Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Degen είπε

Οι καταναλωσεις τι σχεση εχουν με τον παροχο;

Μικρότερη χρέωση κιλοβατώρας 

Για να μην το σπαμάρουμε δες εδώ 

και συνέχεια αν έχεις απορίες στο άλλο νήμα 

3 λεπτά πριν, Degen είπε

Εχω μπει και στο myHomeOnline.Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ιδεα εαν φυσιολογικες καταναλωσεις ή οχι.

Αυτό μόνο εσυ το ξέρεις , εξαρτάται από ενεργοβόρες συσκευές φούρνος , θερμοσίφωνας , θερμοπομποί , παλιά κλιματιστικά , κακορυθμισμενη αντλία θερμότητας κτλ κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Degen είπε

Καλησπερα, προσφατα μπηκα στο κοινωνικο τιμολογιο με τη ΔΕΗ,στο λογαριασμο που ηρθε γραφει ΚΟΤ αλλα δεν πηρα την εκπτωση. Το οριο τετραμηνου ειναι 1400kWh και βγαζω περιπου 3000kWh το τετραμηνο. Δεν θα επρεπε να παιρνω την εκπτωση του ΚΟΤ για 0-1400kWh και για τις 1401-3000 να εχω την κανονικη τιμολογηση; Στη ΔΕΗ μου ειπαν πως εαν περασω τα 1400kWh χανω ολη την εκπτωση και εχω κανονικη χρεωση για το συνολο των kWh (0-3000).

Οχι παντα

image.png

Νυχτερινο πως και δεν εχεις βαλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά η watt volt με προειδοποιείσαι με sms ότι θα αρχίσει απο το Σεπτέμβρη να μου βαζει ρητρα στο ΚΟΤ, μέχρι τώρα δεν μου έβαζε και είμαι πανω απο 2 χρόνια στην εταιρεία. Είναι νόμιμο αυτό? Θα ενεργοποιήσει λέει καποιο αρθρο για να μου βάλει ρήτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανει πόσο καιρό κάνει να εφαρμοστή η έκπτωση ΚΟΤ Β στον λογαριασμό εκανα την αίτηση και εγκρίθηκε στις 27/7 θα δω την έκπτωση στον λογαριασμό για τον μήνα του Αυγούστου ο λογαριασμος για τον μήνα του Ιουλίου δεν την είχε ? 

ΥΓ Είμαι στο ΗΡΩΝ UP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, mtziris είπε

παιδιά η watt volt με προειδοποιείσαι με sms ότι θα αρχίσει απο το Σεπτέμβρη να μου βαζει ρητρα στο ΚΟΤ, μέχρι τώρα δεν μου έβαζε και είμαι πανω απο 2 χρόνια στην εταιρεία. Είναι νόμιμο αυτό? Θα ενεργοποιήσει λέει καποιο αρθρο για να μου βάλει ρήτρα.

νομιμότατο μιας και δεν προβλεπόταν στους όρους πουθενά ,άσχετο αν πολλοί πάροχοι δεν εφάρμοζαν ρήτρα στο ΚΟΤ.

Το άρθρο που αναφέρεις είναι μέσα στη σύμβαση που υπέγραψες (απλά δεν το εφάρμοζαν λόγο ΚΟΤ)

Έφτασε και 0,16 η χοντρική και όλοι ζορίζονται (και η ΔΕΗ)

14 λεπτά πριν, matrixtv1 είπε

Γνωρίζει κανει πόσο καιρό κάνει να εφαρμοστή η έκπτωση ΚΟΤ Β στον λογαριασμό εκανα την αίτηση και εγκρίθηκε στις 27/7 θα δω την έκπτωση στον λογαριασμό για τον μήνα του Αυγούστου ο λογαριασμος για τον μήνα του Ιουλίου δεν την είχε ? 

ΥΓ Είμαι στο ΗΡΩΝ UP

έχε το νου σου και εσύ μήπως εφαρμόσουν ρήτρα στον Ηρών σε ΚΟΤ (δεν εφάρμοζαν μέχρι τώρα σε ΚΟΤ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη ευκαιρία να φύγω. @korakios εχεις κάνει καμια ενημέρωση στο excel του ΚΟΤ? Η efa με ευνοεί στο άλλο excel μονο αν δίνει την έκπτωση και στο ΚΟΤ. Ξέρεις αν την δίνει? έχω ζητησει να με καλεσουν να δω τι θα μου πουν και αυτοί.

Επεξ/σία από mtziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mtziris είπε

Δηλαδη ευκαιρία να φύγω. @korakios εχεις κάνει καμια ενημέρωση στο excel του ΚΟΤ? Η efa με ευνοεί στο άλλο excel μονο αν δίνει την έκπτωση και στο ΚΟΤ. Ξέρεις αν την δίνει? έχω ζητησει να με καλεσουν να δω τι θα μου πουν και αυτοί.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/edit?usp=sharing

αλλά θέλει να τσεκάρεις και ο ίδιος μιας και δεν πολυασχολήθηκα αργότερα με το συγκεκριμένο

τι εννοείς με την efa? ένα μέλος είχε και ανέφερε οτι δίνει σε όλο το ΚΟΤ , αλλά δεν ξαναπόσταρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, korakios είπε

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/edit?usp=sharing

αλλά θέλει να τσεκάρεις και ο ίδιος μιας και δεν πολυασχολήθηκα αργότερα με το συγκεκριμένο

τι εννοείς με την efa? ένα μέλος είχε και ανέφερε οτι δίνει σε όλο το ΚΟΤ , αλλά δεν ξαναπόσταρε

Εννοω και ΚΟΤ και έκπτωση 12%

Επισης τωρα το διαβασα για την efa το παρακατω:

 

Η ΕΦΑ προσφέρει τις υπηρεσίες της και προμηθεύει με ηλεκτρική ενέργεια όλες τις περιοχές που είναι μέρος του Ελληνικού διασυνδεδεμένου σύστηματος ηλεκτρικής ενέργειας. Το διασυνδεδεμένο σύστημα περιλαμβάνει την ηπειρωτική Ελλάδα, την Πελοπόννησο, την Εύβοια καθώς και τα ακόλουθα νησιά:                              Αγκίστρι, Αίγινα, Αλόννησο, Αμολιανή, Άνδρο, Αντίπαξους, Αντίπαρο, Γυαλί, Δήλο, Ελαφόνησο, Ζάκυνθο, Ηρακλειά, Θάσο, Θύμαινα,  Ιθάκη, Ίο, Κάλαμο, Κάλυμνο, Καστό, Κέα (Τζια), Κέρκυρα, Κεφαλονιά, Κουφονήσι, Κύθηρα, Κω, Λειψούς, Λέρο, Λέσβο, Λευκάδα, Λήμνο, Μεγαλονήσι, Μεγανήσι, Μύκονο, Νάξο, Νίσυρο, Παξούς, Πάρο, Πόρο, Ρήνεια, Σαλαμίνα, Σαμοθράκη, Σάμο, Σίκινο, Σκιάθο, Σκόπελο, Σπέτσες, Σύρο, Σχοινούσα, Τέλενδο, Τήλο, Τήνο, Ύδρα, Φολέγανδρο, Φούρνους, Ψέριμο.                                                                                             Στο μέλλον αναμένεται να υπάρξει η δυνατότητα προμήθειας και στα υπόλοιπα νησιά που ανήκουν στο μη Διασυνδεδεμένο Δίκτυο Μεταφοράς.

 

όποτε εγώ που είμαι στην Κρήτη παλι εκτός δικτύου θα με έχουν. Δηλαδή οι άλλες εταιρείες πως δίνουν ρεύμα και η efa η solar δεν δίνουν εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mtziris είπε

Δηλαδή οι άλλες εταιρείες πως δίνουν ρεύμα και η efa η solar δεν δίνουν εδώ?

εξαρτάται τη συμφωνία που έχουν , δεν ήξερα για την efa , πάρε πάντως ένα τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Εχω ΚΟΤ στη ΔΕΗ. Σύμφωνα με τη νέα φορολογική στις επόμενες αιτήσεις για ΚΟΤ που λογικά θα ανοίξουν από αρχές Σεπτέμβρη στην ηδικα, δεν θα είμαι δικαιούχος. Η αίτηση για νέο πάροχο θα γίνει στις επόμενες μέρες κι από ότι μ είπαν για να πάρω την έκπτωση στο ΚΟΤ θα πρέπει να ξανακάνω την αίτηση μόλις ενεργοποιηθω. Δηλαδή ακύρωση της παλιάς κ νέα αίτηση πάλι για να τους πάει η ενημέρωση στο σύστημα τους. 
Αυτο που θελω να ρωτήσω είναι το εξής. 
Αν κάνω ακύρωση της παλιάς κ μετά τη νέα αίτηση, αυτή θα ακολουθήσει τη περσινή φορολογική δηλωση(εφόσον δεν έχουν ανοίξει ακόμα οι νέες αιτήσεις) ή θα Παρει τα φετινά δεδομένα κ θα με βγάλει εκτός;

Ρωταω επειδή είμαι ανάμεσα σε 2 εταιρείες. Η μια προσφέρει το ΚΟΤ για όσο είμαι ακόμα δικαιούχος έστω αυτούς τους 2 μήνες μέχρι να κλεισουν οι αιτήσεις, ενώ η άλλη δεν προσφέρει. Επίσης του χρόνου μπορεί να είμαι πάλι δικαιούχος κ η μια να μην μπορεί να προσφέρει το ΚΟΤ. 
 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. Συγνώμη αν σας κούρασα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Καλημέρα. Εχω ΚΟΤ στη ΔΕΗ. Σύμφωνα με τη νέα φορολογική στις επόμενες αιτήσεις για ΚΟΤ που λογικά θα ανοίξουν από αρχές Σεπτέμβρη στην ηδικα, δεν θα είμαι δικαιούχος. Η αίτηση για νέο πάροχο θα γίνει στις επόμενες μέρες κι από ότι μ είπαν για να πάρω την έκπτωση στο ΚΟΤ θα πρέπει να ξανακάνω την αίτηση μόλις ενεργοποιηθω. Δηλαδή ακύρωση της παλιάς κ νέα αίτηση πάλι για να τους πάει η ενημέρωση στο σύστημα τους. 
Αυτο που θελω να ρωτήσω είναι το εξής. 
Αν κάνω ακύρωση της παλιάς κ μετά τη νέα αίτηση, αυτή θα ακολουθήσει τη περσινή φορολογική δηλωση(εφόσον δεν έχουν ανοίξει ακόμα οι νέες αιτήσεις) ή θα Παρει τα φετινά δεδομένα κ θα με βγάλει εκτός;

Ρωταω επειδή είμαι ανάμεσα σε 2 εταιρείες. Η μια προσφέρει το ΚΟΤ για όσο είμαι ακόμα δικαιούχος έστω αυτούς τους 2 μήνες μέχρι να κλεισουν οι αιτήσεις, ενώ η άλλη δεν προσφέρει. Επίσης του χρόνου μπορεί να είμαι πάλι δικαιούχος κ η μια να μην μπορεί να προσφέρει το ΚΟΤ. 
 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά. Συγνώμη αν σας κούρασα! 

παίρνει τα στοιχεία της προηγοθμενης φορολογικής οπότε θα εγκριθεί η αίτηση σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

παίρνει τα στοιχεία της προηγοθμενης φορολογικής οπότε θα εγκριθεί η αίτηση σου.

Ευχαριστώ παρά πολύ για την άμεση απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Δεν νομίζω να είναι ορθό αυτό. Για τα εντός ορίου ΚΟΤ λέω. Για τα εκτός ναι το υπολογίζεις.
Από ΔΕΔΔΗΕ:

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

Εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να μπει έκπτωση και στην νυχτερινή κατανάλωση. Δηλαδή 0,076-0,045 για ΚΟΤ Β πχ.

θα το κοιτάξω , αν θες σβήσε την ανάρτηση στο άλλο θέμα μιας και είναι καθαρά για ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, korakios είπε

θα το κοιτάξω , αν θες σβήσε την ανάρτηση στο άλλο θέμα μιας και είναι καθαρά για ΚΟΤ

Ε ας μας πεί κάποιος που έχει νυχτερινό, ούτε εγώ ξέρω.
Απλά υποθέτω γιατί διαφορετικά δεν έχει νόημα να έχεις νυχτερινό και ΚΟΤ ταυτόχρονα, ουσιαστικά σου "εξουδετερώνει" την έκπτωση που δικαιούσαι αν είναι έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...