Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

Καλημέρα,

στο ΚΟΤ Γ1Ν δεν βάζουν την νυχτερινή χρέωση ;;

όχι  , μέχρι το όριο τιμολογούνται σαν ημερήσιες

13 λεπτά πριν, Georgz είπε

ανέφερες ότι μετά τον Απρίλιο υπάρχει κάποια έκπτωση στο κοτ (σε όσους έχουν σταθερα μόνο?) τι άλλαξε στο κοτ σε σχέση με πριν τον Απρίλη? 

Αντιγράφω την απορία μου  που (κακώς) έγραψα στο νήμα του enter+ εδώ 

Έχω enter+ μαζί με ΚΟΤΒ με όριο τα 1400kw

όχι για το Γ1 έγραψα ,

οτι οι επιδοτήσεις ΤΕΜ (εκπτώσεις) ήταν αυξημένες απο Απρίλιο

και απο Μάιο δεν έχουν το όριο (οι πιστώσεις ΤΕΜ) των 300kw/μήνα

μάλλον με το εκπτώσεις σε μπέρδεψα , εννοούσα τις επιδοτήσεις-πιστώσεις ΤΕΜ σε κυμαινόμενο Γ1 , όχι την έκπτωση ΚΟΤ

το enter+ είναι σταθερό , δυστυχώς δεν παίρνει επιδότηση ΤΕΜ απο 1/1/2022

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, korakios είπε

το enter με τα 0,18 παίρνει ΚΟΤ, φυσικά το επιβεβαιώνεις απο το support γραπτώς

Πως στέλνω email στο support της ΔΕΗ;
Δεν βρίσκω κάτι.

Ούτε στο «Υποστήριξη & Επικοινωνία» βλέπω κάποιον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Πως στέλνω email στο support της ΔΕΗ;
Δεν βρίσκω κάτι.

Ούτε στο «Υποστήριξη & Επικοινωνία» βλέπω κάποιον τρόπο.

εκεί που πήγες , πας χρήσιμα έντυπα και "αμφισβήτηση λογαριασμού" και το γράφει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

εκεί που πήγες , πας χρήσιμα έντυπα και "αμφισβήτηση λογαριασμού" και το γράφει

Δεν θα το έβρισκα ούτε σε έναν αιώνα!

Email στο Support της ΔΕΗ: [email protected]
(Για κάθε μελλοντικό ενδιαφερόμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, μία προχωρημένη άσκηση που προσπαθώ να λύσω αυτές τις μέρες:
Δεδομένα:
1. Είμαι στο ΔΕΗ Home Online από 20/11/2021 (0.096 πρωινή, 0.076 νυχτερινή, 0.5 μηνιαίο πάγιο)
2. Από τότε είμαι στο ΔΕΗ Home Online ΚΟΤ Β
3. Μπαίνω στο idika/kot και ανακαλύπτω ότι ξέχασε (?, αν κατάλαβα καλά από την επισυναπτόμενη φωτό) ο λογιστής να κάνει την περυσινή αίτηση για ΚΟΤ και ότι τώρα που πάω να την κάνω (για την περσινή φορολογική δήλωση, την φετινή δεν την έχω κάνει ακόμα) ΔΕΝ είμαι δικαιούχος.
Ζητούμενα
1. Απορώ τι πρέπει να κάνω, πέρα από το να περιμένω να κάνω μόνος μου την φετινή αφού λήξουν οι φορολογικές.
2. Δεν θα πρέπει να πληρώσω τις επιδοτούμενες που έχω λάβει έκπτωση το τελευταίο χρόνο?
3. Το πιο χαζό ερώτημα: Δεν θα έπρεπε το σύστημα να με είχε πετάξει εκτός ΚΟΤ αυτόματα εδώ και ένα χρόνο?
4. Το πιο δύσκολο ερώτημα: Χάνω το πρόγραμμα μου ΔΕΗ Home Online με τις τότε τιμές που πλέον δεν παίζουν?

Πολλά ευχαριστώ σε περίπτωση που ασχοληθεί κάποιος, να είστε καλά!image.png.51d19773d0be2bf5d281f05e14bbdc9e.png

Επεξ/σία από marikbane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, marikbane είπε

Καλησπέρα παιδιά, μία προχωρημένη άσκηση που προσπαθώ να λύσω αυτές τις μέρες:
Δεδομένα:
1. Είμαι στο ΔΕΗ Home Online από 20/11/2021 (0.096 πρωινή, 0.076 νυχτερινή, 0.5 μηνιαίο πάγιο)
2. Από τότε είμαι στο ΔΕΗ Home Online ΚΟΤ Β
3. Μπαίνω στο idika/kot και ανακαλύπτω ότι ξέχασε (?, αν κατάλαβα καλά από την επισυναπτόμενη φωτό) ο λογιστής να κάνει την περυσινή αίτηση για ΚΟΤ και ότι τώρα που πάω να την κάνω (για την περσινή φορολογική δήλωση, την φετινή δεν την έχω κάνει ακόμα) ΔΕΝ είμαι δικαιούχος.
Ζητούμενα
1. Απορώ τι πρέπει να κάνω, πέρα από το να περιμένω να κάνω μόνος μου την φετινή αφού λήξουν οι φορολογικές.
2. Δεν θα πρέπει να πληρώσω τις επιδοτούμενες που έχω λάβει έκπτωση το τελευταίο χρόνο?
3. Το πιο χαζό ερώτημα: Δεν θα έπρεπε το σύστημα να με είχε πετάξει εκτός ΚΟΤ αυτόματα εδώ και ένα χρόνο?
4. Το πιο δύσκολο ερώτημα: Χάνω το πρόγραμμα μου ΔΕΗ Home Online με τις τότε τιμές που πλέον δεν παίζουν?

Πολλά ευχαριστώ σε περίπτωση που ασχοληθεί κάποιος, να είστε καλά!image.png.51d19773d0be2bf5d281f05e14bbdc9e.png

...αν καταλαβαίνω σωστά από το ss που ανέβασες, εννοείς ότι (αφού ακύρωσε την του '20) αντί για "Νέα", θα έπρεπε να λέει "εγκεκριμένη", αν την είχε υποβάλλει - συνεπώς δεν την υπέβαλλε... Και μάλλον έτσι είναι, αλλά, δεν μίλησες μαζί του; Έστω μέιλ...(για επιβεβαίωση τεσπα).

...από την στιγμή που ακυρώθηκε όμως η του '20, στις 17/9/21 (λογικά), θα έπρεπε (εάν όντως δεν υπέβαλλε νέα ο λογιστής, που από την εικόνα φαίνεται να μην την οριστικοποίησε/υπέβαλλε) καν να μην σε βάλουν σε ΚΟΤ από την ΔΕΗ, όταν μπήκες στο Ονλάιν δύο μήνες μετά (Νοέμβρη)...Να πω δηλαδή ότι ήσουν ήδη ΔΕΗ Γ1 με ΚΟΤ κι απλά μετέβηκες στο Ονλάιν πχ αρχές Σεπτέμβρη και για κάποιο λόγο το σύστημά τους συνέχισε να σε βλέπει ως δικαιούχο ΚΟΤ και δεν σταμάτησε τον Οκτώβρη, άντε να πω οκέι....Αλλά εδώ φαίνεται απλώς σαν να μην κατάλαβε ποτέ το σύστημά τους ότι έπαψες να είσαι δικαιούχος ΚΟΤ (λόγω ακύρωσης της αίτησης καπάκι μετά από την λήξη των φορολογικών, από τον λογιστή)...

Τί να πω, μυστήριο, κανονικά το σύστημά τους ενημερώνεται αυτόματα (...γενικά όταν είναι για,,,κακό - του πολίτη/πελάτη, τα συστήματα ενημερώνονται αψόγως.....). Αν ήσουν ΔΕΗ Γ1 και απλά κρατήθηκε το ΚΟΤ από τότε, χωρίς υποβλειθείσα αίτηση,,,,,,,,,,,,,,,

1) ...απορώ που απορείς "τί να κάνεις πέρα από το να περιμένεις να λήξει η περιόδος των φορολογικών για να ξανακάνεις αίτηση για ΚΟΤ". Άντε το πολύ να ρωτήσεις τον λογιστή τί παίχτηκε...

2)....σαιζ χου...;

3)...εμ...

4) ....γουάτ; Τί σχέση έχει το Χόουμ Ονλάιν (το "παλιό-παλιό" με 0,096 κτλκτλ) με την όλη φάση; Εκτός κι αν εννοείς την περίπτωση να μην συδνυάζεται με ΚΟΤ (...που συνδυάζεται). Άλλωστε αν ήταν να σε πετάξει το σύστημα στο Γ1, θα το είχε κάνει ήδη. Αν κάτι θα μπορούσες να χάσεις από το όλο στόρι, θα ήταν το ΚΟΤ. Βασικά, αν δεν σε οχλήσουν τώρα που το συζητάς και το γκαντεμιάζουμε :ρ, θα έχουν δικαίωμα να το κάνουν μέχρι Οκτώβρη του '23 (2 χρόνια πίσω μπορούν να έχουν αξίωση επιστροφών). Βάζε φράγκα στην άκρη μπας και σου την πέσουν έστω κατόπιν εορτής, και υπομονή, 15 μηνάκια ακόμα, θα περάσουν....;ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

4 ώρες πριν, depmode είπε

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για κάτι που δεν καταλαβαίνω στον λογαριασμό. Ενώ λοιπόν όπως θα δείτε στον εκκαθαριστικό που επισυνάπτεται οι ημερήσιες είναι 886 και οι νυχτερινές 340 στην ανάλυση χρεώνονται 1205x0,18 και μόλις 21x0,13. Το ίδιο συνεβει και στους δύο προηγούμενους λογαριασμούς. Επικοινώνησα τηλεφωνικά με ΔΕΗ αλλά δεν έβγαλα άκρη, άσε που κάθε φορά που παίρνω δεν έχουν πρόσβαση στο σύστημα λόγω αναβάθμισης... Μου λένε είναι λάθος, θα προωθηθεί στο λογιστήριο κτλ άλλος μου είπε έχει να κάνει με τον τρόπο υπολογισμού του Κοτ....

 

Ξέρει κάποιος γιατί γίνεται έτσι η χρέωση; Έχει να κάνει με το Κοτ β ;

 

Ευχαριστώ πολύ για όποιες απαντήσεις και συγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά 

 

Screenshot_20220705-152600__01.jpg

Tι φτιάξανε τα παλικάρια... 🥸

Δικαιούσαι ΚΟΤ 1800kw για 4μηνο (120 μέρες). 

Για 96 μέρες δικαιούσαι ΚΟΤ 1800*96/120= 1440kw

Έπρεπε λοιπόν να χρεωθείς 1226kw x 0.18

και έκπτωση ΚΟΤ 1226kw * 0.045

Tηλεφωνικά δε ξέρω αν θα βγάλεις άκρη... δοκίμασε στο [email protected]

 

edit: Eκτός κι αν άργησες να κάνεις την αίτηση ΚΟΤ στο ΗΔΙΚΑ. Την έκανες 24/3 ή αργότερα;

Στις 2/7/2022 στις 3:01 ΜΜ, marikbane είπε

Καλησπέρα παιδιά, μία προχωρημένη άσκηση που προσπαθώ να λύσω αυτές τις μέρες:
Δεδομένα:
1. Είμαι στο ΔΕΗ Home Online από 20/11/2021 (0.096 πρωινή, 0.076 νυχτερινή, 0.5 μηνιαίο πάγιο)
2. Από τότε είμαι στο ΔΕΗ Home Online ΚΟΤ Β
3. Μπαίνω στο idika/kot και ανακαλύπτω ότι ξέχασε (?, αν κατάλαβα καλά από την επισυναπτόμενη φωτό) ο λογιστής να κάνει την περυσινή αίτηση για ΚΟΤ και ότι τώρα που πάω να την κάνω (για την περσινή φορολογική δήλωση, την φετινή δεν την έχω κάνει ακόμα) ΔΕΝ είμαι δικαιούχος.
Ζητούμενα
1. Απορώ τι πρέπει να κάνω, πέρα από το να περιμένω να κάνω μόνος μου την φετινή αφού λήξουν οι φορολογικές.
2. Δεν θα πρέπει να πληρώσω τις επιδοτούμενες που έχω λάβει έκπτωση το τελευταίο χρόνο?
3. Το πιο χαζό ερώτημα: Δεν θα έπρεπε το σύστημα να με είχε πετάξει εκτός ΚΟΤ αυτόματα εδώ και ένα χρόνο?
4. Το πιο δύσκολο ερώτημα: Χάνω το πρόγραμμα μου ΔΕΗ Home Online με τις τότε τιμές που πλέον δεν παίζουν?

Πολλά ευχαριστώ σε περίπτωση που ασχοληθεί κάποιος, να είστε καλά!image.png.51d19773d0be2bf5d281f05e14bbdc9e.png

- Αν δεν είχες αλλάξει πέρυσι αριθμό παροχής δεν υπήρχε λόγος να σου ξανακάνει αίτηση ο λογιστής το Νοέμβριο του 2021.

- Αφού δεν είχες κάνει ακόμα φορολογική δήλωση φέτος, έπρεπε να αφήσεις την παλιά αίτηση ενεργή. Θα έληγε τέλη Σεπτέμβρη.

- Τώρα που μπήκες να κάνεις νέα αίτηση, ακυρώθηκε αυτόματα η παλιά.

- Επιπλέον το ΗΔΙΚΑ προσπαθεί τώρα να αντλήσει στοιχεία απ'το φορολογικό έτος 2021, οπότε αν δεν έχεις κάνει φορολογική δήλωση (εσύ και όλο το νοικοκυριό) δε θα μπορέσεις να ολοκληρώσεις την αίτηση του ΚΟΤ.

- Όχι δε χάνεις το Online+ΚΟΤ. Mόλις ξεμπλέξεις με τις φορολογικές (όσο πιο σύντομα γίνεται) κάνε αίτηση και θα'σαι οκ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, ekrepali said:

  

Tι φτιάξανε τα παλικάρια... 🥸

Δικαιούσαι ΚΟΤ 1800kw για 4μηνο (120 μέρες). 

Για 96 μέρες δικαιούσαι ΚΟΤ 1800*96/120= 1440kw

Έπρεπε λοιπόν να χρεωθείς 1226kw x 0.18

και έκπτωση ΚΟΤ 1226kw * 0.045

Tηλεφωνικά δε ξέρω αν θα βγάλεις άκρη... δοκίμασε στο [email protected]

 

edit: Eκτός κι αν άργησες να κάνεις την αίτηση ΚΟΤ στο ΗΔΙΚΑ. Την έκανες 24/3 ή αργότερα;

- Αν δεν είχες αλλάξει πέρυσι αριθμό παροχής δεν υπήρχε λόγος να σου ξανακάνει αίτηση ο λογιστής το Νοέμβριο του 2021.

- Αφού δεν είχες κάνει ακόμα φορολογική δήλωση φέτος, έπρεπε να αφήσεις την παλιά αίτηση ενεργή. Θα έληγε τέλη Σεπτέμβρη.

- Τώρα που μπήκες να κάνεις νέα αίτηση, ακυρώθηκε αυτόματα η παλιά.

- Επιπλέον το ΗΔΙΚΑ προσπαθεί τώρα να αντλήσει στοιχεία απ'το φορολογικό έτος 2021, οπότε αν δεν έχεις κάνει φορολογική δήλωση (εσύ και όλο το νοικοκυριό) δε θα μπορέσεις να ολοκληρώσεις την αίτηση του ΚΟΤ.

- Όχι δε χάνεις το Online+ΚΟΤ. Mόλις ξεμπλέξεις με τις φορολογικές (όσο πιο σύντομα γίνεται) κάνε αίτηση και θα'σαι οκ.

Ευχαριστω πολυ για τα σχόλια, όχι, δεν εχω πατήσει τίποτα απολύτως, έτσι βρήκα την πλατφόρμα, ούτε ακύρωση ούτε νέα εχω πατήσει. Απλά για κάποιο λόγο ειδα οτι, στους τελευταίους λογαριασμούς μου, οι νυχτερινές μου ώρες χρεώνονται με το τιμολόγιο της πρωινής ώρας και λέω μήπως παίχτηκε κάτι με το ΚΟΤ. Μπήκα και είδα οτι δεν υποβληθηκε η περσινή αιτηση, ο λογιστης λεει φταιει η βοηθός του, οποτε περιμένω να κανω μετα που γινουν οι νέες φορολογικες! Χιλια ευχαριστω για τα σχολια και εσενα και τον @washcloud. Ειδωμεν! Οποιαδήποτε περαιτερω συμβουλή καλοδεχούμενη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, marikbane είπε

Ευχαριστω πολυ για τα σχόλια, όχι, δεν εχω πατήσει τίποτα απολύτως, έτσι βρήκα την πλατφόρμα, ούτε ακύρωση ούτε νέα εχω πατήσει. Απλά για κάποιο λόγο ειδα οτι, στους τελευταίους λογαριασμούς μου, οι νυχτερινές μου ώρες χρεώνονται με το τιμολόγιο της πρωινής ώρας και λέω μήπως παίχτηκε κάτι με το ΚΟΤ. Μπήκα και είδα οτι δεν υποβληθηκε η περσινή αιτηση, ο λογιστης λεει φταιει η βοηθός του, οποτε περιμένω να κανω μετα που γινουν οι νέες φορολογικες! Χιλια ευχαριστω για τα σχολια και εσενα και τον @washcloud. Ειδωμεν! Οποιαδήποτε περαιτερω συμβουλή καλοδεχούμενη!

Πώς δεν υποβλήθηκε ρε φίλε... 17/9/2021. Είναι ακόμα ενεργή και έχεις ΚΟΤ... τέλη Σεπτέμβρη θα πας να κάνεις τη καινούργια.

Οι κιλοβατώρες σωστά χρεώνονται όλες στο ημερήσιο μέχρι το όριο του ΚΟΤ. Αν ξεπεράσεις τότε χρεώνεσαι την υπερβάλλουσα κατανάλωση με τη νυχτερινή χρέωση... έτσι λέει ο νόμος.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πώς δεν υποβλήθηκε ρε φίλε... 17/9/2021. Είναι ακόμα ενεργή και έχεις ΚΟΤ

Δεν ξέρω τί ακριβώς έχει παιχτεί με την περίπτωσή του (και αν όντως ΕΧΕΙ ΚΟΤ ακόμα) - αλλά στο "17/9" έπρεπε να λέει "Εγκεκριμένη" (λέει "Νέα", και αυτό μου φαίνεται σημαίνει ότι την ξεκίνησε η...βοηθός, αλλά δεν την ολοκλήρωσε...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

Δεν ξέρω τί ακριβώς έχει παιχτεί με την περίπτωσή του (και αν όντως ΕΧΕΙ ΚΟΤ ακόμα) - αλλά στο "17/9" έπρεπε να λέει "Εγκεκριμένη" (λέει "Νέα", και αυτό μου φαίνεται σημαίνει ότι την ξεκίνησε η...βοηθός, αλλά δεν την ολοκλήρωσε...)

ΩΧ! Tώρα το είδα ότι γράφει Νέα αντί για ολοκληρωμένη!

@marikbane Oπότε όντως παίρνεις ΚΟΤ χωρίς να το δικαιούσαι... απορώ πως δεν το έχει ανακαλύψει η ΔΕΗ τόσο καιρό. Αν το ανακαλύψουν απλά θα σε χρεώσουν τη διαφορά αναδρομικά, το Online δεν το χάνεις. Να πας στον λογιστή να κάνεις τουλάχιστον τη φετινή δήλωση. Βασικά άλλαξε λογιστή, τέτοια λάθη είναι ασυγχώρητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, περιμένω να τελειώσουν οι φετινές δηλώσεις και την κάνω, θα μας μείνει η απορία τι έχει παιχτεί και γιατί, αφού έκανα αλλαγή παρόχου για να πάω στη Δεη Home Online, η ΔΕΗ ακόμα νομίζει (όπως νόμιζα και εγώ) ότι έχω ΚΟΤ:) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2022 στις 8:01 ΜΜ, ekrepali είπε

  

Tι φτιάξανε τα παλικάρια... 🥸

Δικαιούσαι ΚΟΤ 1800kw για 4μηνο (120 μέρες). 

Για 96 μέρες δικαιούσαι ΚΟΤ 1800*96/120= 1440kw

Έπρεπε λοιπόν να χρεωθείς 1226kw x 0.18

και έκπτωση ΚΟΤ 1226kw * 0.045

Tηλεφωνικά δε ξέρω αν θα βγάλεις άκρη... δοκίμασε στο [email protected]

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αίτηση έγινε και εγκρίθηκε στις 30/03. Να σου πω βεβαίως ότι είχα έκπτωση Κοτ για άλλες 308 kwh στον προηγούμενο λογαριασμό. Φαντάζομαι ότι έτσι πρέπει να είναι σωστά.

Βέβαια αυτό που εμένα με ξένισε ( δεν ήξερα τον τρόπο υπολογισμού του Κοτ που μου εξήγησε αργότερα ο korakios) είναι το γεγονός ότι όλες σχεδόν οι κιλοβατώρες μου χρεώθηκαν με την τιμή της ημερήσιας 0,18 και λόγω Κοτ παίρνω έκπτωση 0,045, άρα με το δικό μου σκεπτικό (που προφανώς κάπου είναι λάθος) οι νυχτερινές kwh μου στοίχησαν κατά 0,005 παραπάνω και άρα η οποία εκπτωση πήρα λόγω Κοτ εξανεμίζεται.

Ξαναλέω πως λόγω άγνοιας ίσως κάτι μου διαφεύγει από τις υπόλοιπες εκπτώσεις που προκύπτουν, αλλά μια πρώτη ανάγνωση με οδήγησε στα παραπάνω συμπεράσματα. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/7/2022 στις 8:01 ΜΜ, ekrepali είπε

  edit: Eκτός κι αν άργησες να κάνεις την αίτηση ΚΟΤ στο ΗΔΙΚΑ. Την έκανες 24/3 ή αργότερα;

 

39 λεπτά πριν, depmode είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η αίτηση έγινε και εγκρίθηκε στις 30/03. Να σου πω βεβαίως ότι είχα έκπτωση Κοτ για άλλες 308 kwh στον προηγούμενο λογαριασμό.

Το φαντάστηκα... εδώ ήταν το ζουμί της υπόθεσης... ότι έκανες την αίτηση ΚΟΤ στις 30/3.

Δεν έχει σημασία τι σε χρέωσαν στον έναντι. Όταν βγαίνει ο εκκαθαριστικός γίνονται οι σωστές χρεώσεις για όλη τη περίοδο κατανάλωσης και μετά αφαιρούν τα χρήματα που έχεις δώσει στους έναντι για ρεύμα (τα δημοτικά τέλη πληρώνονται εφάπαξ).

Πάμε λοιπόν να ξανακάνουμε τους υπολογισμούς:

Δικαιούσαι ΚΟΤ 1800kw για 4μηνο (120 μέρες). 

Για 90 μέρες (από 30/3 ως 27/6) δικαιούσαι ΚΟΤ 1800*89/120= 1350kw (είσαι ΟΚ, εντός ορίων).

Σύνολο έκαψες 886 ημερήσιο και 340 νυχτερινό, η κατανάλωση σπάει σε 2 περιόδους:

- 24/3 ως 29/3 (6 μέρες)

- 30/3 ως 27/6 (90 μέρες)

Επομένως για τη 1η περίοδο (χωρίς ΚΟΤ) έκαψες αναλογικά

- 886 * 6 /96 = 55kw ημερήσιο

- 340 * 6 /96 = 21kw νυχτερινό (από εδώ που προκύπτουν οι 21 kw νυχτερινού που βλέπεις στο λογαριασμό)

Για τη 2η περίοδο (με ΚΟΤ) έκαψες αναλογικά

- 886 * 90 /96 = 830kw ημεσήσιο

- 340 * 90 / 96 = 318kw νυχτερινό

Έχουμε λοιπόν:

830+318= 1148kw για το ΚΟΤ (στο λογαριασμό λέει 1150kw για ΚΟΤ, κάπου έκανα εγώ λάθος στις στρογγυλοποιήσεις.

830+318+55kw = 1203 για το ημερήσιο 1ης και 2ης περιόδου (στο λογαριασμό λέει 1205, εντάξει κοντά έπεσα).

Σωστός είναι λοιπόν ο λογαριασμός.

41 λεπτά πριν, depmode είπε

Βέβαια αυτό που εμένα με ξένισε ( δεν ήξερα τον τρόπο υπολογισμού του Κοτ που μου εξήγησε αργότερα ο korakios) είναι το γεγονός ότι όλες σχεδόν οι κιλοβατώρες μου χρεώθηκαν με την τιμή της ημερήσιας 0,18 και λόγω Κοτ παίρνω έκπτωση 0,045,

Απ'το ΦΕΚ

111.jpg.8e1beee97f6618c0d1959b302220bd95.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το φαντάστηκα... εδώ ήταν το ζουμί της υπόθεσης... ότι έκανες την αίτηση ΚΟΤ στις 30/3.

Δεν έχει σημασία τι σε χρέωσαν στον έναντι. Όταν βγαίνει ο εκκαθαριστικός γίνονται οι σωστές χρεώσεις για όλη τη περίοδο κατανάλωσης και μετά αφαιρούν τα χρήματα που έχεις δώσει στους έναντι για ρεύμα (τα δημοτικά τέλη πληρώνονται εφάπαξ).

Πάμε λοιπόν να ξανακάνουμε τους υπολογισμούς:

Δικαιούσαι ΚΟΤ 1800kw για 4μηνο (120 μέρες). 

Για 90 μέρες (από 30/3 ως 27/6) δικαιούσαι ΚΟΤ 1800*89/120= 1350kw (είσαι ΟΚ, εντός ορίων).

Σύνολο έκαψες 886 ημερήσιο και 340 νυχτερινό, η κατανάλωση σπάει σε 2 περιόδους:

- 24/3 ως 29/3 (6 μέρες)

- 30/3 ως 27/6 (90 μέρες)

Επομένως για τη 1η περίοδο (χωρίς ΚΟΤ) έκαψες αναλογικά

- 886 * 6 /96 = 55kw ημερήσιο

- 340 * 6 /96 = 21kw νυχτερινό (από εδώ που προκύπτουν οι 21 kw νυχτερινού που βλέπεις στο λογαριασμό)

Για τη 2η περίοδο (με ΚΟΤ) έκαψες αναλογικά

- 886 * 90 /96 = 830kw ημεσήσιο

- 340 * 90 / 96 = 318kw νυχτερινό

Έχουμε λοιπόν:

830+318= 1148kw για το ΚΟΤ (στο λογαριασμό λέει 1150kw για ΚΟΤ, κάπου έκανα εγώ λάθος στις στρογγυλοποιήσεις.

830+318+55kw = 1203 για το ημερήσιο 1ης και 2ης περιόδου (στο λογαριασμό λέει 1205, εντάξει κοντά έπεσα).

Σωστός είναι λοιπόν ο λογαριασμός.

Απ'το ΦΕΚ

111.jpg.8e1beee97f6618c0d1959b302220bd95.jpg

Υπεραναλυτικος! Σε ευχαριστώ πολύ!

Ως προς το δεύτερο σκέλος πάντως, ναι έχω καταλάβει πως υπολογίζεται με βάση την χρέωση των ημερησίων, αλλά  έχω την εντύπωση ότι κατά βάση έχω δίκιο. Δηλαδή, εν τέλει παίρνω έκπτωση βάση Κοτ 0,045 (χρέωση 0,135) για τις νυχτερινές, ενώ χωρίς Κοτ θα τις είχα χρεωθεί 0,13. Φυσικά, όταν τον χειμώνα θα έχω 1800 ημερήσιες, τότε φυσικά είναι πιο συμφέρον. 

Τελος πάντων, ας μην τα θέλω όλα δικά μου,αλλά εμείς με τις αντλίες την ψιλοπατησαμε με τις αυξήσεις στο ρεύμα και λόγω του ότι δεν μπαίνουμε στο επίδομα θέρμανσης, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα....

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...