Προς το περιεχόμενο

Μεταβίβαση αυτοκινήτου και άδεια κυκλοφορίας


Puladogaver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις παρελαβα την 'νεα' αδεια κυκλοφοριας, επειτα απο τη σχετικη μεταβιβαση.

Επεσα απο τα συννεφα, καθως μου παρεδωσαν....απλο χαρτι, απλη κολα Α4, εκτυπωμενη, με μια σφραγιδα απο το τμημα Μεταφορων!!!!!

 

Καλα ρε παιδια, δεν δινουν πια την αδεια στο ειδικο σκληρο χαρτονι;

 

Δηλαδη αντι να εκσυγχρονιζομαστε, πχ να το κανουν σε μεγεθος πιστωτικης, καταργουν ακομη και το σκληρο χαρτονι που ηταν πιο ανθεκτικο;

Ενταξει, θα το βαλω σε ζελατινα, αλλα ποση αντοχη να εχει μια απλη κολα Α4, σε βαθος ετων;

 

Και σας το ιδιο εκαναν;

Παρελαβε κανεις αδεια φετος;

 

Χιλιες φορες να μου λεγαν να τους παω ενα σκληρο glossy paper απο τα χαρτια που εχω στον εκτυπωτη μου, και να τους χαριζα και το υπολοιπο πακετο! Τοση φτωχεια πια; Ουτε ειδικο χαρτια για να τυπωσουν;

 

Δεν ξερω τι να πω.

Πειτε εσεις.

 

:(

post νούμερο 23 .

 

Α4 και σε μένα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω και καρι δινουν σε Α4 γιατι δεν εχει εκριθει το κονδυλι για το παλιο γνωστο χαρτι...Με αυτο ομως δεν μπορεις να κυκλοφορησεις στο εξωτερικο .Δεν ξερω αν με προσχημα ταξιδι στο εξωτερικο σου δωσουν αν εχουν μικρο αποθεμα απο τα παλια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εκανα αλλαγη χρωματος στο χρεπι, μου συρραψαν το α4 στην αδεια. Γατακια, μου εβαλαν και 1mg μεταλο.

 

 

BTW Μας κλεβει το κρατος (και) εκει. Ενω πληρωνεις παραβολο στο οποιο λογικα ειναι και το κοστος του προτυπου, αυτοι δεν στο δινουν. Οτι ναναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα ετσσι ηταν και τις δυο φορες. Πρεπει να δηλωσεις οτι θα οας εξωτερικο για να σε τυπωσουν σε πρασινο χαρτι. Το χαμε αναλυσει αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν σε αυτο το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γινει ρε παιδια, δηλαδη ειμαστε τελικως ενταξει με αυτο το παλιοχαρτο;

 

Πως δηλωνω στο Μεταφορων οτι θα παω εξωτερικο;

Και τοτε ως δια μαγειας θα βρεθει το χαρτί; Και δωρεαν;

Ειμαστε σοβαροι(φιλοσοφικο το ερωτημα), γ@μω το φελεκι μου;

Τι παπατζιλικια ειναι αυτα;

 

Δεν μπορω να απαιτησω καπου, εκτυπωση σε ενα σκληρο χαρτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Εγώ για να πάρω την πράσινη άδεια κυκλοφορίας πήρα την πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική μου γιατί όντως θα έφευγα εξωτερικό πήγα Χολαργό και σε μια ώρα την είχα στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Εγώ για να πάρω την πράσινη άδεια κυκλοφορίας πήρα την πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική μου γιατί όντως θα έφευγα εξωτερικό πήγα Χολαργό και σε μια ώρα την είχα στα χέρια μου.

 

Και αν δεν ειχες ασφαλιστικη ή δεν σε καλυπτε εκει που πηγες τι θα γινοταν ? Τα ασφαλιστικα ταμεια επισης καλυπτουν μονο σε χωρες της Ευρωπαικης Ενωσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το οτι πηρα νεα αδεια, πρεπει να ενημερωσω την ασφαλιστικη μου, και να τους την στειλω;

 

Μπορω να τους ζητησω να μου βγαλουν και αδεια σε πρασινη καρτα;


Καλημέρα.

Εγώ για να πάρω την πράσινη άδεια κυκλοφορίας πήρα την πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική μου γιατί όντως θα έφευγα εξωτερικό πήγα Χολαργό και σε μια ώρα την είχα στα χέρια μου.

 

Μιλησα με την ασφαλιστικη.

Εκδιδουν δικη τους τετοια καρτα, ως ασφαλιστικη, με λατινικους χαρακτηρες, αλλα φυσικα εχει ημερομηνια ληξης την ημ/νια του συμβολαιου ασφαλισης.

Σε καμια περιπτωση δεν εχει την 'καθολικη' και αοριστη ισχυ μιας αδειας κυκλοφοριας.

 

Αν και μου επεσημαναν απο την ασφαλιστικη, οτι ετσι κι αλλιως, και σε πρασινη καρτα να την ειχα, αναφορικα με το εξωτερικο, εφοσον ειναι στα ελληνικα, μικρη χρησιμοτητα εχει, πιο χρησιμο θα ειναι αυτο που θα μου δωσει η ασφαλιστικη, παρα η αδεια, ακομη κι αν ηταν σε πρασινη καρτελα.

 

Εχει ταξιδεψει κανεις εξωτερικο, να μας πει αν του ζητησαν αδεια κυκλοφοριας....και τι καταλαβαν απο τα ελληνικα της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την πράσινη κάρτα που θα σου βγάλει η ασφαλιστική σου πας στο παράρτημα του υπουργείου μεταφορών της περιοχής σου και τους λες ότι θα πας στο εξωτερικό και χρειάζεσαι την πράσινη άδεια κυκλοφορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ταξιδεψει κανεις εξωτερικο, να μας πει αν του ζητησαν αδεια κυκλοφοριας....και τι καταλαβαν απο τα ελληνικα της;

Μάλλον σου διαφεύγει πως εδώ και 5-6 χρόνια οι άδειες κυκλοφορίας είναι σε όλη την Ευρώπη ίδιες. Τα ονόματα στις Ελληνικές είναι γραμμένα και στα Ελληνικά και στα λατινικά, όλα τα υπόλοιπα στοιχεία είναι γραμμένα δίπλα από κωδικούς, μια χαρά θα τα καταλάβουν όλα ξέρουν δεν ξέρουν Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σου διαφεύγει πως εδώ και 5-6 χρόνια οι άδειες κυκλοφορίας είναι σε όλη την Ευρώπη ίδιες. Τα ονόματα στις Ελληνικές είναι γραμμένα και στα Ελληνικά και στα λατινικά, όλα τα υπόλοιπα στοιχεία είναι γραμμένα δίπλα από κωδικούς, μια χαρά θα τα καταλάβουν όλα ξέρουν δεν ξέρουν Ελληνικά.

 

Η παλια μου αδεια ειχε μονο ελληνικα.

Στην νεα, αντεγραψαν το ονομα μου απο την 'νεα' μου ταυτοτητα, και στα λατινικα.

Ολα τα αλλα, ελληνικα.

Αλλα οπως λες, τα καταλαβαινουν.

Ειδικα αμα θα δουν και τη σφραγιδαρα με το μπολικο γαλαζιο μελανι χυμενο τριγυρω, θα τα καταλαβουν ολα, οτι μιλαμε για μια αδεια κυκλοφοριας ευρωπαϊκου κράτους, με τα όλα της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παλια μου αδεια ειχε μονο ελληνικα.

Στην νεα, αντεγραψαν το ονομα μου απο την 'νεα' μου ταυτοτητα, και στα λατινικα.

Ολα τα αλλα, ελληνικα.

Αλλα οπως λες, τα καταλαβαινουν.

Ειδικα αμα θα δουν και τη σφραγιδαρα με το μπολικο γαλαζιο μελανι χυμενο τριγυρω, θα τα καταλαβουν ολα, οτι μιλαμε για μια αδεια κυκλοφοριας ευρωπαϊκου κράτους, με τα όλα της!

Ποια ακριβώς είναι τα "Ολα τα αλλα"? Το σήμα "GR"? Η ένδειξη "άδεια κυκλοφορίας" σε 11 γλώσσες? Οι ενδείξεις vehicle data και personal data? Οι αριθμοί? Οι κωδικοί όπως D.1 - U.1 - F.2? Σε όλη την ΕΕ οι άδειες κυκλοφορίας έχουν το ίδιο πράσινο χαρτί, στο ίδιο μέγεθος, ίδιους κωδικούς(και στις ίδιες θέσεις μάλιστα), τα αρχικά της χώρας με τεράστια γραμματοσειρά που βγάζει μάτι κτλ.

 

Έτσι όπως το βλέπω εγώ δεν υπάρχει τίποτα χρήσιμο που να είναι μόνο στα ελληνικά, αν βλέπεις εσύ κάτι πες το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...