Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου μωρό: Wordpress few hours website


Pseudonymo1212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καλυτερη λυση να φτιαξεις ενα δικο σου, δεν ειναι και τοσο δυσκολο.

Ουτε εξαρτηση απο wordpress ουτε τιποτα.

 

Pseudonymo1212 ποσα domains εχεις;

 

5-6 και μόνο 1 θα κρατήσω. Σε 5-6 μήνες που τελειώνουν, θα ανανεώσω μόνο το blog π γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πληροφοριακά, επειδή το είπες μερικές φορές, υπάρχουν και premium plugins για το drupal (πχ. http://codecanyon.net/category/plugins/drupal ).

 

Το ότι υπάρχουν λιγότερα δε συμβαίνει επειδή οι developers του Drupal είναι καλοί άνθρωποι και οι developers του Wordpress είναι κακιασμένοι. Πολύ απλά η δημοτικότητά τους ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ, οπότε υπάρχουν πολλοί λιγότεροι υποψήφιοι αγοραστές (προσφορά-ζήτηση).

 

Επίσης επειδή είπες "Το Wordpress είναι ένα free CMS και θα πρέπει και τα Plugins να εξυπηρετούν το κοινό και όχι να ασχολείται το community του" να πάρω την ευκαιρία και να εξηγήσω το εξής.

 

Free and Open Source Software είναι το Wordpress. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να πληρώσεις ούτε 0.50 ευρώ άμα θες. Τα plugins του, είναι ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ. Ο καθένας μπορεί να βάλει ό,τι άδεια γουστάρει. Δεν έχει καμία σχέση με αυτό το Wordpress.

 

Όπως ακριβώς και οι διανομές linux (αντιστοιχία με το Wordpress) είναι free and open source, αλλά τα προγράμματα σε κάθε διανομή (αντιστοιχία με τα plugins) μπορεί να έχουν χρηματικό αντίτιμο.

 

Άμα αύριο αποφασίσει η Microsoft να κάνει τα Windows FOSS (LOL), δε μπορούμε να απαιτήσουμε από όλους τους developers του κόσμου να διανέμουν το software τους δωρεάν. Ούτε επίσης να κατηγορήσουμε την Microsoft που πρέπει να πληρώσουμε για διάφορα προγράμματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Wordpress είναι ένα free CMS και θα πρέπει και τα Plugins να εξυπηρετούν το κοινό και όχι να ασχολείται το community του, μόνο και μόνο για να βγάλει λεφτά.

rofl

 

Πάρτε παράδειγμα το Drupal! έχει απίστευτα modules και όλα τους ΔΩΡΕΑΝ.

γιατί δεν έβαλες drupal τότε, που είναι όλα ρόδινα και δωρεάν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rofl

 

 

γιατί δεν έβαλες drupal τότε, που είναι όλα ρόδινα και δωρεάν;

 

Γιατί ήθελα μια μλκια στα γρήγορα και μόνο το WP θα μπορούσε να το καταφέρει.

 

Έχω άλλη σελίδα σε Drupal που είναι σοβαρή δουλειά και όχι "ξεπέτα για τους λίγους μήνες που απομένει στο domain"

 

PS: Είδα την υπογραφή σου :P νομίζω ότι κατάλαβα γιατί υποστηρίζεις αυτό το πράγμα -που βγάζουν plugins με πληρωμή-. Καλά κάνεις! Για αυτό άλλωστε και το WP είναι το πιο μάπα. Γιατί τα καλά communities έχουν διάθεση για προσφορά και όχι πως να κλέψουν το κοσμάκι! 

 

Δεν μιλάω για όλα τα plugins στο WP. Απλά έχω πολλά νεύρα με το θράσος του τυπά που ανέφερα πιο πάνω #14... 

Πληροφοριακά, επειδή το είπες μερικές φορές, υπάρχουν και premium plugins για το drupal (πχ. http://codecanyon.net/category/plugins/drupal ).

 

Το ότι υπάρχουν λιγότερα δε συμβαίνει επειδή οι developers του Drupal είναι καλοί άνθρωποι και οι developers του Wordpress είναι κακιασμένοι. Πολύ απλά η δημοτικότητά τους ΔΕ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ, οπότε υπάρχουν πολλοί λιγότεροι υποψήφιοι αγοραστές (προσφορά-ζήτηση).

 

Επίσης επειδή είπες "Το Wordpress είναι ένα free CMS και θα πρέπει και τα Plugins να εξυπηρετούν το κοινό και όχι να ασχολείται το community του" να πάρω την ευκαιρία και να εξηγήσω το εξής.

 

Free and Open Source Software είναι το Wordpress. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς να πληρώσεις ούτε 0.50 ευρώ άμα θες. Τα plugins του, είναι ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ. Ο καθένας μπορεί να βάλει ό,τι άδεια γουστάρει. Δεν έχει καμία σχέση με αυτό το Wordpress.

 

Όπως ακριβώς και οι διανομές linux (αντιστοιχία με το Wordpress) είναι free and open source, αλλά τα προγράμματα σε κάθε διανομή (αντιστοιχία με τα plugins) μπορεί να έχουν χρηματικό αντίτιμο.

 

Άμα αύριο αποφασίσει η Microsoft να κάνει τα Windows FOSS (LOL), δε μπορούμε να απαιτήσουμε από όλους τους developers του κόσμου να διανέμουν το software τους δωρεάν. Ούτε επίσης να κατηγορήσουμε την Microsoft που πρέπει να πληρώσουμε για διάφορα προγράμματα.

 

Το Drupal είναι FREE και το αυτό είναι το spirit. Το ότι βγαίνουν μερικοί που προσπαθούν να χαλάσουν το όνομα... ε τι να κάνουμε! Στο Drupal όμως μπορείς να βρεις όλα τα Modules και δεν υπάρχει αυτό το μονοπώλιο όπως στο wp με το RSS Aggregator. Ας μην αρχίσουμε πλς το WP vs Drupal. Δεν έχει νόημα ο πόλεμος με ένα αποτυχημένο CMS...

 

Όσο για το Bold, συμφωνώ! ο καθένας κρίνεται από τις επιλογές του. Εκεί στην WP την έχετε δει καθαρά μπίζνα και 0 προσφορά και για αυτό είναι τόσο fail. Γιατί οι καλοί προγραμματιστές θέλουν να προσφέρουν και δεν έχουν στο μυαλό τους τη μπίζνα. Το κάνουν από αγάπη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν ξέρω είναι γιατί κάποιος να διαβάσει νέα και άρθρα και όλα αυτά από ένα site που δεν γνωρίζει την αξιοπιστία του και όχι από ένα έγγυρο site. Η δουλειά είναι καλή από τεχνικής άποψης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως  ts σε ευχαριστω το cybersyn ειναι ακριβως αυτο που εψαχνα τοσο καιρο παλεβα με το rss autopilot αλλα τα αποτελεσματα δεν ηταν παντα καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως  ts σε ευχαριστω το cybersyn ειναι ακριβως αυτο που εψαχνα τοσο καιρο παλεβα με το rss autopilot αλλα τα αποτελεσματα δεν ηταν παντα καλά 

 

Είναι αρκετά καλό. Και αν του κάνεις λίγο χακ δεν έχει να ζηλέψει τπτ από άλλα.

 

Και όταν λέμε χακ... δεν είναι τπτ το ιδιαίτερο. Κυρίως μιλάω για επέμβαση στο processing ώστε να πάρεις τα δεδομένα με συγκεκριμένο τρόπο άσχετα το feed.

Ό,τι πεις μάστορα. Εσύ ξέρεις. 

 

Δεν με ενδιαφέρει η ειρωνεία σου. Εγώ ξέρω καλύτερα για τον εαυτό μου.

Αυτό που δεν ξέρω είναι γιατί κάποιος να διαβάσει νέα και άρθρα και όλα αυτά από ένα site που δεν γνωρίζει την αξιοπιστία του και όχι από ένα έγγυρο site. Η δουλειά είναι καλή από τεχνικής άποψης. 

 

Συμφωνώ μαζί σου αλλά ο κόσμος έτσι κάνει. Δεν αρέσει σε όλους το NewsBomb ή το NewsBeast ή κάτι άλλο.

 

Για ποια αξιοπιστία μιλάμε ακριβώς; που βλέπεις από νούμερο 1 ειδησεογραφικά σιτες (newsbomb) να γράφουν την μια αρλούμπα μετά την άλλη? είναι αυτό σοβαρότητα-αξιοπιστία? ΟΧΙ! γιατί δεν πουλάει! Ακόμα γελάω με τα άρθρα από το newsbomb για τον καιρό... "the big one" "-20" ... έβλεπες κάθε μέρα κάνανε 20 άρθρα και λέγανε τα ίδια πράγματα (με διαφορετικά λόγια) για να τραβήξουν κόσμο από την Google.

 

Ήξερα ότι υπάρχει υπερβολή και βρωμιά στο διαδίκτυο αλλά δεν περίμενα και έτσι! εδώ και 1 χρόνο που ασχολούμαι με blogs έχω δει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ. Πλέον δεν υπάρχει αξιοπιστία φίλε μου! ελάχιστα τα σιτες που γράφουν σωστά άρθρα και όχι CLICK-BAIT.

 

Tespa!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Drupal είναι FREE και το αυτό είναι το spirit. Το ότι βγαίνουν μερικοί που προσπαθούν να χαλάσουν το όνομα... ε τι να κάνουμε! Στο Drupal όμως μπορείς να βρεις όλα τα Modules και δεν υπάρχει αυτό το μονοπώλιο όπως στο wp με το RSS Aggregator. Ας μην αρχίσουμε πλς το WP vs Drupal. Δεν έχει νόημα ο πόλεμος με ένα αποτυχημένο CMS...

 

Όσο για το Bold, συμφωνώ! ο καθένας κρίνεται από τις επιλογές του. Εκεί στην WP την έχετε δει καθαρά μπίζνα και 0 προσφορά και για αυτό είναι τόσο fail. Γιατί οι καλοί προγραμματιστές θέλουν να προσφέρουν και δεν έχουν στο μυαλό τους τη μπίζνα. Το κάνουν από αγάπη!

 

 

Δεν ξέρω αν φταίει που είμαι λιγάκι μαζοχιστής, ή που ήπια λίγο παραπάνω σήμερα, αλλά θα απαντήσω προσπαθώντας να μιλήσω με λογική και επιχειρήματα.

 

Για αρχή... WAT?

 

Τι εννοείς είναι free και αυτό είναι το SPIRIT? Τι εννοείς βγαίνουν μερικοί και χαλάνε το ΟΝΟΜΑ; Έχεις καταλάβει ότι πρόκειται για ένα software έτσι; Δεν είναι κάποιο κίνημα...

 

Όπως προείπα -και αγνόησες παντελώς- στο drupal μπορείς να βρεις A, B, C "modules/plugins" free. Άμα θες να κάνεις A, B, C πράγματα, τότε είσαι καλυμμένος! Στο Wordpress, μπορείς να βρεις A, D, E "modules/plugins" free. Άμα θες να κάνεις A, D, E είσαι καλυμμένος. Άμα απ την άλλη θες να κάνεις A, B, D, F έχεις τι εξής επιλογές:

 

1) Να πας σε Drupal και να γράψεις εσύ το "module/plugin" για το F, που δεν έχει από μόνο του το Drupal

2) Να πληρώσεις για κάποιον καημένο προγραμματιστή που κάθισε και έγραψε το B και το F για το Wordpress, για να μη χρειαστεί να το γράψεις εσύ.

3) Να γράψεις δικό σου CMS που θα έχει μέσα ΟΛΗ την αλφάβητο "just in case". Α και να την δώσεις δωρεάν. Σε όλους. Για πάντα. Και ας ζεις με στραγάλια και νερό "thats the spirit".

 

Το συγκεκριμένο που έψαχνες (RSS Aggregator), πιθανόν να μην υπάρχει όντως σε Wordpress, όπως ακριβώς το ήθελες ΕΣΥ και μάλιστα δωρεάν. Η δωρεάν version, καλύπτει 30.000 άτομα+ (ενεργές εγκαταστάσεις), οπότε ο προγραμματιστής αν μη τι άλλο έδωσε το -μικρό- κομμάτι του πίσω στο community (εσύ αλήθεια, τι επέστρεψες πίσω στην κοινότητα του Wordpress μέχρι στιγμής; Πέρα από το κράξιμο στο Insomnia).

 

Αν αυτό που ήθελες γινόταν πιο εύκολα από κάποιο "module/plugin" στο Drupal, τότε ήταν 100% δικό σου λάθος που δεν το επέλεξες εξ' αρχής. Και εγώ θα ήθελα να μου φτιάχνει espresso το pc μου, αν πάω και δώσω 2.000 όμως για τον τελευταίο i7 και αντίστοιχο hardware, και ΔΕΝ μου φτιάχνει καφέ, δε θα φταίει η Intel.

 

Δε σχολιάζω καν το ότι είναι "τόσο fail" το Wordpress. Μιλάμε πλέον για το CMS που Link.png Site: τρέχειστο 25% των website του κόσμου . 

 

Και για να κλείσω. Οι καλοί προγραμματιστές, προσφέρουν (χωρίς να είναι αναγκαστικό) μέχρι ενός σημείου. Γι' αυτό υπάρχουν ΤΟΣΑ πολλά free plugins. Και το κάνουν επειδή αγαπάνε την κοινότητα (οποιουδήποτε CMS) και θέλουν να επιστρέψουν κάτι σε αυτή, επειδή η κοινότητα τους γλίτωσε τόσο χρόνο (φτιάχνοντας CMS και Free plugins). Αυτό όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να δουλεύουν 24/7 αφιλοκερδώς για την κοινότητα. A man has needs. Πέρα από αγάπη, hobby, διέξοδος δημιουργικότητας κτλ το web development/design είναι ΚΑΙ δουλειά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που κάθεσαι και του απαντάς σοβαρά. Θεωρεί το WordPress αποτυχημένο CMS επειδή προσφέρει δουλειά σε κόσμο. 

 

Ασ' τον να γυρίσει στο drupal μπας και μαζέψουν 11αδα να παίξουν λίγη μπάλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

 

Δεν αντιλέγω. Αλλά στο Drupal μπορείς να βρεις ΔΩΡΕΑΝ ότι Module θέλεις και ΕΙΝΑΙ ποιοτικά. Για παράδειγμα το module Feeds είναι πολύ καλό και δεν έχει κανένα απολύτως Limit σε αντίθεση με το RSS Aggregator.

 

Φυσικά και υπάρχουν επί πληρωμή και στα δυο. Η διαφορά όμως είναι ότι στο Drupal θα βρεις πάντα ποιοτικά Modules που θα σε καλύπτουν 100%, σε αντίθεση με το WP που σου προσφέρουν σκουπίδια.

 

Σοβαρά τώρα... πες μ... σου φαίνεται λογικό αυτό που συμβαίνει με το RSS Aggregator?

  • Η δωρεάν έκδοση σου επιτρέπει μόνο κείμενο
  • Δεν σε αφήνει thumbnails/tags. Πάνε στο καλό τα tags! αλλά τα thumbnails που... βλογ/ειδησεογραφικό σιτε χωρίς εικόνες δεν είναι βλογκ/ειδησεογραφικό σιτε.
  • Σαν να μην φτάνουν αυτά... κοστολογούν πολύ ακριβά το Plugin
  • Σαν να μην φτάνει το παραπάνω, κοστολογούν το κάθε feature (thumbnails, tags etc) ξεχωριστά. ΠΟΥ ΑΚΟΎΣΤΗΚΕ ΑΥΤΟ! ΜΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΛΕΨΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ?
  • Σαν να μην φτάνουν τα 2 πιο πάνω, ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΗ. ΧΡΙΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΑ! ΠΟΣΟ ΘΡΑΣΟΣ!
  • Μετά βγαίνω εγώ ο κακός. ΟΚ! @ανγμαρ, κάτσε και σκάσε μια περιουσία.

Δεν λέω να μην αμείβονται οι άνθρωποι! ΝΑ ΑΜΕΊΒΟΝΤΑΙ! Αλλά να μιλάμε για εφάπαξ ποσά και πολύ χαμηλότερες τιμές. Κυρίως για υποστήριξη. Όχι να του αγοράσουμε Αεροπλάνο, Φεραρι, 10 σπίτια.

 

Στο Drupal το Spirit είναι η προσφορά ενώ στο WP είναι πως να κλέψουν τον κόσμο.

 

Και αυτά που λέτε, "πάνε σε drupal"... ΕΙΜΑΙ σε Drupal! αλλά όπως είπα -ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΩΣΑΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ-, ήθελα μια μλκια πολύ γρήγορα και μόνο το WP είναι καλό σε blog-οειδή -μαμακιες- στα γρήγορα.

 

Όσο για το 25% που λες. Λογικό είναι! αν σκεφτούμε την ευκολία που σου παρέχει το WP να στήσεις Blog είναι απολύτως λογικό. Επίσης, -χωρίς να θέλω να προσβάλω κοινωνικές ομάδες-, οι "έξυπνοι" είναι λιγότεροι.

 

PS: Το έξυπνοι είναι σε " ", μην μου αρχίσετε σχόλια πάνω σε αυτό γιατί δεν έχω όρεξη.

 

@angmar

Πες και τίποτα ουσιαστικό ρε αδερφέ. Όλο ειρωνεία και γενικά να την λες γουστάρεις... απαξιώ να σου απαντήσω, σορρυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ήξερα πόσο χρονών είστε;

 

Τι, δεν ξέρεις?  :confused: γιατί στα φορουμς πάντα οι άλλοι ξέρουν καλύτερα από σενα.

 

[τι ασχολούμαι... :-( ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό το παραμύθι σου, αλλά δεν έχει δράκο.

 

Κανένα παραμύθι φίλε!

 

ΥΓ: Σταμάτα να απαντάς σε προσωπικό επίπεδο. Στείλε μου PM αν θες κάτι (ούτε που θα το δω βέβαια). Δεν γίνεται τώρα στην 2η σελίδα, ότι και να έχεις γράψει να είναι προσωπική επίθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...