Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές PC γνώρισαν την μεγαλύτερη πτώση στην ιστορία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνώμη μου πάντα, για οποίους λέτε ότι θα γίνει πιο ακριβό το pc, ο μόνος λόγος που έχουν φτάσει στα ύψη οι τιμές και θα ανέβουν κι αλλο οι τιμές είναι γιατί δεν υπάρχει ανταγωνισμός καθως κοντεύει να γίνει μονοπώλειο Intel CPU και nvidia GPU , δηλαδή πρώτα φταίει ή AMD που δεν βγάζει κάτι ανταγωνιστικό και μετά εμείς αμέσως αμέσως που πάμε και περνούμε τα overpriced που βγάζουν. i5 2500k έκανε 200 κάτι ευρώ όταν πρώτο βγήκε τώρα το αντίστοιχο i5 skylake 270+, και από την nvidia σου έχει την 980 gtx 600+ ευρώ και βγάζει και ti έκδοση ακόμη πιο πάνω όταν ή αντίστοιχη 580 και 680 όταν βγηκαν κυμενονταν στα 600 χωρίς μεγαλύτερο μοντέλο όντας ή τοπ κάρτα τις σειράς τους. ( δεν αναφέρομαι προφανώς σε δίπλα chip) . με λίγα λόγια λείπει ο ανταγωνισμός για αυτό έχουμε μείνει στάσιμοι + ότι οι κονσόλες δεν εσμπροξαν την τεχνολογία μπροστά όπως είχε γίνει εποχή ps3, Xbox 360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δηλαδή πιστεύεις ότι ένα οχταπυρηνο κινητό είναι πιο ισχυρό από εναν i7-6700 ο οποίος είναι τετραπυρηνος; Ο αριθμός των πυρήνων δεν είναι το παν, υπάρχουν και 8πυρηνοι fx με 100κατι € αλλά εάν τους συγκρινεις με έναν skylake i7 τετραπύρηνο ούτε που τον πλησιάζουν.

Οι πυρηνες ειναι το παν.Αυτοι που εχουν amd το λενε οχι εγω.

Για να το λενε κατι θα ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μετράνε τα custom PCs που φτιάχνουμε μόνοι μας.

 

Μόνο η Apple έχει άνοδο σε πωλήσεις λόγω MacBook και iMac που αυξάνουν τις πωλήσεις τους λόγω του ότι καταλαβαίνει ο κόσμος την ποιότητα κατασκευής & εξυπηρέτηση έχοντας την πρώτη επαφή με την εταιρεία μέσω iPhone & iPad.

 

Απλά τα πράγματα και αναμενόμενα τα αποτελέσματα.

καταλαβαινει ο κοσμος???καλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω οτι το άρθο δεν καλύπτει την αγορα των PCs για τους εξής λόγους

 

1) Λαμβάνουν υπόψη του μεγάλους κατασκευαστές (Lenovo, Dell etc) χωρίς να υπολογίζουν 3rd Party κατασκευαστές και

PC Builders

 

2) Αρκετοί χρήστες κάνουν upgrade το GPU χωρίς να χρειάζεται να γίνει ολική αναβάθμηση της CPU

 

3) Το Steam Network έσπασε ρεκόρ πριν απο 10-12 ημέρες με 12.5 εκατομύρια χρήστες ταυτόχρονα

http://gamingbolt.com/steam-reaches-new-concurrent-user-record

 

4) H άφηξη των Steam PCs θα έχει ώς αποτέλεσμα των πρώτων PC Based Consoles με δυνατότητα Upgrade

 

5) Το μέλον του Gaming είναι Downloadable και Steaming με αποτέλεσμα να μην είναι αναγκαία η αγορά PC κάθε λίγο και λιγάκι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα λογικό είναι έχω ένα fx8320 πραγματικά παίζω κάνα diablo ή κάνα pillars of eternity και προγραμματιζω ή παίζω με κάνα δικτυακό πρακτικά αν δεν εβαζα παιχνίδια με το mac late 2007 δεν έχω θέμα στη δουλειά μου όσο αφορά τα desktop τα custom όλα οκ θεωρώ πάντα θα υπάρχουν τα διακριτά υλικά αλλάζουν ένα pc με μικρό κόστος.όσο αφορά τα ταμπλετ είναι για όταν πας για χεσ...δε το λέω για να μη φάω μπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα λογικό είναι έχω ένα fx8320 πραγματικά παίζω κάνα diablo ή κάνα pillars of eternity και προγραμματιζω ή παίζω με κάνα δικτυακό πρακτικά αν δεν εβαζα παιχνίδια με το mac late 2007 δεν έχω θέμα στη δουλειά μου όσο αφορά τα desktop τα custom όλα οκ θεωρώ πάντα θα υπάρχουν τα διακριτά υλικά αλλάζουν ένα pc με μικρό κόστος.όσο αφορά τα ταμπλετ είναι για όταν πας για χεσ...δε το λέω για να μη φάω μπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα λογικό είναι έχω ένα fx8320 πραγματικά παίζω κάνα diablo ή κάνα pillars of eternity και προγραμματιζω ή παίζω με κάνα δικτυακό πρακτικά αν δεν εβαζα παιχνίδια με το mac late 2007 δεν έχω θέμα στη δουλειά μου όσο αφορά τα desktop τα custom όλα οκ θεωρώ πάντα θα υπάρχουν τα διακριτά υλικά αλλάζουν ένα pc με μικρό κόστος.όσο αφορά τα ταμπλετ είναι για όταν πας για χεσ...δε το λέω για να μη φάω μπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πυρηνες ειναι το παν.Αυτοι που εχουν amd το λενε οχι εγω.

Για να το λενε κατι θα ξερουν.

Δεν καταλαβαίνω τι προσπαθείς να αποδείξεις. Ότι το 8πυρηνο κινητό των 120€ είναι πιο ισχυρό από έναν i7? Ότι δεν παίζει ρόλο εάν ο επεξεργαστής τρέχει στα 3.5 ghz ή στα 1.3 αρκεί να έχει μπολικους πυρήνες; Κανένα παιχνίδι δεν αξιοποιεί πλήρως και τους 8 πυρήνες ενός επεξεργαστή από όσο ξερω, τα περισσότερα βολευονται και με δύο. Δεν πάει "όσο περισσότεροι πυρήνες τοσο το καλύτερο", ούτε έχει καμία σχέση ένας arm ενός κινητου με τον CPU που έχεις στο pc σου. Εάν δεν σε πειθω googlαρε το, δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο αναλυτικά. Εκτός και εάν απλως τρολλαρεις και το παίζεις χαζός :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια απο την στιγμη που ενα κινητο πλεον εχει οκταπυρηνο επεξεργαστη ενω ο σταθερος μου εχει τετραπυρηνο και τον εχω χρυσοπληρωσει,λογικο ειναι να υπαρχει πτωση στους σταθερους αφου πλεον τα παντα γινονται πιο γρηγορα σε ενα οκταπυρηνο κινητακι συν οτι το παιρνεις παντου μαζι σου.

Μονάχα ένα core (όχι 2 η 4 η 8) για desktop είναι πιο δυνατό από τα oκταπύρηνα smart phones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω ένα πολύ απλό παράδειγμα,ο i5 2500k είναι πάνω απο 12 φορές πιο γρήγορος απο έναν pentium 4 του 2001,έχουν διαφορά κυκλοφορίας 10 χρόνια και η επεξεργαστική ισχύς πήγε θεαματικά σε άλλα επίδεδα, ενώ σε σχέση με τον 2500k ο τελευταίος i5 5675c(χωρίς oc και οι δύο ) έχουν διαφορά 25% μέσα σε 5 χρόνια......... τα συμπεράσματα δικά σας,δεν θα είναι πολύ λιγότερο αναγκαία η αναβάθμιση?

 

Ρε παιδια απο την στιγμη που ενα κινητο πλεον εχει οκταπυρηνο επεξεργαστη ενω ο σταθερος μου εχει τετραπυρηνο και τον εχω χρυσοπληρωσει,λογικο ειναι να υπαρχει πτωση στους σταθερους αφου πλεον τα παντα γινονται πιο γρηγορα σε ενα οκταπυρηνο κινητακι συν οτι το παιρνεις παντου μαζι σου.

έχω αυτοκινητάκι τηλεκατευθηνόμενο kyosho που πάει πάνω απο 30.000 rpm  ,άρα βγάζει περισσότερα άλογα απο το starlet μου των 1300cc....... ωραία πήγαινε φτιάξε κανα παστίτσιο και μετά πιάσε την τεχνολογία γιατί αυτό λες τώρα συγκρίνοντας arm cpu με x86.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα σας πω ένα πολύ απλό παράδειγμα,ο i5 2500k είναι πάνω απο 12 φορές πιο γρήγορος απο έναν pentium 4 του 2001,έχουν διαφορά κυκλοφορίας 10 χρόνια και η επεξεργαστική ισχύς πήγε θεαματικά σε άλλα επίδεδα, ενώ σε σχέση με τον 2500k ο τελευταίος i5 5675c(χωρίς oc και οι δύο ) έχουν διαφορά 25% μέσα σε 5 χρόνια......... τα συμπεράσματα δικά σας,δεν θα είναι πολύ λιγότερο αναγκαία η αναβάθμιση?

 

 

έχω αυτοκινητάκι τηλεκατευθηνόμενο kyosho που πάει πάνω απο 30.000 rpm ,άρα βγάζει περισσότερα άλογα απο το starlet μου των 1300cc....... ωραία πήγαινε φτιάξε κανα παστίτσιο και μετά πιάσε την τεχνολογία γιατί αυτό λες τώρα συγκρίνοντας arm cpu με x86.

Τι ειναι οι arm cpu;Επισης εγω ξερω τους 32 bit επεξεργαστες,τους 86 πρωτη φορα τους ακουω.Εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι οι arm cpu;Επισης εγω ξερω τους 32 bit επεξεργαστες,τους 86 πρωτη φορα τους ακουω.Εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν;

Μαλλον προσπαθεις να δικαιωσεις την επιλογη του ονοματος σου.Εκτος και εαν κανεις πλακα, οποτε και παλι  δικαιολογεις το ονομα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...