Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου μωρό: Wordpress few hours website


Pseudonymo1212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που βαριόμουνα και είχα ένα domain στην άκρη που έχει ακόμα 5 μήνες ζωής, είπα "δεν κάνω κάνα blog και αν πάει καλά το κρατάω"

 

Και ασχολήθηκα που λέτε κάνα 7αωρο και έφτιαξα αυτό: http://www.e-lefta.com/

 

Έγινε και λίγο hack στο Wordpress για αυτό το αποτέλεσμα. Πάντως, ΕΛΕΟΣ με το Wordpress που έχει plugins επί πληρωμή. Στο Drupal είναι ΟΛΑ δωρέαν.

 

 

 

Πολύ καλό Plugin το RSS Aggregator (free edition) στο Wordpress αλλά σε αναγκάζει άσχημα να αγοράσεις την Pro για να μπορέσεις να τραβάς εικόνες και ταγς από RSS.

 

Και ποιο το κακό; δεν υπήρχε κάνενα άλλο της προκοπής. Όλα μάπα. Έτσι, κατέβασα ένα μάπα που ήταν πιο κοντά σε αυτό που έψαχνα και το χάκαρα για να μου δώσει σωστά αποτελέσματα. Να μου δώσει σωστή δομή και όχι στα μισα ποστ η εικόνα πάνω και στα άλλα κάτω κλπ.

 

 

 

Κλασικά, θέλω γνώμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λες και εκανες το ποστ για προσωπικη ευχαριστηση παρα για να ρωτησεις κατι ουσιωδες. Τι ακριβως ειναι αυτο που περιμενεις να ακουσεις; Congrats για το "χακαρισμα" των plugins? (που καθε αλλο παρα χακαρισμα δεν ειναι). Ή να σου πουμε πως ειναι αλλη μια copy/paste σελιδα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λες και εκανες το ποστ για προσωπικη ευχαριστηση παρα για να ρωτησεις κατι ουσιωδες. Τι ακριβως ειναι αυτο που περιμενεις να ακουσεις; Congrats για το "χακαρισμα" των plugins? (που καθε αλλο παρα χακαρισμα δεν ειναι). Ή να σου πουμε πως ειναι αλλη μια copy/paste σελιδα;

 

Οτιδήποτε περιμένω να ακούσω.

 

Πως το εννοείς το Copy paste? ότι όσο το έκανα είχα 2πλη καρτέλα κάποιο άλλο και το αντέγραφα? αν το εννοείς έτσι, η απάντηση είναι: οχι.

Αν εννοείς απλά και γενικά μοιάζει με άλλες, η απάντηση είναι: χαίρω πολυ! εδώ τα μεγαλύτερα σιτες δεν μπορούν να πρωτοτυπήσουν σε Design επειδή υπάρχουν εκατομμύρια εμφανίσεις.

 

Όσο για το "σιγα το χακ". Συμφωνώ μαζί σου! και γενικά τα χακς σε CMS είναι ότι χειρότερο. Κυρίως από εκεί βγαίνουν τα bugs. Δεν πρέπει να τα χακαρουμε.

 

Άλλοι, Άλλες γνώμες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δικιά μου παρατήρηση είναι ότι ο τίτλος μάλλον δεν ταιριάζει με το περιεχόμενο! Κατά τα άλλα, καλή επιτυχία! :)

 

Όχι δεν ταιριάζει. απλά το έχω παρατήσει και περιμένω να λήξει

 

Ε, βλέπω ότι αρκετά autoblogs που είναι σε πολύ καλή θέση με 0% unique περιεχόμενο και η Google δεν κάνει κάτι για αυτό. Οπότε, γιατί να μην κάνεις ένα autoblog που -μπορει-  -κατλαθος-  να τραβήξει κόσμο?

 

ΠΧ, Το inewsgr.com. τι κάνει? τπτ! απλά αντιγράφει περιεχόμενο και είναι ΤΟΠ στην Ελλάδα. Μάλιστα, πολλές φορές εμφανίζεται 2-3 θέση, και πιο πάνω από αυτούς που έγραψαν το άρθρο (πχ. αν εισαι new και σου παρει το rss, αυτος θα βγει πιο πανω, οχι εσυ)

 

Και αφού η Google δεν banarei (πρέπει να το κάνει*) , γιατί να μην το εκμεταλλευτούμε?

 

 

 

* Γιατί πρέπει να το κάνει? γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά ασχολούνται να διατηρήσουν ένα blog, κάνοντας 20-30 posts Κάθε μέρα και αργούν πολύ να ανεβούν, και αυτοί αντιγράφουν δεκάδες-χιλιάδες posts αυτόματα με αποτέλεσμα η Google να τους ανεβάζει γιατί -> όταν έχεις 500.000 άρθρα σε πολύ λίγο καιρό, ε ρε φίλε! με τόσα Keywords τα έχεις τα πάντα μέσα! ότι και να ψάχνει ο κόσμος θα το έχεις!

 

 

Επεξ/σία από Pseudonymo1212
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα αντιγραφουν. μικρό μέρος του άρθρου βαζουν κ έπειτα link στην πηγή.

και όχι να μην τα banαρει. aggregator είναι όπως και το e-lefta.

αν μου πεις να τα banαρει από άποψη adsense τοτε πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τα αντιγραφουν. μικρό μέρος του άρθρου βαζουν κ έπειτα link στην πηγή.

και όχι να μην τα banαρει. aggregator είναι όπως και το e-lefta.

αν μου πεις να τα banαρει από άποψη adsense τοτε πάω πάσο.

 

Απλά δεν θεωρώ σωστό τώρα να βγάζει η Google ΤΟΠ αυτόν που αντιγράφει τα άρθρα (έστω και με πηγή) , και αυτός που το έγραψε να είναι κάπου στην 5 σελίδα.

 

Κατά τα άλλα η Google μπορεί να καταλάβει ποιος το έγραψε (φαντάζομαι από τον χρόνο), αλλά δεν κάνει και κάτι να ανεβάσει τον πραγματικό Owner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι δεν ειναι σωστο,συμφωνω.

απο κει και περα το πως εμφανιζεται πιο πανω ειναι ενα αλλο θεμα.

 

εγω πιστευω οτι δεν μπορει να καταλαβει και θα το διαπιστωσω σε λιγο καιρο που θα ετοιμασω κατι παρομοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση τελικά ποιο plugin χρησιμοποιείς?

Κατά τα αλλά καλό είναι το site αλλα το domain ειναι ασχετο με το περιεχομενο .Ίσως να το περιοριζες μόνο σε οικονομικού τύπου αρθρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση τελικά ποιο plugin χρησιμοποιείς?

Κατά τα αλλά καλό είναι το site αλλα το domain ειναι ασχετο με το περιεχομενο .Ίσως να το περιοριζες μόνο σε οικονομικού τύπου αρθρα

 

Πριν 5-6 μήνες είχα αγοράσει 2 οικονομικά πακέτα Shared hosting από Godaddy με κουπόνια από ένα Site, από 60~ , 11 ευρώ. Μια χαρά!

 

Βασικά έχω 1-2 Domains που λήγουν σε 5-6 μήνες και δεν θα τα ανανεώσω. Για αυτό στο 1 έστησα στα γρήγορα ένα Autoblog (μήπως καταλάθος κάτσει)

 

Το Module που τραβάω RSS είναι το CyberSyn. Είναι πολύ απλό ΑΛΛΑ απίστευτο εργαλείο αν του επέμβεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροποποιημένο plugin δες αν μπορείς να το κάνεις fork και να το ανεβάσεις στο repo ή μίλα με τον developer του μήπως ενδιαφέρεται να ενσωματώσει τις αλλαγές στο αρχικό plugin.

Αφού είναι όλα μάπα, δώσε αυτό που βελτίωσες πίσω στην κοινότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροποποιημένο plugin δες αν μπορείς να το κάνεις fork και να το ανεβάσεις στο repo ή μίλα με τον developer του μήπως ενδιαφέρεται να ενσωματώσει τις αλλαγές στο αρχικό plugin.

Αφού είναι όλα μάπα, δώσε αυτό που βελτίωσες πίσω στην κοινότητα.

 

Δεν είμαι Wordpress Developer. Απλά έστησα το Site σε Wordpress γιατί δεν χρειάστηκε σχεδόν καθόλου κώδικας και βαριόμουνα να χάσω τον χρόνο μου σε άλλη πλατφόρμα.

 

Στον συγκεκριμένο τομέα (δηλαδή Plugins για fetch rss) δυστυχώς παρατήρησα άσχημα ότι υπάρχει μονοπώλιο. Υπάρχει το σουπερ ντουπερ RSS Aggregator αλλά δεν μπορείς να τραβήξεις εικόνες στην δωρεάν έκδοση. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! Αφού οι εικόνες είναι αυτό που κοιτάει ο κόσμος πρώτα...

 

Έψαχνα - Δοκίμαζα 1 ώρα και τα άλλα Plugins και κατέληξα σε 2 που ήταν κοντά μου. Επέλεξα το CyberSyn γιατί ήταν πιο κοντά σε αυτό που ήθελα.

 

Λοιπόν, μήπως παίζει κάνα Url να στείλω μήνυμα στον Developer για τις "ιδέες" μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι free εκδόσεις των plugins όταν υπάρχει και επί πληρωμής έκδοση λογικό είναι να έχουν κάποιους περιορισμούς. Και οι developers των  wordpress plugins άνθρωποι είναι που ενδεχομένως το κύριο εισόδημα τους να είναι από την πώληση αυτών των plugins, οπότε δεν το βρίσκω αρνητικό στο να τα πουλάνε από τη στιγμή που έχουν δαπανήσει πολύ χρόνο για να μάθουν να προγραμματίζουν και να τα κατασκευάσουν. Το ζητούμενο είναι να υπάρχουν επιλογές και να αξίζει αυτό που θα αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι free εκδόσεις των plugins όταν υπάρχει και επί πληρωμής έκδοση λογικό είναι να έχουν κάποιους περιορισμούς. Και οι developers των  wordpress plugins άνθρωποι είναι που ενδεχομένως το κύριο εισόδημα τους να είναι από την πώληση αυτών των plugins, οπότε δεν το βρίσκω αρνητικό στο να τα πουλάνε από τη στιγμή που έχουν δαπανήσει πολύ χρόνο για να μάθουν να προγραμματίζουν και να τα κατασκευάσουν. Το ζητούμενο είναι να υπάρχουν επιλογές και να αξίζει αυτό που θα αγοράσεις.

 

  1. Ουσιαστικά το Plugin είναι άχρηστο. Ποιος θα φτιάξει blog χωρίς thumbnails? μόνο και μόνο που σε αναγκάζει έμμεσα να το αγοράσεις, με κάνει να τους συχαίνομαι.
  2. Το Wordpress είναι ένα free CMS και θα πρέπει και τα Plugins να εξυπηρετούν το κοινό και όχι να ασχολείται το community του, μόνο και μόνο για να βγάλει λεφτά. Πάρτε παράδειγμα το Drupal! έχει απίστευτα modules και όλα τους ΔΩΡΕΑΝ.

Η ξεφτίλα (money-hungry boyz) σε όλο της το μεγαλείο. Δες ΕΔΩ τις τιμές. Πέρα από τις απαράδεκτες τιμές, πουλάει ξεχωριστά το κάθε feature (thumbnails, tags etc)... ενταξ! σηκώνω τα χέρια ψηλά!

 

Για φτύσιμο... αξιοπρέπεια 0 και κοιτάνε να τα πάρουν χοντρά. 

 

ΥΓ: Συμφωνώ μαζί σου ότι το κάνουν για να αμείβονται, αλλά είναι πολύ προκλητικές οι τιμές και ότι το κάθε feature το πληρώνεις έχτρα!

 

ΥΓ: Εκεί που νόμιζα ότι τελείωσα ανακαλύπτω ότι είναι συνδρομή και πληρώνεις κάθε χρόνο. ΠΟΣΟ ΕΛΕΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...