναι πολλοί αυτοί που δεν τον γνωρίζουν. Για ένα διάστημα τον θεωρούσαν μέτριο καλλιτέχνη με παρωχημένη μουσική. Άργησε πολύ να αναγνωριστεί και ακόμη και τότε δεν είχε την αναγνώριση και την προώθηση που του άξιζε. Καταπληκτικός και πολυδιάστατος καλλιτέχνης.

 

R.I.P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε για τις επιλογές mirla και να συμπληρώσω την συμμετοχή του ως παραγωγός στο επικό Perfect day του Lou reed το 1972!!

R.I.P.

Ευχαριστώ πολύ! Αν δεν κάνω λάθος ήταν παραγωγός σε όλα τα τραγούδια του δίσκου "Transformer" και όχι μόνο στο τραγούδι Perfect day.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Με αυτο τον γνώρισα  σχεδον απο οταν  κυκλοφόρησε !

απο τα καλύτερα ροκ τραγούδια ολων των εποχών , η φωνή του σε διαπερνάει  R.I.P.

 

Πάντα νόμιζα ότι αυτό το λένε οι Sisters of Mercy! Μάλλον επηρεάστηκαν  από το κομμάτι γιατι το στυλ τους μοιάζει πολύ - δεν μπερδεύομαι εύκολα με αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον θέλει να μάθει για τον David Bowie, να μάθει για τη βιογραφία του, να ακούσει κομμάτια του αλλά και την ιστορία που κρύβουν πίσω τους, ας συντονιστεί τώρα με ΒΗΜΑFM 99,5 (και δικτυακά φυσικά), έχει εκπομπή-αφιέρωμα ο Πετρίδης

 

Θα έχει εκπομπές αφιερωμένες στον Bowie μέχρι και την Παρασκευή (6-7 το απόγευμα)

 

Όσοι έχασαν τη σημερινή εκπομπή, μεταδίδεται ξανα μεταμεσονύχτια (1-2 π.μ.) και από αύριο θα είναι διαθέσιμη για κατέβασμα στο site του BHMAFM

 

EDIT: Η σημερινή εκτάκτως ήταν δίωρη (5-7), δεν ξέρω το βράδυ τι θα κάνουν (αν θα είναι 1-3 ή 12-2 ή αν θα παίξουν μόνο τη μία ώρα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους δεν ξέρουν τι εστι Πετριδης ας ρίξουν μια ματιά εδώ

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82_%CE%A0%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82

 

Οταν δεν υπηρχαν νετ , ενημερωση κτλ , οταν στην τηλεόραση υπήρχαν μόνο δυο κρατικά κανάλια ,  πετριδη άκουγα στο ραδιο  μπας και προτείνει κανα κάλο πανκ δίσκο να πάω στο remeber στην πλάκα να τον αγοράσω ... 

http://popaganda.gr/remember-ine-pio-thriliko-magazi-rouchon-stin-athina/

rpop21-960x638.jpg

 

το πιο μπροστά από την εποχή του μαγαζί στην Ελλάδα !!! απλά δεν υπήρχε !!!!!

αξέχαστες εποχές ..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...