Προς το περιεχόμενο

Η AMD κατηγορεί τις Intel και BAPco ότι “κλέβουν” στα benchmarks


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η AMD για πολλοστή φορά δείχνει με το δάχτυλο την Intel και ισχυρίζεται ότι “κλέβει” στα benchmarks. Πιο συγκεκριμένα, σε ένα video που ανέβασε στο κανάλι της στο YouTube, η εταιρεία δοκιμάζει έναν υπολογιστή με Intel Core i5 να τρέξει διάφορα τεστ, ενάντια σε έναν υπολογιστή με επεξεργαστή AMD FX.

Αρχικά, τρέχει το SYSmark της BAPco. Ο υπολογιστής που βασίζεται σε επεξεργαστή της Intel λαμβάνει βαθμολογία 987 ενώ το σύστημα που βασίζεται στην πλατφόρμα FX της AMD λαμβάνει βαθμολογία μόλις 659, διαφορά σχεδόν 50%.

Στην συνέχεια, η AMD τρέχει το PCMark της FutureMark και οι δύο υπολογιστές, λαμβάνουν βαθμολογίες 4199 (Intel) και 3908 (AMD), με την διαφορά να μειώνεται σημαντικά, μόλις στο 7%. Στην 3η δοκιμή, η AMD χρησιμοποίησε ένα δικό της script, που μετρούσε τον χρόνο που έκαναν οι δύο υπολογιστές για να πραγματοποιήσουν μία εργασία.

Ο υπολογιστής με τον επεξεργαστή Intel ολοκλήρωσε την εργασία σε 61 δευτερόλεπτα, ενώ εκείνος με τον επεξεργαστή FX σε 64 δευτερόλεπτα. Αυτό ουσιαστικά που η AMD ισχυρίζεται στο video, είναι ότι το SYSmark της BAPCo ουσιαστικά δεν είναι αντικειμενικό, κάτι που όμως το γνωρίζαμε από το 2010, όταν και η Ομοσπονδιακή Επιτροπή Εμπορίου των ΗΠΑ, απαίτησαν από την BAPco να συμπεριλάβει στη περιγραφή του προϊόντος μία σημείωση που να λέει ότι είναι βελτιστοποιημένο για επεξεργαστές της Intel.

Από ότι φαίνεται, με αυτό το νέο video η AMD επιδιώκει να ανοίξει παλιές πληγές. Στις αρχές του 2000, η AMD έγινε μέλος του BAPco consortium, μίας μη-κερδοσκοπικής κοινοπραξίας που είχε στόχο την ανάπτυξη και την διανομή αντικειμενικών benchmarks μέτρησης της απόδοσης, και την οποία μεταξύ άλλων αποτελούσαν εταιρείες όπως οι HP, Lenovo, Microsoft, Apple, Samsung, Intel κ.ά. To 2011 ωστόσο, η AMD έφυγε από την κοινοπραξία, επειδή σύμφωνα με την AMD, έκανε ότι ήθελε η Intel.



Link.png Site: SlashGear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ πάνε κατά διαολου τα οικομομικα...αλλά ας κατηγορησουμε λίγο την ιντελ να γίνει τζερτζελο

 

http://www.techpowerup.com/mobile/219376/amd-reports-2015-fourth-quarter-and-annual-results.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι, ήμουν και θα παραμείνω τρελός fan της AMD καθώς ακόμα και τώρα σε AMD FX βρίσκομαι αλλά νομίζω ότι πρέπει να αφήσει την (ίσως και δικαιολογημένη) σπίλωση και να αρχίσει την δουλεία βγάζοντας πιο αποδοτικές CPU και GPU και μετά να αρχίσει τα κόλπα του marketing. Aς κερδίσει πρώτα τον σεβασμό των χρηστών (εμένα πάντως ήδη με σέβεται η Δ.Ε.Η σαν καταναλωτή!!!) και μετά βλέπουμε.

 

ΠΡΩΤΑ ΤΑ ΕΡΓΑ AMD...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα οικονομικα της amd πανε χαλια να ρωτησω λιγο ποιος φτιαχνει επεξεργαστες για ps4,xbox και nitendo wii ξυμπνηστε ρε οι 8απυρηνοι ειναι το μελλον.......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα οικονομικα της amd πανε χαλια να ρωτησω λιγο ποιος φτιαχνει επεξεργαστες για ps4,xbox και nitendo wii ξυμπνηστε ρε οι 8απυρηνοι ειναι το μελλον.......

κατσε να μαντεψω η amd e?

 

χαχα ναι παντα απορουσα γιατι βγαζουν χαμηλες τις

πωλησεις amd υποσυστηματων αφου πουλανε τρελα οι παιχνιδομηχανες..

 

τεσπα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παει πρωτα η AMD να βελτιωσει την αρχιτεκτονικη της και να μην κλαιγεται. 

γιατί μια χαρά vfm δεν παίρνεις? ένας 8 thread fx-8350 αποδίδει 20-25% καλύτερα σε πραγματικές ανάγκες όπως rendering κλπ απο έναν i5 στα ίδια λεφτά (200ε).

για gaming δεν ξέρω τι ματσακωνιές έχει κάνει η ιντελ στα λαδώματα και βγάζουν καλύτερα σε i3 απο fx8xxx.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω εδώ και 6 χρόνια υπολογιστές με amd επεξεργαστές. Μπορεί να μην είναι καλύτεροι από τους Intel αλλά σίγουρα έχουν καλή σχέση τιμής απόδοσης. Τώρα όσο αφορά την υψηλή κατανάλωση εντάξει ρε παιδιά μη τρελαινομαστε τόσο. 90watt δεν είναι τίποτα. Οι 32 τηλεοράσεις του 2006 καίνε 150+ και υπαρχουν πολλές συσκευές που καίνε κάτι χιλιάδες. Οπότε προσωπικά η κατανάλωση δεν μου λέει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...