Προς το περιεχόμενο

Το νέο μου μωρό: Wordpress few hours website


Pseudonymo1212

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έγινε και λίγο hack στο Wordpress για αυτό το αποτέλεσμα. Πάντως, ΕΛΕΟΣ με το Wordpress που έχει plugins επί πληρωμή. Στο Drupal είναι ΟΛΑ δωρέαν.

 

Σοβαρά τώρα?  :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν φανταζόμουν ότι θα υπήρχαν τόσοι WP-Fanboyz που πουλάνε τη πραμάτια τους... είχα την εντύπωση πως υποστηρίζουμε το καλό, ποιοτικό, ασφαλές, γρήγορο, δωρεάν (πχ drupal. πολυ τυχαιο παραδειγμα) αλλά έκανα λάθος. Όλοι κάνουν/κάνουμε τα πάντα για τα χρήματα...

 

που μπήκα και εγώ ξυπόλητος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dude, ότι έχεις γράψει στο web development, είναι για να προμοτάρεις site σου, απλά εγώ θα σε δώκω κάποιες συμβουλές, θες δώστες σημασία, θες μή τις δίνεις:

 

  • Με πορδές, αυγά δε βάφονται. Άμα δεν θες να πληρώσεις για plugin, κάτσε με τα τετραγωνισμένα default.
  • Η γνώση πληρώνεται. Δεν μπορεί ο άλλος που έκατσε 10-15 'ωρες να γράψει ένα υπεργαμάτο plugin να στο δωσει εσένα τζάμπα.
  • Το wordpress και το Durpal, διέπονται απο GPL. Δηλαδή αυτός που κάνει το περαιτέρω development, άμα γουστάρει χρεώνει, άμα γουστάρει όχι.
  • Το ινσόμνια δεν ανεβάζει το SEO σου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Dude, ότι έχεις γράψει στο web development, είναι για να προμοτάρεις site σου, απλά εγώ θα σε δώκω κάποιες συμβουλές, θες δώστες σημασία, θες μή τις δίνεις:

 

  • Με πορδές, αυγά δε βάφονται. Άμα δεν θες να πληρώσεις για plugin, κάτσε με τα τετραγωνισμένα default.
  • Η γνώση πληρώνεται. Δεν μπορεί ο άλλος που έκατσε 10-15 'ωρες να γράψει ένα υπεργαμάτο plugin να στο δωσει εσένα τζάμπα.
  • Το wordpress και το Durpal, διέπονται απο GPL. Δηλαδή αυτός που κάνει το περαιτέρω development, άμα γουστάρει χρεώνει, άμα γουστάρει όχι.
  • Το ινσόμνια δεν ανεβάζει το SEO σου.

 

 

Δεν νομίζω ότι το κάνω για να μαζέψω κόσμο. Γνωρίζω πολύ καλά ότι αν έχεις συνέχεια visitors από 1 συγκεκριμένη πηγή, που By the way οι περισσότεροι έχουν 100% bounce rate, δεν βοηθάει το ranking σου.

 

Επίσης, το domain έχει 5-6 μήνες ζωής και δεν έχω σκοπό να το ανανεώσω. (το είπα πολλές φορές εδώ μέσα. το είδε κανείς?)

Το έκανα περισσότερο για ερευνητικό σκοπό. Θέλω να δω πως θα αντιδράσει η Google σε συγκεκριμένα πράγματα ώστε να ξέρω στο μέλλον τι να κάνω και τι όχι.

 

Απάντηση στα bullets σου

  • Συμφωνώ. Εγώ δεν λέω να μην πουλάνε Plugins. Εγώ απλά λέω να υπάρχει σεβασμός προς τον κόσμο, και όχι επειδή "είμαι μόνος, κάνω μονοπώλιο" να τα πουλάω τόσο ακριβά, το κάθε feature χωριστά και ετήσια συνδρομή κιόλας.
  • Ότι είπα και στο πάνω Bullet. Απλά να προσθέσω ότι σε 10-15 ώρες δεν φτιάχνεις Υπεργαμάτο plugin. Φτιάχνεις μια μαμακια και μισή και έχεις το θράσος να το πλασάρεις για χρυσό. -ΘΡΑΣΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ-
  • Κυρίως μιλάω για το κοινό. Το WP δεν δίνει Plugins επί πληρωμή αλλά δυστυχώς οι Developers το έχουν "βρωμίσει" πολύ. Η μεγάλη διαφορά του DP με το WP, είναι ότι στο DP ΠΑΝΤΑ θα βρεις τα καλύτερα modules ΔΩΡΕΑΝ και δεν θα έχεις έλλειψη ΠΟΤΕ. ΕΝΏ στο WP υπάρχουν αρκετοί τομείς που υπάρχει μονοπώλιο. ΠΧ RSS Aggregators
  • Το γνωρίζω

However, να αναφέρω ότι το WP είναι καλύτερο από το DP σε blogοειδή. (δεν είμαι φανατικός σε αντίθεση με κάποιους. κάποια πράγματα τα βλέπω και τα παραδέχομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες πόσο χρονών είσαι;

 

Σου απάντησα... οι άλλοι ξέρουν καλύτερα για σενα. Αυτό ισχύει πάντα στα φορουμς. Πάντως πιο μεγάλος από το άθροισμα του 12,12 στο username.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θράσος λέγεται να χρησιμοποιείς οποιαδήποτε πλατφόρμα σου προσφέρεται δωρεάν* για να βγάλεις εσύ χρήματα και να γκρινιάζεις ότι οι άλλοι κοστολογούν τα προϊόντα τους όπως αυτοί θέλουν (μα που ακούστηκε αυτό) και δεν στα δίνουν και αυτά δωρεάν για να βγάλεις με πιο εύκολο τρόπο ακόμα περισσότερα χρήματα.

Και όπως σε ξανά-ρωτήσανε και πιο πριν. Γκρινιάζεις για τους developers (οι οποίοι δεν φαντάζεσαι καν πόσες ώρες έχουν αφιερώσει για να είναι το εκάστοτε CMS αυτό που είναι). Η δικιά σου προσφορά πίσω στο community ποια είναι;;;

* Την πραγματική έννοια του free σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω αν την αντιλαμβάνεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θράσος λέγεται να χρησιμοποιείς οποιαδήποτε πλατφόρμα σου προσφέρεται δωρεάν* για να βγάλεις εσύ χρήματα και να γκρινιάζεις ότι οι άλλοι κοστολογούν τα προϊόντα τους όπως αυτοί θέλουν (μα που ακούστηκε αυτό) και δεν στα δίνουν και αυτά δωρεάν για να βγάλεις με πιο εύκολο τρόπο ακόμα περισσότερα χρήματα.

 

Και όπως σε ξανά-ρωτήσανε και πιο πριν. Γκρινιάζεις για τους developers (οι οποίοι δεν φαντάζεσαι καν πόσες ώρες έχουν αφιερώσει για να είναι το εκάστοτε CMS αυτό που είναι). Η δικιά σου προσφορά πίσω στο community ποια είναι;;;

 

* Την πραγματική έννοια του free σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω αν την αντιλαμβάνεσαι.

 

 

Καλησπέρα ilias95,

 

1)Ποτέ δεν είπα να μην βγάζει ο κόσμος χρήματα από Plugins! το αντίθετο μάλιστα... εγώ απλά μίλησα για τις απαράδεκτες τιμές σε ένα συγκεκριμένο Plugin. Σε παρακαλώ δες λίγο τις τιμές, δες ότι για κάθε feature πληρώνεις extra (και σαν να μην φτάνουν αυτά, είναι και ετήσια συνδρομή).

1) Όσον αφορά το 2ο κομμάτι της 1ης παραγράφου, προσωπικά αγαπητέ μου μπορώ να προγραμματίσω από το 0 έναν RSS Aggregator. Προγραμματιστής είμαι και επομένως δεν είμαι τόσο χαζός να σκάσω μια περιουσία σε κάτι που μπορώ να το κάνω σχετικά εύκολα. Απλά δεν θέλω να επενδύσω καθόλου χρόνο σε πράγματα που δεν είναι σοβαρά. Και το ε-λεφτα.κομ είναι για πλάκα...

 

2)Για το πραγματικά καλό Community δεν γκρινιάζω καθόλου. Το αντίθετο! αξίζουν πολλά συγχαρητήρια! "Γκρινιάζω" για τα "λαμόγια" που χτυπάνε άσχημα τόσο υψηλές τιμές.

 

3)Την αντιλαμβάνομαι πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν είπα να μην βγάζει ο κόσμος χρήματα από Plugins! το αντίθετο μάλιστα...

Συγγνώμη, με μπέρδεψαν τα παρακάτω.

 

-Post #1

 

Πάντως, ΕΛΕΟΣ με το Wordpress που έχει plugins επί πληρωμή. Στο Drupal είναι ΟΛΑ δωρέαν.

-Post #12

Υπάρχει το σουπερ ντουπερ RSS Aggregator αλλά δεν μπορείς να τραβήξεις εικόνες στην δωρεάν έκδοση. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!

-Post #14

 

Το Wordpress είναι ένα free CMS και θα πρέπει και τα Plugins να εξυπηρετούν το κοινό και όχι να ασχολείται το community του, μόνο και μόνο για να βγάλει λεφτά. Πάρτε παράδειγμα το Drupal! έχει απίστευτα modules και όλα τους ΔΩΡΕΑΝ.

-Ολόκληρο το Post 19.

 

 

Όσον αφορά το 2ο κομμάτι της 1ης παραγράφου, προσωπικά αγαπητέ μου μπορώ να προγραμματίσω από το 0 έναν RSS Aggregator. Προγραμματιστής είμαι και επομένως δεν είμαι τόσο χαζός να σκάσω μια περιουσία σε κάτι που μπορώ να το κάνω σχετικά εύκολα.

Γιατί δεν υλοποιήσεις τότε το τάδε plugin που δεν υπάρχει διαθέσιμο δωρεάν και είναι πολύ ακριβό για τα γούστα σου, να το προσφέρεις πίσω στην κοινότητα (δωρεάν φυσικά) και ταυτόχρονα να συνεχίσεις να ασχολείσαι με την ανάπτυξη και την συντήρηση του. Αυτό δεν είπες ότι είναι το "spirit";

 

Απλά δεν θέλω να επενδύσω καθόλου χρόνο σε πράγματα που δεν είναι σοβαρά.

Και από κι ως που έχεις την απαίτηση να το κάνουν οι άλλοι για σένα;

 

"Γκρινιάζω" για τα "λαμόγια" που χτυπάνε άσχημα τόσο υψηλές τιμές.

Τα επί πληρωμή plugins φαντάζομαι ότι είναι non-trivial στην δημιουργία όσο και στην περαιτέρω ανάπτυξη και συντήρηση. Δεν ξέρω αν είναι υψηλές οι τιμές αλλά αν μένουν σταθερές σημαίνει ότι υπάρχει κόσμος που χρησιμοποιεί τα plugins και είναι ικανοποιημένος. Επίσης αυτός ο κόσμος αντιλαμβάνεται ότι μάλλον δεν τον συμφέρει να κάνει μόνος του την ανάπτυξη, διατήρηση κτλ. και ότι η περίπτωση να πληρώνει απλά χ€ είναι περισσότερο συμφέρουσα. Αυτό που ξέρω σίγουρα πάντως είναι ότι οι επαγγελματίες δεν "τσιγκουνεύονται" όταν αυτό που θα αγοράσουν πρόκειται να τους γλιτώσει πολύ κόπο, χρόνο και χρήμα.

 

Αν δεν είσαι επαγγελματίας και κάνεις χαβαλέ και δεν θες να επενδύσεις με χρήματα είναι απλό. Ή θα το γράψεις μόνος σου ή δεν θα χρησιμοποιήσεις τέτοιο functionality.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου φαίνεται πανάκριβο το plugin φτιάξε ένα ανταγωνιστικό, δώστο με τα μισά λεφτά και θα χεστείς στο χρήμα. Problem solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που κάνετε posts με accounts 3-μηνύματα, φαίνονται τα 15χρονα...

 

Καλά... το τι αρλούμπες λέτε δεν λέγεται έτσι! δεν ασχολούμαι άλλο με fanboyz... 0 λογική...

 

Δεν ξέρω αν είναι υψηλές οι τιμές αλλά αν μένουν σταθερές σημαίνει ότι υπάρχει κόσμος που χρησιμοποιεί τα plugins και είναι ικανοποιημένος

 

ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ! απλά ο κόσμος δεν έχει εναλλακτική και τους κάνει ότι θέλει.

 

@To All wp-fanboyz

ΥΓ: Άντε ρε... φτιάξτε τπτ σε 10 ώρες και πουλήστε το για $$$... Θεικό αυτό που είπε κάποιος πιο πάνω :P ("ο άλλος ασχολήθηκε 10-15 ώρες να το κάνει και γιατί να στο δώσει εσένα δωρεάν")

 

 


καλα ασχολειστε με το 15χρονο Pseudonymo1212 (vazelaki123) που το μονο που ξερει ειναι να κατεβαζει "σπασπενα" plugin και προγραμματα (www.nulled.cr/!22372) και να πουλαει ειρωνια για free και open source software

 

Σε ότι έχεις γράψει είναι αρλούμπες... Με Drupal δουλεύω και έχω ότι γουστάρω ΔΩΡΕΑΝ! γιατί το Drupal είναι ποιοτικό και όχι μ@π@. Όσο για το αν πουλάω ειρωνεία, ακόμη μια μλκια σου. Εσείς πουλάτε ειρωνεία/τρέλα με αυτά που λέτε και μου θεωρείτε λογικό να δίνει κάποιος μια περιουσία(/χρόνο παρακαλώ) ΕΝΩ σε άλλα CMS είναι Δ-Ω-Ρ-Ε-Α-Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ενα χειρουργειο της μισης ωρας ποσο περιπου θα επρεπε να κοστολογείται;

 

θελω να πω δεν πληρωνεις μονο την ωρα του προγραμματιστη ...

 

για να μπορει καποιος να το φτιαξει σε 10-15 ωρες (που τις θεωρω πολυ λιγες) και μαλιστα αυτο να ειναι και το καλυτερο του ανταγωνισμου σιγουρα σημαινει οτι ειναι πολυ σχετικος με το αντικειμενο και για να φτασει εκει επενδυσε ωρες ατελειωτες και βασιζεται στο να ζησει απο αυτο ....

 

μην ξεχνας τις ωρες την συντηρησης, βελτιωσης του κωδικα, της επιλυσης των bugs, το support στους αγοραστες τους και αλλα πολλα που τα καταλαβαινεις μονο αμα το κανεις στην πραξη

 

 

μην μπλεκουμε την εννοια του free

την εννοια και την Κουλτουρα του open source

και την εννοια επαγγελματίας προγραμματιστης και το συνεισφερω στην κοινοτητα πισω για ολα αυτα που μου εχει προσφερει ...

 

 

χτες πηγα σε σεμιναριο προγραμματισμου ομιλητης (χωρις πληρωμη) ηταν ενας προγραμματιστης ελληνικης τραπεζας

αυτος και πληρωνεται για αυτα που γνωριζει και κανει στην δουλεια του

αλλα ταυτοχρονα βοηθα την κοινοτητα με τις γνωσεις του ...

σαν παραδειγμα καποιου που εχει κατανοησει τις διαφορετικες εννοιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Θεικό αυτό που είπε κάποιος πιο πάνω :P ("ο άλλος ασχολήθηκε 10-15 ώρες να το κάνει και γιατί να στο δώσει εσένα δωρεάν")...

 

Φίλος, επειδή έχω γράψει αρκετά πολλά modules για prestashop σε πολύ μικρό διάστημα πρίν απο deadline, πίστεψε με για κάποιους οι 15 ώρες θεωρούνται άααπλα.

 

Και λάβε υπ' οψη σου ότι το κάθε plugin είναι διαφορετικό, υπάρχει module που μας πήρε πάνω απο 2μηνο να γραφτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάω με την πάρτη σου ρε TS που προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου οτι κάτι θες να πεις.

 

Τα πράγματα είναι εξωφρενικά απλά. Ή προγραμματίζεις και κάνεις αυτό που θες, η πληρώνεις έναν προγραμματιστή με την εργατοώρα του για να δημιουργήσει αυτό που έχεις στο μυαλό σου, ή αγοράζεις το Plugin με τους όποιους περιορισμούς έχει απο τον δημιουργό του, στην τιμή που αυτός έχει ορίσει, γιατι έτσι γουστάρει να κάνει.

 

Το κουβαδάκι με το Flame σου και σε άλλη παραλία, τα άλλα είναι για να νομίζεις οτι υπάρχει θέμα προς συζήτηση εδώ. Δεν υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...