Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για πρωτο αμαξι στα 5000 ευρω


Junior22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτοκινητο που να καιει κατω απο 6-7 λιτρα σε πραγματικες συνθηκες δεν υπαρχει , εκτος αν παρεις ποδηλατο , εκει ισως ναι

ειναι κατι 1300αρια πχ suzuki swift, honda jazz , που καίνε και λιγότερο απο σα λες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.dropbox.com/s/klfn50a3viqark9/Photo%2013-1-16%2C%209%2011%2022%20%CE%BC%CE%BC.jpg?dl=0Φωτο γιατι δε θυμομουν ακριβως τους αριθμους

Γιαννη θα το κοιταξω και οπως λες εσυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

honda jazz , που καίνε και λιγότερο απο σα λες 

 

 

Παρα παρα πολυ καλο ...Λυπηθηκα πολυ που το εδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τζαμι η καταναλωση σου

 

Αυτό ειναι μ.ο. με πολλα χλμ. Αν το πας χαλαρα μεχρι 3500 στροφες και οχι πανω απο 140 ανετα παιζει στα 7 με 7.5lt/100

eTYh7qH.jpg

B78MY4A.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις βγηκε το διπλωμα και ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενο στα 5-6 χιλιαρικα για οδηγηση σε πολη και συγκεκριμενα Θεσσαλονικη. Εχω ξεχωρισει το seat ibiza και το kia ceed μονο και μονο λογω εμφανισης και μετα ford fiesta,vw polo. Απλως επειδη δεν ξερω απο καταναλωση,σερβις,ασφαλεια κλπ πως πανε θα ηθελα τη γνωμη σας για το ποιο αμαξι να επιλεξω, ειτε απο τα παραπανω ειτε καποιο αλλο (κουπε). Επισης θα ηθελα να ειναι 6-7ετιας και οχι παραπανω για ευνοητους λογους.

Για αρχη ξερεις να οδηγας? Εχεις συνειδηση? πχ Το ποτε πρεπει να αλλαζεις ταχυτητα.. Το να καταλαβαινεις ποσο μεγαλη ειναι μια λακουβα και με ποσα χιλιομετρα πρεπει να την περασεις..

Τι εμπειρια εχεις..?

Εχω δει νεο να οδηγει σαν να οδηγαει χρονια επειδη οδηγουσε απο μικρος αμαξια φιλων του.. αλλος να ειναι σφιχτος και να υποτροπιαζει(ετοιμος να τρακαρει) και αλλος να μην μπορει καν να το ξεκινησει..

 

Αμα δεν ξερεις απο οδηγηση για μενα να κοιταξεις κατι σε παλιο μικρο ιαπωνικο με υδραυλικο τιμονι.Να το κρατησεις 1 με 2 χρονια και μετα να παρεις της αρεσκεια σου..

Εγω απο καταναλωσεις ξερω οτι τα μικρα 1000ρια καινε 7 με 7.5λ πχ c1 και τα αλλα απο 8λ και πανω..(εντος)

Το προβλημα δεν ειναι η τιμη αποκτησης.. αλλα η συντηρηση και η καταναλωση..

Για να εχεις μια εικονα ενα χιλιαρι παλιο μικρο ιαπωνικο θελει περιπου μεσο ορο 700-800ε/ετος για παγια εξοδα-συντηρηση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε κατι που πραγματικα γουσταρεις φιλος,να μπαινεις και να γουσταρεις.

To golf θα σου ελεγα και εγω ή καποια fiesta ,που ειναι γρηγορα αμαξακια .Λιγο μονο το golf προσεξε μην παρεις με τα 140 αλογα γιατι βγαζει προβληματα [οτι εχω ακουσει],

  Το να ειναι ταφος ενα αυτοκινητο δεν σημαινει οτι δεν θα σκοτωθει ή θα παρει κανα καθρεφτη σπιτι του.Και νουργιος οδηγος ειναι ,πρωτη φορα θα βγει Αθηνα που γινεται της πουτανας ,τουλαχιστον να το ευχαριστηθει. :-D

  Αν και εγω ,θα επαιρνα πρωτα το σαραβαλακι του θειου παππου ξαδελφου ,η κατι με 800 ευρω εριπιο,να το σκισω να μαθω τα βασικα και μετα θα επαιρνα 6κ ευρω αμαξι

Συμγωνω με τον φιλο πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις μια εικονα ενα χιλιαρι παλιο μικρο ιαπωνικο θελει περιπου μεσο ορο 700-800ε/ετος για παγια εξοδα-συντηρηση!

 

 

Όχι σε καμμια περιπτωση τοσα πολλα  για παγια εξοδα  .Από που βγαζεις αυτό το ποσο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη ξερεις να οδηγας? Εχεις συνειδηση? πχ Το ποτε πρεπει να αλλαζεις ταχυτητα.. Το να καταλαβαινεις ποσο μεγαλη ειναι μια λακουβα και με ποσα χιλιομετρα πρεπει να την περασεις..

Τι εμπειρια εχεις..?

Εχω δει νεο να οδηγει σαν να οδηγαει χρονια επειδη οδηγουσε απο μικρος αμαξια φιλων του.. αλλος να ειναι σφιχτος και να υποτροπιαζει(ετοιμος να τρακαρει) και αλλος να μην μπορει καν να το ξεκινησει..

 

Αμα δεν ξερεις απο οδηγηση για μενα να κοιταξεις κατι σε παλιο μικρο ιαπωνικο με υδραυλικο τιμονι.Να το κρατησεις 1 με 2 χρονια και μετα να παρεις της αρεσκεια σου..

Εγω απο καταναλωσεις ξερω οτι τα μικρα 1000ρια καινε 7 με 7.5λ πχ c1 και τα αλλα απο 8λ και πανω..(εντος)

Το προβλημα δεν ειναι η τιμη αποκτησης.. αλλα η συντηρηση και η καταναλωση..

Για να εχεις μια εικονα ενα χιλιαρι παλιο μικρο ιαπωνικο θελει περιπου μεσο ορο 700-800ε/ετος για παγια εξοδα-συντηρηση!

Εχω εμπειρια επειδη εχω οδηγησει αρκετες φορες με το αμαξι του πατερα μου σε χωριο και ενος φιλου επομενως εχω καποια εμπειρια αν και νεος οδηγος. Δε θελω να παρω μικρο και να αλλαξω μετα γιατι οικονομικα δεν εχω τη δυνατοτητα και για αυτο θελω ενα μικρομεσαιο,με λιγα εξοδα σε σερβις και για καταναλωση χαμηλη-μετρια. Για αυτο ρωτησα απο τα παραπανω μοντελα που παρεθεσα ποια εχουν τη λιγοτερη και αξιζουν απο ολες τις αποψεις.(ασφαλεια,ανεση,εξοδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Junior22, δεν μας είπες τι είδους οδήγηση μέσα στην πόλη: μόνος, με κανα φίλο/φίλη, με όλο το ασκέρι, θα κουβαλάς πράγματα; Επίσης σκέψου οτι τα μικρά αμάξια δεν τα προτιμάς για μεγάλα ταξίδια. Η δε κατανάλωση είναι μια συνάρτηση πολλών παραγόντων.

 

Τα μεταχειρισμένα είναι μεγάλο ρίσκο. Το πρώτο μου αυτοκίνητο το πήρα δεύτερο χέρι απο έναν θείο μου που ξέρω οτι το φρόντιζε κι' όμως έδωσα 800€ στους 6 μήνες για ένα γενικό ρεκτιφιέ σε συνεργείο εμπιστοσύνης μου όταν το πήγα για αντλία βενζίνης συν άλλα κάπου 300 για δίσκο-πλατώ στον ενάμιση χρόνο (έφταιγα). Μια λύση είναι να κοιτάξεις σε εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων. Απο ίδια πείρα ξέρω οτι στην AVIS είναι πολύ τυπικοί με τα σέρβις και την επιδιόρθωση ζημιών γιατί τα μεταπωλούν κάπου στα 40.000 χλμ. Βέβαια δεν είναι πολύ φτηνά αλλά ξέρω οτι τα προσέχουν. 

 

Αν και λάτρης της Citroen προτείνω κι' εγω Γιάπωνα ή Κορεάτη. Η Hyundai ας πούμε έχει εγγύηση 7 ετών σε κάποια μοντέλα. Είναι πολύ αξιόπιστα τα αυτοκίνητα και τα ανταλλακτικά τους. Προσωπικά γουστάρω Τoyota και Daihatsu, Terios ας πούμε που οδήγησα ενός φίλου και την καταβρήκα -για να εκφραστώ κόσμίως.

 

Τέλος, σκέψου οτι με ένα καινούργιο αυτοκίνητο θα έχεις εγγύηση κάποιων ετών και χαμηλότερη ασφάλεια που όλο και θα κατεβαίνει άμα με το καλό δεν σου μπούνε malus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Junior22, δεν μας είπες τι είδους οδήγηση μέσα στην πόλη: μόνος, με κανα φίλο/φίλη, με όλο το ασκέρι, θα κουβαλάς πράγματα; Επίσης σκέψου οτι τα μικρά αμάξια δεν τα προτιμάς για μεγάλα ταξίδια. Η δε κατανάλωση είναι μια συνάρτηση πολλών παραγόντων.

 

Τα μεταχειρισμένα είναι μεγάλο ρίσκο. Το πρώτο μου αυτοκίνητο το πήρα δεύτερο χέρι απο έναν θείο μου που ξέρω οτι το φρόντιζε κι' όμως έδωσα 800€ στους 6 μήνες για ένα γενικό ρεκτιφιέ σε συνεργείο εμπιστοσύνης μου όταν το πήγα για αντλία βενζίνης συν άλλα κάπου 300 για δίσκο-πλατώ στον ενάμιση χρόνο (έφταιγα). Μια λύση είναι να κοιτάξεις σε εταιρείες ενοικίασης αυτοκινήτων. Απο ίδια πείρα ξέρω οτι στην AVIS είναι πολύ τυπικοί με τα σέρβις και την επιδιόρθωση ζημιών γιατί τα μεταπωλούν κάπου στα 40.000 χλμ. Βέβαια δεν είναι πολύ φτηνά αλλά ξέρω οτι τα προσέχουν. 

 

Αν και λάτρης της Citroen προτείνω κι' εγω Γιάπωνα ή Κορεάτη. Η Hyundai ας πούμε έχει εγγύηση 7 ετών σε κάποια μοντέλα. Είναι πολύ αξιόπιστα τα αυτοκίνητα και τα ανταλλακτικά τους. Προσωπικά γουστάρω Τoyota και Daihatsu, Terios ας πούμε που οδήγησα ενός φίλου και την καταβρήκα -για να εκφραστώ κόσμίως.

 

Τέλος, σκέψου οτι με ένα καινούργιο αυτοκίνητο θα έχεις εγγύηση κάποιων ετών και χαμηλότερη ασφάλεια που όλο και θα κατεβαίνει άμα με το καλό δεν σου μπούνε malus.

Το αυτοκινητο το θελω για βολτες κυριως ή μετακινησεις που δε βολευουν να γινονται με τα αστικα λεοφορεια, δε θα το χρησιμοποιω καθημερινα για μεγαλες αποστασεις. Μεγαλα ταξιδια δεν εχω σκοπο να κανω,παρα μονο Χαλκιδικη-Θεσσαλονικη και αυτο οχι πολυ συχνα.

 

Κοιταξε, για μενα το μεταχειρισμενο ειναι μονοδρομος καθως να διαθεσω πανω απο 6 χιλιαδες ειναι αδυνατο επομενως ψαχνω την καλυτερη λυση σε αυτα τα λεφτα.

 

Για Ιαπωνια εχω ακουσει τα καλυτερα απλως οπως και να το κανουμε η εμφανιση του αυτοκινητου ειναι σημαντικος παραγοντας (τουλαχιστον για μενα) και η αληθεια ειναι πως δεν εχω βρει καποιο της Toyota που να μου αρεσει εκτος απο καινουρια μοντελα που ξεφευγουν απο το budget μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...