Προς το περιεχόμενο

Απενεργοποιηση UAC Χωρις Ενεργεια Χρηστη


Andrew Geo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

​For God's Sake, όμως δεν προσβαλλομαι ετσι απλα, 16 χρονων μαντράχαλος, αλλωστε ξερω τι είμαι και τι δεν είμαι.

 

Οπότε άσε τα malware, και αν θες να εμβαθύνεις στον προγραμματισμό φτιάξε κάτι πραγματικά χρήσιμο. Με τόση αύξηση στις mobile πλατφόρμες, ένας 16 χρονος που τώρα ξεκινάει είναι έγκλημα να κάθεται να ασχολείται με desktop programming, πόσο δε με windows malwares. Αν θες όντως malware, φτιάξε μια mobile εφαρμογή που η λειτουργεία της θα δικαιολογεί permissions σε ότι δεδομένα θες... και πάρε τα δεδομένα με την άδεια του χρήστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι πραγματικα χρησιμο δεν ειναι αναγκαια σε mobile platform.
​οσο αφορα την εμπειρια, σε mobile platform δεν εχω καθολου και θα πρεπει να αρχισω απο τα κλασικα "Hello World"

Επιπλεον σε desktop platform, εχεις μεγαλυτερη ελευθερια και κανεις ο,τι θες δηλαδή τα project που μπορει καποιος να εχει ηδη φτιαξει είναι (ισως)πρωτοτυπα, ενώ σε mobile που εχουν περισσοτερα limits καμια ιδεα τους δεν θα είναι.. original.
​π.χ. ειχα φτιαξει παλιοτερα ένα πρόγραμμα που βγαζει screenshot και την ωρα που τρεχει το πρόγραμμα ο χρηστης μπορει να κανει draw πανω του (σαν το web note του edge) δεν ξερω πως το χα σκεφτει.
​όταν μετα από ένα χρονο όμως πηρα ένα LG smartphone ειδα ένα γαματο feature... quickmemo.. ακριβως το ιδιο

 ​Δηλαδη σε desktop ο,τι σκεφτεις, μπορεις αμεσα να το φτιαξεις ενώ σε mobile εχεις περιορισμούς (το μικροτερο περιοριστικο πρόβλημα σε android είναι το root access. ενώ μια εφαρμογή που ζηταει root access (π.χ. titanium backup ή xposed framework) θα μπορουσε να χρησιμοποιείται από παρα πολλους χρηστες, το γεγονός ότι θελει root τους μειωνει (διοτι δεν θα θυσιασει ο χρηστης το πανακριβο  κινητο του για μια καλη εφαρμογή. Αν και το rooting process πλεον είναι πανευκολο) )

"Αν θες όντως malware, φτιάξε μια mobile εφαρμογή που η λειτουργεία της θα δικαιολογεί permissions σε ότι δεδομένα θες... και πάρε τα δεδομένα με την άδεια του χρήστη..." οι περισσοτεροι χρηστες κατεβαζουν από το store (ειτε είναι windows store, play store ή app store) το κάθε store λοιπον κανει ελεγχους σε εφαρμογες προκειμενου να εγκριθουν και να ανεβουν ώστε να γινουν διαθέσιμες.
οποτε δεν νομιζω να ανεβει τοσο ευκολα ένα malware. Αλλωστε, τα malware στα windows ή σε οτιδήποτε desktop εξαπλώνονται γρηγοροτερα. Επισης το android είναι βασισμενο σε Linux, αρα δεν θα μου είναι τοσο ευκολο να γραψω malware για αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επισης το android είναι βασισμενο σε Linux, αρα δεν θα μου είναι τοσο ευκολο να γραψω malware για αυτο

 

Γιατί; Το θέμα είναι να πείσεις τον χρήστη να κάνει βλακεία, μετά όλα είναι (σχετικά) εύκολα. Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπεις σε pc με firewall, antivirus κλπ 30 toolbars στον IE. Αν ο χρήστης δεν είναι προσεκτικός θα κολλήσει όπου και να τρέχει και ό,τι antivirus και να έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι ομως δεν ειναι λιγο σπανιο ο μεσος χρηστης να κατεβασει εφαρμογη εκτος του store;;
​εκτος και αν την εγκαταστησω remotely (ειχα βρει ενα tutorial απο kali)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...