Προς το περιεχόμενο

φιλοζωικές και εύρεση σκυλου


logo15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Για να μην ανοίξω νέο θέμα θα γράψω εδώ. Εντόπισα χθες 13/05/18, στην περιοχή της Ξάνθης μία σκυλίτσα με 3 νεογέννητα σε κάπως κακή κατάσταση. Τα εντόπισα περνώντας καθώς έκανα στην πόλη στάση, με προορισμό Αλεξανδρούπολη. Τα σκυλιά τα είδα στην Δυτική έξοδο, στο σημείο που φαίνεται στο χάρτη στο λινκ παρακάτω.

https://www.google.co.uk/maps/place/41°06'09.0"N+24°56'15.6"E/@41.1025073,24.9288972,15z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d41.1024919!4d24.9376522

Τα είδα όταν έμπαινα στην πόλη και φεύγοντας σταμάτησα με σκοπό να πάρω τα 3 μικρά γτ η μάνα ήταν ξαπλωμένη σαν νεκρή. Όταν σταμάτησα με το αυτοκίνητο παραδίπλα, είδα πως το σκυλί ήταν ζωντανό και μάλιστα η μάνα σηκώθηκε με σκοπό να προστατέψει τα μικρά και δεν με άφησε να πλησιάσω, δυστυχώς δεν έιχα και κάτι να της δώσω για φαγητό. Τουλάχιστον σκέφτηκα ότι τα κουτάβια δεν έιναι μόνα τους, αλλά πραγματικά είναι σε πολύ επικύνδινο σημείο για να τα πατήσει κάποιο αυτοκίνητο και με τη σκύλα να μην φαίνεται σε κατάσταση να τραφεί και να θηλάσει. 

Παρακαλώ αν κάποιος το δει, θέλει και μπορεί ας βοηθήσει τα συγκεκριμένα σκυλιά ή ας ειδοποιηθεί κάποια φιλοζωική ομάδα αν γνωρίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2016 στις 5:42 ΜΜ, Adon1s είπε

Και να εχεις οσο γινεται λιγοτερα παρε δωσε με τις τρελες φιλοζωες.

Ειναι ιδιαιτερη κατηγορια γυναικων.

Συνηθως αυτες που ταιζουν τα 85 σκυλια 5-6 γειτονιων και οπου σταθουν και βρεθουν ψαχνουν για σκυλους. Δε θα δυσκολευτεις να τις αναγνωρισεις, το παρουσιαστικο τους ειναι χαρακτηριστικο.

Συνηθως απορροια ψυχικων και ψυχολογικων ιδιαιτεροτητων. Ειναι να μην τις δωσεις θαρρος.Βρες και υιοθετησε με το καλο και μετα δε σε ξερω δε με ξερεις.

Πολύ σωστός, οι περισσότεροι ''φιλόσκυλοι'' στο πάρκο είναι εντελώς μισάνθρωποι, αντικοινωνικοί και φυσικά μόνοι στην προσωπική ζωή.

Ο μόνος που τους ''ανέχεται'' είναι ο σκύλος τους ( ή η γάτα τους ) και αυτός επειδή δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Πλέον με τη δικιά μου δεν πάμε σε σκυλοπάρκα γιατί εκτός από ακοινώνητα που είναι τα σκυλιά τους και επιτίθενται  σε οποιοδήποτε άγνωστο σκυλί, το μόνο που μπορείς να συζητήσεις μαζί με τους ''σκυλογονείς'' είναι τι τροφή δίνεις στο σκυλί, αν ο σκύλος έπιασε τσιμπούρια και τι σου είπε ένας τυχαίος στο δρόμο για εσένα και το σκύλο σου.

 

Μακριά.

Επεξ/σία από Vasivouzoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2018 στις 12:00 ΜΜ, Vasivouzoukos είπε

Πολύ σωστός, οι περισσότεροι ''φιλόσκυλοι'' στο πάρκο είναι εντελώς μισάνθρωποι, αντικοινωνικοί και φυσικά μόνοι στην προσωπική ζωή.

Ο μόνος που τους ''ανέχεται'' είναι ο σκύλος τους ( ή η γάτα τους ) και αυτός επειδή δεν μπορεί να κάνει αλλιώς. Πλέον με τη δικιά μου δεν πάμε σε σκυλοπάρκα γιατί εκτός από ακοινώνητα που είναι τα σκυλιά τους και επιτίθενται  σε οποιοδήποτε άγνωστο σκυλί, το μόνο που μπορείς να συζητήσεις μαζί με τους ''σκυλογονείς'' είναι τι τροφή δίνεις στο σκυλί, αν ο σκύλος έπιασε τσιμπούρια και τι σου είπε ένας τυχαίος στο δρόμο για εσένα και το σκύλο σου.

Μακριά.

 

 Κάποτε ο γραφών (καλός μαλάκας) έπιασε κουβέντα με μία τέτοια τύπισσα, 30-35 χρονών. Έλεγε για ζώα που κακοποιούνται κλπ και την πληροφόρησα ευγενικά ότι ορισμένοι άνθρωποι δε δίνουν ακόμα και στα μικρά παιδιά ή ακόμα και στα μωρά σεβασμό, πόσο μάλλον στα κουτάβια. Και πήρα την απάντηση...:

ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΕΝΑ ΑΘΩΟ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ 10 ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

 

Εννοείται έκοψα λάσπη επί τόπου και έκανα και λίγη ώρα να συνέλθω από το πολιτισμικό σοκ.

 

Επεξ/σία από Tragic!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Tragic! είπε

 Κάποτε ο γραφών (καλός μαλάκας) έπιασε κουβέντα με μία τέτοια τύπισσα, 30-35 χρονών. Έλεγε για ζώα που κακοποιούνται κλπ και την πληροφόρησα ευγενικά ότι ορισμένοι άνθρωποι δε δίνουν ακόμα και στα μικρά παιδιά ή ακόμα και στα μωρά σεβασμό, πόσο μάλλον στα κουτάβια. Και πήρα την απάντηση...:

ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΕΝΑ ΑΘΩΟ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ 10 ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥΣ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.

Εννοείται έκοψα λάσπη επί τόπου και έκανα και λίγη ώρα να συνέλθω από το πολιτισμικό σοκ.

Σε γνωστό dating site ( okcupid ) έχει ερώτηση '' Τι θεωρείτε χειρότερο, ένα μωρό να πεινάει ή ένα κουτάβι; '' 

Αν απαντήσεις το πρώτο τότε βγάζει κάτι graphs στα οποία είσαι κακός άνθρωπος....

 

Μην βρίζεις πάντως το εαυτό σου, και εγώ πριν χρόνια επειδή δεν ήξερα έπιανα συζήτηση με αυτούς ( όσο μπορείς να θεωρήσεις συζήτηση την όποια επικοινωνία μαζί τους ) και τώρα κόβω λάσπη. Έλεγα πως θα γνωρίσω και καμία στην ηλικία μου που θα βγάζει το σκύλο της και το 90% είναι σαραντάρηδες και γέροι/γριές.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το εξής : είτε όσοι έχουν σκύλο είναι προβληματικοί είτε όλοι οι άνθρωποι είναι προβληματικοί αλλά εγώ επειδή συναναστρέφομαι καμιά φορά με τους σκυλοιδιοκτήτες νομίζω πως μόνο αυτοί είναι παράξενοι.

Επεξ/σία από Vasivouzoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Vasivouzoukos είπε

Σε γνωστό dating site ( okcupid ) έχει ερώτηση '' Τι θεωρείτε χειρότερο, ένα μωρό να πεινάει ή ένα κουτάβι; '' 

Αν απαντήσεις το πρώτο τότε βγάζει κάτι graphs στα οποία είσαι κακός άνθρωπος....

Μην βρίζεις πάντως το εαυτό σου, και εγώ πριν χρόνια επειδή δεν ήξερα έπιανα συζήτηση με αυτούς ( όσο μπορείς να θεωρήσεις συζήτηση την όποια επικοινωνία μαζί τους ) και τώρα κόβω λάσπη. Έλεγα πως θα γνωρίσω και καμία στην ηλικία μου που θα βγάζει το σκύλο της και το 90% είναι σαραντάρηδες και γέροι/γριές.

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το εξής : είτε όσοι έχουν σκύλο είναι προβληματικοί είτε όλοι οι άνθρωποι είναι προβληματικοί αλλά εγώ επειδή συναναστρέφομαι καμιά φορά με τους σκυλοιδιοκτήτες νομίζω πως μόνο αυτοί είναι παράξενοι.

 

Και εγώ τα αγαπάω τα σκυλογατιά ρε παιδί μου, και πολύ μάλιστα. Γι αυτό άλλωστε και δεν έχω, καθώς δυσκολεύομαι να το φροντίσω λόγω ώρας/χρημάτων. Οπότε βάζω φρένο στον εγωισμό μου και τέλος.

Αλλά άλλο ο άνθρωπος, άλλο το ζώο. Μη λέμε κι ότι θέλουμε.-

Όχι, δεν είναι κανόνας ότι όσοι έχουν σκύλο είναι προβληματικοί. Αρκετοί προβληματικοί όμως καταπολεμάνε τα θέματα τους έτσι με σκοπό να δίνουν αυτή την εντύπωση, χαντακώνοντας έτσι και τους υπόλοιπους έχοντες κατοικίδια, οι οποίοι όμως έχουν ξεκαθαρίσει ρόλους όπως "κατοικίδιο" και "ιδιοκτήτης". Αυτοί που τα βλέπουν σαν παιδιά τους και μόλις πεθάνουν πέφτουν σε κατάθλιψη μηνών οκ υπάρχει θέμα.

Εννοω ότι όταν κάτι είναι άσπρο σίγουρα δεν είναι μαύρο, αλλά όταν κάτι είναι μαύρο δεν είναι απαραίτητα και άσπρο. Κατάλαβες τι εννοώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα σώσει 2-3 σκυλιά απο τον δρόμο,είχα μιλήσει με μερικούς και μερικές "ζωόφιλους" για να τα προωθήσουν.Είχα ασχοληθεί και με 1 περίπτωση κακοποίησης δεμένου σκύλου.

Εφαγαν delete γιατί είναι υπερβολικοί,επιδειξίες,αρπάζονται και συγκρίνουν τα ζώα με τους ανθρώπους.Δεν πρόκειται να ασχοληθώ ξανά.

Βασικά είναι κομπλεξικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...