Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Ε ας μας πεί κάποιος που έχει νυχτερινό, ούτε εγώ ξέρω.
Απλά υποθέτω γιατί διαφορετικά δεν έχει νόημα να έχεις νυχτερινό και ΚΟΤ ταυτόχρονα, ουσιαστικά σου "εξουδετερώνει" την έκπτωση που δικαιούσαι αν είναι έτσι.

έχεις δίκαιο , απλά μπερδεύτηκα με την περίπτωση που το αν το ημερήσιο είναι μικρότερο απο το όριο αλλά το άθροισμα του ημερήσιου με του νυχτερινού υπερβεί , τότε οι νυχτερινές μετράνε για ημερήσιες αλλά δε χάνεις το ΚΟΤ (εκεί είναι το όφελος , οτι δεν το χάνεις)

θέλει να το ξαναγράψω το excel KOT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, korakios είπε

έχεις δίκαιο , απλά μπερδεύτηκα με την περίπτωση που το αν το ημερήσιο είναι μικρότερο απο το όριο αλλά το άθροισμα του ημερήσιου με του νυχτερινού υπερβεί , τότε οι νυχτερινές μετράνε για ημερήσιες αλλά δε χάνεις το ΚΟΤ (εκεί είναι το όφελος , οτι δεν το χάνεις)

θέλει να το ξαναγράψω το excel KOT

Δεν είμαι σίγουρος, γιατί γράφει και το άλλο παρακάτω:

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή.

Οπότε μπορεί να έχεις δίκιο.😬

Θα ρωτήσω αύριο και θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από windserf2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Δεν είμαι σίγουρος, γιατί γράφει και το άλλο παρακάτω:

Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του Προμηθευτή.

Οπότε μπορεί να έχεις δίκιο.😬

Θα ρωτήσω αύριο και θα ενημερώσω.

ok, πες αν είναι να το ξαναγράψω , πάντα το μπέρδευα , έκανα το excel (ήταν μανίκι το συγκεκριμένο για τις δυνατότητές μου) και μετά δεν ήθελα να το ξαναπιάσω 😁

@HERTHAN έχεις τεστ 😂

τιμή κιλοβατώρας μέρας 1€ ,νύχτας 0,5€ ,όριο 1400kw ,έκπτωση ΚΟΤ 0,2€

κατανάλωση 1000 μέρας και 200 νύχτας

1000*1 + 200*0,5 - 1200*0,2 = 860€ (νομίζω αυτό είναι το σωστό)

ή

1200 * (1- 0,2) = 960€ (αυτό έχω στο excel που μάλλον είναι λάθος αφού δεν έγινε υπέρβαση)

???

@rus ?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ok, πες αν είναι να το ξαναγράψω , πάντα το μπέρδευα , έκανα το excel (ήταν μανίκι το συγκεκριμένο για τις δυνατότητές μου) και μετά δεν ήθελα να το ξαναπιάσω 😁

@HERTHAN έχεις τεστ 😂

τιμή κιλοβατώρας μέρας 1€ ,νύχτας 0,5€ ,όριο 1400kw ,έκπτωση ΚΟΤ 0,2€

κατανάλωση 1000 μέρας και 200 νύχτας

1000*1 + 200*0,5 - 1200*0,2 = 860€ (νομίζω αυτό είναι το σωστό)

ή

1200 * (1- 0,2) = 960€ (αυτό έχω στο excel που μάλλον είναι λάθος αφού δεν έγινε υπέρβαση)

???

@rus ?

Αν εισαι μεσα στα ορια και δεν τα ξεπερνας τοτε το σωστο ειναι: 1200 * (1- 0,2) = 960€

Αν ομω ξεπερνας το οριο υπαρχουν 2 περιπτωσεις.Στην 1η περιπτωση το χανεις.Χανεις την εκπτωση ΚΟΤ δηλαδη.

Στην 2η περιπτωση(οπως ειμαι εγω) τοτε θα ισχυει το παρακατω:

1000*1 + 200*0,5 - 1000*0,2 = 900€

Αν κανω καποια πραξη λαθος η γενικοτερα καπου λαθος διορθωσε με σε παρακαλω γιατι το κεφαλι μου ειναι κλουβιο τωρα και δεν μπορω να σκεφτω 100% καθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αν εισαι μεσα στα ορια και δεν τα ξεπερνας τοτε το σωστο ειναι: 1200 * (1- 0,2) = 960€

Αν ομω ξεπερνας το οριο υπαρχουν 2 περιπτωσεις.Στην 1η περιπτωση το χανεις.Χανεις την εκπτωση ΚΟΤ δηλαδη.

Στην 2η περιπτωση(οπως ειμαι εγω) τοτε θα ισχυει το παρακατω:

1000*1 + 200*0,5 - 1000*0,2 = 900€

Αν κανω καποια πραξη λαθος η γενικοτερα καπου λαθος διορθωσε με σε παρακαλω γιατι το κεφαλι μου ειναι κλουβιο τωρα και δεν μπορω να σκεφτω 100% καθαρα.

Ρε παιδιά δεν είναι λογικό αυτό όμως. Καταργεί ουσιαστικά την έκπτωση ΚΟΤ και δεν υπάρχει λόγος να γίνεται νυχτερινή καταμέτρηση αφού όλες τελικώς οι kwh χρεώνονται ως ημέρας.

Κάποιος με νυχτερινό που δεν έχει ΚΟΤ πληρώνει:
1000*1 + 200*0,5 = 1100

Κάποιος με ΚΟΤ που δεν έχει νυχτερινό πληρώνει:
1200 * (1- 0,2) = 960€

Κάποιος με ΚΟΤ που έχει νυχτερινό πληρώνει τα ίδια (συν αυξημένο πάγιο νύχτας):
1000*1 + 200*1 - 1200*0,2 = 960€

 

Πήρα στον ΔΕΔΔΗΕ να ρωτήσω πως γίνεται η τιμολόγηση και δεν ξέραν με παραπέμψανε στον πάροχο, παρόλο που αυτοί είναι υπεύθυνοι για τα ειδικά τιμολόγια.
Ρωτάω ΔΕΗ, μου λένε ναι γίνεται ξεχωριστή τιμολόγηση και μπαίνει έκπτωση και στα δύο εφόσον είσαι εντός ορίων. Δηλαδή αυτό που έγραψε ο korakios. Άλλα δεν μου φάνηκε πολύ σίγουρη και όταν "τη στρίμωξα" μου είπε στείλε στην φόρμα επικοινωνίας.

Ποιος ο λόγος να έχεις νυχτερινό μετρητή τότε αν έχεις ήδη ΚΟΤ; Μόνο σε περίπτωση υπέρβασης του ορίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Ρωτάω ΔΕΗ, μου λένε ναι γίνεται ξεχωριστή τιμολόγηση και μπαίνει έκπτωση και στα δύο εφόσον είσαι εντός ορίων. Δηλαδή αυτό που έγραψε ο korakios.

ναι αλλά δε διευκρινίζει οτι οι νυχτερινε τιμολογούνται σαν ημερήσιες ή όχι

18 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

(συν αυξημένο πάγιο νύχτας)

τα home/online έχουν το ίδιο πάγιο μέρας/νύχτας (το Γ1/ΓΝ1 έχει πλέον ρήτρα οπότε το αφήνουμε)

Βλέπω και άλλος έχει αναφέρει

Στις 18/2/2021 στις 11:32 ΠΜ, retrob8 είπε

Αν το αθροισμα της καταναλωσης ημερας + νυχτας ειναι μικροτερο η ισο του οριου που δικαιουσαι τοτε ολες οι kwh τιμολογουνται σαν ημερας, και μπαινει η εκπτωση ΚΟΤ (στην τιμη προμηθειας). Τα εξοδα μεταφορας κλπ δεν αλλαζουν.


(διάβασα όλες τις 80 σελίδες, δε βρήκα κάτι άλλο)

____________________________________________________________________

Ερώτηση για υπέρβαση , 

αν κάποιος δεν ξεπερνά ετήσια τα όρια και κάνει υπέρβαση ένα τετράμηνο .Το ΚΟΤ εφαρμόζεται κανονικά μέχρι +10% έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Ρε παιδιά δεν είναι λογικό αυτό όμως. Καταργεί ουσιαστικά την έκπτωση ΚΟΤ και δεν υπάρχει λόγος να γίνεται νυχτερινή καταμέτρηση αφού όλες τελικώς οι kwh χρεώνονται ως ημέρας.

Κάποιος με νυχτερινό που δεν έχει ΚΟΤ πληρώνει:
1000*1 + 200*0,5 = 1100

Κάποιος με ΚΟΤ που δεν έχει νυχτερινό πληρώνει:
1200 * (1- 0,2) = 960€

Κάποιος με ΚΟΤ που έχει νυχτερινό πληρώνει τα ίδια (συν αυξημένο πάγιο νύχτας):
1000*1 + 200*1 - 1200*0,2 = 960€

Στο τελευταιο παραδειγμα ειναι καποιος με ΚΟΤ που εχει νυχτερινο αλλα ειναι μεσα στα ορια οποτε ολες οι κιλοβατωρες μπαινουν στο ημερησιο και υπολογιζονται με την εκπτωση του ΚΟΤ.

Αυτος ταυτοχρονα θα εχει χαμηλοτερη χρεωση στις ρυθμιζομενες χρεωσεις επειδη εχει νυχτερινο σε σχεση με αυτον στο δευτερο παραδειγμα.

Καλω η κακως ετσι λειτουργει.

14 λεπτά πριν, korakios είπε

Ερώτηση για υπέρβαση , 

αν κάποιος δεν ξεπερνά ετήσια τα όρια και κάνει υπέρβαση ένα τετράμηνο .Το ΚΟΤ εφαρμόζεται κανονικά μέχρι +10% έτσι ?

Ναι ετσι ειναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι αλλά δε διευκρινίζει οτι οι νυχτερινε τιμολογούνται σαν ημερήσιες ή όχι

Όχι τη ρώτησα συγκεκριμένα, τιμολογούνται σα νυχτερινές και μπαίνει έκπτωση ΚΟΤ στη νυχτερινή χρέωση, δηλαδή 0, 07897-0,045 πχ. Αλλά όπως είπα δεν μου φάνηκε πολύ σίγουρη.

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Στο τελευταιο παραδειγμα ειναι καποιος με ΚΟΤ που εχει νυχτερινο αλλα ειναι μεσα στα ορια οποτε ολες οι κιλοβατωρες μπαινουν στο ημερησιο και υπολογιζονται με την εκπτωση του ΚΟΤ.

Αυτος ταυτοχρονα θα εχει χαμηλοτερη χρεωση στις ρυθμιζομενες χρεωσεις επειδη εχει νυχτερινο σε σχεση με αυτον στο δευτερο παραδειγμα.

Καλω η κακως ετσι λειτουργει.

Ναι ετσι ειναι.

Αυτό λέω. Έχει νυχτερινό και είναι σαν να μην έχει αφού δεν λαμβάνεται υπόψιν η νυχτερινή χρέωση.
Γιατί θα έχει χαμηλότερες ρυθμιζόμενες χρεώσεις; Νομίζω τα ΚΟΤ ούτως ή άλλως εξαιρούνται από κάποιες χρεώσεις ανεξάρτητα από το αν θα έχεις νυχτερινό μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Αυτό λέω. Έχει νυχτερινό και είναι σαν να μην έχει αφού δεν λαμβάνεται υπόψιν η νυχτερινή χρέωση.
Γιατί θα έχει χαμηλότερες ρυθμιζόμενες χρεώσεις; Νομίζω τα ΚΟΤ ούτως ή άλλως εξαιρούνται από κάποιες χρεώσεις ανεξάρτητα από το αν θα έχεις νυχτερινό μετρητή.

Στην ουσια ναι ετσι ειναι σαν να μην εχει γιατι υπολογιζονται ολες στο ημερησιο.Ετσι ειναι ομως κι ας μην ειναι απολυτως λογικο.

Στις ρυθμιζομενες αν καποιος δεν εχει ΚΟΤ αλλα εχει νυχτερινο σιγουρα του ερχονται φθηνοτερα οι ρυθμιζομενες.Αν καποιος τωρα εχει ΚΟΤ δεν πληρωνει ΥΚΩ και εχει καποιες απο τις υπολοπες μειωμενες αλλα δεν θυμαμαι ακριβως να σου πω με σιγουρια.Δεν το εχω ψαξει και τοσο αναλυτικα.Αν καποιος εχει τωρα και ΚΟΤ και νυχτερινο δεν ξερω ποση ειναι η διαφορα στις ρυθμιζομενες σε σχεση με τα προηγουμενα παραδειγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Αυτό λέω. Έχει νυχτερινό και είναι σαν να μην έχει αφού δεν λαμβάνεται υπόψιν η νυχτερινή χρέωση.
Γιατί θα έχει χαμηλότερες ρυθμιζόμενες χρεώσεις; Νομίζω τα ΚΟΤ ούτως ή άλλως εξαιρούνται από κάποιες χρεώσεις ανεξάρτητα από το αν θα έχεις νυχτερινό μετρητή.

κοίτα , μόνο το οτι δε χάνεις το ΚΟΤ μιας και δεν πιάνονται οι νυχτερινές για υπέρβαση , είναι τεράστιο όφελος

29 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Όχι τη ρώτησα συγκεκριμένα, τιμολογούνται σα νυχτερινές και μπαίνει έκπτωση ΚΟΤ στη νυχτερινή χρέωση

δεν το αμφισβητώ , απλά το κοίταξα λίγο και είναι μεγάλη μανούρα να αλλάξω τον υπολογισμό στο excel ,γιαυτό και είμαι σε αναμονή αν ισχύει :

17 ώρες πριν, korakios είπε

1000*1 + 200*0,5 - 1200*0,2 = 860€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα , μόνο το οτι δε χάνεις το ΚΟΤ μιας και δεν πιάνονται οι νυχτερινές για υπέρβαση , είναι τεράστιο όφελος

δεν το αμφισβητώ , απλά το κοίταξα λίγο και είναι μεγάλη μανούρα να αλλάξω τον υπολογισμό στο excel ,γιαυτό και είμαι σε αναμονή αν ισχύει :

 

Σου το είχα αναφέρει και στο παρελθόν ότι στο ΚΟΤ οι νυχτερινές KWh χρεώνονται σαν ημερήσιες αλλά δεν το πίστεψες. 

Το μόνο πλεονέκτημα του νυχτερινού στο ΚΟΤ είναι το "μαξιλαράκι ασφαλείας" που δίνει στο όριο κατανάλωσης ανά κατηγορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Σου το είχα αναφέρει και στο παρελθόν ότι στο ΚΟΤ οι νυχτερινές KWh χρεώνονται σαν ημερήσιες αλλά δεν το πίστεψες.

ούτε ΚΟΤ έχω και το "σκορ" είναι 2 -1 😛

(υπερ χρέωσης νυχτερινών σαν ημερήσιων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Ποιο ειναι το ερωτημα?

  

21 ώρες πριν, korakios είπε

τιμή κιλοβατώρας μέρας 1€ ,νύχτας 0,5€ ,όριο 1400kw ,έκπτωση ΚΟΤ 0,2€

κατανάλωση 1000 μέρας και 200 νύχτας

1000*1 + 200*0,5 - 1200*0,2 = 860€ (νομίζω αυτό είναι το σωστό)

ή

1200 * (1- 0,2) = 960€ (αυτό έχω στο excel που μάλλον είναι λάθος αφού δεν έγινε υπέρβαση)

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...