Προς το περιεχόμενο

Μεταβίβαση αυτοκινήτου και άδεια κυκλοφορίας


Puladogaver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω ομως οτι αυτο ισχυει κανονικα για μεταβιβαση παλι .

 

Ναι ισχυει αλλα ειναι κοροιδια αυτο, γιατι πληρωνουμε τα παραβολα τοτε; Ολοι κοιμουνται μου φαινεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι ισχυει αλλα ειναι κοροιδια αυτο, γιατι πληρωνουμε τα παραβολα τοτε; Ολοι κοιμουνται μου φαινεται

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα παράβολα δεν αφορούν ένα κομμάτι πράσινο χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν καταργηθεί τα πράσινα έντυπα καιρό τώρα. Σε Α4  χαρτί σου δίνουν την άδεια . 

 

 

Εχουν καταργηθειή εχουν ...ελλειψη ??Με αυτο το Α4  μπορεις να βγεις εκτος Ελλαδας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελλειψη ειχαν και το 2011 που ειχαμε παρει καινουριο αυτοκινητο ,ειχαμε κουρελοχαρτο α4 [ή εστω ετσι εγινε μεσα στο πορτοφολι] και πρασινο χαρτακι πηραμε το 2012 το σεπτεμβρη αφου πηγαμε 2 φορες στη δ/νση συγκοινωνιων :o [που κ αυτο πλεον αρχιζει και τα φτυνει... ελεος δεν κανανε και τις αδειες πιο μικρες καπως...??]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν καταργηθειή εχουν ...ελλειψη ??Με αυτο το Α4  μπορεις να βγεις εκτος Ελλαδας?

Όταν πήγα να πάρω την άδεια κυκλοφορίας (πριν 3 μήνες) μου εκτυπώσαν εκείνη την ώρα ενα Α4 και απορημένος ρώτησα τον υπαλληλο τί απέγινε η πράσινη άδεια . Μου είπε οτι καταργήθηκε και πλέον δίνουν Α4  . Εκεινη την ώρα μου γεννήθηκε νέα απορία . 

Αμα μου βραχεί ή σκιστεί τι κάνουμε ;  Η απάντηση του ήταν νέο παράβολο και επανεκτύπωση και ότι δεν μπορω να την σκανάρω και να μου την επικυρώσουν σε κάποιο ΚΕΠ  (αυτό για το σκανάρισμα και την επικύρωση που μου πε αμφιβάλλω )

 

Και γενικά πάντα αμφιβάλλω ότι και αν μου πει δημόσιος υπάλληλος οπότε για όσα σου λέω κράτα μια πισινή και εσύ  !!

Υ.Γ Το έψαξα παραπάνω . Τόσα χρόνια υπάρχει το πρόβλημα . Δεν έχει εγκριθεί κονδύλι για το πράσινο χαρτί . Όντως με την φωτοτυπία δεν μπορείς να ταξιδέψεις έξω .... Ωραία πράγματα... πληρώνεις παράβολα εκτύπωσης αδειας για να πάρεις ένα κ@λοχαρτο του 1 cent .

 

Λένε επίσης ότι σε ειδικές περιπτώσεις που ταξιδεύεις εξωτερικό δίνουν πράσινη άδεια μιας και έχουν κατα καιρούς καβάτζα για αυτες τις ειδικές περιπτώσεις  . . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε επίσης ότι σε ειδικές περιπτώσεις που ταξιδεύεις εξωτερικό δίνουν πράσινη άδεια μιας και έχουν κατα καιρούς καβάτζα για αυτες τις ειδικές περιπτώσεις  . . 

 

 

Και πως αποδεικνυεις  οτι θα ταξιδεψεις εξωτερικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως αποδεικνυεις  οτι θα ταξιδεψεις εξωτερικο ?

Κάποιοι απλά το παν, κάναν φασαρία  (είτε ταξιδεύουν είτε όχι :P ) και πήραν

 

Eγώ θα φταίω τώρα αν πάω στον υπάλληλο και τσακωθώ μαζί του που μου πε αυτό το πράγμα και δεν με ενημέρωσε για το περιορισμό ταξιδιού στο εξωτερικό ; Δηλαδή πρέπει να το μάθουμε μόνοι μας όταν πλέον θα ναι αργά ; 

 

Στο μεταφορών στην Αθήνα πήγα το φάκελο μαζί με τις πινακίδες μέσα στην κοπέλα που είναι υπεύθυνη για να σταλθεί υπηρεσιακώς ο φάκελος στον τόπο που θα δηλωθεί το αμάξι  (που θα βγει η νέα άδεια κυκλοφορίας)  .

Δε φτάνει που πληρώνεις 10 ευρώ για την αποστολή το courier καταφέραν ΟΙ ΘΕΟΙ  να χάσουν τις πινακίδες . Ο φάκελος πήγε στον τόπο που θα δηλωνόταν το αμάξι ΧΩΡΙΣ τις πινακίδες μέσα . Πως είναι δυνατόν φάκελος σφραγισμένος με πινακίδες μέσα να χαθούν οι πινακίδες και ο φάκελος να πάει κάτω ; 

Περιττό να πω ότι όταν πήγα να παρω την άδεια κυκλοφορίας και έκανα ταξίδι 150 χλμ έγινε της μουρλής . Μου λέγαν να δηλώσω απώλεια πινακίδων και κάτι τέτοια κουλά και να περιμένω παλι και να ξανακάνω ταξίδι πάλι για να παρω την άδεια . Εγινε ένας χαμός που δεν περιγράφεται και τους έφτασα στο σημείο να μου δώσουν επιτόπου ΝΕΕΣ πινακίδες και εκτυπωμένη την άδεια με τις νέες πινακίδες και φυσικά δεν πλήρωσα μία και ούτε δήλωσα απώλεια  και όλα αυτά που ζήταγαν για τα δικά τους τα χάλια (τα χάλια του μεταφορών στην Αθήνα γιατί στο τόπο που θα δηλωνόταν το αμάξι δεν φταίγανε)  .

 

Φυσικά μέχρι και η Διευθύντρια έπαιρνε τηλέφωνο την Διευθύντρια του μεταφορών της Αθήνας και κανένας δεν σήκωνε τηλέφωνα . 

 

:angry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήγα να πάρω την άδεια κυκλοφορίας (πριν 3 μήνες) μου εκτυπώσαν εκείνη την ώρα ενα Α4 και απορημένος ρώτησα τον υπαλληλο τί απέγινε η πράσινη άδεια . Μου είπε οτι καταργήθηκε και πλέον δίνουν Α4  . Εκεινη την ώρα μου γεννήθηκε νέα απορία . 

Αμα μου βραχεί ή σκιστεί τι κάνουμε ;  Η απάντηση του ήταν νέο παράβολο και επανεκτύπωση και ότι δεν μπορω να την σκανάρω και να μου την επικυρώσουν σε κάποιο ΚΕΠ  (αυτό για το σκανάρισμα και την επικύρωση που μου πε αμφιβάλλω )

Ούτε η πράσινη άδεια καταργήθηκε, ούτε σε περίπτωση καταστροφής πληρώνεις νέο παράβολο. Σε περίπτωση φθοράς/κλοπής/απώλειας γίνεται κατόπιν της σχετικής αίτησης επανεκτύπωση με μηδενικό κόστος.

 

Όσο για το επικυρωμένο αντίγραφο σωστά στα είπε, δεν έχει καμία ισχύ. Αν είχε δεν θα ήταν δυνατόν να γίνει αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας...

 

Υ.Γ Το έψαξα παραπάνω . Τόσα χρόνια υπάρχει το πρόβλημα . Δεν έχει εγκριθεί κονδύλι για το πράσινο χαρτί . Όντως με την φωτοτυπία δεν μπορείς να ταξιδέψεις έξω .... Ωραία πράγματα... πληρώνεις παράβολα εκτύπωσης αδειας για να πάρεις ένα κ@λοχαρτο του 1 cent .

Δεν υπάρχει "παράβολο εκτύπωσης άδειας", τέλος αδείας λέγεται. Δεν αφορά μόνο το πράσινο χαρτί και το μελάνι που έχει πάνω του, είναι κατά κάποιο τρόπο η "αποζημίωση" που πληρώνεις για όλη τη διαδικασία στη νομαρχία.

Και πως αποδεικνυεις  οτι θα ταξιδεψεις εξωτερικο ?

Με την επίδειξη εισιτηρίου, ή με οτιδήποτε άλλο μπορείς να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το επικυρωμένο αντίγραφο σωστά στα είπε, δεν έχει καμία ισχύ. Αν είχε δεν θα ήταν δυνατόν να γίνει αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας...

 

 

 

Μήπως όμως δεν είναι έτσι ακριβώς;

 

 

http://www.ydmed.gov.gr/?p=9261

 

 

Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω αυτά που λέει στο λινκ . 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως δεν είναι έτσι ακριβώς;

 

 

http://www.ydmed.gov.gr/?p=9261

 

 

Τουλάχιστον έτσι καταλαβαίνω αυτά που λέει στο λινκ .

Το λινκ αυτό γράφει για υποβολή εγγράφων σε συγκεκριμένες υπηρεσίες και φορείς που εμπίπτουν σε μια συγκεκριμένη ρύθμιση, και όχι για τα έγγραφα που πρέπει να έχει μαζί του ο οδηγός σε πιθανό έλεγχο της τροχαίας. Εκτός και αν γράφει κάπου συγκεκριμένα για άδειες κυκλοφορίας και μου διέφυγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με την επίδειξη εισιτηρίου, ή με οτιδήποτε άλλο μπορείς να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου.

 

Οταν προκειαι να ταξιδεψεις με αυτοκινητο τι εισητηριο να δειξεις ??Μπορει εκει που θα πας να εισαι φιλοξενουμενος και ουτε ξενοδοχειο να μην χρειαζεσαι . Υπαρχουν και περιπτωσεις απο Βορεια Ελλαδα που πηγαινοερχοντε αυθυμερον Βουλγαρια κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν προκειαι να ταξιδεψεις με αυτοκινητο τι εισητηριο να δειξεις ??Μπορει εκει που θα πας να εισαι φιλοξενουμενος και ουτε ξενοδοχειο να μην χρειαζεσαι . Υπαρχουν και περιπτωσεις απο Βορεια Ελλαδα που πηγαινοερχοντε αυθυμερον Βουλγαρια κλπ .

Ακτοπλοϊκό εννοούσα, και φυσικά πρέπει να δείξεις εισιτήριο που να αναγράφει την πινακίδα του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.

 

Όσο για την περίπτωση που αναφέρεις(να μην μπορείς να αποδείξεις με κανένα τρόπο ότι θα ταξιδέψει εξωτερικό το αυτοκίνητο), δεν έχω ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...