Προς το περιεχόμενο

Απορίες αρχάριου σε custom loop


giannaros_mes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα,

ήρθαν και τα τελευταία κομμάτια και σιγά σιγά ξεκινάει δουλειά.
post-248231-0-14957300-1454141880_thumb.jpg
Όπως είχα αναφέρει λοιπόν είχα αλλάξει τα ο rings σε όλα τα fittings. Προβληματίστηκα όμως γιατί βλέπω ότι τα o-rings που αγόρασα δεν εφάπτονται ακριβώς στο σπείρωμα και είναι κάπως λάσκα κάνοντας ένα μικρό "δοντάκι". Συγκεκριμένα έχω πάρει τα παρακάτω: http://bitspowerwork.com/html/product/pro_show.php?products_id=2106.
Φοβάμαι μήπως υπάρξει διαρροή.

post-248231-0-29316800-1454141968_thumb.jpg

Επεξ/σία από giannaros_mes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλημέρα,

 

ήρθαν και τα τελευταία κομμάτια και σιγά σιγά ξεκινάει δουλειά.

attachicon.gif20160129_205350.jpg

Όπως είχα αναφέρει λοιπόν είχα αλλάξει τα ο rings σε όλα τα fittings. Προβληματίστηκα όμως γιατί βλέπω ότι τα o-rings που αγόρασα δεν εφάπτονται ακριβώς στο σπείρωμα και είναι κάπως λάσκα κάνοντας ένα μικρό "δοντάκι". Συγκεκριμένα έχω πάρει τα παρακάτω: http://bitspowerwork.com/html/product/pro_show.php?products_id=2106.

Φοβάμαι μήπως υπάρξει διαρροή.

attachicon.gif20160130_101318.jpg

Κανονικα πρεπει να νε τσιτα αλλα δν θα χεις θεμα! Το ποιο σημαντικο το Οring δν πρεπει να μεγαλυτερο απο το σπειρωμα να μην εξεχει δλδ γτ αλλιως δν θα παταει καλα! Αντε βλεπω ολοκληρωνεις σιγα σιγα και εμενα η διπλη λουπα συντομα θα ολοκληρωθει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε ένα μαγαζί με βιομηχανικό υλικό και πήρα 30 o rings που πρέπει να τα τεντώσω για να περάσουν στο σπείρωμα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Παρακάτω και το αποτέλεσμα.
post-248231-0-61677400-1454163543_thumb.jpg

Επιτέλους ήρθαν τα πράγματα και μόλις βρω χρόνο θα ξεκινήσω...

 

Παρακολουθώ με ανυπομονησία και τα δικά σου κατορθώματα... :-) 

Μάλλον θα χρειαστεί να κάνω και 2 τρύπες στο κουτί για να κρεμάσω αντλία ρεζερβουάρ αλλά θα δείξει αν θα χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι γίνεται κάτι τέτοιο  στο κουτί μου...

 

Η η βάση του ρεζερβουάρ που πήρα είναι η εξής:

post-248231-0-27017000-1454170797_thumb.jpg

 

Το κουτί έχει σημεία για να βιδώνεται το reservoir (στη φωτο είναι σημειωμένο με κόκκινο).

Η βάση έχει 4 σημεία για να βιδωθεί, θα μπορούσα να βάλω μόνο τις 2 βίδες αλλά δεν ξέρω αν θα είναι σταθερή. Στο σημείο που έχω σημειώσει με κίτρινο σκέφτομαι μήπως κάνω 2 τρύπες. 

Μήπως έχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

post-248231-0-23864100-1454171030_thumb.jpg

 

Υ.Γ. Δεν έχω το mounting bracket της ΕΚ. Είναι μόνο το ρεζερβουάρ με την υποδοχή της αντλίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε νομιζω οτι θα μπει αφου εχει φτιαχτει για να βιδωνεις ρεζερβουαρ...παντως μια σημειωση ενα παλικαρι εδινε το ιδιο μπλοκ για καρτα γραφικων στα 60 θα γλυτωνες λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που το έψαξα το συγκεκριμένο δεν μπαίνει και χρειάζεται τρύπες αν θέλω να βιδωθεί και στα 4 σημεία.

 

Το block το έχω παραγγείλει από αρχές του μήνα και έχει πληρωθεί από τότε δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

Προχωρώ με αργά και σταθερά σταθερά...

Τελικά βιδωσα τη βάση της αντλίας με τις 2 από τις 4 βίδες. Φαίνεται σταθερό αλλά είμαι υπό σκέψη να κάνω 2 τρύπες στο κουτί για να είναι ακόμη πιο σταθερό.

post-248231-0-21127700-1454314173_thumb.jpg

 

Κατά τα άλλα συνεχίζουμε...

post-248231-0-93822200-1454314201_thumb.jpg

post-248231-0-97266700-1454314450_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα το πας αδερφε,,,,Μια πολυ σημαντικη παρατηρηση το ρεζερβουαρ πρεπει να παει ποιο ψηλα το χεις παρα πολυ χαμηλα οπως επεισης και το ψυγειο βαλτο τερμα πανω καλητερα να υπαρχει κενο κατω παρα πανω,,,δοκιμασε το και στειλε καμια δοκιμαστικη

 

εδω ενα παραδειγμα


12030379_10153528002141413_3440842854913

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο "θέμα" είναι οτι χρειάζεται 2 bleed ports το συγκεκριμένο setup για να αδειάσει πλήρως το loop.Αν μείνει ως έχει,απο το reservoir θα αδειάζει μόνο το μισό.Βέβαια κλάϊν,τουμπάρεις το κουτί για να αδειάσει και το ψυγείο,άλλα είναι ψιλοβαβούρα.

 

Δέν μπορώ να καταλάβω ποιο ψυγείο είναι.Μοιάζει σάν το παλιό BlackICE GTX-Lite της Hardware labs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σκέφτομαι πάνω από το ρεζερβουάρ να βάλω τον έναν από τους δίσκους. Έχει βάση που μπαίνει εκεί. Αν ανεβάσω το ψυγείο τέρμα πάνω(το είχα βάλει στην αρχή θα μήνει μεγάλο κενό από κάτω και δεν θα μπορώ να το καλύψω με κάτι.

 

2. Που και πως θα μπορούσα να βάλω 2ο bleed port; 

 

3. Έπεσες μέσα, είναι το BlackICE GTX-Lite της Hardware labs. Δεν ξέρω πόσο παλιό είναι γιατί δεν μπορώ να βρω κανένα ιδιαίτερο review. Από ότι είδα τα specs του πάντως είναι αρκετά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κενο το γεμησεις με ενα πλεξιγλας η κανα φυλλο αλουμηνιου ..οταν κοιτας το κουτι το ματι σ δεν πεφτει στο πανω μερος? Ε καλητερα να χει κατω κενο....κανε μια δοκιμαστικη να συγκρινουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Που και πως θα μπορούσα να βάλω 2ο bleed port; 

 

3. Έπεσες μέσα, είναι το BlackICE GTX-Lite της Hardware labs. Δεν ξέρω πόσο παλιό είναι γιατί δεν μπορώ να βρω κανένα ιδιαίτερο review. Από ότι είδα τα specs του πάντως είναι αρκετά καλά.

 

Βάζουμε στο χαμηλότερο σημείο του loop,είτε αυτό είναι ένα ψυγείο,μια αντλία ή κάποιος πολυσύνδεσμος.

Πχ,εδώ υπάρχει ένα παράδειγμα με 2 bleedports, απο ψυγείο και αντλία

Η Hardware labs έχει καλό όνομα στα ψυγεία.Το GTX-Lite είναι παλαιότερο μοντέλο και αν θυμάμαι καλά,έχει τα απολύτως απαραίτητα απο g1/4.Δέν είναι για παράδειγμα σάν τα UT60 της Alphacool που έχουν ένα εξτρά g1/4 στο κάτω μέρος.

Θα μπορούσες να γυρίσεις το ψυγείο ανάποδα,με τα g1/4 να βρίσκονται στο κάτω μέρος και να βάλεις ένα T σύνδεσμο με ένα βρυσάκι.

Γνώμη μου είναι να το αφήσεις ώς έχει,γιατί αφενός θα κάνεις την διαδρομή των σωληνώσεων πιο δύσκολη,αφετέρου το τελικό αποτέλεσμα θα είναι υποδεέστερο οπτικά.Απλά θα αδειάζεις το loop μισό-μισό.

Στην πορεία,μπορεί να θελήσεις να βάλεις ένα ψυγείο που έχει g1/4 και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη φωτο έχω ανεβασει μόνο το ψυγείο. Στη δεύτερη και το ρεζερβουαρ. Με το ρεζερβουαρ χωράει μόνο ssd από πάνω. Η βάση για 3.5αρι σκληρό δεν χωράει. Επίσης σε περίπτωση που ανεβάσω το ρεζερβουαρ σε αυτό το επίπεδο πρέπει να τρυπισω σίγουρα το κουτί.

post-248231-0-29481200-1454439115_thumb.jpg

post-248231-0-22540600-1454439137_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα και το ψυγείο ανάποδα με το bleedport πάνω του. Φαντάζομαι έτσι θα μπορεί να αδειάσει όλο το σύστημα. Τώρα πρέπει να δω πως θα κατευθυνω τους σωλήνες... Είναι όλοι 50cm και μου φαίνεται ότι θα πρέπει να χρησιμοποιησω ενώσεις γιατί δεν θα φτάσει ένας σωληνας μόνος του από τη cpu στο ψυγείο. Η πάνω θύρα του ρεζερβουαρ όπως αναφέρει η ΕΚ είναι μόνο για το γέμισμα του και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για inlet.

post-248231-0-42813400-1454449984_thumb.jpg

Επεξ/σία από giannaros_mes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...