Προς το περιεχόμενο

Φθηνότερο σουπερ μαρκετ


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, THESPYROS είπε

Από εγκυρότερη πληροφορία έρχεται το σούπερ μάρκετ Spar ξανά Ελλάδα με πολύ καλές τιμές 

 

H spar, ειναι αυτη που ειχαμε πολυ παλια με τα ....prisunik μαρινοπουλος, και αργοτερα με την μαρινοπουλος αλλα με ή χωρις carefour?

Εχω μπλεξει με τοσες εταιρικες αλλαγες...

Απο ποια χωρα ειναι η spar?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

🤑Την είσοδό της στην ελληνική αγορά ανακοίνωσε σήμερα η SPAR Hellas (www.sparhellas.com), μέλος της SPAR International του μεγαλύτερου συνεταιριστικού δικτύου λιανικών πωλήσεων τροφίμων σε όλο τον κόσμο με 12.545 καταστήματα σε 44 χώρες και συνολικές πωλήσεις ύψους 33,1 δισ. ευρώ, σύμφωνα με στοιχεία του 2016.

Στόχος της SPAR Hellas είναι να δημιουργήσει και να διαχειριστεί το μεγαλύτερο συνεταιριστικό δίκτυο καταστημάτων λιανικής από ανεξάρτητους retailers στη χώρα. Σε βάθος τετραετίας θα αναπτύξει περισσότερα από 350 καταστήματα SPAR σε όλη την επικράτεια, με 1.400 είδη ιδιωτικής ετικέτας παραγόμενα στο μεγαλύτερο μέρος τους από την Ελληνική βιομηχανία, δίνοντας σε όλα τα μέλη της την τεχνογνωσία που διαθέτει, μέσα από τη σωστή καθοδήγηση και υποστήριξη σε όλα τα επίπεδα οργάνωσης, εκπαίδευσης και business.

Τα πρώτα 10 καταστήματα SPAR που θα ανοίξουν στην Ελλάδα σχεδιάζεται να λειτουργήσουν μέχρι τον Ιούλιο, με στόχο τα 80 συνολικά καταστήματα για το 2018, ενώ η SPAR Hellas προγραμματίζει να λειτουργήσει και νέα ιδιόκτητα καταστήματα.

Επεξ/σία από THESPYROS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα από τον Μαρινόπουλο την πορτοκαλάδα που φτιάχνει.

Θα σας πω εντυπώσεις μόλις την πιω.

 

Update :

Πολύ καλή η πορτοκαλάδα τελικά.

Δεν καταλαβαίνεις διαφορά από τις άλλες.

Η τιμή της είναι μισή ακριβώς.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, THESPYROS είπε

Από εγκυρότερη πληροφορία έρχεται το σούπερ μάρκετ Spar ξανά Ελλάδα με πολύ καλές τιμές 

Τουλάχιστον 3 Spar έχει η Χερσόνησος στη Κρήτη,τώρα από τιμές δεν ξέρω φαίνονται "τουριστικά" πάντως. 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mindreader said:

H spar, ειναι αυτη που ειχαμε πολυ παλια με τα ....prisunik μαρινοπουλος, και αργοτερα με την μαρινοπουλος αλλα με ή χωρις carefour?

Εχω μπλεξει με τοσες εταιρικες αλλαγες...

Απο ποια χωρα ειναι η spar?

όχι η Carrefour είναι γαλλική εταιρεία που είχε αγοράσει την Continent, αποχώρησε από την ελληνική αγορά (και ο Μαρινόπουλος κρατούσε μόνο το όνομα), και πάντως στο εξωτερικό παραμένει ακμαία (πρόσφατα πχ στην Αγγλία ανακοίνωσε συνεργασία με την Tesco)

η Prisunic ήταν μια παλιότερη συνεργασία του Μαρινόπουλου, επίσης γαλλική εταιρεία που πια έχει κλείσει

η Spar είναι ολλανδική εταιρεία, συνεργαζόταν με το Βερόπουλο (στα sm του οποίου τις τιμές έχουμε να θυμόμαστε), και εδώ και μήνες έχει ανακοινωθεί πως απόντος Βερόπουλου έχει βρει νέο συνεργάτη στην Ελλάδα (αλυσίδα Αστέρας) και επιδιώκει να ανοίξει και επιπλέον καταστήματα

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό δε το λες, ο ανταγωνισμός γενικώς καλό κάνει, + ότι τα νέα μαγαζιά προσφέρουν θέσεις εργασίας στο χώρο αλλά και περιφερειακά (ανακαινίσεις κλπ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κακό δε το λες, ο ανταγωνισμός γενικώς καλό κάνει, + ότι τα νέα μαγαζιά προσφέρουν θέσεις εργασίας στο χώρο αλλά και περιφερειακά (ανακαινίσεις κλπ)...

Αυτο ειναι κατι που ποτε μου δεν καταλαβα. Εχουμε καποια καταστηματα και ψωνιζουμε απο αυτα σημερα, εστω οτι αυριο ανοιξουν και αλλα καταστηματα. Ναι προφανος και καποιος πρεπει να δουλεψει το καταστημα, να φτιαξει τα φωτα, τις γυψοσανιδες, τα πλακακια, να προμηθευσει τα ραφια, να παραλαβει, τοποθετησει και τιμολογησει προιοντα.
Ωραια. Αλλα εμεις οι αγοραστες ειμαστε οι ιδιοι. Οποτε εγω που πηγαινα στο παλιο καταστημα τωρα θα παω στο καινουργιο. Αρα καποια καταστηματα θα αρχισουν να υπολειτουργουν. Υπαρχουν μελετες οτι οσο περισσοτερα καταστηματα αυξανει την καταναλωση; Πως γινεται αυτο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, orck είπε

Αυτο ειναι κατι που ποτε μου δεν καταλαβα. Εχουμε καποια καταστηματα και ψωνιζουμε απο αυτα σημερα, εστω οτι αυριο ανοιξουν και αλλα καταστηματα. Ναι προφανος και καποιος πρεπει να δουλεψει το καταστημα, να φτιαξει τα φωτα, τις γυψοσανιδες, τα πλακακια, να προμηθευσει τα ραφια, να παραλαβει, τοποθετησει και τιμολογησει προιοντα.
 Ωραια. Αλλα εμεις οι αγοραστες ειμαστε οι ιδιοι. Οποτε εγω που πηγαινα στο παλιο καταστημα τωρα θα παω στο καινουργιο. Αρα καποια καταστηματα θα αρχισουν να υπολειτουργουν. Υπαρχουν μελετες οτι οσο περισσοτερα καταστηματα αυξανει την καταναλωση; Πως γινεται αυτο;

Μα δε χρειάζεται να αυξηθεί η κατανάλωση, αρκεί απλά να μειωθούν τα κέρδη των άλλων (το γράφω πολύ αδρά, προφανώς σηκώνει πολύ περισσότερη συζήτηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μα δε χρειάζεται να αυξηθεί η κατανάλωση, αρκεί απλά να μειωθούν τα κέρδη των άλλων (το γράφω πολύ αδρά, προφανώς σηκώνει πολύ περισσότερη συζήτηση)

Αυτο ακριβως, οταν μειωθουν τα κερδη των αλλων δεν θα μειωσουν προσωπικο με την λιγοτερη δουλεια;

ΟΚ χαζη ερωτηση αλλα απο το σχολειο το εχω απορια αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Toyota όταν ήταν στα ξεκινήματά της είχε περιορισμένα κέρδη, πόρους και κεφάλαια

ο ανταγωνισμός και η εφευρετικότητα της διοίκησης έκανε κάποτε την Toyota να επινοήσει νέες επιχειρηματικές πρακτικές, να παράγει αποτελεσματικά και σήμερα να αποτελεί έναν από τους μεγαλύτερους εργοδότες στην αυτοκινητοβιομηχανία

το αντίπαλο δέος υπήρξε η στάσιμη επιχειρηματικότητα απέναντι στην οποία παρέδωσε μαθήματα

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, orck είπε

Αυτο ακριβως, οταν μειωθουν τα κερδη των αλλων δεν θα μειωσουν προσωπικο με την λιγοτερη δουλεια;

ΟΚ χαζη ερωτηση αλλα απο το σχολειο το εχω απορια αυτο.

Εντάξει προφανώς είναι πολύ χονδροειδής η προσέγγιση 

Υπάρχουν χώροι που χωράνε περισσότεροι παίχτες, υπάρχουν χώροι που είναι κορεσμένοι 

Νομίζω ότι τα SM δεν είναι σε τόσο οριακή κατάσταση που αν ανοίξει π.χ. ένας ακόμη θα κλείσει κάποιος άλλος για να ισοσταθμιστεί η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...