Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, libertini είπε

Και η έκπτωση αποδίδεται από τον επόμενο λογαριασμό;

...το θέμα είναι πότε θα ενημερωθεί το λογιστήριο στον πάροχο. Αν ο επόμενος λογαριασμός που περιμένεις είναι έναντι, δεν σε νοιάζει (..."σε νοιάζει" δηλαδή, αλλά...) κι αν δεν μπει έκπτωση ΚΟΤ : το θέμα είναι (ούτως ή άλλως) να μπει στον εκκαθαριστικό...(και λογικά, ΘΑ μπει)

12 ώρες πριν, jeanthira7 είπε

Μη έγκριση αμέσως χωρίς αναμονή σημαίνει ότι δεν δικαιούμαι σωστά? :):):)

...σωστά, κι όπως ήδη σου είπαν, σου εμφανίζει και τους λόγους. Αν έχεις δικό σου λογιστή, απευθύνσου σε αυτόν, για να το συζητήσετε "αν τυχόν μπορεί να γίνει κάτι" (ειδικά αν δεν έχεις ακόμη κάνει δήλωση το '22 - τα στοιχεία της οποίας θα εμφανιστούν μετά την λήξη της περιόδου υποβολής των δηλώσεων), δηλαδή τυχόν αλλαγές είτε στην σύνθεση του νοικοκυριού, ή στην δήλωση των εισοδημάτων/των περιουσιακών. Αν "του κόβει" και δει κάποιο "παραθυράκι", θα σου προτείνει πιθανές σχετικές αλλαγές που μπορούν να γίνουν, ούτως ώστε το σύστημα να σου επιτρέπει να δικαιωθείς ΚΟΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε @korakios θα ήθελα μια βοήθεια στο excel σας παρακαλώ, διότι μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες όσον αφορά τους υπολογισμούς. Είμαι στο ΚΟΤ -Β και προσπαθώ να υπολογίσω το κόστος του ΗΡΩΝ UP. Η κατανάλωσή μου είναι 450 κιλοβατόρες το τετράμηνο. Ο δικός μου τρόπος υπολογισμού είναι από την τιμή συνέπειας 0,06050 να αφαιρέσω την έκπτωση του ΚΟΤ-Β, δηλαδή το 0,045 απ'όπου προκύπτει 0,0155 προ ΦΠΑ. Παρατηρώ ότι στο excel η έκπτωση του ΚΟΤ-Β αφαιρείται από την αρχική τιμή 0,11 κι όχι από την τιμή συνέπειας, δηλ. 0,06050. Στη συνέχεια κάηκα τελείως! Στους υπολογισμούς της κατανάλωσης ανά εξάμηνο παρατηρώ ότι αρχικά υπολογίζεται η κατανάλωση (ημερήσια και νυχτερινή) με την τιμή του πακέτου με συνέπεια (0,06050) και στη συνέχεια προστίθεται ο υπολογισμός της κατανάλωσης με την τιμή ΚΟΤ-Β, η οποία όπως προείπα δεν προκύπτει από την αφαίρεση της τιμής συνέπειας, αλλά από την αρχική τιμή του πακέτου (0,11). Αυτός ο τρόπος, αν καταλαβαίνω σωστά, υπολογίζει δύο φορές την κατανάλωση με δύο διαφορετικές τιμές. Γιατί συμβαίνει αυτό; Είναι λάθος να υπολογίσω 450 κιλοβατόρες χ 0,0155 (προ ΦΠΑ) και στη συνέχεια να προσθέσω τις υπόλοιπες χρεώσεις; Σας ευχαριστώ

Screenshot 2022-06-13 at 21.38.32.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, libertini είπε

Ο δικός μου τρόπος υπολογισμού είναι από την τιμή συνέπειας 0,06050 να αφαιρέσω την έκπτωση του ΚΟΤ-Β, δηλαδή το 0,045 απ'όπου προκύπτει 0,0155 προ ΦΠΑ. Παρατηρώ ότι στο excel η έκπτωση του ΚΟΤ-Β αφαιρείται από την αρχική τιμή 0,11 κι όχι από την τιμή συνέπειας, δηλ. 0,06050.

ναι κανονικά έτσι είναι , πριν την έκπτωση συνέπειας μπαίνει η έκπτωση ΚΟΤ και μετά συνέπεια αν εφαρμόζει ο πάροχος 

.Στο excel όμως σε κάποια προγράμματα που δε γνωρίζω τι παίζει δεν έχω καθόλου έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ όπως και αναφέρω στο δεξί κελί απο το όριο του ΚΟΤ και της έκπτωση ΚΟΤ

Αν είσαι στο up με ΚΟΤ ανέβασε έναν λογαριασμό (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) να δω τι παίζει με την συνέπεια

8 λεπτά πριν, libertini είπε

Στη συνέχεια κάηκα τελείως!

Λογικό αν μπλέξεις με υπολογισμούς , ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο σκέψης

9 λεπτά πριν, libertini είπε

Στους υπολογισμούς της κατανάλωσης ανά εξάμηνο

τετράμηνο

9 λεπτά πριν, libertini είπε

παρατηρώ ότι αρχικά υπολογίζεται η κατανάλωση (ημερήσια και νυχτερινή) με την τιμή του πακέτου με συνέπεια (0,06050)

ναι , όποιες κιλοβατώρες είναι εκτός ΚΟΤ υπολογίζονται με τις κανονικές χρεώσεις . Τέτοιες περιπτώσεις είναι όταν περισσεύουν νυχτερινές ή είσαι μέσα στο 10% της υπέρβασης και δεν χάνεται ολοκληρωτικά η έκπτωση ΚΟΤ

Αν όλες είναι μέσα στο όριο ΚΟΤ , τότε είναι μηδέν , όπως και στην εικόνα

Με την ευκαιρία δεν υπάρχει όριο 800, που έβαλες , ξεκινά με 1400kw/τετράμηνο

15 λεπτά πριν, libertini είπε

και στη συνέχεια προστίθεται ο υπολογισμός της κατανάλωσης με την τιμή ΚΟΤ-Β, η οποία όπως προείπα δεν προκύπτει από την αφαίρεση της τιμής συνέπειας, αλλά από την αρχική τιμή του πακέτου (0,11).

ναι , το ανέφερα πιο πάνω , ανέβασε λογαριασμό να κάνω διόρθωση το excel αν είναι

Επίσης οι επιδοτήσεις σε ΚΟΤ είναι 0,195 για Ιούνιο και δεν έχουν όρια (λένε) , άρα βάζεις στα κελιά D,E,F49 0,195 αν πιστεύεις οτι θα ισχύουν (όπως και η τιμή χοντρικής ΤΕΑ) για τον επόμενο χρόνο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι κανονικά έτσι είναι , πριν την έκπτωση συνέπειας μπαίνει η έκπτωση ΚΟΤ και μετά συνέπεια αν εφαρμόζει ο πάροχος.Στο excel όμως σε κάποια προγράμματα που δε γνωρίζω τι παίζει δεν έχω καθόλου έκπτωση συνέπειας σε ΚΟΤ όπως και αναφέρω στο δεξί κελί απο το όριο του ΚΟΤ και της έκπτωση ΚΟΤ

Αν είσαι στο up με ΚΟΤ ανέβασε έναν λογαριασμό (χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία) να δω τι παίζει με την συνέπεια

ναι , το ανέφερα πιο πάνω , ανέβασε λογαριασμό να κάνω διόρθωση το excel αν είναι

 

Οπότε να ρωτήσω τον πάροχο πως υπολογίζει την έκπτωση ΚΟΤ. Επειδή μόλις μπήκα σε ΚΟΤ, δεν έχω λάβει λογαριασμό. Μόλις τον λάβω θα επανέλθω με το αρχείο.

15 λεπτά πριν, korakios είπε

οι επιδοτήσεις σε ΚΟΤ είναι 0,195 για Ιούνιο και δεν έχουν όρια (λένε)

Αν εννοείτε την επιδότηση του μέγιστου 600ευρώ, δεν νομίζω ότι τη δικαιούμαι διότι δεν έχω κυμαινόμενο πρόγραμμα (από το ΦΕΚ που διάβασα, αυτά κατάλαβα ότι επιδοτούνται), αν υπάρχουν κι άλλες επιδοτήσεις θα τις αναζητήσω ευθής αμέσως!

Χίλια ευχαριστώ και χίλια μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, libertini είπε

Οπότε να ρωτήσω τον πάροχο πως υπολογίζει την έκπτωση ΚΟΤ. Επειδή μόλις μπήκα σε ΚΟΤ, δεν έχω λάβει λογαριασμό. Μόλις τον λάβω θα επανέλθω με το αρχείο.

μόνο μέσω email οποιαδήποτε επικοινωνία ,ποτέ τηλέφωνα

2 λεπτά πριν, libertini είπε

Αν εννοείτε την επιδότηση του μέγιστου 600ευρώ, δεν νομίζω ότι τη δικαιούμαι διότι δεν έχω κυμαινόμενο πρόγραμμα (από το ΦΕΚ που διάβασα, αυτά κατάλαβα ότι επιδοτούνται), αν υπάρχουν κι άλλες επιδοτήσεις θα τις αναζητήσω ευθής αμέσως!

Όχι δεν αναφέρομαι σε αυτή (που θα είναι ψίχουλα)

οι επιδοτήσεις είναι οι πιστώσεις ΤΕΜ που δίνονται απο 1/9/21

δες το 4ο φύλλο του excel , υπόψιν για Μάιο / Ιούνιο δεν έχει βρεθεί ΦΕΚ, είναι ότι έχω βρει στο ιντερνετ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Secret είπε

Ερώτηση: Αν σε τιμολόγιο με ΚΟΤ ξεπεραστούν οι kwh χάνεται όλη η έκπτωση?

...εσύ γενικά κράτα το "ναι" ως απάντηση - αν και υπάρχουν περιθώρια με τύπους υπολογισμού από περίεργους έως,,,άγνωστους : πχ εάν ξεπεράσεις κατά (μέχρι) 10%, τότε δεν θα χάσεις όλη την έκπτωση (μέχρι το όριο που δικαιούσαι, ανάλογα την σύνθεση του νοικοκυριού), αλλά εκείνο το 10% (μαξ) ίσως τιμολογηθεί χωρίς την έκπτωση (θα εξαρτηθεί από την κατανάλωσή σου σε βάθους έτους, αν πχ υπήρχαν τετράμηνα που είχες κατανάλωση μικρότερη του ορίου ΚΟΤ, τότε θα γίνει ένας "συμψηφισμός" και μπορεί να γλυτώσεις ακόμη και το κόψιμο της έκπτωσης για το μέχρι 10%. Πράγμα που σημαίνει ότι αν τύχει κάποια φορά ξεπεράσεις μέχρι 10%, προσπάθα το επόμενο τετράμηνο να κατέβεις ακόμα περισσότερο κατανάλωση, για να "ισοφαρίσεις" για το,,,μέλλον).

Γενικά προσπάθα να είσαι εντός ορίου πάντως. Που σημαίνει να παρακολουθείς το ρολόι, τουλάχιστον μια φορά το μήνα μέχρι το 3μηνο, και τον τελευταίο μήνα να,,,"είσαι από πάνω του", αν έχεις την τάση να ξεπερνάς το όριο (όχι απλά να είσαι από πάνω του δηλαδή, αλλά και να περιορίζεις την κατανάλωση, ειδικά τον τελευταίο μήνα, για να έχεις την λάσκα του να "καταναλώνεις όσο σου καπνίζει χωρίς να παρακολουθείς ρολόι" τους προηγούμενους 3. Βέβαια "το ορθότερον" είναι να υπολογίσεις πόσες κιλοβατώρες καις κάθε μέρα, και να συνηθίσεις η καθημερινή σου κατανάλωση να γίνει τέτοια ούτως ώστε να μην την (πολυ)ξεπερνάς, με βάση το πόσες κιλοβατώρες "σου αντιστοιχούν" καθημερινά, ώστε να είσαι εντός ορίου ΚΟΤ πάνω στο 4μηνο. 

Τέλος, αν δεν έχεις νυχτερινό, αιτήσου, καθώς οι "νυχτερινές" κιλοβατώρες ΔΕΝ προσμετρούνται για το όριο του ΚΟΤ. Και μελέτα τα ωράρια του νυχτερινού (διαφέρουν ανά εποχή/περιοχή της χώρας) ώστε να τα "εκμεταλλεύεσαι" όσο το δυνατόν περισσότερο. Στο λεώ γιατί πολλοί λένε "έχω νυχτερινό/είμαι εντάξει", έχουν λάθος εντύπωση των ωραρίων, και "καίνε" σε λάθος ώρες...Το ίδιο περίπου ισχύει και για όσους έχουν ΚΟΤ, που λένε "έχω ΚΟΤ/μια χαρά", και δεν έχουν καν συνειδητοποιήσει ότι υπάρχει όριο κατανάλωσης και τους έρχονται λογαριασμοί ΧΩΡΙΣ έκπτωση ΚΟΤ λόγω υπέρβασης, και δεν το παίρνουν καν χαμπάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα!

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με αιτηση για ΚΟΤ Β. Εως και περσυ ημουνα φιλοξενουμενο μελος απο τους γονεις μου και τωρα απο ιουνιο που αλλαξα πολη εχω μισθωτηριο στο ονομα μου καθως μενω μονη. Μπορω να κανω τωρα την αιτηση για ΚΟΤ η οχι? Διοτι καπου ειδα οτι θα μπορω να κανω απο την επομενη χρονια..και οντως οταν μπαινω να κανω την αιτηση μου αναφερει στο συστημα πως πρεπει να κανει το νοικοκυριο μου μονο γτ φαινομαι φιλοξενουμενη.

Σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gew123 είπε

Παιδια καλησπερα!

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με αιτηση για ΚΟΤ Β. Εως και περσυ ημουνα φιλοξενουμενο μελος απο τους γονεις μου και τωρα απο ιουνιο που αλλαξα πολη εχω μισθωτηριο στο ονομα μου καθως μενω μονη. Μπορω να κανω τωρα την αιτηση για ΚΟΤ η οχι? Διοτι καπου ειδα οτι θα μπορω να κανω απο την επομενη χρονια..και οντως οταν μπαινω να κανω την αιτηση μου αναφερει στο συστημα πως πρεπει να κανει το νοικοκυριο μου μονο γτ φαινομαι φιλοξενουμενη.

Σας ευχαριστω πολυ

Αφού έχεις ήδη κάνει αίτηση και σε έχει απορρίψει για τον συγκεκριμένο λόγο, περίμενε μέχρι την λήξη της περιόδου υποβολής των φορολογικών που τρέχουν, μαζί και την πιθανή παράταση που θα δοθεί ("Κυριακή-κοντογιορτή" - λογικά σε κα'να 2μηνο το πολύ), και σίγουρα μετά θα φανούν τα νέα στοιχεία στο σύστημα.

Βέβαια νομίζω ότι μπορείς να πας στον Δήμο όπου ανήκεις και να υποβάλλεις εκεί σχετικά έγγραφα που αποδεικνύουν ότι είσαι πλέον δυνητικά δικαιούχος ΚΟΤ ώστε να το δικαιωθείς "μια ώρα αρχύτερα"...; Δεν ξέρω και πόσο καιρό θα κάνει, ακόμη κι αν ισχύει αυτή η "οδός"... Πάρε τηλέφωνο και ρώτα σε οποιοδήποτε ΚΕΠ, αν ξέρουν εάν όντως ισχύει αυτό που προτείνω (και πιθανώς να σου πουν να πας να υποβάλλεις εκεί τα σχετικά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

ΚΟΤ στον πατέρα μου ισχύει από 2021. Φέτος πρέπει με την νέα φορολογική δήλωση να ξανακάνουμε αίτηση? ή τι πρέπει (αν) να κάνουμε?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

Αφού έχεις ήδη κάνει αίτηση και σε έχει απορρίψει για τον συγκεκριμένο λόγο, περίμενε μέχρι την λήξη της περιόδου υποβολής των φορολογικών που τρέχουν, μαζί και την πιθανή παράταση που θα δοθεί ("Κυριακή-κοντογιορτή" - λογικά σε κα'να 2μηνο το πολύ), και σίγουρα μετά θα φανούν τα νέα στοιχεία στο σύστημα.

Βέβαια νομίζω ότι μπορείς να πας στον Δήμο όπου ανήκεις και να υποβάλλεις εκεί σχετικά έγγραφα που αποδεικνύουν ότι είσαι πλέον δυνητικά δικαιούχος ΚΟΤ ώστε να το δικαιωθείς "μια ώρα αρχύτερα"...; Δεν ξέρω και πόσο καιρό θα κάνει, ακόμη κι αν ισχύει αυτή η "οδός"... Πάρε τηλέφωνο και ρώτα σε οποιοδήποτε ΚΕΠ, αν ξέρουν εάν όντως ισχύει αυτό που προτείνω (και πιθανώς να σου πουν να πας να υποβάλλεις εκεί τα σχετικά). 

Ευχαριστωωωωω πολυ για την τοσο χρησιμη απαντηση! Να εισαι καλα. Και κατι ακομη μηπως γνωριζεις.. δικαιουμαι ενα πολυ μικρο ποσο του κεα (και αυτο απο κεπ θα το διευθετησω), μετα απο αυτο θα ειμαι κατευθειαν δικαιουχος του ΚΟΤ Α ? καταλαβαινω σωστα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gew123 είπε

Ευχαριστωωωωω πολυ για την τοσο χρησιμη απαντηση! Να εισαι καλα. Και κατι ακομη μηπως γνωριζεις.. δικαιουμαι ενα πολυ μικρο ποσο του κεα (και αυτο απο κεπ θα το διευθετησω), μετα απο αυτο θα ειμαι κατευθειαν δικαιουχος του ΚΟΤ Α ? καταλαβαινω σωστα? 

Να 'σαι κι εσύ καλά.

...με μπέρδεψες κάπως με το "ένα πολύ μικρό ποσό του ΚΕΑ" - αν εννοείς ότι δικαιούσαι ΚΕΑ, αλλά λόγω κάποιων εισοδημάτων του προηγούμενου 6μήνου το τελικό ποσό που θα λάβεις "θα είναι πολύ μικρό", α) ναι θα δικαιωθείς και ΚΟΤ-Α λόγω ΚΕΑ (ανεξαρτήτως του πόσα χρήματα θα παίρνεις από το ΚΕΑ) β) γενικά ναι να αιτείσαι ΚΕΑ, ακόμη κι αν είναι τελικά μικρό το χρηματικό του ποσό, καθώς θα έχεις άλλα παρεμφερή καλά, όπως το ΚΟΤ-Α (ή και πχ τα έκτατα επιδόματα που δίνουν, όπως το Πάσχα ή για το καλοκαίρι "που το συζητάνε").

Η αλλαγή σε ΚΟΤ-Α (υποθέτω πως έχεις ήδη ΚΟΤ-Β - όχι ότι παίζει κάποιο ρόλο κι αν δεν έχεις), θα γίνει αυτόματα (παρ' ολ' αυτά, ΚΑΛΟΥ-ΚΑΚΟΥ, στείλε ένα μέιλ στο customer care του παρόχου σου, τονίζοντάς τους ότι δικαιώθηκες ΚΕΑ και περιμένεις να δεις στον λογαριασμό εκπτώσεις ΚΟΤ-Α...).

5 ώρες πριν, doll είπε

Καλησπέρα.

ΚΟΤ στον πατέρα μου ισχύει από 2021. Φέτος πρέπει με την νέα φορολογική δήλωση να ξανακάνουμε αίτηση? ή τι πρέπει (αν) να κάνουμε?

Ευχαριστώ.

....με το που θα ΛΗΞΕΙ η περίοδος υποβολής των φορολογικών δηλώσεων (συμπεριλαμβανομένης και της κλασσικής παράτασης), θα κάνει νέα αίτηση - ακυρώνοντας πρώτα την προηγούμενη, αν θυμάμαι καλά  (θα έχει περιθώριο ΔΥΟ μήνων για νέα αίτηση, ώστε να μην χάσει κανέναν μήνα επιδότησης. Αν πχ λήξει η περίοδος των δηλώσεων 1/8, θα μπορεί να κάνει μέχρι 1/10 χωρίς να χάσει καθόλου από το ΚΟΤ). Και ΚΑΘΕ χρόνο, την ίδια διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι εδω!

Φίλος θέλει να κάνει αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ-Β (το δικαιουται) ΑΛΛΑ το συστημα τον κοβει διοτι φαινεται ως φιλοξενουμενος. Νοικιασε πριν μερικες ημερες στις 15/06. Απο ΗΔΙΚΑ του ειπαν πως παιρνει τα περσινα στοιχεια ακομα και θα πρεπει να περιμενει την ληξη των φετινων φορολογικων δηλωσεων. Το θεμα ειναι πως ΚΑΙ στην φετινη δηλωση που εκανε ειναι δηλωμενος φιλοξενουμενος στο πατρικο του, αφου αλλωστε η ενοικιαση εγινε πριν μερικες ημερες. Του ειπαν οτι ουτε του χρονου θα δικαιουται αφου θα αναγκαστει να δηλωσει 5 μηνες ξερω γω φιλοξενουμενος το 2022 και μετα ενοικιαση και πως εστω κ ενα μηνα φιλοξενουμενος να εχεις μεσα στο ετος σε κοβει. 

 

Ερωτω, ειναι κατι τετοιο δυνατον; Τι βλακειες ειναι αυτες; Δηλαδη κοινωνικο τιμολογιο θα δικαιουται σε 2 χρονια ενω νοικιαζει απο τωρα;

Υπαρχει κατι που μπορει να κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...