Προς το περιεχόμενο

Φθηνότερο σουπερ μαρκετ


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ειναι οτι ειναι δυσκολο να παρακολουθεις σε ποιο μαγαζι ειναι η καθε προσφορα και να πηγαινεις σε πολλα

Μακαρι να υπηρχε ενα online super market που να ειχε τις φθηνοτερες τιμες ή να συγκεντρωνε απο τα αλλα super market τα πραγματα και να στα εφερνε σπιτι

 

Είχα διαβάσει συνέντευξη του skroutz όπου έλεγαν ότι ήθελαν να επεκταθούν και στον χώρο των τροφίμων και συνάντησαν «τοίχο» από διάφορα συμφέροντα... φαντάσου πόσο θα έπεφταν οι τιμές αν γινόταν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πχ στον Βασιλόπουλο παίρνω χαρτί υγείας με 2 ευρώ (10 ρολά αλλά δίφυλλα)

στο lidl πόσο έχει;

έχει 3φυλλο 12 ρολά 3€.

Κατά βάση, όλα τα χαρτικα τα παίρνω από lidl. Ποιοτικά είναι πολύ καλά. Επίσης, κάνα κατεψυγμενο τυροπιτακι κλπ. Εξίσου καλά.

Καρφουρ εξπρες είχε εδώ κοντά αλλά έκλεισε. Πιο άθλιο από το τελευταίο παρακμιακο σ/μ ήταν.

Μασούτης: τον προτιμώ όταν βγάζει κάτι σε προσφορά ή βρίσκω κάτι συνδυαστικα με το pockee αλλιώς είναι ακριβός.

ΑΒ : καλός, μεγάλη ποικιλία σε πολλά πράγματα αλλά και αυτός λίγο τσιμπημενος. Πάω για τα κρουτον του και αν έχει τίποτα καλό σε προσφορά.

Επίσης εδώ κοντά έχει discount market τα οποία είναι πολύ εντιμα. Συνήθως καβατζωνω κάτι μούρλια σουσαμινοπιτακια με λουκάνικο ή άλλα κατεψυγμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ειναι το φθηνοτερο σουπερμαρκετ εχει να κανει πολυ με την περιοχη που μενεις και αν ειναι ευκολα προσβασιμα ολα τα καταστηματα. Στην Αθηνα οι περισσοτεροι ειναι σε μια ακτινα 10' απο 3-4 διαφορετικες αλυσιδες οποτε μπορεις να ψωνιζεις απο το καθενας ο,τι εχει προσφορα.

 

Το Carrefour βγαζει (ή εβγαζε) πολυ μεγαλες προσφορες περα απο τις κλασικες εβδομαδιαιες που ας πουμε ειχε αναψυκτικα-χυμους -20% καθε Παρασκευη και Σαββατο.

 

Ο Βεροπουλος εχει παρακμασει αλλα δεν εχω παει απο τοτε που εγινε η εξαγορα.

 

Ο ΑΒ μοιαζει ο πιο ανθηρος αλλα ειναι ακριβος σε πολλα προϊοντα.

 

Το LIDL αξιζει πολυ για καποια πραγματα, οπως μπυρες και καφεδες αλλα τα υπολοιπα δεν τα προτιμω. Και χαρτικα τα εχω βρει κακης ποιοτητας σε συγκριση με τα αλλα, ας κανουμε την υπερβολη στο χαρτι υγειας. 

 

Μασουτη στην Αθηνα δεν εχει, εχω παει στην επαρχια και δεν μου αρεσε και μου φανηκε και ακριβο εκτος απο τα ιδιωτικης ετικετας που ειναι απαραδεκτα.

 

Το MyMarket ειναι αρκετα καλο.

 

Για Σκλαβενιτη δεν εχω αποψη.

 

Γαλαξια εχω παει σε χωριο οποτε ισως δεν ειναι καλο δειγμα για συμπερασματα. Ωστοσο παροτι σουπερμαρκετ σε χωριο, ειχε παρα πολλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είναι το φτηνότερο τις περισσότερες φορές προτιμώ τον Βασιλόπουλο. Μου αρέσει σαν χώρος και έχει μεγάλη ποικιλία σε πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είναι το φτηνότερο τις περισσότερες φορές προτιμώ τον Βασιλόπουλο. Μου αρέσει σαν χώρος και έχει μεγάλη ποικιλία σε πολλά πράγματα.

ΑΚΡΙΒΩΣ.Θα λεγα οτι παω μονο στον ΑΒ με ελαχιστες εξαιρεσεις μια τοπικη αλυσιδα.

Πεντακαθαρο, μεγαλη ποικιλια, μονο μην μπλεξεις στα ταμια με καμια πληρωμη με καρτα,αλλαγη ταμια,αλλαγη κορδελας...ολο κατι θα συμβει και θα χει μικροκαθυστερηση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παγίδα του Σούπερ Μάρκετ είναι οτι πας με το σκεπτικό να αγοράσεις 5 πράγματα και φεύγεις με 15. :D

 

Η λύση είναι να μην πηγαίνεις με περισσότερα χρήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παγίδα του Σούπερ Μάρκετ είναι οτι πας με το σκεπτικό να αγοράσεις 5 πράγματα και φεύγεις με 15. :D

 

Η λύση είναι να μην πηγαίνεις με περισσότερα χρήματα.

 

Εκτος και αν δεν πληρωνεις με μετρητα αλλα με καρτα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παγίδα του Σούπερ Μάρκετ είναι οτι πας με το σκεπτικό να αγοράσεις 5 πράγματα και φεύγεις με 15. :D

 

Η λύση είναι να μην πηγαίνεις με περισσότερα χρήματα.

Εγώ αυτό το παθαίνω επίσης στα jumbo, σε φούρνους, ζαχαροπλαστεία, ταβέρνες, τσιπουράδικα, σχεδόν παντού! :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στο μεγάλο καρφούρ.Πριν κανένα δίμηνο που είχα ξαναπάει είχα αγοράσει προιόντα που λήγαν σύντομα και είχαν 50% έκπτωση.Επίσης μια άλλη μέρα αγόρασα μια απλώστρα.Μετά από καμιά εβδομάδα κοιτώντας από περιέργεια τις αποδείξεις συνειδητοποίησα ότι μου χρέωσαν 2 φορές την απλώστρα(!!!) και τις εκπτώσεις των 50% δεν μου τις πέρασαν.Συνολικά πλήρωσα 17 ευρώ παραπάνω! Πήγα πίσω με τις αποδείξεις και τα προιόντα και πολύ ευγενικά τους εξήγησα τι έγινε.Μου ζήτησαν συγνώμη και μου έδωσαν τα λεφτά πίσω σε δωροεπιταγή.

Ε λοιπόν σήμερα αγόρασα κάτι κρουτόν που λήγουν τον Γενάρη και έγραφε πάνω 50% έκπτωση.Όταν έφτασα σπίτι κοίταξα την απόδειξη και τι βλέπω;3.4 ευρώ! ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ! Ε εντάξει οι άνθρωποι το κάνουν επίτηδες! Σκεφτείτε σε πόσους ακόμη το έκαναν αυτό! Ήμαρτον δηλαδή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηγα γαλαξια, παιρνω δυο πραγματα το ενα δεκα ευρω το αλλο ενα, συνολο 11€, μου λεει η ταμιας 8,80 περιπου, λεω μηπως εκανες λαθος αυτο μονο εχει δεκα ευρω. Χαμογελαει, εισαι ο μοναδικος που ρωτησε, ενω περίμενε να πληρώσει 11€ πληρωσε λιγότερα και το ειπε, αλλοι φευγουν τρεχοντας. Εχουν 20% εκτωση τα προιοντα που πηρες, απλα το ταμπελακι μαλλον επεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φθηνή διαβίωση πιστεύω το Λιντλ. Το καλό με το Λιντλ είναι ότι έχει ποικιλία στις προσφορές, οπότε αν είσαι φλου κάτι φθηνό θα βρεις να φας ή να πιεις. Πχ τη μία εβδομάδα θα έχει γαλοπούλα φιλέτο και μία μάρκα μπύρας, την άλλη σουβλάκια κοτόπουλο και κρασιά, την άλλη σολομό και μία άλλη μάρκα μπύρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλόπουλος μπορεί να ναι από τα πιο ακριβά ΣΜ αλλά τον κόσμο του δεν τον έχει κανείς. Πας Πέμπτη πρωί και το κάθε ταμείο έχει 5 άτομα ουρά. Χτύπησε φλέβα ο τύπος.

 

Αντίθετα αν μπει κανείς σ' αυτά τα μεγάλα carefour που φούσκωναν πριν μια δεκαετία πλέον έχουν βγάλει αράχνες.

 

Επίσης Lidl πολύ έξυπνο αυτό που έχει κάνει με το τμήμα φούρνου θα έκλαψαν πολλοί φούρνοι από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο lidl πετυχαινω παντα κοσμο κι εχει παντα ουρες. Ουρες απο τσιγγανους και βουλγαρους.(ειναι γεματη η περιοχη που μενω).Αντιθετα στα αλλα σουπερ μαρκετ δεν τους εχω πετυχει ποτε.

Και το ξαναγραφω.

ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΠΑΝΤΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...